Jump to content

Ερωτησεις Για Χρυσοψαρο


Φενια

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι,λοιπον,εκανα σημερα μετρησεις μετα απο 3 ημερες λειτουργειας του ενυδρειου

PH:7.5

GH:12

KH:15

NO2:0

NO3:0

NH3/NH4:0

Θελω τις αποψεις σας γιατι ειναι μεσα το χρυσοψαρακι μου και ανησυχω,στο καταστημα μου ειπαν οτι ειναι πολυ σκληρο το νερο και μου εδωσε και εβαλα ΕΗΕΙΜ Torf pellets σε ενα πουγκακι.Τωρα δεν ειμαι σιγουρη,εγω διαβασα οτι το ph ειναι μια χαρα,αν το ριξω με αυτο μηπως θα υπαρξει προβλημα??Επισης τοποθετησα μερικα Κερατοφυλλα,δεν πιστευω να τα φαει και να σκασει?Εκει μου ειπαν οτι δεν θα υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλησπερα φιλη μου και καλη μας ανασταση.

το τελευταιο πραγμα που πρεπει να σε ενδιαφερει στην παρουσα φαση ειναι το πεχα.ολεςοι πληροφοριες που σου δωθηκαν δυστυχως ειναι λανθασμενες....

σου ειπανε να μαλακωσεις το νερο?μα το χρυσοψαρο θελει σκληρο νερακι και το πεχα σου ειναι μια χαρα!!.

το κερατοφυλλο επισης θα φαγωθει εντελως απο το ψαρι σου.κανενα φυτο με μαλακο ιστο δεν θα μεινει αφαγωτο απο χρυσοψαρα.

αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι πως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.σε αυτο ισως κινδυνεχει το ψαρι σου.

κανε αναζητηση και ψαξε και διαβασε προσεχτικα για τον κυκλο του αζωτου.πως να στρωσεις δηλαδη το φιλτρο σου και κατ'επεκταση το ενυδρειο σου.ενα στρωμενο ενυδρειο μας δειχνει τις μετρησεις που εκανες ολες μηδενικες εκτος απο τα νιτρικα(no3).

ΥΓ.αλλαξε πετ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μου προτεινετε να βγαλω το πουγκακι,ειναι ολα μια χαρα με την σκληροτητα?Και τα κερατοφυλλα?Να τα βγαλω?Υπαρχει περιπτωση να σκασει ?

Link to comment
Share on other sites

τα κερατοφυλλα και να φαγωθουν δεν παθαινει τιποτα το ψαρι.το πουγκακι ναι να το βγαλεις.

εχει φιλτρο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει φιλτρο.Για να το στρωσω μου δωσανε βακτηρια,σημερα ειναι η τριτη μερα που εκανα 2 ψεκασμους.Αν ειναι δυνατον δηλαδη μου δωσανε να χαμηλωσω το ΚΗ και το GH ενω ειναι μια χαρα?Και ειπα 100 φορες οτι εχω ενα χρυσοψαρο μεσα μονο,μαλιστα με ρωτησαν αν ζει ακομη με αυτη την σκληροτητα ....

Link to comment
Share on other sites

κανονικα θα σου προτεινα να δωθει το ψαρι πισω καθως οταν στρωνουμε δεν πρεπει να υπαρχουν ψαια μεσα καθως για ενα διαστημα περιπου 20 ημερων το νερο εχει αμμωνια η οποια ειναι τοξικη και σκοτωνει τα ψαρια.εαν πιστευεις πως κατι τετοιο δεν γινεται,τοτε μεχρι να στρωθει το ενυδρειο δεν κανεις αλλαγες νερου,και ταιζεις ελαχιστα μερα παρα μερα.μετρας αρχικα νιτρωδη και αμμωνια ανα 3-4 μερες,και θα δεις.οταν δεις οτι ειναι μονιμως μηδενικα η αμμωνια και τα νιτρωδη,αλλα μετρας νιτρικα τοτε θα εχει στρωσει το ενυδρειο και θα μπορεις να κανεις αλλαγες νερου.τωρα ομως χρειαζεται προσοχη.

ΥΓ.οσο για αυτα που σου ειπανε στο καταστημα,καλυτερα να αλλαξουνε δουλεια καθως δεν εχουν ιδεα τι πουλανε,και δυστυχως πουλανε ζωντανους οργανισμους.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι το εφερε η αδερφη μου σε μια μικρη γυαλα και ηταν ο λογος που του πηρα το ενυδρειο ,για να εχει καλυτερη ζωη οπως του πρεπει,θα ειμαι πολυ προσεχτικη,δεν θελω να το χασω,αγορασα τεστακια,να κανω καθε μερα?Επισης εφοσον στρωνεται το ενυδρειο μηπως να βγαλω τα κερατοφυλλα τοτε γιατι δεν θα μπορω να ελεγχω ποσο τρωει το ψαρι?

Υ.Γ:Πηγα σε ενα καταστημα που ειναι προτεινομενο απο ευτο εδω το forum,επειδη ειμαι εντελως ασχετη,ηλπιζα πως θα με βοηθουσαν.

Έγινε επεξεργασία - Φενια
Link to comment
Share on other sites

Hmmm παρατηρω το χρυσοψαρο εδω και μιση ωρα και τσιμπολογαει ολη την ωρα τα κερατοφυλλα που εβαλα,δεν με ενδιαφερει για τα φυτα,μηπως ομως θα κανει κακο στο ιδιο και στο ενυδρειο?Να τα αφαιρεσω?

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ θελεις να εισαι καλα ψυχολογικα,βγαλτα.

το ψαρι δεν θα παθει κατι.ειναι βουλιμικο απο τη φυση του.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τοτε :) Δεν θα τα βγαλω τα κερατοφυλλα.Οποτε εγω δεν θα χρειαζεται να το ταιζω φανταζομαι καθολου.Θα κανω τεστ αμμωνιας και νιτρικα τοτε απο εβδομαδα ξανα και σας ενημερωνω.Ευχαριστω πολυ,καλη ανασταση.

Link to comment
Share on other sites

σημερα σιγουρα οχι φαι.

καλη ανασταση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φενια. Αν εχω μαθει κατι εδω μεσα ειναι να ζητας πολλες γνωμες πριν παρεις αποφασεις. βεβαια σαν κι εσενα κι εγω πριν μπω εδω ετσι ημουν. οτι ελεγε ενας πετσοπας! παντως μιας και εισαι απο Αθηνα καλο ισως θα ηταν να πεις το ονομα του πετσοπ να το αποφυγουμε οι υπολοιποι. αν απαγορευεται απο τους κανονισμους θα παρακαλουσα για πμ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχτες εκανα μια μικρη αλλαγη στο νερο καπου 7,5 λιτρων (απο 54 λιτρα) γιατι παρατηρησα οτι το χρυσοψαρο ανεβαινε στην επιφανεια συχνα σαν να επαιρνε οξυγονο και στη συνεχεια εβγαζε φυσαλιδες κολυμπωντας προς τα κατω,προσθεσα και 8 σταγονες αντιχλωριο αλλα δεν προσθεσα βακτηρια,το αφησα για σημερα το πρωι.Επισης απο εχτες εχει την εξης περιεργη συμπεριφορα που δεν εχω ξαναδει,πηγαινει δεξια και αριστερα στο ενυδρειο που εχει καθρεφτη και μου φαινεται σαν να επιτιθεται στο ειδωλο του η κατι τετοιο,κανει αποτομες κινησεις στις ακρες αυτες σαν να κουτουλαει.Αυτο μπορει να ειναι παιχνιδι η ειναι κατι ανησυχητικο?

Link to comment
Share on other sites

φενια απλα να σου πω για το αντιχλωριο που λες. Αυτες οι "8 σταγονες" δε λενε τιποτα γιατι το καθε αντιχλωριο εχει τη δικη του δοσολογια και παει αναλογα με τα λιτρα. δηλαδη ουτε πρεπει να βαζεις 8 σταγονες παντοτε ουτε ολα τα αντιχλωρια δουλευουν με 8 σταγονες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχτες εκανα μια μικρη αλλαγη στο νερο καπου 7,5 λιτρων (απο 54 λιτρα) γιατι παρατηρησα οτι το χρυσοψαρο ανεβαινε στην επιφανεια συχνα σαν να επαιρνε οξυγονο και στη συνεχεια εβγαζε φυσαλιδες κολυμπωντας προς τα κατω,προσθεσα και 8 σταγονες αντιχλωριο αλλα δεν προσθεσα βακτηρια,το αφησα για σημερα το πρωι.Επισης απο εχτες εχει την εξης περιεργη συμπεριφορα που δεν εχω ξαναδει,πηγαινει δεξια και αριστερα στο ενυδρειο που εχει καθρεφτη και μου φαινεται σαν να επιτιθεται στο ειδωλο του η κατι τετοιο,κανει αποτομες κινησεις στις ακρες αυτες σαν να κουτουλαει.Αυτο μπορει να ειναι παιχνιδι η ειναι κατι ανησυχητικο?

Το ότι βγαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει είναι φυσιολογικό γιατί το ψαράκι σου σκάει από την αμμωνία!

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και θα συνεχίζει να είναι κάνοντας αλλαγές νερου και μη έχοντας βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου ώστε να μπορέσουν τα βακτήρια να αποικίσουν!

Το ψαράκι σου υποφέρει και ακόμα κιαν ζήσει και περάσει όλη αυτή την διαδικασία αργότερα θα αρχίσουν τα προβλήματα!

Όσο για το παιχνίδι με τον καθρέφτη δεν μας απασχολεί καθόλου!

Δεν έχεις και πολλές επιλογές στο σημείο που βρίσκεσαι!

1)Σταμάτα της αλλαγές νερού γιατί πας πίσω την όλη διαδικασία!

2)μην ταΐσεις τίποτα για 3 μέρες!

3)αγόρασε άμεσα siporax mini και βάλτο στο φίλτρο σου γιατί δεν θα σου στρώσει ποτέ!

4)επίσης σταμάτα τα βακτήρια που βάζεις και αντικατέστησε τα με sera bio nitrivec!

Link to comment
Share on other sites

απλα να πουμε οτι το να βγουν στην επιφανεια ειναι φυσιολογικο ετσι κι αλλιως. στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει ομως να ειναι για αλλους λογους

Link to comment
Share on other sites

απλα να πουμε οτι το να βγουν στην επιφανεια ειναι φυσιολογικο ετσι κι αλλιως. στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει ομως να ειναι για αλλους λογους

Τα ψάρια γενικός δεν συνηθίζουν να βγαίνουν στην επιφάνεια!

Το κάνουν μόνο όταν χρειάζεται να αναπνεύσουν και στην συγκεκριμένη περίπτωση τα πνίγει η αμμώνια!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω βακτηρια Dennerle BiActive,τα αλλα ειναι και αυτα βακτηρια?Πριν 2 μερες η αμμωνια βγηκε μηδενικη και το νερο φαινεται καθαρο,το ψαρακι μου τρωει μονο κερατοφυλλα επισης εδω και 2 μερες,δεν ξερω αν βοηθαει σε κατι αυτο.Το βιολογικο υλικο που αναφερεις που ακριβως το τοποθετω?Μεσα στο σφουγγαρακι του φιλτρου?Το ψαρι παντως ειναι αρκετα δραστηριο ,γιατι αν στρωσει το ενυδρειο θα εχω προβληματα μετα?Με απογοητευεις λιγο =/

Έγινε επεξεργασία - Φενια
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια γενικός δεν συνηθίζουν να βγαίνουν στην επιφάνεια!

Το κάνουν μόνο όταν χρειάζεται να αναπνεύσουν και στην συγκεκριμένη περίπτωση τα πνίγει η αμμώνια!

ολα τα ψαρια ισως οχι, αλλα τα χρυσοψαρα το κανουν αυτο! Παραδειγμα, στο δικο μου ενυδρειο εχω αριστες μετρησεις και συχνα πυκνα βγαινουν για αναπνοες. Αλλα γενικα οι αναπνοες τους ειναι κανονικες και οχι γρηγορες. Μου το εχουν πει και πολλοι πετσοπαδες.

Χρησιμοποιω βακτηρια Dennerle BiActive,τα αλλα ειναι και αυτα βακτηρια?Πριν 2 μερες η αμμωνια βγηκε μηδενικη και το νερο φαινεται καθαρο,το ψαρακι μου τρωει μονο κερατοφυλλα επισης εδω και 2 μερες,δεν ξερω αν βοηθαει σε κατι αυτο.Το βιολογικο υλικο που αναφερεις που ακριβως το τοποθετω?Μεσα στο σφουγγαρακι του φιλτρου?Το ψαρι παντως ειναι αρκετα δραστηριο ,γιατι αν στρωσει το ενυδρειο θα εχω προβληματα μετα?Με απογοητευεις λιγο =/

το βιολογικο που σου λεει ειναι ειτε σε μορφη μπαλακι ειτε μακαρονακι και μπαινει μεσα στο φιλτρο. δεν ειναι υγρο δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα θα παω να αγορασω τεστ αμμωνιας να δω σε τι σημειο βρισκομαι και βιολογικο υλικο,λογικα αυτο το τοποθετω εκτος φιλτρου με ενα πουγκι απο οτι ειδα γιατι μεσα στο φιλτρο το σφουγγαρι καταναλωνει ολο τον χωρο.Εκανα πρωι πρωι τα χαρτινα τεστ για τα υπολοιπα και δεν βρηκα ΝΟ2.Τα βακτηρια πρεπει να αντικατασταθουν σιγουρα?Ειμαι στην 6η μερα ψεκασμου και αν ναι,ξεκιναω απο την αρχη με οτι λενε οι οδηγιες του συγκεκριμενου προιοντος?Σιγουρα να μην ταισω το ψαρι για 3 μερες γιατι εχει αποβιταμινωση και εχει χασει αρκετα λεπια στην ουρα του.Αν βρω αμμωνια κανω αλλαγες νερου η οχι ?Τι αλλο μου προτεινεται να αγορασω για να βοηθησω την κατασταση,να αγοραζα αεραντλια η καποια φυτα η να περιμενω πρωτα να δω σε τι επιπεδα ειναι η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα υγρα τεστ αμμωνιας και νιτρωδη,η αμμωνια βγηκε 0,5mg και τα νιτρωδη 0.

Τωρα τι κανω?Να αλλαξω νερο και ποσο?αγορασα επισης το βιολογικο υλικο,βγαζω το σφουγγαρι και τοποθετω αυτο στη θεση του?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη στο νερο 30% τελικα,προσθεσα το βιολογικο υλικο σε δυχτι εξωτερικα απο το φιλτρο,τα καινουργια βακτηρια και αντιχλωριο.Εβαλα και ενα φυτο,ανουμπια.Ποτε να ξανακανω μετρησεις αμμωνια και νιτρωδη ?

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ψαρια ισως οχι, αλλα τα χρυσοψαρα το κανουν αυτο! Παραδειγμα, στο δικο μου ενυδρειο εχω αριστες μετρησεις και συχνα πυκνα βγαινουν για αναπνοες. Αλλα γενικα οι αναπνοες τους ειναι κανονικες και οχι γρηγορες. Μου το εχουν πει και πολλοι πετσοπαδες.

το βιολογικο που σου λεει ειναι ειτε σε μορφη μπαλακι ειτε μακαρονακι και μπαινει μεσα στο φιλτρο. δεν ειναι υγρο δηλαδη

υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο άρθρο η link γιαυτο που λες γιατί το τι σου λένε οι πετσοπαδες δεν το λαμβάνω υπόψην!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω βακτηρια Dennerle BiActive,τα αλλα ειναι και αυτα βακτηρια?Πριν 2 μερες η αμμωνια βγηκε μηδενικη και το νερο φαινεται καθαρο,το ψαρακι μου τρωει μονο κερατοφυλλα επισης εδω και 2 μερες,δεν ξερω αν βοηθαει σε κατι αυτο.Το βιολογικο υλικο που αναφερεις που ακριβως το τοποθετω?Μεσα στο σφουγγαρακι του φιλτρου?Το ψαρι παντως ειναι αρκετα δραστηριο ,γιατι αν στρωσει το ενυδρειο θα εχω προβληματα μετα?Με απογοητευεις λιγο =/

Το bio nitrivec που σου προτείνω είναι βακτήρια που δεσμεύουν αμμωνία και νιτρώδη και σου επιτρέπουν να βάλεις το ψαρί μετά από 24 ώρες στο ενυδρείο! Στην δικια σου περίπτωση θα σε βοηθήσει περισσότερο από το denerle!

Το βιολογικό υλικό το τοποθετούμε μέσα στο φίλτρο μας! Αφαιρούμε ένα κομμάτι από το σφουγγάρι και το τοποθετούμε εκεί!

Όταν το ψαρί σου εκτίθεται σε τόσο ψηλά επίπεδα αμμωνίας καταστρέφετε η προστατευτική του βλέννα και καίει και τα βράχια του με αποτέλεσμα να είναι επιρρεπείς σε διαφορές ασθένειες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...