Jump to content

Το Μονοπατι Του Νεου Κοσμου........


panos_d7

Recommended Posts

Πανο εαν θες και εφοσων υπαρχει και το μαμαλο και η διαθεση θα μπορουσες να βαλεις καμια ταμπλετιτσα σε σχηματισμο σκακιερας ετσι ωστε να μην επιρεαστει και τοσο η στηλη, και θα δεις την κουμπα σου να απογειωνεται, οπως αλλωστε θα παρατηρησες βελτιωση και στη ροταλα σου απο την στγμη που εβαλες ταμπλετα. Εχεις ενα θεμα ψιλοχλωρωσης σε διαφορα σημεια της κουμπα , πιθανοτατα λογω λιγων νιτρικων, καλιου και σιδηρου,και αυτο βεβαια οφειλεται σε ελειψεις που εσυ που διαχειριζεσαι το ενυδρειο σου ξερεις καλυτερα απο ολους μας. Απο εκει και περα προσεχε με τα νιτρικα σου γιατι ειναι καπως χαμηλα και δεν ξερω ποσο καιρο τρεχει υπο αυτες τις συνθηκες και μπορει να σου σκασει κανενα κυανο. Οσο για την λαμπα 10.000κ σιγουρα θα προσφερεις μεγαλυτερη ακτινοβολια στον βυθο αλλα αυτη η αλλαγη μπορει να επιρεαση αρχικα τα φυτα σου και ειδικα την κουμπα μια που απο την μια θα προσφερεις ποιο πολυ φως στα ποιο βαθια στρωματα αλλα απο την αλλη οι ελειψη καποιων θρεπτικων μπορει να λειτουργησουν αρνητικα στο ενυδρειο σου γενικος.

Ταμπλετα σε σχηματισμο σκακιερας;Με πιανεις αδιαβαστο.Για δωσε πληροφοριες.Η κουμπα σε μερικα σημεια εχει κουρευτει ασχημα και μερικα κομματια θα τα ξηλωσω για να ξαναπαρει μπρος.

Τωρα ανοιξα παλι το μονοπατι και εδειξε πιο ωραια.

Τα νιτρικα θα τα προσεξω.Το σιδηρο τον προσεχω ακομα πιο πολυ γιατι εχω σε καποια σημεια εμφανιση πρασινης τριχοεδης αλγης.

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις.

Εχω μια απορια ομως και αφορα τα ψαρια.Οι καρδιναλιοι γιατι δε κινουνται στα ψηλοτερα στρωματα και κολυμπανε μονο στη χαμηλη ζωνη;Αυτο λιγο με παραξενευει.Ετσι ηταν απο την αρχη που μπηκαν.Μηπως επειδη δεν υπαρχει ψαρι που να κολυμπαει ψηλα και μενουν κατω;Παντως κανενα ψαρι δε κρυβεται.Υπαρχει κινηση ολη μερα αλλα οχι σε ολες τις ζωνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ταμπλετα σε σχηματισμο σκακιερας;Με πιανεις αδιαβαστο.Για δωσε πληροφοριες.Η κουμπα σε μερικα σημεια εχει κουρευτει ασχημα και μερικα κομματια θα τα ξηλωσω για να ξαναπαρει μπρος.

Τωρα ανοιξα παλι το μονοπατι και εδειξε πιο ωραια.

Τα νιτρικα θα τα προσεξω.Το σιδηρο τον προσεχω ακομα πιο πολυ γιατι εχω σε καποια σημεια εμφανιση πρασινης τριχοεδης αλγης.

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις.

Εχω μια απορια ομως και αφορα τα ψαρια.Οι καρδιναλιοι γιατι δε κινουνται στα ψηλοτερα στρωματα και κολυμπανε μονο στη χαμηλη ζωνη;Αυτο λιγο με παραξενευει.Ετσι ηταν απο την αρχη που μπηκαν.Μηπως επειδη δεν υπαρχει ψαρι που να κολυμπαει ψηλα και μενουν κατω;Παντως κανενα ψαρι δε κρυβεται.Υπαρχει κινηση ολη μερα αλλα οχι σε ολες τις ζωνες.

Ναι, εννοω να φυτεψεις απο μιση ταμπλετα ανα αραιά διαστηματα σε σχηματισμο οπως τα κουτακια ενός απο τα δυο χρωματα που εχει η σκακιερα, στο υποστρωμα με ενα μικρο τσιμπιδακι ετσι ωστε να μην τραυματισουμε αισθητικα τον ταπητα που εχεις απο κουμπα δίνοντας ομοιομορφα την σωστη λιπανση του υποστρωματος σε ολο το εύρος του.

Οσο για τον σιδηρο σε συνδιασμο με το καλιο θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο αρχιζοντας με μικρες ποσοτητες, 10~15 σταγονες μερα παρα μερα και βλεπεις. Η τριχοειδής πιθανοτατα στην περιπτωση σου οφειλωνται σε ελειψης και οχι σε υπερτροφισμο, μηπως αρχισε να εμφανιζεται απο την στιγμη που τα νιτρικα επεσαν κατω απο το 10;

Για τους καρδιναλιους δεν μπορω να ειμαι σιγουρος, σεναρια μπορω να κανω αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος. Μπορει να ειναι και ο δυνατος φωτισμος ενας λογος..................

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοω να φυτεψεις απο μιση ταμπλετα ανα αραιά διαστηματα σε σχηματισμο οπως τα κουτακια ενός απο τα δυο χρωματα που εχει η σκακιερα, στο υποστρωμα με ενα μικρο τσιμπιδακι ετσι ωστε να μην τραυματισουμε αισθητικα τον ταπητα που εχεις απο κουμπα δίνοντας ομοιομορφα την σωστη λιπανση του υποστρωματος σε ολο το εύρος του.

Οσο για τον σιδηρο σε συνδιασμο με το καλιο θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο αρχιζοντας με μικρες ποσοτητες, 10~15 σταγονες μερα παρα μερα και βλεπεις. Η τριχοειδής πιθανοτατα στην περιπτωση σου οφειλωνται σε ελειψης και οχι σε υπερτροφισμο, μηπως αρχισε να εμφανιζεται απο την στιγμη που τα νιτρικα επεσαν κατω απο το 10;

Για τους καρδιναλιους δεν μπορω να ειμαι σιγουρος, σεναρια μπορω να κανω αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος. Μπορει να ειναι και ο δυνατος φωτισμος ενας λογος..................

Αυτο το εχω κανει παλιοτερα.Ηθελα να δοκιμασω καποιες αλλες ταμπλετες γιατι της sera δε διαλυονται δυστηχως (απο οσο ξερω).

Η τριχοειδης δε μπορει να εμφανιστηκε απο ελειψη.Αν δεν ειχε θρεπτικα να παρει θα εξαφανιζοταν.Σωστα;Και η συγκεκτριμενη αναφερεται οτι βγαινει οταν υπαρχει πολυ σιδηρο.Θα ανεβασω φωτο γιατι μπορει να λεμε διαφορετικη αλγη.

Αρχισε να βγαινει οταν ειχα δοκιμασει ενα σκευασμα της brightwell (καπως ετσι γραφεται) που ειχε σιδηρο μεσα εκτος των αλλων και συμφωνα με τις οδηγιες ηθελε καθημερινα 6 σταγονες (για τα λιτρα μου).

Παρολαυτα θα ανεβασω νιτρικα.Το μονο ευκολο.

Εχεις μηπως το χρωμοδιαγραμμα του τεστ νιτρικων της sera γιατι το εχω χασει;Μη ξεφυγουμε κιολας.Αν θυμαμαι καλα ειναι κιτρινο για κατω απο 10 και μετα πρασινο;

Για τους καρδιναλιους το ειχα σκεφτει λογω φωτων αλλα καποτε που ειχα πλατυ και εκεινα κολυμπουσαν ψηλα μερικες φορες ειδικα στο ταισμα ανεβαιναν για να τσιμπησουν.Τωρα αναγκαζομαι να τη βυθιζω τη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

The cardinal tetra, in the wild, swims upstream in large numbers to parts of its native river habitat that are completely enclosed above by rainforest canopy. Such waters are subject to heavy shading by the rainforest trees, and virtually no sunlight reaches them. Here, the fishes spawn in large aggregations. In the aquarium, a single pair can be conditioned for breeding, but the breeding aquarium not only needs to contain water with the correct chemical parameters cited above: the breeding aquarium needs to be heavily shaded to mimic the low light conditions of the fish's native spawning grounds. If the fishes are ready to spawn, the male, which will be the slimmer of the two fishes in outline, will pursue the female into fine-leaved plants: her fuller outline, which usually indicates the presence of ripe eggs within her reproductive tract, should be readily apparent at this point. If the female is ready, she will allow the male to swim alongside her, and together, the pair will release eggs and sperm.

Apart from the stringent requirements with respect to water chemistry, one of the major difficulties mitigating against success in captive breeding of the species is the nature of the newly laid and fertilised eggs. The eggs of the cardinal tetra are photosensitive, and will die if exposed to bright light. Consequently, after spawning, the fishes should be removed and the aquarium covered to darken it, thus providing the developing eggs with the conditions necessary for development.

http://en.wikipedia..../Cardinal_tetra

Οσο για τον σιδηρο υπαρχει θεμα αποροφησεις εαν δεν υπαρχει και η σωστη αναλογια καλιου, ειδικα στα σκληρα νερα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το προιον της brightwell το γνωριζω αλλα δεν το εχω κανει χρηση ποτε. Το θεμα ειναι οτι εχει μια σημαντικη διαφορα με εκεινο της Seachem. Tο Brightwell εχει και χηλικα Fe+3 περαν του Fe+2 gluconate που δημιουργη θεμα στην χημεια του νερου μια που οι χηλικες ενωσεις μια φορα που ο σηδιρος αφωμιονεται απο τα φυτα μετα δεσμευη αλλα κατιοντα μη αφωσιοσιμα απο τα φυτα και εκτος αυτου μενει στην διαθεση και των αλγεων για πολυ καιρο, ενω το Seachem εχει μονο Fe+2 gluconate με αποτελεσμα να ειναι διαθεσιμο για τα φυτα μονο για λιγες ωρες μια που οξειδωνεται ποιο ευκολα και σε ποιο ευκολη μορφη καταναλωσης προς τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο

Συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τρισμεγιστος.Μου δωσες δουλεια για τον υπολοπο μηνα.Θα αλλαξω τη κατασταση απο αρχαριος σε πολυ αρχαριος.

Τελικα νιτρικα εχω...........κρατησου. 0.Νομιζα οτι το κιτρινο ηταν 5 τελικα.

Ευτυχως εχω της brightwell το nitrogen και θα με βοηθησει.Η ειρωνια ειναι οτι αγορασα καταλαθος και ηθελα να το πεταξω αφου πιστευα οτι δε θα μου χρειαστει.

Οσο για τους καρδιναλιους δε το περιμενα να εχουν θεμα με τα φωτα.Σε τοσα aquascape τους εβλεπα που εχουν και πιο δυνατο φωτισμο και περιμενα να κοβουν βολτες πανω κατω στο δικο μου.Δε πειρζει ομως,ειναι πανεμορφοι.

Σκεφτομαι στο μελλον οταν βρει τον ρυθμο του το ενυδρειο και εχω καλυτερες τιμες νερου να βαλω ραμιρεζι (αφου ξεφωρτωθω τις red chery).

Link to comment
Share on other sites

Το αρχαριος ή εμπειρος ειναι σχετικο, αφου στην πρωτη περιπτωση δεν γνωριζουμε και πολλα, οποτε εουμε αφεση των αμαρτιων, ενω απο την αλλη σαν εμπειροι μεσα σε εισαγωγικα, πολλες φορες ενω εχουμε διαβασει πολλα και διαφορα, παρολα αυτα πολλες φορες δεν παει ο νους μας σε καποιο συγκεκριμενο προβλημα και μας περναει απαρατηρητο και γινεται αναποφεκτα και παλι η στραβη. Οπως και να εχει αυτη ειναι και η ομορφια του φυτεμενου, μια που σε κραταει σε εγρήγορση γιατι αν χαλαρωσουμε και πολυ το χασαμε το παιχνιδι.

Τωρα το οτι εχεις 0 νιτρικα με φοβηζει κιωλας να σου προτεινω κατι μια που η οποιαδηποτε μεταβολη μπορει να εχει επιπτωσεις μεχρι να ξαναισοροποισουν οι παραμετροι αλλα και απο την αλλη το να καθησουμε με σταυρωμενα χερια και να περιμενουμε να στραβωση για τα καλα η ολη κατασταση και παλι δεν ειναι λυση.

Οποτε θα την πω την γνωμη μου αλλα ο καπετανιος εισαι εσυ στo ενυδρειο σου και σιγουρα το εχεις.

Ενω στον σιδηρο ειμαι υπερ της Seachem στο Νιtrogen ειμαι υπερ της Brightwell μια που κανει χρηση μονο νιτρικων, πραγμα το οποιο μας βοηθαει και ειναι ποιο ευκολο για εμας στο να το μετραμε, να το ελενχουμε και να ριχνουμε μονο την ποσοτητα που μας αρκει, χωρις να αφηνουμε πολυ περίσσευμα στις αλγες.

Επισης δεν κανει χρηση καποιου συμπλοκου που μπορει να δημιουργηση θεμα στην χημεια του νερου μας και δεν κανει χρηση αμμωνιου, που ειδικα για εμας που εχουμε και σκληρο νερο το αμμωνιο μπορει να μετατραπει σε αμμωνια οταν μπορει να εχουμε ΡΗ πανω απο 7, κατα την αλλοίωση του συμπλοκου που γινεται σιγα σιγα .

Αν και το αμμωνιο ειναι ποιο ευκολα αφομοιώσιμο απο πολλα φυτα ωστωσω ολα τα φυτα δεν μπορουν χωρις τα νιτρικα τους.

Αν ειχαμε οσμωση ισως να εγαιρνε η ζυγαρια προς το Seachem, αλλα οπως και να εχει εαν μπορουμε να αποφυγουμε τα συμπλοκα εχοντας ομως την δεσμευση να χορηγουμε ποιο συχνα και απο λιγο τα λιπασματα μας στο μινιμουμ που μας αρκει για τα φυτα μας μην αφηνοντας πολλα για τις αλγες, ε τοτε ξηφιζω για την δευτερη λυση προσωπικα.

Οπως και να εχει οποιαδηποτε προσθηκη λιπασματων αυτη την στιγμη καλο ειναι να γινει αυξανοντας σταδιακα την χορηγηση τους χωρις αποτομες μεταβολες γιατι οι αλγες εχουν παντα το προτερημα να προσαρμοζωνται ποιο γρηγορα απο τα φυτα, και για την ωρα μην πειραζεις τον φωτισμο μια που θα επιφερει την αλλαγη μιας επιπλεων παραμετρου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα υγρα που χρησιμοποιω ειναι της seachem εκτος το nitrogen.

Φυσικα ολες οι ποσοτητες που ριχνονται ειναι σχεδον μισες απο οτι λεει.Ειδικα τον σιδηρο τον ριχνω πολυ σπανια.Την εχω πατησει παλιοτερα ασχημα.

Μονο για τη κοκκινη ροταλα βασικα τον ριχνω.

Η cuba πηγαινε καλα και στο προηγουμενο setup με μονο CO2 και καλιο.Τα υπολοιπα φυτα που εχω ειναι ευκολα.

Θα κανω καθημερινα καποιες μετρησεις νιτρικων κυριως και θα ενημερωνω.

Με απασχολει και το GH λιγο αλλα δεν υπαρχουν φραγκα αι για αγορα οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα υγρα που χρησιμοποιω ειναι της seachem εκτος το nitrogen.

Φυσικα ολες οι ποσοτητες που ριχνονται ειναι σχεδον μισες απο οτι λεει.Ειδικα τον σιδηρο τον ριχνω πολυ σπανια.Την εχω πατησει παλιοτερα ασχημα.

Μονο για τη κοκκινη ροταλα βασικα τον ριχνω.

Η cuba πηγαινε καλα και στο προηγουμενο setup με μονο CO2 και καλιο.Τα υπολοιπα φυτα που εχω ειναι ευκολα.

Θα κανω καθημερινα καποιες μετρησεις νιτρικων κυριως και θα ενημερωνω.

Με απασχολει και το GH λιγο αλλα δεν υπαρχουν φραγκα αι για αγορα οσμωσης.

O σιδηρος τι σου εκανε?διοτι κι εγω χρησιμοποιω το tetraplant plantamin που εχει σιδηρο απο οτι γραφει

Link to comment
Share on other sites

O σιδηρος τι σου εκανε?διοτι κι εγω χρησιμοποιω το tetraplant plantamin που εχει σιδηρο απο οτι γραφει

Γιαννη εξαρταται ποσο φυτεμενο ειναι το ενυδρειο.Οσο πιο πολλα φυτα εχεις τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα σιδηρου θα αφομοιωσουν.Παλια που δεν ειχα πολλα φυτα εριχνα πιο συχνα με αποτελεσμα να εμφαινιστει αλγη και να γινει χαμος.

Παντα με τα υγρα πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε μου το ενυδρειο σου ειναι ΣΚΕΤΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!! Πολλοι θα ηθελαν να ειχαν αυτη ΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ!!! Σε συγχαιρω!!!! :thaman::thaman: :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Κατα αρχας να ξανα τοποθετηθώ λιγο στις δηλωσεις μου της δημοσιευσης 35 περι αμμωνιου γιατι μπορει να παρηξηγυθουν καποια λεγομενα μου.

Το αμμωνιο της Seachem δεν γινεται επικυνδηνο εαν χρησημοποιηθει σε φυσιολογικη δοσολογια, μια που αν εχουμε και ΡΗ πανω του 7, πρωτων περιεχει συμπλοκα και δευτερων σε ενα ωριμο και φυτεμενο ενυδρειο η αμμωνια αποροφητε αμεσα απο την βιολογια και τα φυτα. Επειδη ο τρισμεγιστος λεει και καμια τρισμεγιστη ............ οταν εχει χτυπησει 3,4 ποτακια, ηθελα να ξεκαθαρισω την τοποθετιση μου ως προς τους χρηστες του νιτρο της Seachem μια που και αυτο ειναι ενα αξιολογο προιον αλλα με διαφορετικη φιλοσοφια προσεγγισεις περι του θεματος. Προσωπικα παντως προτειμο το προιον της Brightwell καθαρα για θεματα λειτουργικοτητας και διοτι δεν περιεχει συμπλοκα. Tωρα οσο αφορα την χρηση σιδηρου η χρηση του ειναι πολυ ευεργετικη και καλυτερα ακομα και σε καθημερινη χρηση, αλλα θα πρεπει να γινεται σε συγκεκριμενη δοσολογια προσεχωντας να μην υπερβαλουμε γιατι μπορει να προκαλεσουμε τοξικοτητα σε ολους τους οργανισμους και ευεργετικη εκμετταλευση απο μερος των αλγεων. Η καθημερινη χορηγησει ενδυκνεται για το προιον της Seachem, ανα δυο τρεις ημερες για το προιον της Brightwell μια που ειναι ενα προιον μεταξυ το Iron της seachem και του πλανταμιν πχ, ενω το τελευταιο συστηνεται απο την εταιρια του σε εβδομαδιαια βαση μια που εχει μονο χηλικο σιδηρο και αρα αυτος ειναι διαθεσιμος θεωριτικα για ολη την εβδομαδα. Το θεμα ειναι ομως πως προιοντα οπως το πλανταμιν ενω παρεχουν τον σιδηρο σε χηλικη μορφη και αρα τα φυτα τον κανουν χρηση οποτε τον εχουν αναγκη απο την αλλη δεν πρεπει να ξεχναμε και πως και οι αλγες τον εκμεταλλευονται αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Κατα αρχας να ξανα τοποθετηθώ λιγο στις δηλωσεις μου της δημοσιευσης 35 περι αμμωνιου γιατι μπορει να παρηξηγυθουν καποια λεγομενα μου.

Το αμμωνιο της Seachem δεν γινεται επικυνδηνο εαν χρησημοποιηθει σε φυσιολογικη δοσολογια, μια που αν εχουμε και ΡΗ πανω του 7, πρωτων περιεχει συμπλοκα και δευτερων σε ενα ωριμο και φυτεμενο ενυδρειο η αμμωνια αποροφητε αμεσα απο την βιολογια και τα φυτα. Επειδη ο τρισμεγιστος λεει και καμια τρισμεγιστη ............ οταν εχει χτυπησει 3,4 ποτακια, ηθελα να ξεκαθαρισω την τοποθετιση μου ως προς τους χρηστες του νιτρο της Seachem μια που και αυτο ειναι ενα αξιολογο προιον αλλα με διαφορετικη φιλοσοφια προσεγγισεις περι του θεματος. Προσωπικα παντως προτειμο το προιον της Brightwell καθαρα για θεματα λειτουργικοτητας και διοτι δεν περιεχει συμπλοκα. Tωρα οσο αφορα την χρηση σιδηρου η χρηση του ειναι πολυ ευεργετικη και καλυτερα ακομα και σε καθημερινη χρηση, αλλα θα πρεπει να γινεται σε συγκεκριμενη δοσολογια προσεχωντας να μην υπερβαλουμε γιατι μπορει να προκαλεσουμε τοξικοτητα σε ολους τους οργανισμους και ευεργετικη εκμετταλευση απο μερος των αλγεων. Η καθημερινη χορηγησει ενδυκνεται για το προιον της Seachem, ανα δυο τρεις ημερες για το προιον της Brightwell μια που ειναι ενα προιον μεταξυ το Iron της seachem και του πλανταμιν πχ, ενω το τελευταιο συστηνεται απο την εταιρια του σε εβδομαδιαια βαση μια που εχει μονο χηλικο σιδηρο και αρα αυτος ειναι διαθεσιμος θεωριτικα για ολη την εβδομαδα. Το θεμα ειναι ομως πως προιοντα οπως το πλανταμιν ενω παρεχουν τον σιδηρο σε χηλικη μορφη και αρα τα φυτα τον κανουν χρηση οποτε τον εχουν αναγκη απο την αλλη δεν πρεπει να ξεχναμε και πως και οι αλγες τον εκμεταλλευονται αναλογα.

συμφωνω απολυτως διοτι αυτη την στιγμη εχω πολυ καφε αλγη και bba λογω οτι πριν φυγω για διακοπες εριξα παραπανω απο αυτο,πολλα tetra sticks και λαθος ρυθμιση του χρονοδιακοπτη με αποτελεσμα να μενουν για 4 μερες ανοιχτα τα φωτα...και συμπερανα οτι η υπερβολη στο φωτισμο και στην λιπανση εχει και συνεπειες

Link to comment
Share on other sites

Αναμφιβολα ενας συνδιασμος παραγωντων επεξαν καθοριστικο λογο για την ολη κατασταση του ενυδρειου σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ πριν πανε ολοι για υπνο (σχεδον ολοι).Δυστηχως η μηχανη δε βοηθαει στη ληψη τετοιων φωτο.

dsc03795ow.jpg

dsc03803l.jpg

Αυτο δε μου παει καλα.Το μετεφερα σε αλλη θεση πιο φωτισμενη.Ειδωμεν.

dsc03827b.jpg

το νεο αποκτημα μου.Μια ευγενικη χορηγια του φιλου theodor72.

dsc03825mz.jpg

dsc03822mxk.jpg

dsc03821k.jpg

Αρχισαν οι περιπολιες.

dsc03817tr.jpg

dsc03811v.jpg

dsc03808s.jpg

Το μονοπατι ξανα ανοιξε.Πρεπει να βρω τροπο να κρυψω τον εξοπλισμο. :bigemo_harabe_net-111:

dsc03828lb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και παλι τελειο ειναι!το κοκκινο φυτο ποιο ειναι?ευκολο να βρεθει στην θεσσαλονικη?

Link to comment
Share on other sites

Rotala ειναι αλλα δε θυμαμαι ακριβως το ονομα της.Εγω ημουν τυχερος που τη βρηκ εντελως τυχαια.Απλα περιμενω να αναπτυχθει για να "δειξει".

Τα πιο πολλα φυτα μου ειναι απο κλαδεματα φιλων.

Δες στη πρωτη παρουσιαση μου πως ηταν η cuba η οποια ηταν και ΕMERSED παρακαλω και πως αναπτυχθηκε.Φυσικα περασε καιρος ετσι;

Εχουν περασει απο τα χερια μου παρα πολλα φυτα.Και εχω χαρισει ή πεταξει ακομα περισσοτερα.

Και σε μαγαζια εχω δωσει πολλα και το μετανιωσα.Μονο σε χομπιστες απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Για προτεινετε καποιο αλλο ψαρι που ταιριαζει στο ενυδρειο μου.Δε θελω καποιο κοπαδοψαρο.

Σκεφτομουν να βαλω 1-2 μελανοταινιες (αρκει να καταφερω να παρω ενα αρσενικο με 2 θυληκα).Mια αλλη σκεψη ειναι lemon tetra.

Ειναι βασικο να παρω ενα ψαρι που θα κολυμπαει στα πανω στρωματα γιατι με τους καρδιναλιους εχουμε μποτιλιαρισμα χαμηλα.Και με τα sae και τις γαριδες και τους οτο σε λιγο θα εχουμε και δυστυχηματα. :busted_cop:

Ακουω γνωμες.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτο και ερωτευτηκα.

http://www.aquarium4u.gr/%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/melanotaenia-praecox-dwarf-neon-rainbowfish.

Ας ενωσουν τα ποσταρισματα μου.Δε προλαβα να κανω επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο δεν σε ξεχασα, απλα δεν θεώρησα πως ηθελες την προσωπικη μου αποψη. :bigemo_harabe_net-82:

Οπως και να εχει τα ψαρια που προτείνεις ειναι ολα κοπαδοψαρα και καλο ειναι εαν διαλεξης καποια απο αυτα να μπουν σαν κοπαδακι.

Απο εκει και περα μπορεις να κοιταξεις καποια νανοκιχλιδα τυπου apistogramma, η και μερικα αφροψαρα τυπου Hatchet

ή απο κοπαδοψαρα κανενα cpd.

Link to comment
Share on other sites

απο κοπαδοψαρα θα προτεινα και amandae...

οσο για τις μελανοταινιες ειναι εντυπωσιακες στην αρχη αλλα οσο μεγαλωνουν μοιαζουν με παντρεμενες χοντρες αγελαδες...

σε τελικο μεγεθος στο 200λιτρο σου,το μονο που θα θελεις οταν τις βλεπεις ειναι να πιασεις την αποχη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο δεν σε ξεχασα, απλα δεν θεώρησα πως ηθελες την προσωπικη μου αποψη. :bigemo_harabe_net-82:

Οπως και να εχει τα ψαρια που προτείνεις ειναι ολα κοπαδοψαρα και καλο ειναι εαν διαλεξης καποια απο αυτα να μπουν σαν κοπαδακι.

Απο εκει και περα μπορεις να κοιταξεις καποια νανοκιχλιδα τυπου apistogramma, η και μερικα αφροψαρα τυπου Hatchet

ή απο κοπαδοψαρα κανενα cpd.

Τα hatcet δε μου αρεσουν καθολου.

Οι κιχλιδες που μου προτεινεις κολυμπανε και αυτες στα κατω στρωματα και θελω καποιο ψαρι που να κινειται ψηλα ή στη μεση.

Μελανοταινιες ελεγα να βαλω 4 το πολυ.Χαρεμι.

Τα ραμιρεζι και τα cpd ηταν η προηγουμενη των μελανοταινιων σκεψη μου.Προτιμω τα danio.Τα ραμ εκτος οτι ζουν μονο 3 χρονια ειναι και ψιλοευαισθητα.

Απο την αλλη εχω ακουσει οτι τα cpd ειναι φοβιτσιαρικα και λογω μεγεθους μηπως δε τα βλεπω ποτε.

Οι μελανοταινιες (μιλαμε παντα για τις praecox λογω μεγεθους) εχουν ωραια και διαρκη κινηση ψηλα.Δεν αναφερω τα χρωματα τους γιατι και τα προηγουμενα ψαρια που προτεινες ειναι εξισου πανεμορφα.

Για τα lemon tetra ή red eye tetra ή Black neon τι λες;Κολυμπανε ψηλα ή και αυτα λογω φωτων θα ειναι κατω;

Φυσικα οι ερωτησεις απευθυνονται σε ολους που μπορουν να βοηθησουν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...