Jump to content

Παλιές Λάμπες Και Άλγη


alexander

Recommended Posts

Παρατηρώ ότι μετά από 7-8 μήνες χρήσης λαμπτήρων υπάρχει έξαρση άλγεων.

Το φαινόμενο έχει γίνει 2 φορές και κάθε φορά όταν βάζω καινούριες φεύγουν οι αλγείς.

Πιο συγκεκριμένα υπάρχει πάντα έξαρση bba.

Είναι τυχαίο το γεγονός? Εγώ αυτό που φαντάζομαι είναι ότι καθώς πέφτει η απόδοση των λαμπτήρων και με δεδομένο ότι ρίχνω συγκεκριμένες δώσεις λιπασμάτων μειώνεται η απορρόφηση του λιπάσματος από τα φυτά και το εκμεταλλεύονται οι άλγες. Αν ναι οι 7-8 μήνες είναι φυσιολογικός χρόνος αλλαγής?

Γενικά η έξαρση των άλγεων μετά από σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα είναι σημάδι ότι οι λάμπες θέλουν αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι μετά από 7-8 μήνες χρήσης λαμπτήρων υπάρχει έξαρση άλγεων.

Το φαινόμενο έχει γίνει 2 φορές και κάθε φορά όταν βάζω καινούριες φεύγουν οι αλγείς.

Πιο συγκεκριμένα υπάρχει πάντα έξαρση bba.

Είναι τυχαίο το γεγονός? Εγώ αυτό που φαντάζομαι είναι ότι καθώς πέφτει η απόδοση των λαμπτήρων και με δεδομένο ότι ρίχνω συγκεκριμένες δώσεις λιπασμάτων μειώνεται η απορρόφηση του λιπάσματος από τα φυτά και το εκμεταλλεύονται οι άλγες. Αν ναι οι 7-8 μήνες είναι φυσιολογικός χρόνος αλλαγής?

Γενικά η έξαρση των άλγεων μετά από σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα είναι σημάδι ότι οι λάμπες θέλουν αλλαγή?

Ναι το επιβεβαιώνω και εγώ.Η αλλαγή υφίσταται στην απόδοση του λαμπτήρα.Καλό είναι μετά απο ένα χρόνο να τις αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση ακόμα, πριν είχα juwel λάμπες και για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω τις άλλαξα (στους 7-8 μήνες). Τώρα έχω dennerle όπου λένε ότι αντέχουν 10000 ώρες λειτουργιάς!!! Εγώ τις έχω περίπου 8 μήνες με καθημερινή λειτουργία 8 ωρών, λίγο μακριά από τις 10000 ώρες. Βέβαια φαντάζομαι άλλο χρόνος μέγιστης λειτουργιάς και άλλο χρόνος μέγιστης απόδοσης?

Μια ακόμα παρατήρηση, πριν περίπου ένα μήνα όπου άρχισαν οι πολλές άλγεις γύρισα τις λάμπες ανάποδα (180 μοίρες) γιατί θεώρησα ότι η έξαρση οφειλόταν σε άλατα όπου έχει πιάσει η κάτω πλευρά από την εξάτμιση ενώ η πάνω θα λογικά είναι πιο καθαρή, όμως δεν είδα καμία μείωση άλγεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Οπως ειπες άλλο χρόνος μέγιστης λειτουργιάς και άλλο χρόνος μέγιστης απόδοσης για αυτο της αλαζεις καθε χρονο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...