Jump to content

Ερωτησεις Για Χρυσοψαρο


Φενια

Recommended Posts

Εκανα αλλαγη στο νερο 30% τελικα,προσθεσα το βιολογικο υλικο σε δυχτι εξωτερικα απο το φιλτρο,τα καινουργια βακτηρια και αντιχλωριο.Εβαλα και ενα φυτο,ανουμπια.Ποτε να ξανακανω μετρησεις αμμωνια και νιτρωδη ?

Φένια μην βιάζεσαι!

Για της αλλαγές του νερού σου εξήγησα ότι δεν πρέπει να της κάνουμε όταν βρισκόμαστε στην διαδικασία του στρωσίματος γιατί έτσι πηγαίνει πίσω η όλη διαδικασία!

Βαλε το βιολογικό υλικό όπως είναι με το δυκτακι μέσα στο φίλτρο σου, πρόσθεσε και τα βακτήρια ακλουθώντας της οδηγίες και δώσε λίγο χρόνο στην διαδικασία να ολοκληρωθεί γιατί στρεσάρεις περισσότερο το ψάρι σου!

Τα υπόλοιπα ας σε απασχολήσουν λίγο αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλημερα το βιολογικο υλικο το εχω τοποθετησει εξω απο το φιλτρο γιατι δεν χωραγε ουτε το μισο μεσα,μπορω να κανω την αλλαγη αυτη το σαββατο?Βρηκα μπολι ευτυχως μεσω forum και το σαββατο θα μπορεσω να το βαλω στο ενυδρειο.Τωρα,σημερα εκανα παλι τεστ αμμωνιας και βγηκε παλι 0,5,διαβασα στο χαρτι και ειδα οτι στο ph περιπου 8 που αναλογει σε μενα ειναι 0,03 η αμμωνια.Να αλλαξω παλι νερο ?Δεν με ενδιαφερει τοσο να στρωσει το ενυδρειο οσο να ζησει το ψαρι,φανταζομαι με το μπολι θα φτιαξουν τα πραγματα οποτε τι ειναι καλυτερο τωρα για το ψαρι ?Μηπως το βιολογικο υλικο δεν επρεπε να το βαλω ολο μεσα?Τα βακτηρια τα βαζω σε καθε αλλαγη νερου ?Επισης εγω δεν το ταιζω το ψαρι αλλα εχτες που εβαλα μια ανουμπια την τρωει και αυτη.

Έγινε επεξεργασία - Φενια
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση,παρατηρησα οτι μυριζει διαφορετικα σημερα το ενυδρειο,δεν ξερω πως να το περιγραψω μα ομορφη μυρωδια δεν ειναι σιγουρα,πως πρεπει να μυριζει ενα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Φένια καλησπέρα!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε έχει πιάσει με της αλλαγές?

Σου έχω απαντήσει επανελιμενος ότι ΔΕΝ πρέπει να κάνεις αλλαγές κατά την διάρκεια του στρωσίματος!

Πρέπει να καταλάβεις ότι έτσι δεν θα κάνεις καλό στο ψάρι σου και στο τέλος θα το χάσεις και θα απογοητευτείς!

Αν βρήκες μπόλι και είσαι σίγουρη ότι είναι από στρωμένο και υγείες ενυδρείο (εγώ δεν θα στο πρότεινα) τότε χρησιμοποίησε το!

Το βιολογικό υλικό εκτός του φίλτρου δεν δουλεύει, αν δεν σε χωραει που σε χωραει αν κόψεις ένα μέρος από τα σφουγγάρια τότε βαλε λιγότερο!

Όσο για τα φυτά ξέχασε τα προς ώρας γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να στρώσουμε το ενυδρείο!

Βγάλε την ανουμπια και μην βάλεις τίποτα! Όσο για την μυρωδιά που αναφέρεις είναι από την αμμώνια, είναι αυτό που προσπαθώ τόσες μέρες να σου πω!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

To εβαλα μεσα στο φιλτρο το βιολογικο υλικο οσο χωραγε κοβωντας το μισο σφουγγαρι.Απλα απορω αφου διαβαζω οτι η αμμωνια ειναι τοσο καταστροφικη,πως να αφηνω το ψαρι μου μεσα σε αυτη.Το βλεπω να βγαινει συνεχεια στην επιφανεια και να αναπνεει επιμονα.Η ανουμπια δεν απορροφα νιτρωδη η αμμωνια?Δεν βοηθα σε τιποτα?Το μπολι ειναι σιγουρα απο στρωμενο και υγιες ενυδρειο,δεν θα επιταχυνε το στρωσιμο?

Link to comment
Share on other sites

To εβαλα μεσα στο φιλτρο το βιολογικο υλικο οσο χωραγε κοβωντας το μισο σφουγγαρι.Απλα απορω αφου διαβαζω οτι η αμμωνια ειναι τοσο καταστροφικη,πως να αφηνω το ψαρι μου μεσα σε αυτη.Το βλεπω να βγαινει συνεχεια στην επιφανεια και να αναπνεει επιμονα.Η ανουμπια δεν απορροφα νιτρωδη η αμμωνια?Δεν βοηθα σε τιποτα?Το μπολι ειναι σιγουρα απο στρωμενο και υγιες ενυδρειο,δεν θα επιταχυνε το στρωσιμο?

Βρίσκεσαι πάνω σε ένα δίκοπο μαχαίρι!

Το ψαράκι σου ναι μεν ταλαιπωρείτε από την αμμώνια αλλά από την άλλη αν κάνεις συνέχεια αλλαγές νερού παρατείνεις αυτήν την κατάσταση!

Το ενυδρείο για να ισορροπήσει χρειάζεται κάποιο χρόνο και εσύ τον έχεις σπαταλήσει άσκοπα!

Όπως σου είχε προτείνει και ο klaz έπρεπε να έχεις επιστρέψει το ψαράκι πίσω για να μην υποστεί όλη αυτή την τοξικότητα αλλά μιας και μας εξήγησες ότι δεν γινόταν έπρεπε από την πρώτη στιγμή να κινηθείς με το βιολογικό υλικό και τα βακτήρια!

Εγώ προσωπικά στο είχα προτείνει απο τότε http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74530&st=0&p=653814entry653814 αλλά σπατάλησες πολύτιμο χρόνο!

Όσο για την ανουμπια δεν βοηθά απολυτός σε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω,οποτε απο εδω και περα τι συμβουλη θα μου δινατε ?Μετρησεις καθε μερα και βλεπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα της αλλαγές και βγάλε και την ανουμπια να μην την τρώει!

Άστο 2-3 μέρες νηστικό για να περιοριστεί η παραγωγή απόβλητων, δεν παθαίνει κάτι!

Εγκατέστησε ΜΕΣΑ στο φίλτρο σου αφαιρώντας ένα κομμάτι από το σφουγγάρι το μπόλι η το siporax, η επιλογή είναι δικια σου! Χρησιμοποίησε το bio nitrivec όπως αναφέρουν οι οδηγίες χρήσης του σκευάσματος και άσε λίγο χρόνο στο ενυδρείο σου να ηρεμήσει!

Αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις και μια μικρή αεραντλία καλό θα κάνει!

Κάνε κάθε δυο μέρες μετρήσεις και μην σε πιάνει πανικός γιατί δεν βοηθαει και εμείς εδώ είμαστε ότι κιαν χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Φένια, πολύ σωστές οδηγίες σου έδωσε ο ebenos .

Βέβαια το Σάββατο θα σου δώσω μπόλι όλο τον ενειδριακό υαλοβάμβακα(που έχω στο sump) με την μπίχλα του, αλλά και siporax (για να γεμίσεις το φίλτρο)στρωμένο φουλ από βακτηρίδια ,

οπότε αλλάζουν τα δεδομένα…

Αν θες, για να μην ταλαιπωρείς το ψάρι με την αμμωνία ,μπορείς να αλλάξεις νερό για να κανείς πιο άνετο το περιβάλλον που ζει μέχρι το Σάββατο.

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω πραγματικα,αυτο σκεφτομουν και εγω,θα του αλλαζω νερακι τοτε καθε μερα για να μην ταλαιπωρειται με την αμμωνια.Σημερα ολη μερα ειναι χαλια το κακομοιρο,καθεται σε μια μερια και δεν κανει τιποτα ,πρεπει να υποφερει και με ανησυχει το οτι ξυνεται στα χαλικια.Θα του αλλαξω νερακι τωρα κιολας.Βακτηρια βαζω κανονικα σε καθε αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω πραγματικα,αυτο σκεφτομουν και εγω,θα του αλλαζω νερακι τοτε καθε μερα για να μην ταλαιπωρειται με την αμμωνια.Σημερα ολη μερα ειναι χαλια το κακομοιρο,καθεται σε μια μερια και δεν κανει τιποτα ,πρεπει να υποφερει και με ανησυχει το οτι ξυνεται στα χαλικια.Θα του αλλαξω νερακι τωρα κιολας.Βακτηρια βαζω κανονικα σε καθε αλλαγη?

Αφού σε έφτιαξε ο south thumbup.gif με τα υλικά τότε θα είσαι μια χαρά!

Κάνε αλλαγές να το φρεσκάρεις λίγο μέχρι το Σάββατο, τώρα για τα βακτήρια τα βάλεις δεν τα βάλεις το ίδιο είναι!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου γνώμη είναι η εξής.

Βάλε την έτοιμη βιολογία syporax μαζί με ένα σφουγγάρι και για τον πρώτο μήνα κάνε αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα 30 % από εκεί και πέρα θα κάνεις αλλαγές κάθε 15 ημέρες 30% και δεν θα χρειαστεί να κάνεις μέτρηση ξανά ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου γνώμη είναι η εξής.

Βάλε την έτοιμη βιολογία syporax μαζί με ένα σφουγγάρι και για τον πρώτο μήνα κάνε αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα 30 % από εκεί και πέρα θα κάνεις αλλαγές κάθε 15 ημέρες 30% και δεν θα χρειαστεί να κάνεις μέτρηση ξανά ποτέ!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,δεν προκειται να ηρεμησω οπως φαινεται,απο εχτες το χρυσοψαρο ειναι πανω πανω στο νερο εκει που φυσαει το φιλτρο και δεν κανει τιποτα,τις φορες που κουνιεται κολυμπαει αποτομα και νευρικα και ξυνεται οπου βρει.Μηπως ειναι αρρωστο εκτος του οτι ταλαιπωρειται με το ενυδρειο που δεν ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,δεν προκειται να ηρεμησω οπως φαινεται,απο εχτες το χρυσοψαρο ειναι πανω πανω στο νερο εκει που φυσαει το φιλτρο και δεν κανει τιποτα,τις φορες που κουνιεται κολυμπαει αποτομα και νευρικα και ξυνεται οπου βρει.Μηπως ειναι αρρωστο εκτος του οτι ταλαιπωρειται με το ενυδρειο που δεν ειναι στρωμενο?

Μέχρι να πάρεις την έτοιμη βιολογία, άλλαζε κάθε μέρα 30% του νερού. Σίγουρα τα ψάρι είναι άρρωστο μετά από την ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις:

NH4 - 0.5

NH3 - 0.009

NO2 - 0

NO3 - 10

(Δεν μπορουσα να διακρινω στο υγρο τεστ αν ηταν εντελως κιτρινο η πρασινιζε λιγο οποτε εγραψα την μεγαλυτερη ποσοτητα mg μεταξυ 0 και 0,5)

PH - 7,6

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι μετά το μπόλι?

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζε συνετά και συνέχισε να ενισχύεις την βιολογία με τα υγρά βακτήρια!

Μακριά τα χέρια σου από αλλαγές νερού για μερικες μερες! biggrin.png

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με της οδηγίες του προϊόντος!

Έβαλες καθόλου από την στιγμή που έβαλες το μπόλι?

Link to comment
Share on other sites

Ενα καπακι σχεδον μονο την πρωτη μερα που εβαλα το μπολι.Το προιον λεει 1 καπακι ανα 24 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις άλλο ένα τότε και μετά ξανά το άλλο Σάββατο με την αλλαγή σου!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην προσθέτεις τίποτα στο νερό, από την στιγμή που έβαλες το μπόλι, όχι πως κάνεις κακό αλλά πετάς χρήματα. Η αλλαγές νερού 30% δεν καταστρέφουν την βιολογία του ενυδρείου. Μην ξεχνάμε ότι η βιολογία βρίσκετε στα υλικά του φίλτρου. Ένα σοβαρό λάθος που κάνει κάποιος, είναι να κάνει (καλό) καθάρισμα του φίλτρου. Τα κεραμικά απλά πρέπει να ξεπλένονται μαζί με το σφουγγάρι, και πάντα με νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...