Jump to content

Για Τους Λατρεις Των Φυτεμενων


klaz

Recommended Posts

Τόσο πράσινο είχα να δω απο τότε που είχα περάσει απο ένα χωράφι με ψηλά φυτά στα Ζογιανα χαχαχα! Πολύ ωραία βίντεο μπράβο κλάζ!

μανο μου........μην πας γυρευοντας...........αφιερωμενο στον ρασταμαν...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τέτοια θέματα που ανοίγεις θα πιάσουμε όλοι της τσάπες και τους κασμάδες και θα αρχίσουμε να φυτεύουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οταν γινεται το ολο στήσιμο δεν βαζουν 2, 3 φυτα οπως εμας και μετα να περιμενουν ποτε θα μεγαλωσουν και θα επεκταθη η κουμπα ή να περιμενουν να κλαδεψουν καποιο stem plant για να το ξαναφυτεψουν, το ολο εγχείρημα του ολου στησιματος γινεται μια και εξω με μπολικα φυτα και μετα απλα περιμενουν 1, 2 μηνες να μεγαλωσουν για να βγαλουν φωτο. Απο εκει και περα μερικοι προσπαθουν να τα σηντηρισουν για καποιο χρονικο διαστημα και και αλλοι τα ξεστηνουν προσπαθωντας να δημιουργησουν παλι κατι κανουργιο γιατι η συντηρηση μετα θελωντας και μη εχει δουλεια και πολλες φορες το αποτελεσμα δεν ειναι ποτε οπως το αρχικο.

Οπως και να εχει τα υλικα τους δεν ειναι επιστημονικη φαντασια και υλικα υπαρχουν πολλα, φτηνα και διαθεσιμα και στην Ελλαδα. Το υποστρωμα παιζει βασικο ρολο οσο και να μην το υπολογιζουν καποιοι στην ολοι στρατηγική στησιματος, μια που περαν των θρεπτικων που προσφερουν στα φυτα μας, βοηθανε και στην συντηρηση των παραμετρων του νερου και στην λιγοτερη υγρη λιπανση του ενυδρειου μας.

Ναι οντως ειναι πολυ παρεξηγημενο αλλα και πολυ ακριβο ετσι;Και μαλιστα για ενα προιον που μετα απο μερικους μηνες (αντε χρονο) δεν προσφερει πια τιποτα στο ενυδρειο.Εγω προσωπικα πιστευω οτι αξιζει η αγορα υποστρωματος παρολο που δεν εχω χρησιμοποησει σε κανενα ενυδρειο μου και εχω ασχοληθει αρκετα με τα φυτα.Μερικα με επιτυχια .

Τωρα για τα ενυδρεια που συμετεχουν σε διαγωνισμους σγουρα δε μπορουν να συγκριθουν σε ομορφια με αυτα που εχουμε ολοι στα σπιτια μας αλλα εμεις ειμαστε αγωνιστες γιατι οτι στηνουμε το διατηρουμε.Και μεσα απο αυτα παρατηρουμε και μαθαινουμε.Δε βγαζουμε μονο φωτο και βιντεο και μετα κλεινουμε τα φωτα.

Επισης να βρω ευκαιρια και να επισημενω ειδικα στον φιλο μου Rik οτι με ξεχασε και δεν απαντησε στο ερωτημα μου.Φυσικα αν μπορεσουν να απαντησουν και αλλοι θα το εκτιμησω ακομα πιο πολυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74595

Link to comment
Share on other sites

ο λατεριτης κατα τη γνωμη μου ειναι ενα εντελως φυσικο υποστρωμα,πολυ πλουσιο σε σιδηρο και σχεδον αναλοιωτο στον χρονο και ιδανικο για φουλ φυτεμενα ενυδρεια.οταν ειχα στησει το 400 λιτρο τοτε που ειχα,ειχε βρει ο φιλος μου ο γιαννης(lasal),του οποιου ειμαι και μαθητης στο φυτεμενο,λατεριτη τον οποιο καμμια ωρα κοσκινισαμε μεχρι να γινει σαν απαλη κοκκινη πουδρα(περιπου εναν κουβα οχι γεματο)και τοποθετησαμε σαν υποστρωμα στο ενυδρειο.ποτε δεν χρειαστηκε να βαλω ταμπλετα σε καμμια ριζα.το ενυδρειο πετουσε.βεβαια στο θεμα σκουπα βυθου ημουν χειρουργος...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

καλά απλά απίστευτα .και μόλις τελείωσα με το δικό μου στήσιμο αλλά με αυτά που βλέπω να ξαναρχίζω από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

και επειδη ισως να μην προσεξατε υπαρχει και το παρακατω θρετ....για εξτρα ιδεες και πατεντες....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74930

Link to comment
Share on other sites

ο λατεριτης κατα τη γνωμη μου ειναι ενα εντελως φυσικο υποστρωμα,πολυ πλουσιο σε σιδηρο και σχεδον αναλοιωτο στον χρονο και ιδανικο για φουλ φυτεμενα ενυδρεια.οταν ειχα στησει το 400 λιτρο τοτε που ειχα,ειχε βρει ο φιλος μου ο γιαννης(lasal),του οποιου ειμαι και μαθητης στο φυτεμενο,λατεριτη τον οποιο καμμια ωρα κοσκινισαμε μεχρι να γινει σαν απαλη κοκκινη πουδρα(περιπου εναν κουβα οχι γεματο)και τοποθετησαμε σαν υποστρωμα στο ενυδρειο.ποτε δεν χρειαστηκε να βαλω ταμπλετα σε καμμια ριζα.το ενυδρειο πετουσε.βεβαια στο θεμα σκουπα βυθου ημουν χειρουργος...

Κωστα ειχες βαλει μονο το υποστρωμα;Χωρις καθολου χαλικι απο πανω;Και τον λατεριτη σαν φυσικο προιον που τον βρισκουμε;Φανταζομαι οχι σε ενυδρειακο μαγαζι.

Για βοηθα τους πιο νεους στο χομπι.Μπορει καποτε να βαλω και εγω υποστρωμα στα φυτεμενα μου.Μπορει να ειναι αυτο που μου λειπει για να δωσω ενα εξισου ομορφο αποτελεσμα με αλλα.

Link to comment
Share on other sites

πανο μου,ο λατεριτης δεν μπαινει χυμα.θα σου φερει τετοιες αλγες αν βγει στη στηλη του νερου που δεν φανταζεσαι.ειναι τρομερο το ποσο σιδηρο εχει μεσα του.το ειχα βαλει σαν υποστρωμα τερμα κατω και απο πανω του χαλαζιακη λεπτοκοκη αμμο.

τωρα νομιζω πως μπορεις να το βρεις σε μορφη ορυκτη(χωρις προσμιξεις κλπ) σε φυτωρια.αυτον παντως που μου ειχε φερει ο λασαλ,ηταν μια μαζα κοκκινου χωματος μαζι με πετρες κλπ.σαν να το μαζεψε στη φυση ο μπαγασας....εκτος και αν το βρισκεις και σε τετοια αρχικη μορφη σε φυτωρια...

το ενυδρειο μου αν και δισκοενυδρειο,ειχε φτασει σχεδον να θυμιζει ενυδρειο ολλανδικου τυπου.για να καταλαβεις οταν το διελυσα και μοιρασα τα φυτα μου,μονο η καμπομπα γεμισε μεχρι πανω μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων !!!!!.

Link to comment
Share on other sites

δες μερικες πληροφοριες παρακατω

http://www.aquabotanic.com/?p=1056

Link to comment
Share on other sites

πανο μου,ο λατεριτης δεν μπαινει χυμα.θα σου φερει τετοιες αλγες αν βγει στη στηλη του νερου που δεν φανταζεσαι.ειναι τρομερο το ποσο σιδηρο εχει μεσα του.το ειχα βαλει σαν υποστρωμα τερμα κατω και απο πανω του χαλαζιακη λεπτοκοκη αμμο.

τωρα νομιζω πως μπορεις να το βρεις σε μορφη ορυκτη(χωρις προσμιξεις κλπ) σε φυτωρια.αυτον παντως που μου ειχε φερει ο λασαλ,ηταν μια μαζα κοκκινου χωματος μαζι με πετρες κλπ.σαν να το μαζεψε στη φυση ο μπαγασας....εκτος και αν το βρισκεις και σε τετοια αρχικη μορφη σε φυτωρια...

το ενυδρειο μου αν και δισκοενυδρειο,ειχε φτασει σχεδον να θυμιζει ενυδρειο ολλανδικου τυπου.για να καταλαβεις οταν το διελυσα και μοιρασα τα φυτα μου,μονο η καμπομπα γεμισε μεχρι πανω μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων !!!!!.

Απλα με μπερδεψε για τη προσοχη με τη σκουπα που ανεφερες και δε σκεφτηκα οτι υπαρχει και η αμμος σαν υλικο.

Μου αρεσει παρα πολυ η διαδικασια που πρωτοστηνεις ενα ενυδρειο.Να στηνεις το θεμα με τις πετρες ή τα ξυλα.Δυστηχως δε μπορεσα να το κανω ποτε με την ησυχια μου.

Απο την αλλη η σκεψη και μονο οτι καποτε ισως χρειαστει να ξαναστησω το επομενο φυτεμενο και να βαλω αυτη τη cuba που εχω μου προκαλει εφιαλτες.

Παντως θα το ψαξω αυτο με τον λατεριτη.Γι' αυτο ειναι ωραιο αυτο το χομπι.Συνεχεια μαθαινεις πραγματα.Αρκει να χεις υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε μου.ΑΚΡΙΒΩΣ.

δεν σου κρυβω οτι μετα απο 4 περιπου χρονια μου ελλειψε το φυτεμενο.θα το εκανα μονο ομως εαν εβρισκα δουλεια.εχω ενα 80λιτρο στην αποθηκη και μια καμπανα 70w μεταλλου που ισως ακομα δουλευει, και θα εκανα ενα ιβαγκουμι......ειδωμεν..

εκτος απο κουμπα παντως δες και το pogostemon helferi.κανει ενα πολυ ιδιαιτερο γκαζον εαν το κρατησεις χαμηλο.....

Link to comment
Share on other sites

Κωστη πιθανοτατα τον λατεριτη που ειχες ηταν λεμονιτης ο οποιος ανηκει στην ιδια οικογενεια απλα οπως ειπες τα χημικα του χαρακτηριστικα διαφερουν μια που εχει πολλες προσμηξεις σαν πετρωμα. Πανο εαν ενδιαφερεσαι για λατεριτη υπαρχει στα ενυδρειακα καταστηματα και καλο ειναι να υπαρχει μαζι με αλλα υλικα στο υποστρωμα μας μια που περαν του σιδηρου που περιεχει ο σημαντικοτερος παραγοντας του ειναι οτι ειναι απο τα λιγα υλικα που εχει την ικανοτητα ανταλλαγης ανιοντων οπως τον φωσφορο πχ. Αυτη την στιγμη ετοιμαζω ενα θεμα πανω στα διαφορα υλικα με τα αναλογα χαρακτηριστικα τους και τροπους χρησης στο υποστρωμα ενος φυτεμενου, δυστηχως θελει πολυ δουλεια ακομα γιατι δεν φανταζεσαι ποσα υλικα μπορουν να μας βοηθησουν στο ολο θεμα περί υποστρωματος, οποτε λιγο υπομονη γιατι το καλο πραμα αργη να γινει!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για τις γνωσεις ρικ.λεμονιτη ειχα εε....?βρε τι μαθαινεις συνεχεια σε αυτο το χομπι...δεν υπαρχει αλλο χομπι σαν το δικο μας....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσο την ψαχνω τοσο μου φαινεται πως δεν θα τελιωσω ποτε το ολο θεμα! Η χημεία φταιει για ολα και ενω οσο ημουν σχολιο ημουν σκραπας τωρα στα γεραματα αντε να βγαλεις ακρη! :chair:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε μου.ΑΚΡΙΒΩΣ.

δεν σου κρυβω οτι μετα απο 4 περιπου χρονια μου ελλειψε το φυτεμενο.θα το εκανα μονο ομως εαν εβρισκα δουλεια.εχω ενα 80λιτρο στην αποθηκη και μια καμπανα 70w μεταλλου που ισως ακομα δουλευει, και θα εκανα ενα ιβαγκουμι......ειδωμεν..

εκτος απο κουμπα παντως δες και το pogostemon helferi.κανει ενα πολυ ιδιαιτερο γκαζον εαν το κρατησεις χαμηλο.....

Και εγω με τα λεφτα ποσες φορες σκεφτηκα να το κανω νταμαρι αφρικη......................

Αυτο οτ φυτο το εχω δει και σε παρουσιασεις στο νετ αλλα cuba δεν ειναι.Και κακα τα ψεμματα κανενα δεν ειναι σαν αυτη.Για αυτο το 90% χρησιμοποιει cuba στα φυτεμενα του.Απλα σε βγαζει τη ψυχη και με το φυτεμα και κυριως με το κλαδεμα.

Εχω δοκιμασει και lilaopsis brasilensis και tenellus αλλα ενα ειναι ο αρχηγος ολων στα foreground plants.

Hemianthus callitrichoides

Rik αντε φιλε,εσενα περιμενω να τελειωσεις τη διατριβη σου να ξεκινησω αυτο που εχω στο μυαλο.Εκεινο θα κατεβει μονο του σε AGA. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

για να μην ξεχνιωμαστε εεε???

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω επισης με aman-ιες....

Link to comment
Share on other sites





Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και ενα 120λιτρο απλου καθημερινου χομπιστα...(ασε μας ρε φιλε τωρα....)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΟΛΛΑΝΔΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

τροπος και αρχη φυτεματος σε ολλανδικο στυλ

Link to comment
Share on other sites

μονο 960 λιτρα

χωρις λογια....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

κουκλιστικο...

δισκοενυδρειο(πολλοι δισκοι για τα λιτρα,αλλα εμεις μενουμε στο στησιμο των φυτων στο ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...