Jump to content

30 Λίτρα Εξ Απήνης


ksarriko

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά,

εγώ με ένα χρυσοψαράκι σε γυάλα ξεκίνησα για να ομορφύνουν λίγο τα 35 τετραγωνικά της κατοικίας μου και κατέληξα με ένα μικρό τανκάκι 30λιτρο. Μετά μπήκαν κάτι λευκά χαλικάκια κάτι μαύρες πέτρες και 2-3 ξύλα. Ύστερα ήρθε κι ένας φίλος να κάνουν παρείτσα. Στο τέλος μπήκαν κάτι φθοριόλαμπες σε λευκό/κυανό και στο πιο τέλος μια μπουρμπουληθροκουρτίνα. Κι έτσι κατέληξα να έχω αυτό:

post-49273-0-77710400-1333409634_thumb.jpg

post-49273-0-87237800-1333409645_thumb.jpg

post-49273-0-48156400-1333409652_thumb.jpg

post-49273-0-15288800-1333409659_thumb.jpg

post-49273-0-05073800-1333409719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το ενυδριακι! Ειδικα η 4η φωτο ειναι τελεια [¨Ο] χαχα! Ομως πρεπει να σκεφτεις οτι το καθε χρυσοψαρακι χρειαζεται 30λιτρα για το καθενα ! Μπορει αργοτερα να υπαρξουν αωλειες [μην το γρουσουζευω] καλο ειναι να τους παρεις κανενα 60λιτρο ή αν θες να παρεις ακομα ενα 30λιτρο για το αλλο ψαρακι [ετσι δεν θα εχουν παρεα το ενα το αλλο οποτε καλυτερα 60λιτρο].Να τα χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα είναι. Είναι όντως λίγο μικράκι το ενυδρείο αλλά σε λίγο θα μπείς και απο μόνος σου στην πρίζα να κάνεις κάτι σε μεγαλύτερο.

Να το χαίρεσαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Το ενυδρειάκι είναι λίγο μικρό είναι η αλήθεια για τη μελλοντική τους ανάπτυξη αλλά φέτος δεν χωρούσε κάτι μεγαλύτερο στο σπίτι μου δυστυχώς. Του χρόνου ίσως μένω σε μεγαλύτερο σπίτι. Αν μεγαλώσουν αρκετά και δεν την παλεύουν εκεί μέσα θα δω τι θα κάνω. Πάντως προς το παρόν που είναι μικρούλια δε νομίζω να έχουν τρομερό πρόβλημα, ε; Σε διάφορες οδηγίες που βρήκα διάβασα ότι είναι ένα λίτρο ανά ένα εκατοστό ψαριού. Ισχύει αυτό τελικά; γιατί το διάβασα όχι μόνο από μία πηγή.

Δεν σας τους σύστησα όμως. Είναι η Τσιπ (πορτοκαλοασημί κορίτσι) και ο Κλικ (παλίκαρος). Πολύ παιχνιδιάρικα και αγαπημένα. Όλο αγκαλιές είναι. Ξέρει κανένας να με πει τι ράτσας χρυσόψαρα είναι;; Μια πρώτη εκτίμηση δικιά μου είναι κόμετ το ένα και το άλλο κόμον. Τα βρήκα;;

Ορίστε και ένα βιντεάκι τους http://www.youtube.c...d&v=FzjHihlwydQ

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια! δυο απο τα κλασσικοτερα ειδη χρυσοψαρου! το κοκκινοασπρο πρεπει να ειναι κομετ ναι. τα αλλα τα κιτρινα πρεπει να ειναι κομον αλλα και καποιος πιο ειδικος ας μας πει.

τωρα τα λιτρα ειναι οντως λιγα. Το ξερω κι εγω αυτο για τα 1εκατοστο ανα λιτρο αλλα σκεψου οτι στο 30αρι δεν εχουν χωρο και να κολυμπησουν! κι επειση ειναι πολυ βρωμιαρικα πρεπει να προσεξεις τις αλλαγες σου. παντως ακομα ισως να μην εχεις προβλημα. μολις μεγαλωσουν λιγο σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι!

Στο φιλτρακι τι υλικο εχεις;Ο κανονας 1cm ειναι σχετικος,προσαρμοζεται στις αναγκες του ψαριου,πχ οι αφρικανες θελουν μηκος,τα λιτρα που προσφερει το υψος δεν μας απασχολουν ιδιατερα.

:)

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που σας άρεσε η πρώτη μου εξ απήνης προσπάθεια. Ούτε κι εγώ κατάλαβα πως κατέληξα να ασχολούμαι με τέτοια πράγματα. Το χαίρομαι πολύ όμως και με ικανοποιεί.

το φιλτράκι έχει μέσα ένα απλό και μικρό μαύρο σφουγγαράκι. Τί θα μου σύστηνες να βάλω μέσα; Επίσης το νερό είναι λίγο θολούτσικο. Ελάχιστα. από τη σκόνη των χαλικιών μάλλον που δεν πλύθηκαν όσο καλά έπρεπε τελικά. τί θα μπορούσα να βάλω στο φίλτρο για να συγκρατήσει αυτή τη θολούρα;;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλα ειδη φιλτρου που εχουν μεσα βιολογικο υλικο [αν θυμαμαι καλα] αλλα απο την στιγμη που εχει το φιλτρο σου σγουγγαρακι αφησε το [και εγω το ιδιο εχω]. Για το φιλτρο δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι [ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι] η θολουρα λογικα θα φυγει! Ειναι στρωμενο το ενυδριο σου τεστακια εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

να το αφήσω έτσι λες; έχω διαβάσει σε αρκετούς ότι κόβουν τα σφουγγαράκια στη μέση και βάζουν και ένα άλλο υλικό (δεν ξέρω ποιο) ή ότι παίρνουν ένα πιο "σφιχτό" σφουγγαράκι ή ακόμη και βαμβάκι.

Τεστάκια δεν έχω κάνει είναι η αλήθεια. Δεν ξέρω τί να τεστάρω και με τί. Το νερό πάντως είναι από το πετ. Μου έδωσε 2 μεγάλες σακούλες από τα δικά τους ενυδρεία και τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια εγω δεν το εχω αλλαξει [βασικα καθε τριμηνο βαζεις αλλο σφουγγαρακι γιατι μικραινει το αλλο] για να βαλω κατι αλλο μεσα , δεν εχω ιδεα αν γινεται αυτη η μετατροπη. Υπαρχουν στα πετ σοπ κατι τεστακια για την ''ποιοτητα'' του νερου πχ. αμμωνια νιτρικα νιτρωδη ph gh κτλ. κτλ. δεν γνωριζω τι τεστακια πρεπει να κανεις για τα χρυσοψαρα [θα σου απαντησουν οι πιο εμπειροι!] . Ποσες μερες εχεις το ενυδριακι? Εχεις υποψην σου τις αλλαγες νερου της καθε βδομαδας?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο διανύει την 6η του εβδομάδα. Δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής εκτός από την φάση που έβαλα τα φώτα και τα ψαράκια παθαίναν ένα κάτιτις με το που άναβαν. Αλλά μέσα σε 2 μέρες το συνήθισαν. Νερό αλλάζω σε ποσοστό 10-20% ανά 2 εβδομάδες. Έχω και αντιχλώριο/αντιστρες αλλά το 'χω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

να το αφήσω έτσι λες; έχω διαβάσει σε αρκετούς ότι κόβουν τα σφουγγαράκια στη μέση και βάζουν και ένα άλλο υλικό (δεν ξέρω ποιο) ή ότι παίρνουν ένα πιο "σφιχτό" σφουγγαράκι ή ακόμη και βαμβάκι.

Τεστάκια δεν έχω κάνει είναι η αλήθεια. Δεν ξέρω τί να τεστάρω και με τί. Το νερό πάντως είναι από το πετ. Μου έδωσε 2 μεγάλες σακούλες από τα δικά τους ενυδρεία και τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά.

siporax mini μπορεις να βαλεις και να αφησεις το μισο σφουγγαρι.Επισης να προσεχεις στο μελλον,να πεφτει νερο απο κανενα ενυδρειο στο δικο σου,για το οποιο δεν εισαι 100% σιγουρος για την υγεια του.

:)

Link to comment
Share on other sites

το siporax να το βάλω στην αρχή της φίλτρανσης ή στο τέλος της;; Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό πιο πυκνό για να κρατήσει τη μικρή σκόνη που έχει το νερό και να ξεθολώσει ακόμη πιο πολύ;

για το τεστάρισμα του νερού τί να πάρω; υπάρχει η μέθοδος με το χαρτάκι και μία άλλη που δεν έχω καταλάβει ποια είναι. Τί συνιστάτε;

Link to comment
Share on other sites

το siporax να το βάλω στην αρχή της φίλτρανσης ή στο τέλος της;; Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό πιο πυκνό για να κρατήσει τη μικρή σκόνη που έχει το νερό και να ξεθολώσει ακόμη πιο πολύ;

για το τεστάρισμα του νερού τί να πάρω; υπάρχει η μέθοδος με το χαρτάκι και μία άλλη που δεν έχω καταλάβει ποια είναι. Τί συνιστάτε;

Καλό είναι αν γίνεται φυσικά, το νερό που πάει στο siporax να είναι πολύ καλά φιλτραρισμένο με μηχανικό τρόπο. Υπάρχει το ενυδρειακό βαμβάκι το οποίο μπορείς να βάλεις και να το αλλάζεις κάθε τόσο. Για τεστ μπορείς να πάρεις για αμμωνία NH3 , Νιτρώδη NO2 και Νιτρικά NO3. Τα τεστ που αναφέρω είναι υγρά. :)

Link to comment
Share on other sites

το siporax να το βάλω στην αρχή της φίλτρανσης ή στο τέλος της;; Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό πιο πυκνό για να κρατήσει τη μικρή σκόνη που έχει το νερό και να ξεθολώσει ακόμη πιο πολύ;

για το τεστάρισμα του νερού τί να πάρω; υπάρχει η μέθοδος με το χαρτάκι και μία άλλη που δεν έχω καταλάβει ποια είναι. Τί συνιστάτε;

ενυδρειακο βαμβακι μπορεις να βαλεις

https://www.google.gr/search?q=filterwool&hl=el&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=wVB7T4G1OYjYsgaUlvm6AQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBEQ_AUoAQ&biw=1152&bih=566

Το siporax μπορεις να το βαλεις στο ενδιαμεσο.

Τα στικακια σου δινουν μια εικονα απο διαφορες μετρησεις του νερου,οπως ph,gh,NO2 κτλπ.Τα υγρα τεστ ειναι ''ατομικα'' σε καθε μετρηση και πιο ακριβα.

:)

Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς το νερό που περνάει από το siporax να είναι φιλτραρισμένο με μηχανικό τρόπο; να βάλω στο κάτω μέρος του φίλτρου σφουγγαράκι, μετά βαμβάκι και μετά τα siporax? δεν θα είναι πιο απλό να βάλω τα siporax στο κάτω μέρος του φίλτρου ώστε να γίνεται ο καθαρισμός του σφουγγαριού πιο εύκολα; επίσης χωράν όλα αυτά εκεί μέσα; Η θήκη για το φίλτρο δεν ξεπερνάει τα 4,5 εκατοστά. Μήπως να έβαζα το βαμβάκι να δουλέψει κάνα 3-4 ώρες να καθαρίσει τη θολούρα και μετά να στήσω το φίλτρο με σφουγγάρι και siporax μόνο χωρίς βαμβάκι;

όσο για τα τεστ θα δω τις τιμές και αναλόγως θα πράξω, εκτός εάν τα στικάκια είναι τόσο αναξιόπιστα όσο διαβάζω μέσα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς το νερό που περνάει από το siporax να είναι φιλτραρισμένο με μηχανικό τρόπο; να βάλω στο κάτω μέρος του φίλτρου σφουγγαράκι, μετά βαμβάκι και μετά τα siporax? δεν θα είναι πιο απλό να βάλω τα siporax στο κάτω μέρος του φίλτρου ώστε να γίνεται ο καθαρισμός του σφουγγαριού πιο εύκολα; επίσης χωράν όλα αυτά εκεί μέσα; Η θήκη για το φίλτρο δεν ξεπερνάει τα 4,5 εκατοστά. Μήπως να έβαζα το βαμβάκι να δουλέψει κάνα 3-4 ώρες να καθαρίσει τη θολούρα και μετά να στήσω το φίλτρο με σφουγγάρι και siporax μόνο χωρίς βαμβάκι;

όσο για τα τεστ θα δω τις τιμές και αναλόγως θα πράξω, εκτός εάν τα στικάκια είναι τόσο αναξιόπιστα όσο διαβάζω μέσα στο φόρουμ.

Να είναι όσο πιο καθαρό γίνεται από βρωμιές :)

Μπορείς να το κάνεις και αυτό ναι.

Link to comment
Share on other sites

siporax δυστυχώς δεν βρήκα εδώ στο νησί. Θα παραγγείλω από internet. Πήρα όμως λίγο βαμβάκι κι έβαλα. Eλπίζω να κάνει δουλειά με τη θολούρα, θα φανεί σε κάνα 3ωρο.

Πήρα κι ένα τεστ για αμμωνία. Ρίχνεις κάτι σταγόνες και μία σκόνη μέσα σε νερό και μετά συγκρίνεις το χρώμα που δημιουργείται μ'ένα χρωματολόγιο. τα χρώματα ξεκινάνε από κιτρινοπράσινο για 0,1 μέτρηση και καταλήγουν σε πρασινομπλέ για 2. Το χρώμα όμως που μου βγήκε ήταν κιτρινοκαφέ, σημαίνει πως βγήκε λάθος ή πως έχω 0 αμμωνία;;

Επίσης, τα ψαράκια πόσο καιρό αντέχουν χωρίς τάισμα;; 6 μέρες πιάνουν;;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση [εκτος θεματος] Οι πισω μπουρμπουληθρες τι ειναι ? Φοντο χαρτι ? Καποιος μηχανισμος? Τι κανει? [πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο]!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αεροκουρτίνα 40cm πιάνει όλη την πίσω πλευρά. Φάση δεν έχει;; :)

δες και το βιντεάκι για να καταλάβεις πως φαίνεται

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FzjHihlwydQ

(το 'χα ποστάρει και πιο πάνω αλλά μάλλον σου ξέφυγε :P)

Έγινε επεξεργασία - ksarriko
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι, κάνα 8-10 ευρώ νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Η αεραντλία έκανε 23 πάντως, είναι σχετικά αθόρυβη. Τουλάχιστον σε σχέση με μία κινέζικη που με δώσαν στην αρχή με 7 ευρώ και τους την γύρισα πίσω ασφαλώς.

Ξαναέκανα αμμωνία. Έχω 0,3. Αλλάζω λίγο νερό; Μήπως φταίει που καθάρισα αρκετά το σφουγγαράκι (με νερό ενυδρείου πάντα) και έβαλα γύρω γύρω του βαμβάκι; χάλασα το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη το ενυδριακι σου ειναι σχετικα μικρο θελει αρκετή προσοχή γιατι και το φιλτρακι σου δεν ξερω κατα ποσο επαρκει αφου το 0,3 αμωνιας δεν επιτρεπεται!

Με τι τεστ εκανες την μετρηση?

εγω θα προτεινα τουλαχιστον στην αρχη να κανεις αλλαγη ανα εβδομαδα το σφουγκαρι του φιλτρου σου δεν χρειαζεται καθε εβδομαδα πλησιμο αν η ροη ειναι ικανοποιητικη!

Οσο για το βαμβακι που εβαλες πιστευω να εβαλες ενυδριακο γιατι το κοινο βαμβακι του φαρμακιου εχω την εντυπωση οτι θα σου μπουκωσει λιγω την ροη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To testaki που χρησιμοποίησα είναι για αμμωνία. Παίρνεις δείγμα νερού και ρίχνεις μέσα κάτι σταγόνες και μία σκόνη και περιμένεις να δεις τι απόχρωση θα πάρει. Μέχρι στιγμής η απόχρωση του είναι συνεχώς στα 0 (κίτρινη). το βαμβάκι που έβαλα είναι ενυδρειακό αλλά το έβγαλα γιατί δεν έκανε δουλειά. Πρόβλημα στην ροή του νερού στο φίλτρο δεν έχω. Τα ψαράκια ακόμη περνάν πολύ όμορφα. είναι ζωηρά και ενεργητικά.

το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω (ή μάλλον, θα αντιμετωπίσω) είναι ότι στο τέλος του Ιούνη μετακομίζω και δεν έχω ιδέα πως θα μεταφέρω τα ψάρια σώα. Ελπίζω να βρω μια λύση μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ όμορφο! Μπράβο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...