Jump to content

Θαλασσινες Βραχο-Κατασκευες


Κωστας Τ

Recommended Posts

Aiole αυτο που λες φανταζει ο πιο σωστος τροπος αλλα εγω δεν εχω δευτερο ενυδρειο.το αφησα σε κουβα με νερο με το λαστιχο του νερου μεσα ισα-ισα να τρεχει και να ανανεωνει το νερο για να <<ξεθυμανει>> η σιλικονη και το εβαλα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεθυμάνει και μετά, στον ίδιο τον κουβά και με νερό από τις αλλαγές σου με μια αεραντλία μπορείς εξ ίσου καλά να τον προετοιμάσεις πριν τον βάλεις στο κυρίως ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Aiole αυτο που λες φανταζει ο πιο σωστος τροπος αλλα εγω δεν εχω δευτερο ενυδρειο.το αφησα σε κουβα με νερο με το λαστιχο του νερου μεσα ισα-ισα να τρεχει και να ανανεωνει το νερο για να <<ξεθυμανει>> η σιλικονη και το εβαλα μεσα.

Κωστή καλημέρα, πολύ καλή κατασκευή ρε φίλε :thaman: ..έχεις σκεφτεί να τον αφήσεις στην θάλασσα για λίγο καιρό μιας και είσαι κοντά ;

Link to comment
Share on other sites

Aiole εχεις δικιο αλλα με επιασε η βιασυνη.Κωστα ευχαριστω για τα καλα σου λογια.ειμαι κοντα στη θαλασσα αλλα δεν το σκεφτηκα.φανταζεσαι να το αφηνα και μετα να το εβλεπα σε κανενα αλλο ενυδρειο? :D

εβγαλα 3 κομματια ζωντανου που δεν μου πολυταιριαζαν αλλα φοβαμαι να βγαλω αλλο(βιολογια).μολις ζωντανεψει ο νεοεισαχθης θα κανω πιο αραιο στησιμο μιας και μου φαινεται λιγο φωρτομενο.

μερικες φωτο.

picture007lvp.jpg

By kostas78 at 2012-03-12

picture008y.jpg

By kostas78 at 2012-03-12

picture009hb.jpg

By kostas78 at 2012-03-12

picture010rv.jpg

By kostas78 at 2012-03-12

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν καλύτερο αν είχε κενό στην μέση.

Δυο νησάκια δηλαδή και θα είχες χώρο στον αραγωνιτη στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες σκεφτομουν να κανω αλλα δεν θελω να βγαλω πολυ ζωντανο βραχο μονομιας λογω βιολογιας.μολις ζωντανεψει ο νεκρος θα αλλαξω το στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Με τα κομμάτια αυτά μπορείς να εμπλουτίσεις κάποιο από τα δυο νησάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι απαραίτητο να αφαιρέσεις κομμάτια, απλά διαμορφώνεις κάπως διαφορετικά αυτά που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να το κανω αλλα λογω 40αρι βαθους δεν μπορουσα να τα βολεψω και μετα στωμπωνε πολυ ο βραχος.

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα !!! εδώ τα κατάφερες μια χαρά με το γλυπτό και δεν θα μπορέσεις να φτιάξεις μερικές πέτρες ακόμη..... προσπάθησε !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μην ανέβεις πολύ σε ύψος.

Δώσε λίγο μάκρος στην βάση από τα νησάκια.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που με λίγη θέληση και προσπάθεια όλα γίνονται !!!

Σαφώς είναι καλύτερο απ πριν.

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα πολύ καλύτερα έτσι.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου και καλη δουλεια εχεις κανει.Επειδη αυτον τον καιρο θα κανω και εγω το ιδιο μηπως ξερεις η γνωριζει καποιος αν υπαρχουν ντιζες πλαστικες μαζι με τα παξιμαδια πλαστικα? Τα εχω δει σε επωνυμο μαγαζι στην αθηνα και συγκεκριμενα κυφησια πιστευω να καταλαβετε.Και αν γινετε η κοληση με τσιμεντο ταχειας πιξεως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το τσιμέντο ταχείας πήξεως (σε αντίθεση με το λευκό τύπου portland), περιέχει και κάποια συστατικά που ενδέχεται να επηρεάσουν το νερό.

Αν είναι να "χτίσεις" νεκρό βράχο προτίμησε λευκό τσιμέντο και ας αργήσει το στέγνωμα (24 ώρες)... αν πρόκειται για ζωντανό θα αρκεστείς στο δέσιμο του με πλαστικές καβίλιες/βίδες και αφού τον τοποθετήσεις μέσα στο νερό μπορείς να κολλήσεις κάποια "στρατηγικά" σημεία ώστε να φαίνεται πιο φυσικός με την κόλλα SpeedGlue της korallen zuht που σύμφωνα με την εταιρία κολλάει και μέσα στο νερό.... αλλά είναι κάτι που δεν το δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κολισεις σε ζωντανο βραχο με λευκο τσιμεντο πως γινεται?

ενοω το κολας εξω απο το νερο και μετα καπακι το ριχνεις μεσα στο ενηδριο?

η το αφηνεις να στεγνωσει προτα και μετα αλλα ετσι θδεν θα νεκροσει ο βραχος? πως γινεται ακρηβος γιατι δεν καταλαβα? :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...