Jump to content

30 Λίτρα Εξ Απήνης


ksarriko

Recommended Posts

To testaki που χρησιμοποίησα είναι για αμμωνία. Παίρνεις δείγμα νερού και ρίχνεις μέσα κάτι σταγόνες και μία σκόνη και περιμένεις να δεις τι απόχρωση θα πάρει. Μέχρι στιγμής η απόχρωση του είναι συνεχώς στα 0 (κίτρινη). το βαμβάκι που έβαλα είναι ενυδρειακό αλλά το έβγαλα γιατί δεν έκανε δουλειά. Πρόβλημα στην ροή του νερού στο φίλτρο δεν έχω. Τα ψαράκια ακόμη περνάν πολύ όμορφα. είναι ζωηρά και ενεργητικά.

το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω (ή μάλλον, θα αντιμετωπίσω) είναι ότι στο τέλος του Ιούνη μετακομίζω και δεν έχω ιδέα πως θα μεταφέρω τα ψάρια σώα. Ελπίζω να βρω μια λύση μέχρι τότε.

Και τώρα τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα έχει μόνο το σφουγγαράκι. Λειτουργεί καλά. Το καθαρίζω κάθε 2βδομάδες, αν και βαστάει και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

thτην μεταφορα μπορεις να την κανεις ευκολα αν η διαδρομη ειναι μικρη

τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια ανθεκτικα και δεν θα εχουν προβλημα προσεξε ομως τις αποτομες μεταβολες συνθηκων

βαλε ενυδρειακη σακουλα καλη για να αποφηγεις ατυχηματα τρυπιας σακουλας μεταφορας

και βαλε αρκετο αντιστρες κοατινγκ στο νερο κατα την μεταφορα!

επισης αν δεν ειναι η μεταφορα πανω απο δυο τρεις ωρες να μην αδειασεις τελειως το ενυδρειο ασε μεσα μερικα εκατοστα νερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την έκανα την μετακόμιση τελικά. Τα ψάρια τα μετέφερα μέσα σ'ένα ψυγειάκι κάμπινγκ. Μέσα είχα τα ψαράκια με περίπου 6 λίτρα από το νερό του ενυδρείου και το φίλτρο. Τα ψαράκια ήταν 3 μέρες νηστικά πριν τη μέρα της μετακόμισης. Το ενυδρείο το ξέστησα όλο. Έβρασα τα υλικά (χαλίκια-πέτρες-ξύλα) να τα καθαρίσω γιατί είχαν πιάσει έντονη καφέ άλγη.

Διαδρομή Κως-Θεσσαλονίκη, διάρκεια λίγο πάνω από 24 ώρες.

Πάνω στο πλοίο το φιλτράκι το έβαλα στο ρεύμα και δούλευε κανονικά μέσα στο ψυγειάκι. Το ίδιο έκανα και όσο έκατσα στην Αθήνα. Το είχα σχετικά ψηλά για να δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια. Μετά στο αυτοκίνητο φυσικά τα είχα περίπου στις 5μιση ώρες. Το φίλτρο παρέμενε μέσα στο ψυγειάκι για να είναι υγρό με την ελπίδα να μη πεθάνουν τα βακτηρίδια αλλά φυσικά δε δούλευε. Να σημειώσω ότι το καπάκι του ψυγείου σ'όλη τη διαδρομή το είχα όσο μπορούσα ανοιχτό για να παίρνουν αέρα.

Φτάνοντας Θεσσαλονίκη έστησα ξανά το ενυδρείο. Πρόσθεσα σιγά σιγά φρέσκο νερό (αντιχλωριομένο) πρώτα μέσα στο ψυγεικάκι, θέλοντας να ρυθμίσω πιο ομαλά τη θερμοκρασία. Έπειτα άρχισα να ρίχνω το νερό αυτό μέσα στο ενυδρείο και μετά φυσικά έβαλα και τα ψαράκια. Συμπλήρωσα με όσο νερό χρειαζόταν το ενυδρείο πάλι σιγά σιγά και φυσικά ενώ το είχα αντιχλωριώσει. Έβαλα και το φιλτράκι, άναψα τα φώτα και τα άφησα να ξεαγχωθούν. Αν και για να πω την αλήθεια δε φαινόντουσαν στρεσαρισμένα. Ανέπνεαν κανονικά και κολυμπούσαν ζωηρά. Όπως και τώρα! Τα ξανατάισα την επόμενη μέρα.

Αυτή τη διαδικασία ακολούθησα με ότι συμβουλές "ψάρεψα" μέσα από συζητήσεις του φόρουμ. Ελπίζω να τα πήγα καλά. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις για την όλη διαδικασία είναι καλοδεχούμενες έως ..επιβεβλημένες :) για να γίνουμε καλύτεροι.

Τώρα θα αρχίσω να ψάχνω κάνα ενυδρειάκι 60λιτρο για να έχουν λίγο παραπάνω άπλα γιατί τα βλέπω λίγο να έχουν μεγαλώσει. Και το παλιό τους σπίτι λέω να το αφήσω στο πατρικό μου με κάνα μονομάχο μέσα ή ό,τι άλλο προτείνετε εσείς:))) να 'χουν παρέα οι συνταξιούχοι του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σε βρισκω φιλε μου!εκανες οτι καλυτερο μπορουσες..αυτο ειναι σιγουρο! :bigemo_harabe_net-64:

το μονο που εχω να διορθώσω ειναι οτι συνήθως η προσαρμογη γινεται με τα φωτα κλειστα και καλο ειναι να παραμεινουν ετσι για καποιες ωρες για να μην στρεσαριστουν τα ψαρια, και λεω συνηθως γιατι και εγω και πολλοι απο εμας ειμαι σιγουρος, οτι τον εχουμε παραβεί αυτο τον "κανονα" λογο της ανυπομονησίας μας! :D

απλα το επισημανω για να ξερουμε τι προτεινεται να κανουμε σε μια προσαρμογη!

οσο αφορα το αλλο ενυδρειακι αν εχουν ορεξη στο πατρικο, ενας μονομαχος νομιζω ειναι οτι πρεπει!!και ανθεκτικό ψαρακι που συγχωρεί μερικα λαθακια και πανεμορφο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...