Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρειο! Diy Plexiglass 440Lt


mike78

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Νότια Αμερική γενικά

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150x50x60cm

Συνολικά Λίτρα:440lt

Sump (λίτρα):60lt

Οργανισμοί

Φυτά: πλαστικα

Ψάρια: oscar, severum, blue acara, red striped eartheater, royal pleco

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: -

Πέτρες: -

Ξύλα: mangroove

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός: χαλικι 3-5mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): ταινιες led cool white 9000k 50watt

Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 14lt siporax, 15cm μπλε σφουγγαρι με μεγάλες τρυπες, 15cm μπλε σφουγγαρι με μικρες τρυπες

Θέρμανση/ Ψύξη: EliWell IC915, 2x150W Fluval Tronic θερμοστατες

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: αυτοματη αναπληρωση με φλοτερ και φιλτρο νερου απ' ευθειας απο το δικτυο πολης

Διατροφή: Hicari Cichlid Gold, Hicari Excel, Hicari Algae Wafers, Tetra Discus

Παράμετροι

pH: 7

Γενική σκληρότητα (GH): 7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 20

Φωσφορικά (PΟ4): ?

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 25% ανα βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: σκουπα βυθου ανα βδομαδα και καθαρισμο σφουγγαριων ανα μηνα

Φωτογραφίες:post-48211-0-43870100-1333575412_thumb.jpgpost-48211-0-99352400-1333575417_thumb.jpgpost-48211-0-19342100-1333575429_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mike78
Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια μου δεν φαινονται στην τελικη φωτο γιατι ειχα βαλει πολυ μικρη ταχυτητα στη φωτο για να δειξει σωστα, ειναι λοιπον τα εξης:

post-48211-0-61802200-1333606960_thumb.jpg

post-48211-0-13442800-1333607000_thumb.jpg

post-48211-0-38250800-1333607008_thumb.jpg

post-48211-0-30539200-1333607187_thumb.jpg

post-48211-0-01782900-1333607195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορειτε ολοι να θαυμασετε το καμαρι του ενυδρειου μου, την υπερχειληση! με το Plexiglass κανεις παπαδες τελικα...

εχει την ικανοτητα να κατεβαζει στο sump πανω απο 4000lt/h αλλα οι αντλιες μου ανεβαζουν πισω στο ενυδρειο περιπου 3000lt/h οποτε την εχω ρυθμιζει εκει ακριβως που μπορουν οι αντλιες να αποδωσουν

post-48211-0-71531800-1333607639_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mike78
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!Εξήγησε λίγο τοθς λόγους [που αποφάσισες να πας σε plexi, και πές και δύο πράγματα για την διαδικασία κατασκευής!

Link to comment
Share on other sites

τους λογους που πηγα σε plexi, ευκολο φιλε μου:

- ειναι πιο ανθεκτικο σαν υλικο απο το γυαλι, συγκεκριμενα περιπου 17 φορες πιο ανθεκτικο σε θραυση

- κανει πολυ ανθεκτικοτερες κολλησεις απο το γυαλι αφου η κολληση του ειναι σε μοριακο επιπεδο και οι δυο πλευρες που κολλας γινονται κυριολεκτικα ενα σωμα επειδη δεν παρεμβαλλεται ξενο υλικο π.χ. σιλικονη

- ζυγιζει το μισο βαρος απο το γυαλι

- εχει καλυτερη θερμομονωση κατα 20% περιπου απο το γυαλι (ικανοτητα θερμοχωρητικοτητας για την ακριβεια) οποτε γλιτωνεις αρκετα λεφτα σε ρευμα για θερμανση-ψυξη

- εχει καλυτερο συντελεστη διαφανειας (93%) απο το γυαλι (περιπου 70%), αλλα και διαθλαστικοταητας (δεν κανει τοσο μεγαλες παραμορφωσεις) για την ακριβεια ειναι το πιο διαφανο υλικο που εχει ποτε κατασκευαστει!

- ειναι κατεργασιμο υλικο, του ανοιγεις τρυπες, το κοβεις το κολλας για πλακα τσεκαρε την υπερχειλιση μου και φαντασου τη σε γυαλι, χαχαχα! απλα δεν γινεται!!! με το plexi μπορει ο καθενας να το επεξεργαστει οπως θελει με πολυ απλα εργαλεια.

- αντιθετα με οσα πιστευουν μερικοι, το plexi δεν κιτρινιζει, δεν θολωνει, δεν αλλοιωνεται, εαν προμηθευτεις το αυθεντικο plexiglass, καλυπτεται απο εγγυηση σε αυτα που προανεφερα για χρηση σε εξωτερικους χωρους για 30 χρονια! φαντασου σε ενα ενυδρειο εσωτερικου χωρου ποσο προβλεπεται να κρατησει αναλλοιωτα τα χαρακτηριστικα του!

εχω διαβασει πολλα σε αμερικανικα κυριως φορουμ (π.χ. reefcentral.com) εκει ειναι χρονια μπροστα, το γυαλι για ολους του παραπανω λογους εχει ξεπεραστει εδω και δεκαετιες απο το Plexiglass! για να ειμαι ομως δικαιος πρεπει να αναφερω και τα δυο βασικα μειονεκτηματα του:

- γρατζουνιεται ευκολα κυριως κατα το καθαρισμα, για το λογο αυτο εχω προμηθευτει ειδικο μαγνητη καθαρισμου καταλληλο για plexiglass, εδω και δυο μηνες που τρεχει το ενυδρειο δεν εχει παρουσιασει την παραμικρη γρατζουνια, πιστευω οτι με τα σωστα εργαλεια δεν θα παθει ποτε τιποτα, βεβαια εαν το γυαλι γρατζουνιστει ειναι δυσκολα επισκευασιμο, ενω το plexi (οπως εχεις ηδη φανταστει υποθετω) επισκευαζεται πολυ ευκολα

- κοστος αγορας... ειναι αρκετα ακριβοτερο απο το γυαλι δυστυχως... εδω δεν μπορω να πω τιποτα, ο καθενας κανει τις επιλογες του, πιστευω παντως πως ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!

σε καλυψα υποθετω? μενω στο Νεο Ηρακλειο καντα στο τρενο, θα χαρω να σε δω εσενα και οποιονδηποτε αλλο φιλο του φορουμ απο κοντα να δειτε το ενυδρειο μου και να πιουμε ενα καφεδακι να τα πουμε!

στο σημειο αυτο ας μου επιτραπει να ευχαριστησω σε προσωπικο επιπεδο τον Γιωργο απο τη Ζωοφιλια Περιστεριου που με βοηθησε απεριοριστα με τις γνωσεις του πανω στο θεμα σε οτιδηποτε χρειστηκα ως τωρα, το ξαναλεω δεν κανω καμια διαφημηση εδω, ειναι καθαρα προσωπικο προς τον Γιωργο και οχι προς καποιο καταστημα του χωρου, οσοι τον γνωριζουν σιγουρα με καταλαβαινουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το εγχείρημα!

Οι περισσότεροι είμαστε πολύ επιφυλακτικοί με το πλεξιγκλάς

και μάλλον μας διαψεύδεις.

Μόνος σου το κόλλησες? Πες μας λίγα πράγματα για τη διαδικασία.

Όταν λες αυθεντικό πλεξιγκλάς τι εννοείς? Υπάρχουν και ιμιτασιόν?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

ναι μονος μου το κολλησα, βασικα ολα τα εκανα στο χερι, δεν ειναι ευκολο ομως να περιγραψω τον τροπο κολλησης, καποια στοιχεια μπορεις να τα βρεις απο youtube αμα ψαξεις με λεξεις οπως acrylic aquarium diy, και καποια "κολπα" μου τα εμαθε ο προμηθετης που μου πουλησε τα υλικα.

δεν λεω οτι ειναι ευκολο για τον καθενα αλλα αμα το χεις λιγο στο αιμα σου (οπως πολλοι εδω μεσα) τοτε γινεται! ειμαι μηχανολογος στο επαγγελμα και τα παω καλα με τις κατασκευες γενικοτερα

το plexiglass φιλε μου δεν ειναι υλικο, ειναι μαρκα κατασκευης υλικων, οπως το jeep δεν ειναι ειδος αυτοκινητου οπως νομιζει ο πολυς ο κοσμος αλλα εταιρεια που κατασκευαζει αυτοκινητα, γι' αυτο μιλαω για αυθεντικο plexiglass, ειναι κατι που λιγοι το φερνουν στην Ελλαδα (πολυ λιγοι ομως....)

Έγινε επεξεργασία - mike78
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκεη φιλε μου και με μερακι!το plexiglass ειναι καπως παρεξηγημενο, αλλα να πω την αληθεια δεν βλεπουμε και πολυ συχνα κατασκευες σαν την δικη σου για να πειστουμε οτι ειναι προτιμότερο να το χρησιμοποιούμε!εμενα ηδη με εβαλες στο τριπακι να ψαχτω με αυτο το υλικο οπως και πολλους φανταζομαι που ασχολουνται με DIY!

η υπερχειληση μαρεσει παρα πολυ!!! οι 2 λειτουργουν μονιμα και η 3η ειναι για ασφαλεια?η μεσαια πως λειτουργει? γιατι βλεπω εχεις βαλει ταπα χωρις καποια τρυπα..

οσο για το sump απλο και λειτουργικο!!μαρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκευη!ειχα κι εγω ενα τετοιο που μου εδωσε καποιος αλλα το πεταξα διοτι δεν ειχα χωρο δυστυχως!να ρωτησω.....αντι για sump αν εβαζα εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο θα ειχα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκεη φιλε μου και με μερακι!το plexiglass ειναι καπως παρεξηγημενο, αλλα να πω την αληθεια δεν βλεπουμε και πολυ συχνα κατασκευες σαν την δικη σου για να πειστουμε οτι ειναι προτιμότερο να το χρησιμοποιούμε!εμενα ηδη με εβαλες στο τριπακι να ψαχτω με αυτο το υλικο οπως και πολλους φανταζομαι που ασχολουνται με DIY!

η υπερχειληση μαρεσει παρα πολυ!!! οι 2 λειτουργουν μονιμα και η 3η ειναι για ασφαλεια?η μεσαια πως λειτουργει? γιατι βλεπω εχεις βαλει ταπα χωρις καποια τρυπα..

οσο για το sump απλο και λειτουργικο!!μαρεσει πολυ!

σ' ευχαριστω φιλε, η υπερχειληση ειναι λιγο πολυπλοκη, η αναστροφη στο τελος ειναι για ασφαλεια, η κεντρικη κανει το 95% της δουλειας με σιφωνισμο (γι αυτο δεν εχει τρυπα) και η μεγαλη που βλεπεις στην αρχη κανει το υπολοιπο 5% ειναι δηλαδη ανοικτης ροης και ουσιαστικα ρεγουλάρει την κεντρικη, οτι αλλο θες ρωτα!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκευη!ειχα κι εγω ενα τετοιο που μου εδωσε καποιος αλλα το πεταξα διοτι δεν ειχα χωρο δυστυχως!να ρωτησω.....αντι για sump αν εβαζα εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο θα ειχα προβλημα?

χαιρομαι που σου αρεσει, παντως ειτε βαλεις sump ειτε αλλου ειδους φιλτρο δεν αλλαζει κατι λογω υλικου ή κατασκευης ισχυουν κανονικα τα ιδια που ισχυουν και στο γυαλινο με τα γνωστα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του καθενος, αν δεν εχεις sump (ειναι συνηθως η καλυτερη λυση) προτιμησε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο παντως!

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο και για την πολυ κατασκευη,αλλα και για την ορεξη και το μερακι σου. :)

Αν μπορεις πες μας ποσο στοιχιζει το τετραγωνικο,ωστε να κανουμε μια συγκριση με το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια κατασκευη γειτονα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματικα πολυ μερακληδηκη κατασκευη! δεν εχω ασχολιθει ποτε με το πλεξι γκλας.. τι παχος εχει και πια ειναι η τιμη του? μπορει να συνδιαστει - κοληθει με αλλο υλικο? πολυ μεμρακληδηκη και η υπερχιληση,,, πολλα μπραβο και απο μενα! ποσο κοστησε ολη η γυαλα με το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο και για την πολυ κατασκευη,αλλα και για την ορεξη και το μερακι σου. :)

Αν μπορεις πες μας ποσο στοιχιζει το τετραγωνικο,ωστε να κανουμε μια συγκριση με το τζαμι.

ποιος παχος ομως φιλε μου? δεν μου το διευκρινησες αυτο! παντως να ξερεις οτι ο υπολογισμος του παχους δεν ειναι ιδιος με αυτον του γυαλιου (λογικο αφου ειναι εντελως διαφορετικα υλικα) οποτε δεν μπορει να γινει συγκριση οπως το εννοεις, το ιδιο δηλαδη σε διαστασεις ενυδρειο εχει αλλο παχος σε plexi και αλλο σε γυαλι, παντως για να απαντησω στην ερωτηση εγω πηρα το 12αρι (12mm) 130 ευρω το τετραγωνικο μαζι με τα υλικα συγκολλησης και το 10αρι κοστιζει περιπου 100 ευρω, επαναλαμβανω οτι πηρα την κορυφαια ποιοτητα plexiglass υπαρχουν και φθηνοτερα προφανως.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω φιλε, η υπερχειληση ειναι λιγο πολυπλοκη, η αναστροφη στο τελος ειναι για ασφαλεια, η κεντρικη κανει το 95% της δουλειας με σιφωνισμο (γι αυτο δεν εχει τρυπα) και η μεγαλη που βλεπεις στην αρχη κανει το υπολοιπο 5% ειναι δηλαδη ανοικτης ροης και ουσιαστικα ρεγουλάρει την κεντρικη, οτι αλλο θες ρωτα!

καταλαβα..σε διακοπη ρευματος δεν θα εχει προβλημα να ξενερίσει η μεσαια?

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο Μπραβο ρε Mike!!! :thaman:

Τελικα εστησες μια πολυ ωραια κατασταση και με πολυ ομορφες Αμερικανες! :bigemo_harabe_net-145:

Που να ξερα οτι εψαχνες για Οσκαρ να σου εδεινα τον εναν απο τους αρσενικους μου που ειναι ταυρακι 30 βαλε ποντους!

Ζηλεψα τον πλεκο σου, πολυ ομορφο ψαρι και την ριζα απο καπου την ξερω μια που την ζαχαρωνα και εγω! :bigemo_harabe_net-134:

Τα φυτα για την ωρα δειχνουν ομορφα αλλα σε καποιο χρονικο διαστημα θα γινονται χαλια μαυρα, αν θες δοκιμασε με ζωντανα φυτα τυπου valisneria μια που το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να τα φυτεψεις χωρις αλλες διαδικασιες και αν βρεθεις καλα σε βλεπω και για ενα φυτεμενο στο μελλον μια που εχει την δικια του γοητεια και αυτο το αθλημα.

Η κατασκευη με πλεξι ειναι πολυ ομορφη και η αληθεια ειναι πως το εχουμε ψιλοφοβηθει στην ουσια και παμε στην πεπατημένη αλλα στην πραξη η αληθεια ειναι πως σου δινει πολλες δυνατοτητες κατασκευων.

Οσο για την φιλτρανση περι αναπληρωσεως με φλοτερ και φιλτρου νερου εαν θες κανε μια μικρη παρουσιαση καποια στιγμη οταν μπορεις μια που το σκεφτομαι και εγω καποια στιγμη να το βαλω μπρος το ολο project.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..σε διακοπη ρευματος δεν θα εχει προβλημα να ξενερίσει η μεσαια?

γιατι να ξενερισει?οσο ερχεται νερο αυτη θα το κατεβαζει, δεν υπαρχει λογος να χασει τον σιφωνισμο αμα αδειασει και παρει αερα μεσα, οταν ξαναδουλεψουν οι αντλιες θα ξαναγεμισει νερο και θα διωξει τον αερα απο μεσα, η ολη διαδικασια θελει περιπου 30 δευτερολεπτα μεχρι να φυγει ο αερας και να ξαναδουλεψει κανονικα, το εχω κανει εκατονταδες φορες! αυτο που λες μπορει να συμβει σε κακοσχεδιασμενες υπερχειλησεις που ταξιδευουν το νερο πανω απο τη σταθμη του ενυδρειου, στο δικο μου δεν ισχυει κατι τετοιο, εχω τρυπησει το ενυδρειο ακριβως γι αυτο το λογο, για να μην εχω τετοια θεματα με την υπερχειληση, αφου το νερο δεν χρειαζεται να ταξιδεψει πανω απο καμια σταθμη για να γεμισει ο σωληνας υπερχειλησης.

δεν ξερω αν με καταλαβες φιλε

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο Μπραβο ρε Mike!!! :thaman:

Τελικα εστησες μια πολυ ωραια κατασταση και με πολυ ομορφες Αμερικανες! :bigemo_harabe_net-145:

Που να ξερα οτι εψαχνες για Οσκαρ να σου εδεινα τον εναν απο τους αρσενικους μου που ειναι ταυρακι 30 βαλε ποντους!

Ζηλεψα τον πλεκο σου, πολυ ομορφο ψαρι και την ριζα απο καπου την ξερω μια που την ζαχαρωνα και εγω! :bigemo_harabe_net-134:

Τα φυτα για την ωρα δειχνουν ομορφα αλλα σε καποιο χρονικο διαστημα θα γινονται χαλια μαυρα, αν θες δοκιμασε με ζωντανα φυτα τυπου valisneria μια που το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να τα φυτεψεις χωρις αλλες διαδικασιες και αν βρεθεις καλα σε βλεπω και για ενα φυτεμενο στο μελλον μια που εχει την δικια του γοητεια και αυτο το αθλημα.

Η κατασκευη με πλεξι ειναι πολυ ομορφη και η αληθεια ειναι πως το εχουμε ψιλοφοβηθει στην ουσια και παμε στην πεπατημένη αλλα στην πραξη η αληθεια ειναι πως σου δινει πολλες δυνατοτητες κατασκευων.

Οσο για την φιλτρανση περι αναπληρωσεως με φλοτερ και φιλτρου νερου εαν θες κανε μια μικρη παρουσιαση καποια στιγμη οταν μπορεις μια που το σκεφτομαι και εγω καποια στιγμη να το βαλω μπρος το ολο project.

ευχαριστω ρε φιλε για τα καλα σου λογια! εμεις θα τα πουμε στο Βολο οταν ξανανεβω!

επιτελους καποιος που σχολιασε τα ψαρια μου και οχι την κατασκευη!

μη με παρεξηγησεις αλλα τι να το κανω 30 ποντους οσκαρ? θα μου φαει τα υπολοιπα!!! ασε να μεγαλωσουν ολα μαζι παραλληλα, ευχαριστω παντως που προσφερθηκες.

εχεις δικιο για τον πλεκο μου, μαλλον το πιο ομορφο ψαρι του ενυδρειου μου!

αυτο με τα φυτα θα το σκεφτω φιλε, προς το παρον καλα ειμαστε παντως!

θα κανω μια παρουσιαση για την αναπληρωση μολις βρω χρονο

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο και από εμένα για το τολμηρό βήμα που έκανες. 'Οντως εξωτερικό τρέχει πολύ το plexiglass τόσο σε μεγάλες όσο κα ισε μικρέ δεξαμενές. Όταν εννοείς ειδικό μαγνήτη για ρίξε καμιά φωτό τπτ περισσότερες πληροφορίες. Αλήθεια πως επισκευάζεται η γρατζουνιά στο plexiglass και αν μπορείς να μας πεις από που μπορούμε να βρούμε..αυθεντικό όμως όχι άλλα τύπου plexi.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ξενερισει?οσο ερχεται νερο αυτη θα το κατεβαζει, δεν υπαρχει λογος να χασει τον σιφωνισμο αμα αδειασει και παρει αερα μεσα, οταν ξαναδουλεψουν οι αντλιες θα ξαναγεμισει νερο και θα διωξει τον αερα απο μεσα, η ολη διαδικασια θελει περιπου 30 δευτερολεπτα μεχρι να φυγει ο αερας και να ξαναδουλεψει κανονικα, το εχω κανει εκατονταδες φορες! αυτο που λες μπορει να συμβει σε κακοσχεδιασμενες υπερχειλησεις που ταξιδευουν το νερο πανω απο τη σταθμη του ενυδρειου, στο δικο μου δεν ισχυει κατι τετοιο, εχω τρυπησει το ενυδρειο ακριβως γι αυτο το λογο, για να μην εχω τετοια θεματα με την υπερχειληση, αφου το νερο δεν χρειαζεται να ταξιδεψει πανω απο καμια σταθμη για να γεμισει ο σωληνας υπερχειλησης.

δεν ξερω αν με καταλαβες φιλε

καταλαβα φιλε μου!!!! :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω!!απλα επειδη δεν εχω κανει την συγκεκριμενη υπερχειληση ειμαι λιγο περιεργος να μαθω!!! :bigemo_harabe_net-134:

οσο για τα ψαρια σου ευχομαι να γινουν ψαρουκλες πολυ γρηγορα!!!!!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα φιλε μου!!!! :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω!!απλα επειδη δεν εχω κανει την συγκεκριμενη υπερχειληση ειμαι λιγο περιεργος να μαθω!!! :bigemo_harabe_net-134:

οσο για τα ψαρια σου ευχομαι να γινουν ψαρουκλες πολυ γρηγορα!!!!!

να σαι καλα φιλε! οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο και από εμένα για το τολμηρό βήμα που έκανες. 'Οντως εξωτερικό τρέχει πολύ το plexiglass τόσο σε μεγάλες όσο κα ισε μικρέ δεξαμενές. Όταν εννοείς ειδικό μαγνήτη για ρίξε καμιά φωτό τπτ περισσότερες πληροφορίες. Αλήθεια πως επισκευάζεται η γρατζουνιά στο plexiglass και αν μπορείς να μας πεις από που μπορούμε να βρούμε..αυθεντικό όμως όχι άλλα τύπου plexi.

ευχαριστω,

οσο για το μαγνητη μην τρελενεσαι, οταν λεω "ειδκο" εννοω στην ουσια εναν απλο μαγνητη mag float ειδικα τροποποιημενο για plexi, δηλαδη το μονο που εκανα ειναι να παρεμβαλλω ενα κομματι υφασμα πολυεστερα μεταξυ του μαγνητη και του τζαμιου για να μην μου το γρατζουναει δουλευει μια χαρα!

δεν εχει τυχει ακομα να κανω επισκευη σε γρατζουνια απο plexi γιατι το προσεχω και δεν εχει πανω του το παραμικρο, αλλα εαν ποτε γρατζουνιστει πρεπει απλα να του ριξω λιγο απο το διαλυμμα που χρησιμοποιω για τη συγκολληση του, με πολυ συγκεκριμενο ομως τροπο για να μην σταξει παντου και αυτο θα επανελθει! υπαρχουν σχετικα βιντεο στο youtube.

οποιος θελει πληροφοριες για προμηθευτες κλπ μονο με π.μ. δεν θελω να θεωρηθει διαφημηση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε φιλε για τα καλα σου λογια! εμεις θα τα πουμε στο Βολο οταν ξανανεβω!

επιτελους καποιος που σχολιασε τα ψαρια μου και οχι την κατασκευη!

μη με παρεξηγησεις αλλα τι να το κανω 30 ποντους οσκαρ? θα μου φαει τα υπολοιπα!!! ασε να μεγαλωσουν ολα μαζι παραλληλα, ευχαριστω παντως που προσφερθηκες.

εχεις δικιο για τον πλεκο μου, μαλλον το πιο ομορφο ψαρι του ενυδρειου μου!

αυτο με τα φυτα θα το σκεφτω φιλε, προς το παρον καλα ειμαστε παντως!

θα κανω μια παρουσιαση για την αναπληρωση μολις βρω χρονο

Την Οσκαρουμπα μου την εδωσα πια γιατι μανουριαζε με τον αλλον αρσενικο που ειχα για την μορφονια και οσο καλοκαιριαζει θα ειχα θεμα με τα κοκκορια, οποτε επειδη εχω αρχισει να αραιωνω λιγο την κατασταση στο ενυδρειο μου τον εδωσα και τωρα το ζευγαρι εχει απλωση σε ολο το ενυδρειο και σκάβει παντου. Δεν θα τα πειραζε τα ψαρια σου μια που δεν ασχολουνται με τα μικροτερα. Μονο με ψαρια σε παρομοιο μεγεθος ή που θα τον ενοχλουσαν για να διεκδυκισουν την καβατζα του ή με καποιο ειδος που θα διεκδυκουσε την αρχηγια στο ενυδρειο θα ειχες προβλημα και θα ασχολουταν παραπανω. Ισως παιζει ρολο και η ανατροφη τους οπως και το αφεντικο τους, μπορει να εχουν κακη φημη γενικος και να λενε πως οτι χωραει στο στομα τους δεν πρεπει να συμβιωνουν μαζι αλλα προσωπικα εχω αλλες εντυπωσεις και αν μεγαλωσουν μαζι στο ιδιο περιβαλλον με αλλα ψαρια τα αισθανεται καπως σαν ξαδερφια και αναγνωριζουν καλα τους συγκατικους τους και ας εχουν φυγει απο το ενυδρειο για καποιο χρονικο διαστημα οταν ξανασμυξουν τα αναγνωριζει και μεσα σε κοπαδι με αλλα χιλια ξενα ψαρια. Τα χαρακτηριζω cool power ψαρι και οχι νευροσπαστα τυπου Trimac που ειναι πολυ κερατο ψαρι απο την φυση του μια που κραταει η αγρια πλευρα του συγκεκριμενου ψαριου. Αυτα πληροφοριακα για να αρισεις να μαθαινεις τους φιλους σου................. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω ένα μεγάλο μπράβο στον Μιχάλη γιατι είναι απο τους λίγους που έχουν επειχηρηση να κάνουν ένα ενυδρειο απο πλεξι και πάνω απο όλα για το τόσο όμορφο αποτέλεσμα τόσο για το ενυδρειο καθώς και τις υπόλοιπες κατασκευές.Και απο όσο ξερω είναι το πρώτο του ενυδρειο αλλα ένα δίπλα μπράβο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...