Jump to content

Λευκοστερνος Με Ικ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, το Σαββατο που μας περασε πηρα εναν λευκοστερνο μεσαιου μεγεθους τον οποιο πηρα απο μαγαζι κ την ιδια μερα εναν blue tang λιγο πιο μικρο απο φιλο συνχομπιστα.

Την ιδια μερα ολα φαινονταν να κυλανε ομαλα κ οι δυο τους κανανε παρεα κ κολυμπουσαν μαζι.

Απο χθες Κυριακη ο λευκοστερνος ηταν μονιμα κοντα στο βυθο κ κολυμπουσε ακανονιστα κ εδειχνε σαν χαμενος.Σημερα το ιδιο κ πριν λιγο παρατηρησα οτι εβγαλε ick.

Απο την πρωτη μερα δεν εχει φαει τιποτα,και εχω δοκιμασει διαφορες τροφες σε flakes ποτισμενα με σκορδακι κ δεν συγκινητε να φαει τιποτα,ενω ο blue θα φαει κ μενα..

Καραντινα δυστηχως δεν υπαρχει,και μεσα στο ενυδρειι εχω καποια μ****α κοραλια και lps.

Η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυτιμη διοτι δε θελω να το χασω το ψαρι!

Μετρησεις εκανα εχθες και ειναι ολα φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Εχεις κι αλλα ψαρια μέσα? Για ποσα λίτρα μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 26.3 eliwell controller,

Το ενυδρειο τρεχει περιπου 2μιση μηνες με ζωντανο βραχο κ αραγωνιτη,αλλαγες μετα τον κυκλο 10% με αλατι tropic marine pro reef.

Το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσα εχω αλλα 2 κλουνακια και μια γαριδα lysmata amboinensis.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 28,5,και συνεχισε να δελεαζεις το ψαρι βουτοντας την τροφη σε σκορδοζουμο,ωστε να ξεκινησει να τρωει.

Εννοειται πως οι τιμες και η ποιοτητα του νερου θα πρεπει να ειναι στα αποδεκτα ορια.......

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Νο3 0 salifert.καθαρο νερακι βγαινει το τεστ.

Στρατο 28.5??? Θα την παλεψουν τα αλλα ψαρια κ κοραλια?? Η γαριδα?

Χμμ αν ειναι να γινει καλα το ψαρι δε θα σκεφτω την γαριδα σωστα;

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ανεβασμα της θερμοκρασιας σταδιακα μερα με την μερα απο ενα βαθμο ας πουμε ή μπαμ κ κατω?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ανεβασεις αμεσα αλλα σταδιακα,αν και δεν θα αντιμετωπισουν προβλημα τα υπολοιπα ζωντανα.Το καλοκαιρι που μας περασε ,το ενυδρειο μου με μ****α .Lps και γαριδες,μεχρι και 29,5 για μια βδομαδα σερι δεν αντιμετωπισε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης προσοχη στην εξατμιση σου αν δεν εχεις αυτοματη αναπληρωση.Οσο ανεβαινει η αλατοτητα λογω εξατμισης,τοσο θα επιδεινωνεται το προβλημα.

Αν δεν εχεις λοιπον αυτοματη αναπληρωση,να τσεκαρεις και να αναπληρωνεις καθημερινα το νερο της εξατμισης.

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα πριν κανω reef ειχα δισκους,κ αντιμετωπισα ικ με θερμοκρασια κ μπανιο σε νερο με αλατι.

Στρατο λες να τον κανω κανα μπανακι? Αλλα δε ξερω με τι.. σκετο νερακι οσμωσης??

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι ειμαι υπερ.Θα το προτιμουσα σαν την υστατη λυση.Αν δεν δεις σημαδι βελτιωσης με την αυξηση θερμοκρασιας,δοκιμασε η αυτο η αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματη αναπληρωση υπαρχει.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα θερμοκρασια στους 27 σημερα Λοιπον γυρισα σπιτι κ εριξα αρτεμια.. ειτε εριξα ειτε οχι το ιδιο πραμα για αυτον...απλα την αγνοουσε.

Εκανα ενα μιξ σπιρουλινας και flakes με σκορδοζουμο κ εριξα..εκανε μια κινηση να το ορμηξει αλλα τελικα δεν εφαγε.. αφησα ενα κομματακι στη φωλια του μοας κ φαει οταν παει εκει..

Και πως καθομαι να τον παρατηρησω...ειναι πεντακαθαρος... Ιχνος απο ασπρο σημαδακι δεν υπαρχει πανω του... Τι εγινε?? Πως το εξηγειτε αυτο?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φρεσκο το ψαρι και στρεσαριστηκε. Πως συμπεριφερεται ο blue στο λευκοστερνο? Κανενα καβγα? Καμια επιθεση??

Πόσα λιτρα ειναι το ενυδρείο? Παντως ειναι νωρις για τετοιο ψαρι.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ξερω οτι ειναι νωρις αλλα με γοητευσε ο μπαγασας...

300 λιτρα ειναι το ενυδρειο.

Οχι ο blue απλα τον αγνοει. Καμια κοντρα αναμεσα τους.

Ο blue απο φιλο συνχομπιστα που τον ειχε απο μωρο,κ ετσι το ψαρι ειναι συνηθισμενο,αφου στο πρωτο 20 λεπτο εφαγε απο το χερι μου.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Απο μετρησεις γενικά πως είναι το ενυδρείο?? Πιστευω ακομα δεν εχεις σταθερες μετρησεις, γιαυτο και το ευαισθητο αυτό ψαρι στρεσάρετε.

Εγω μετα από 2 χρονια τον έβαλα!! Γιαυτο θελει υπομονη το θαλασσινο!!!

Στρατο ο δικός σου απο συμπεριφορα??

Link to comment
Share on other sites

Απο μετρησεις γενικά πως είναι το ενυδρείο?? Πιστευω ακομα δεν εχεις σταθερες μετρησεις, γιαυτο και το ευαισθητο αυτό ψαρι στρεσάρετε.

Εγω μετα από 2 χρονια τον έβαλα!! Γιαυτο θελει υπομονη το θαλασσινο!!!

Στρατο ο δικός σου απο συμπεριφορα??

Nικο ειναι πολυ περιεργα ψαρια.Ο δικος μου,μικρος σε μεγεθος,ειναι υπερκινητικος,και τρωει του σκασμου.Παρ'όλο που το ενυδρειο μου δεν ειναι φρεσκο,καποιες μερες,ειδικα το βραδυ,γινεται ασπρος σα βαμβακι,μεχρι την αλλη μερα που τον βλεπεις κι ειναι πεντακαθαρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι παρατηρω μια πολυ περιεργη συμπεριφορα.. ή θα κανει κυκλους γυρω απο τον εαυτο του μεσα στη φωλια του ή θα κολυμπαει αναποδα ή θα ειναι ψηλα πανω απο ενα βραχο κ θα κανει κυκλους με τρελλη ταχυτητα..

Εριξα παλι λιγη αρτεμια αλλα τπτ.. εχω απογοητευτει... Πως θα τον κανω να φαει ρε παιδια...

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα 2 φορες που ειχα παρει λευκοστερνο ειχα ακριβως αυτο το προβλημα και τα ψαρια τα εχασα.

να προσεχεις το μπλου τανκ γιατι εγω τον αγορασα και τον πηγα στον κωστα.

ευχομαι το καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Απο μετρησεις γενικά πως είναι το ενυδρείο?? ....

Αππ μετρησεις ολα μου δειχνουν φυσιολογικα.προχθες εκανα.

Ph 8.2 controller

dKh 8 salifert

No3 0-2 salifert

Ca 410

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως παιδια το ψαρι ...θα παει πισω στο πετσοπ αυριο.. το ψαρι ειναι τυφλο ή εχει καποιο θεμα ορασης 100% βαζω μεσα τροφη με τσιμπιδα διπλα του την μυριζεται κ ορμαει για να φαει κ απλα περναει απο διπλα κ στουκαρει στο βραχο. Τρακαρει με αλλα ψαρια που κολυμπανε διπλα του,πεφτει πανω στα βραχια,στον αραγωνιτη,κανει στροφη 180μοιρων και κουτουλαει στο τζαμι...γενικα δεν ειναι σε καλη κατασταση απο την ωρα που το πηρα.. μπορω να βαλω το χερι μου μεσα μπροστα του και αφου πεσει πανω στο χερι μου το οποιο δε βλεπει τοτε τρομαζει.. τον εκανα κ μπανακι μπας κ ειχε κανενα παρασιτο στα ματια αλλα τπτ τα ιδια.. καλυτερα στο πετσοπ σε ενα αδειο ενυδρειο τουλαχιστον να μην χτυπιετε κ οσο ζησει το ζωντανο..ευτηχως ο πετσοπας ειναι φιλος και καλο παιδι κ δεχτηκε να τον παρει πισω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στο Πετσοπά!!! Έτσι θα πάει το χόμπι πραγματικά μπροστά.

Φίλε σου εύχομαι το επόμενο ψάρι να είναι απροβλημάτιστο.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θέλω να δικαιολογησω το pet shop, εσυ οταν πήγες να παρεις το ψάρι, δεν είδες συμπεριφορα έστω αι για 5 λεπτα?? Δεν το ειδες εκει? Απλα μπηκες, του ειπες το θέλω και το πήρες?? Αν συμφωνησουμε και πουμε οτι είναι τυφλό, το pet shop πιστευεις οτι το παρατηρησε και στο εδωσε επιτηδες?? Εγω θα έλεγα δε νομιζω....

Υ.Γ. Δε νομιζω να το παρει πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...