Jump to content

Το Μονοπατι Του Νεου Κοσμου........


panos_d7

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεις με τι φωτογραφικη τις τραβαω θα γελασεις.Μια 6ετιας (μπορει και παλιοτερη) compact.

Ασε που δε ξαναρχομαι γιατι ουτε καφε δε φτιαχνεις. :bigemo_harabe_net-75:

Θα περασω να σου αφησω το atomizer και ενα βαρελι. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειπα να φτιαξω το μονοπατι πλακοστρωτο.Φυσικα το εγχειρημα ειναι καταδικασμενο σε αποτυχια με τοσες γαριδες μεσα.Και εγω δυστηχως δεν εχω τον χρονο και την υπομονη να καθαριζω συνεχεια τις πετρες απο το χαλικι.

Φυσικα οι φωτο χανουν οπως γινεται σε ολους τους κατοχους παλιων μηχανων.

dsc03913we.jpg

dsc03912d.jpg

dsc03909d.jpg

dsc03906ez.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονοπατι με πλακοστρωτο εε... Κανε και καμια μικρη πλατειτσα κατω απο τις Ροταλες!

. :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Παντος σιγουρα χανει.Αλλο να το βλεπεις μπροστα σου και αλλο μια φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Πανο, προσωπικα δεν μου αρεσουν τα λιθαρακια του κοντορεβυθουλη! :bigemo_harabe_net-134:

Και το μονοπατη μου θυμηζει χοριστρα και πολυ κεντρικα βαλμενο.

Αν θες κατι σε μονοπατι εμπνευσου απο αυτη την εικονα με τις ροταλες στο βαθος!

path.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονοπατι με πλακοστρωτο εε... Κανε και καμια μικρη πλατειτσα κατω απο τις Ροταλες!

. :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Παντος σιγουρα χανει.Αλλο να το βλεπεις μπροστα σου και αλλο μια φωτογραφια.

Ζουλευεις και το ξερει ολη η πολη.Ηθελα να βαλω και συντιβανι αλλα τελικα δε γινεται για ευνοητους λογους.χαχαχαχαχα.

Πανο, προσωπικα δεν μου αρεσουν τα λιθαρακια του κοντορεβυθουλη! :bigemo_harabe_net-134:

Και το μονοπατη μου θυμηζει χοριστρα και πολυ κεντρικα βαλμενο.

Αν θες κατι σε μονοπατι εμπνευσου απο αυτη την εικονα με τις ροταλες στο βαθος!

path.jpg

Οκ,καταλαβα.Τις βγαζω σημερα αν και απο κοντα δειχνουν πολυ πιο ωραιες.Εκτιμω παντως οτι λετε τη γνωμη σας και αυτο επιδιωκω σε καθε αλλαγη. :thumbup:

Μπορω να:

1.Αφησω τη cuba να το καλυψει και να κοψω απο δεξια-αριστερα ωστε να κανω το ζιγκ ζαγκ.

2.Nα ξηλωσω cuba και να φτιαξω καποιες "διασταυρωσεις" οπως εχω δει σε ενα αλλο σε διαγωνισμο.

Ωραια εικονα αλλα ετσι οπως ειναι τα φυτα μου δυσκολο να μπορεσω να τα τοποθετησω ωστε να "δειξει".

Και μη μου βαζετε εικονες γιατι ειμαι στο τσακ να το ξεστησω ολο και φτου απο την αρχη. :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε θεωρω φιλο και μερακλι για αυτο σου μιλαω και ευθέως, απο εκει και περα ξερω οτι θα κανεις το θαυμα σου γιατι πανω απο ολα εισαι καλο μαστορι! Η φωτο ειναι για την εμπνευση και σιγουρα ψαχνοντας μπορει να βρεις μια καλη λυση. Καλο ειναι το μονοπατι πισω να ειναι στενος ο διαδρομος και οσο ερχεσαι προς τα εμπρος να φαρδενει για να δωσεις την οφθαλμαπατη του βαθους στην ολη διαδρομη.

Link to comment
Share on other sites

Eνοειται οτι οταν παρουσιαζω κατι το κανω με απωτερο σκοπο τη κριτικη για τη βελτιωση του και οχι για να ακουω μπραβο και ωραιο.

Μονο με τετοιου ειδους σχολια θα βελτιωσω την εικονα και ευχαριστω οποιον τα κανει.

Τωρα πρεπει να βρω τον χρονο να το σχεδιασω πρωτα στο μυαλο μου και μετα να το υλοποιησω στο ενυδρειο.

Το μονο που με χαλαει κατα καποιο τροπο ειναι οτι μαλλον θα πρεπει να μετακινηθουν καποιες πετρες πισω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..πολυ ωραιο γινεται το ενυδρειο σου....να σου δωσω μια ιδεα???αφου ειναι ωραιο το ενυδρειο σου βαλε και καποιο σπανιο ψαρακι να "δεσουν" :D:P ...σου προτεινω Danionella dracula :P με μηκος 1,7 εκ...

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη μαγκια για μενα σε αυτο το ενυδρειο εκτος απο την προσπαθεια το μερακι την υπομονη κλπ,ειναι το ποσο καλα πανε τοσο δυσκολα φυτα χωρις την παρουσια σοβαρου υποστρωματος...πανουλη φιλε εκανες θαυματα

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη μαγκια για μενα σε αυτο το ενυδρειο εκτος απο την προσπαθεια το μερακι την υπομονη κλπ,ειναι το ποσο καλα πανε τοσο δυσκολα φυτα χωρις την παρουσια σοβαρου υποστρωματος...πανουλη φιλε εκανες θαυματα

Εκ συντονιστου εν κινηση

Χωρις τη παρουσια καθολου υποστρωματος εννοεις. :bigemo_harabe_net-134: Ειχα ομως και τις αποτυχιες μου (ludwigia repens) ετσι;

Για μενα η μεγαλυτερη χαρα του συγεκριμενου ενυδρειου ειναι οτι ξεκινησα με emmersed cuba και πολυ λιγη σε ποσοτητα και εχει φτασει εδω που εχει φτασει.

Εχει περασει απο παρα πολλα σταδια το ενυδρειο και εχει φιλοξενησει ακομα περισσοτερα φυτα.Λογω του βλαμμενου και αναποφασιστου χαρακτηρα μου δεν εχει παρει τη τελικη του μορφη την οποια ελπιζω με τη βοηθεια σας να αποκτησει καποια στιγμη.

Θα μου αρεσε οπως εκανε ο rik να μου πει καποιος εμπειρος οτι παραδειγμα το κερατοπτερις αντικατεστησε το με "αυτο",βγαλε εκεινο και φερε εκει το αλλο ή οπως προτεινες κωστα να βαλω αροματικα (την παρειγγειλα αλλα δεν ηρθε).Τετοιου ειδους παρεμβασεις ψαχνω που θα βοηθησουν στην εξελιξη του.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδη σε θεωρω φιλο και μερακλι για αυτο σου μιλαω και ευθέως, απο εκει και περα ξερω οτι θα κανεις το θαυμα σου γιατι πανω απο ολα εισαι καλο μαστορι! Η φωτο ειναι για την εμπνευση και σιγουρα ψαχνοντας μπορει να βρεις μια καλη λυση. Καλο ειναι το μονοπατι πισω να ειναι στενος ο διαδρομος και οσο ερχεσαι προς τα εμπρος να φαρδενει για να δωσεις την οφθαλμαπατη του βαθους στην ολη διαδρομη.

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτή την άποψη και με το παραπάνω :D θα δείχνει σαν πίνακας ζωγραφικής ή καλλιτεχνική φωτογραφία!

Χωρις τη παρουσια καθολου υποστρωματος εννοεις. :bigemo_harabe_net-134: Ειχα ομως και τις αποτυχιες μου (ludwigia repens) ετσι;

Αλήθεια... για ποιο λόγο δεν έβαλες υπόστρωμα??

(ρωτάω για εμπλουτισμό των γνώσεών μου μιας και είμαι πολύ αρχάριος και σε λίγες μέρες με το καλό θα στήσω το πρώτο μου ενυδρείο) :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αναμένω/νουμε πολλές πρόσφατες φώτος!! :buttrock: (έχεις καιρό να βάλεις.... - τέτοια topics σαν το δικό σου πρέπει να ανανεώνονται και να εμπλουτίζονται συνεχώς, ως πρότυπα και παράδειγμα προς μίμηση για τους νέους)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτή την άποψη και με το παραπάνω :D θα δείχνει σαν πίνακας ζωγραφικής ή καλλιτεχνική φωτογραφία!

Αλήθεια... για ποιο λόγο δεν έβαλες υπόστρωμα??

(ρωτάω για εμπλουτισμό των γνώσεών μου μιας και είμαι πολύ αρχάριος και σε λίγες μέρες με το καλό θα στήσω το πρώτο μου ενυδρείο) :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:

Αυτο που λεει ο καλος μου φιλος απο το βολο ειναι λιγο δυσκολο εως αδυνατο με τη συνθεση φυτων που εχω.Πρπει αν το στησω απο την αρχη και δε το βλεπω,ειδικα αυτη την εποχη που δε προλαβαινω ουτε να..........κοιμηθω.

Υποστρωμα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε.Οι λογοι ειναι οικονομικοι και λειτουργικοι αφου σχεδον ολα τα υποστρωματα εχουν συγκεκριμενη διαρκεια ζωης και μετα πρεπει να εισαι προσεχτικος οσο αφορα τις αλγες.Με διοξειδιο και φωτισμο νομιζω οτι μεχρι τωρα οτι εχω πιασει εχει παει καλα.

Επίσης αναμένω/νουμε πολλές πρόσφατες φώτος!! :buttrock: (έχεις καιρό να βάλεις.... - τέτοια topics σαν το δικό σου πρέπει να ανανεώνονται και να εμπλουτίζονται συνεχώς, ως πρότυπα και παράδειγμα προς μίμηση για τους νέους)

Φιλος,δυστηχως λογω ελειψης χρονου το ενυδρειο πηρε τον κατηφορο πριν 1-2 μηνες και εχασα παρα πολυ cuba απο bba.Τα υπολοιπα τη σκαπουλαραν.Τον τελευταιο μηνα με 24ωρο διοξεδιο εχει παρει παλι τα πανω του και η cuba εχει αρχισει να "περλαρει" τρελα..Θα βαλω μια φωτο ετσι να δειτε πως ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...