Jump to content

Το Μονοπατι Του Νεου Κοσμου........


panos_d7

Recommended Posts

Η παλια χωρα καταστραφηκε και απο τις σταχτες της προσπαθει να γενηθει ενας.... .......νεος κοσμος.

Ειναι η συνεχεια αυτου του ενυδρειου. http://www.aquazone....showtopic=62554 που λογω των πετρων που ηταν ασβεστολιθικες επρεπε να φυγουν και να μπουν νεες.Πραγμα δυσκολο οταν εχεις να κανεις με cuba και γενικα με ηδη στημενο ενυδρειο.

Ομολογω οτι το ειχα παραμελησει αρκετο καιρο και για αυτο να ειστε επιεικης ολοι σας.

Αντιμετωπισα προβληματα με αλγες καθως και με ενα μεγαλο κομματι της cuba που ξεριζωθηκε στην αλλαγη.Οπως επισης εφυγε ολο το πολυσπερμα σχεδον ολες οι bacopa και ενα μεγαλο μερος της ροταλας δεξια.

Το τελευταιο καιρο προσπαθω να το αναστησω και για αυτο το παρουσιαζω τετοια μερα. ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Ξεκιναμε λοιπον.

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100Χ40Χ50

Συνολικά Λίτρα: 200

Sump (λίτρα): 0

Οργανισμοί

Φυτά: Rotala sp. ''green'', Ceratopteris thalictroides, Hemianthus callitrichoides, Bacopa monnieri, Micranthemum umbrosum και η κοκκινη ροταλα που δε θυμαμαι το ονομα της.

Ψάρια: 15 καρδιναλιοι, 4 οτοκυκλοι, 2 ανσιστρους, 4 σαε,

Άλλα είδη: red cherry, amano και ενα apple snail.

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαυρο χαρτονι

Πέτρες: ΜΗ ΑΣΒΕΣΤΟΛΙΘΙΚΕΣ (Δε τη ξαναπαταω)

Ξύλα: Οχι

Υπόστρωμα: Οχι

Βυθός: Βασαλτης περιπου 20 κιλα

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4Χ39W Τ5

Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: FLUVAL 105 & FLUVAL 205

Θέρμανση: 200W

Λίπανση: Καλιο,flourish και σπανια σιδηρο.

Παροχή CO2: 2κιλη μπουκαλα

Παράμετροι

pH: 7

Γενική σκληρότητα (GH): 14 (μετρηση πριν πολυ καιρο)

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11 (μετρηση πριν πολυ καιρο)

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 15%

Φωτογραφίες:

dsc03729v.jpg

dsc03740g.jpg

ΟΤΟ σε ξεκουραση η εργασια...........

dsc03742ux.jpg

Ο σαλιγκαρος μας (πειραματικα το εβαλα)

dsc03743v.jpg

Οταν το πολυσπερμα και η bacopa ζουσαν.

dsc03750mu.jpg

Οπως ειναι τωρα.

dsc03754k.jpg

dsc03757e.jpg

Το προφιλτρο που υποσχεθηκα σε φιλο να το βγαλω φωτο.Μονο στο ενα φιλτρο υπαρχει.

dsc03758ch.jpg

dsc03759f.jpg

dsc03761up.jpg

Εδω φαινεται και η "τραυματισμενη" cuba

dsc03762q.jpg

Tο μεγεθος μετραει οτι και να λενε ολοι.

dsc03765c.jpg

Αν πω οτι δε το γουσταρω αυτο το ψαρι θα πω ψεμματα.

dsc03768fm.jpg

dsc03781z.jpg

dsc03783mf.jpg

Αυτο δε παει καλα και με ανυσηχει.

dsc03784na.jpg

dsc03785s.jpg

dsc03787wi.jpg

Εδω πραγματικα δε ξερω ποσες γαριδες εχει.Ουτε το 1/3 δε φαινεται με τη παλιο μηχανη που εχω.

dsc03788p.jpg

Αυτο ηταν προς το παρον.Συνεχιζουμε ακαθεκτοι οπως παντα.Περιμενω τα σχολια και τις παρατηρησεις σας για να γινει ακομα πιο ομορφο και βιωσιμο.Δε θελω καλα λογια γιατι το παιρνω πανω μου και δε βελιωνομαι. :bigemo_harabe_net-82:

Σας ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή ανάσταση σου εύχομαι φίλε μου..σε σένα και στο ενυδρείο σου(αν και δεν νομίζω να την χρειάζεται,καταπράσινο το βλέπω)

Να το χαίρεσαι!!!Πολύ όμορφο...

Η στάθμη του νερού υπάρχει λόγος που είναι τόσο χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και πολυ <<καθαρο>> ενυδρειο!!!

Να το χαιρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ καλη προσπαθεια σε σχεση με το πως ηταν.......εμεινα εκπληκτος με το γρασιδακι σου.....μπορεις να μου πεις που το βρηκες?και που το πουλανε?καλη ανασταση...........

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ δεν εχω λογια να φοβερο .και η cuba αψογη

Link to comment
Share on other sites

Χαρας το κουραγιο σου Πανο με την Cuba, την κουρευεις καθολου; Στο βυθο μονο βασαλτη εβαλες; καμια ταμπλετα; Ποσες φυσαλιδες το λεπτο πανω κατω;

Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάσταση σου εύχομαι φίλε μου..σε σένα και στο ενυδρείο σου(αν και δεν νομίζω να την χρειάζεται,καταπράσινο το βλέπω)

Να το χαίρεσαι!!!Πολύ όμορφο...

Η στάθμη του νερού υπάρχει λόγος που είναι τόσο χαμηλά;

Η σταθμη οντως ειναι χαμηλα λογω εξατμισης.Θα προσθεσω μερικα λιτρα και θα την ανεβασω.Το καλοκαιρι να δω που θα ειμαι με ενα κουβα στο χερι. :bigemo_harabe_net-74:

μπραβο πολυ καλη προσπαθεια σε σχεση με το πως ηταν.......εμεινα εκπληκτος με το γρασιδακι σου.....μπορεις να μου πεις που το βρηκες?και που το πουλανε?καλη ανασταση...........

Φιλε μου το πουλανε σε pet shop κλασικα.Το δικο μου οσο παραξενο και αν φαινεται ειναι emmersed ολο.Ειμαι πολυ περηφανος που αναπτυχθηκε τοσο καλα και σχετικα γρηγορα για...............cuba.Και χωρις υποστρωμα ετσι;

αν θες να αγορασεις διαβασε πρωτα γιατι ειναι αρκετα δυσκολο.Μη το βαλεις και σε ξενερωσει μετα. :bigemo_harabe_net-64:

Χαρας το κουραγιο σου Πανο με την Cuba, την κουρευεις καθολου; Στο βυθο μονο βασαλτη εβαλες; καμια ταμπλετα; Ποσες φυσαλιδες το λεπτο πανω κατω;

Το συγκεκριμενο φυτο ηταν ενα παλιο στοιχημα που ειχα βαλει με τον εαυτο μου και τελικα φαινεται να το κερδιζω.Τη κουρευω σπανια.Πριν 2 μερες τη κουρεψα και φαινεται σε καποια σημεια που τη "πηρα" πιο πολυ απο οσο επρεπε.Αναγκαστικα να πεταξω και αρκετη Ειναι απο τα πι δυσκολα στο φυτεμα που εχω αντιμετωπισει.

Βυθο μονο βασαλτη εχω ναι.Ταμπλετες εβαλα μονο της sera στη κοκκινη ροταλα και τη βοηθησαν οντως.Αν δεις τις πρωτες φωτο και τις τελευταιαες θα καταλαβεις.

Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι ευκολα φυτα οπως το πολυσπερμα μειναν στασιμα χωρις να πειραχτουν ενω πριν τα κλαδευα καθε βδομαδα.Τελικα πιασαν αλγη και μαζι με τη bacopa φυγαν.Ετσι και αλλιως σκεφτομαι να γεμισω το κενο με ροταλα κοκκινη.Θα δειξει πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο.

Για να μην τρέχεις με κουβάδες, βάλε στο πρόγραμμα μια αυτόματη αναπλήρωση.

Αναμένουμε φωτογραφίες όσο αναπτύσσονται τα φυτά.

καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αναβάθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει παρααααα πολύ!

Τα συγχαρητήρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλησαντες!

Ομορφο φυτεμενο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

τελικα η θεσσαλονικη ειναι σχολη πολυ δυνατων φυτεμενων.

ακομα ενα παραδειγμα απο δουλεια και πολυ μερακι.

αψογος φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο φυτο ηταν ενα παλιο στοιχημα που ειχα βαλει με τον εαυτο μου και τελικα φαινεται να το κερδιζω.Τη κουρευω σπανια.Πριν 2 μερες τη κουρεψα και φαινεται σε καποια σημεια που τη "πηρα" πιο πολυ απο οσο επρεπε.Αναγκαστικα να πεταξω και αρκετη Ειναι απο τα πι δυσκολα στο φυτεμα που εχω αντιμετωπισει.

Βυθο μονο βασαλτη εχω ναι.Ταμπλετες εβαλα μονο της sera στη κοκκινη ροταλα και τη βοηθησαν οντως.Αν δεις τις πρωτες φωτο και τις τελευταιαες θα καταλαβεις.

Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι ευκολα φυτα οπως το πολυσπερμα μειναν στασιμα χωρις να πειραχτουν ενω πριν τα κλαδευα καθε βδομαδα.Τελικα πιασαν αλγη και μαζι με τη bacopa φυγαν.Ετσι και αλλιως σκεφτομαι να γεμισω το κενο με ροταλα κοκκινη.Θα δειξει πιο πολυ.

Που να ειχες και υποστρωμα για τη κουμπα, και η κοκκινη ροταλα ειναι πανεμορφη. Οσο για τα στασιμα φυτα που αναφερεις βλεπω πως παιζεις σε πολυ χαμηλα νιτρικα και μπορει να ειναι ενας σημαντικος παραγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Που να ειχες και υποστρωμα για τη κουμπα, και η κοκκινη ροταλα ειναι πανεμορφη. Οσο για τα στασιμα φυτα που αναφερεις βλεπω πως παιζεις σε πολυ χαμηλα νιτρικα και μπορει να ειναι ενας σημαντικος παραγοντας.

Αν ειχα υποστρωμα δε θα τα τπρολαβαινα. :bigemo_harabe_net-134:

Η κοκκνη ροταλα ηταν ο λογος που αναβαθμισα φωτισμο.Την κλαδεψα και την μεταφυτευσα χτες.

Ψαχω και μια λαμπα 10000Κ να βαλω μπροστα αντι για την 6500Κ για να πιασω ολο το φασμα οπως ειχαμε πει καποτε να βοηθηθει και η cuba πιο πολυ.

Οχι δε φταινε τα χαμηλα νιτρικα γιατι περασα αρκετο καιρο με τιμες πανω απο 20 χωρις να αλλαξει κατι.Αντιθετως ηταν χειροτερα.Πιστευω οτι ισως χρειαζοταν παερισσοτερο λιπανση,δε προλαβαινε το συγκεκριμενο φυτο να παρει θρεπτικα.Αλλα δε το ρισκρω με τα ζουμια γιατι η αλγη παραμονευει και ηδη εχω καποια μιικρα θεματακια με πρασινη τριχοειδη.

Επισης να ευχαριστησω ολους σας για τα καλα σας λογια αλλα δε βλεπω παρατηρησεις.Πειτε τις προτασεις ή αλλαγες που θα κανατε.

Ειμαι καλα με τα υπαρχοντα φυτα ή να προσθεσω καποιο αλλο;

Να χρησιμοποιησω καποια συγκεκριμενη και δοκιμασμενη ταμπλετα για τα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο ενυδρείο. μπράβο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, πολύ όμορφο το ενυδρείο σου με πολύ μεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξαιρετικό ενυδρείο.

Μου αρέσει η τρομερή αντίθεση που δημιουργεί η κόκκινη rotala με την cuba :thumbup: .

Πρέπει να δεις σοβαρά το θέμα αναπλήρωσης αλλιώς το καλοκαίρι σε βλέπω να ρίχνεις πολύ τρέξιμο. :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΟ!ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ! :thaman: :thaman: :thaman: Αντε να ακολουθησουμε κι εμεις

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξαιρετικό ενυδρείο.

Μου αρέσει η τρομερή αντίθεση που δημιουργεί η κόκκινη rotala με την cuba :thumbup: .

Πρέπει να δεις σοβαρά το θέμα αναπλήρωσης αλλιώς το καλοκαίρι σε βλέπω να ρίχνεις πολύ τρέξιμο. :)

Σωτηρη να πω την αληθεια δε το χω ψαξει καθολου για κοστος συστηματος αναπληρωσης και δε θελω να ξοδεψω προς το παρον και αλλα.Ηδη εχω φρεναρει εδω και καιρο την αγορα οσμωσης που ειναι πιο βασικη για μενα με αυτο το ενυδρειο.

ΤΕΛΕΙΟ!ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ! :thaman: :thaman: :thaman: Αντε να ακολουθησουμε κι εμεις

Γιαννη δεν ειανι τιποτα.Αφου τα καταφερα εγω μπορουν ολοι. :bigemo_harabe_net-134: .Απλα θελει υπομονη και ψαξιμο στις επιλογες.Εδω μεσα δοξα το θεο υπαρχουν πολλα θεματα να διαβασεις και να αποφυγεις ολα τα λαθη που εκανα εγω μεχρι να παρουσιασω αυτο που βλεπεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα υποστρωμα δε θα τα τπρολαβαινα. :bigemo_harabe_net-134:

Η κοκκνη ροταλα ηταν ο λογος που αναβαθμισα φωτισμο.Την κλαδεψα και την μεταφυτευσα χτες.

Ψαχω και μια λαμπα 10000Κ να βαλω μπροστα αντι για την 6500Κ για να πιασω ολο το φασμα οπως ειχαμε πει καποτε να βοηθηθει και η cuba πιο πολυ.

Οχι δε φταινε τα χαμηλα νιτρικα γιατι περασα αρκετο καιρο με τιμες πανω απο 20 χωρις να αλλαξει κατι.Αντιθετως ηταν χειροτερα.Πιστευω οτι ισως χρειαζοταν παερισσοτερο λιπανση,δε προλαβαινε το συγκεκριμενο φυτο να παρει θρεπτικα.Αλλα δε το ρισκρω με τα ζουμια γιατι η αλγη παραμονευει και ηδη εχω καποια μιικρα θεματακια με πρασινη τριχοειδη.

Επισης να ευχαριστησω ολους σας για τα καλα σας λογια αλλα δε βλεπω παρατηρησεις.Πειτε τις προτασεις ή αλλαγες που θα κανατε.

Ειμαι καλα με τα υπαρχοντα φυτα ή να προσθεσω καποιο αλλο;

Να χρησιμοποιησω καποια συγκεκριμενη και δοκιμασμενη ταμπλετα για τα φυτα;

Πανο εαν θες και εφοσων υπαρχει και το μαμαλο και η διαθεση θα μπορουσες να βαλεις καμια ταμπλετιτσα σε σχηματισμο σκακιερας ετσι ωστε να μην επιρεαστει και τοσο η στηλη, και θα δεις την κουμπα σου να απογειωνεται, οπως αλλωστε θα παρατηρησες βελτιωση και στη ροταλα σου απο την στγμη που εβαλες ταμπλετα. Εχεις ενα θεμα ψιλοχλωρωσης σε διαφορα σημεια της κουμπα , πιθανοτατα λογω λιγων νιτρικων, καλιου και σιδηρου,και αυτο βεβαια οφειλεται σε ελειψεις που εσυ που διαχειριζεσαι το ενυδρειο σου ξερεις καλυτερα απο ολους μας. Απο εκει και περα προσεχε με τα νιτρικα σου γιατι ειναι καπως χαμηλα και δεν ξερω ποσο καιρο τρεχει υπο αυτες τις συνθηκες και μπορει να σου σκασει κανενα κυανο. Οσο για την λαμπα 10.000κ σιγουρα θα προσφερεις μεγαλυτερη ακτινοβολια στον βυθο αλλα αυτη η αλλαγη μπορει να επιρεαση αρχικα τα φυτα σου και ειδικα την κουμπα μια που απο την μια θα προσφερεις ποιο πολυ φως στα ποιο βαθια στρωματα αλλα απο την αλλη οι ελειψη καποιων θρεπτικων μπορει να λειτουργησουν αρνητικα στο ενυδρειο σου γενικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...