Jump to content

Recommended Posts

καλησπέρα, σκέυτομαι την αγορά μιας vortech mp40Es. έχει κάποιος κάποια εμπηρία? μέχρι στιγμής το μόνο που έχω βρεί είναι κράξιμο για την φασαρία που κάνουν παρόλο την τιμή που έχουν. είναι φασαριόζες? μέχρι στιγμής έχω 2 sicce αλα είναι αθόρυβοι.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι αυτες που εχεις, οι vorteck ειναι υπερτιμημενες...

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουσεις πολλα .... για αλλους κανουν φασαρια ενω για καποιους ειναι αθορυβες , για ορισμενους κανουν την δουλεια τους τελεια ,

αλλα για μερικους υπαρχουν αλλα προιοντα πολυ καλυτερα απο αυτην....Υπαρχουν θετικα και αρνητικα παντα σε μια αγορα!

Τα χρηματα ( που ειναι αρκετα) ειναι δικα σου! Ξοδεψε τα με τον καλυτερο για τις αναγκες σου τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Οι sicce που έχω ψηλοκολάνε μετά απο κάθε on/off και θελουνε τις φάπες τους. Αυτο που θέλω είναι αντί για 2 κυκλ να έχω έναν αθόρυβο 10.000 λιτρα ποιοτικό για να μπορώ να τον σινδέσω με το profilux και να μην έχω θέμα με το on/off

Link to comment
Share on other sites

για εμενα η vortech ειναι μονοδρομος σε μεγαλα ενυδρεια (πανω απο 500 λιτρα) οχι οτι και σε ποιο μικρα ενυδρεια δεν κανει δουλεια προσθεου αλλα αν αναλογιστει κανεις την αξια που εχει οπως και να το κανουμε ειναι ενα ζητουμενο στο σημερα ...

εγω εστυσα το ενυδρειο προσφατα και χρησιμοποιω 2 wave make της resun 15000 lit και ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε αποδοση και χρηματα

παραθετω και καποια βιντεο

η τιμη της με τα μεταφορικα ειναι περιπου 70 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δες και την επιλογή των tunze που είναι συνήθως αξιόπιστες και πιο οικονομικές από τις vortech.

Link to comment
Share on other sites

Δες και την επιλογή των tunze που είναι συνήθως αξιόπιστες και πιο οικονομικές από τις vortech.

Χρήστο δε νομιζω να είναι ουτε πιο αξιόπιστες ούτε πιο οικονομικές.

Ολοι ξερουμε οτι οι στις Tunze σπαει το αξονακι και δεν υπαρχει καν ανταλλακτικό.

Επισης για να παρεις 4 Tunze με controller για 600λτρ-800λτρ σου κοστίζει οσο και αν πάρεις 2 Vortech mp40w es.

Αρα??

Απο κει και περα ολοι εχουμε δει και Vortech να χαλανε..... αλλα μονο τα ρουλεμαν.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δε νομιζω να είναι ουτε πιο αξιόπιστες ούτε πιο οικονομικές.

Ολοι ξερουμε οτι οι στις Tunze σπαει το αξονακι και δεν υπαρχει καν ανταλλακτικό.

Επισης για να παρεις 4 Tunze με controller για 600λτρ-800λτρ σου κοστίζει οσο και αν πάρεις 2 Vortech mp40w es.

Αρα??

Απο κει και περα ολοι εχουμε δει και Vortech να χαλανε..... αλλα μονο τα ρουλεμαν.

Βάσει των λεγομένων του κατασκευαστή αξονάκι πλέον πουλάνε κανονικά!

Ένας tunze 6105 πχ. που είναι σε λίτρα/ώρα εφάμιλλος της mp40 έχει γύρω στα 250-300 ευρώ, ενώ η MP40es έχει 400-450 ευρώ...Ο controller έχει περίπου στα 150 ευρώ.Φυσικά μιλάω για τιμές που παίρνει 'ενας άγνωστος και όχι εσύ που ίσως τους γνωρίζεις :)

Πάντως οι tunze είναι μακράν πιο αθόρυβες, για να επιστρέψω και στις ανυσηχίες του φίλου μας!

Έγινε επεξεργασία - katsirof
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει αυτές οι vortech σαν τα iphone... υπάρχουν εναλλακτικές πάντα αρκεί να μην σου "πιπιλήσουν" το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει των λεγομένων του κατασκευαστή αξονάκι πλέον πουλάνε κανονικά!

Ένας tunze 6105 πχ. που είναι σε λίτρα/ώρα εφάμιλλος της mp40 έχει γύρω στα 250-300 ευρώ, ενώ η MP40es έχει 400-450 ευρώ...Ο controller έχει περίπου στα 150 ευρώ.Φυσικά μιλάω για τιμές που παίρνει 'ενας άγνωστος και όχι εσύ που ίσως τους γνωρίζεις :)

Πάντως οι tunze είναι μακράν πιο αθόρυβες, για να επιστρέψω και στις ανυσηχίες του φίλου μας!

Αν βρεις να πουλανε αξονακι για tunze και κυριως για τις μικρες 6045 - 6025 να μου το πεις να παρω!! Θα είναι ο μονος!!!

Απο κει και περα 2 Vortech mp40w es έχουν 700€ και οι δύο και μπορεις να κανεις οτι συνδιαμό θες απο τις πολλες επιλογες που σου δίνουν. Επίσης δε χρειαζεται να ψαχνεις γωνία τοποθετησης!! Τη βαζεις σε μια στανταρ θεση.

Οι 3 - 4 Tunze που θα χρειαστείς μαζί με τον controller θα σου κοστισουν πανω απο 1000€.

Και κοιτα.... μην κοιτας τα λιτρα που βγαζουν οι vortech με τα λίτρα που βγαζουν οι Tunze. Τα διαχέουν διαφορετικά στο ενυδρείο οποτε δε μπορεις να τα συγκρίνεις.

Έχουν γίνει αυτές οι vortech σαν τα iphone... υπάρχουν εναλλακτικές πάντα αρκεί να μην σου "πιπιλήσουν" το μυαλό.

Λαμπρο δώσε εναλακτικές.... και εδω είμαι να στησουμε ενα ενυδρείο να τις συγκρινουμε!!! Ευκολα!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

700 δεν εχουν οι 2 με τιποτα.....400 και πανω τις βρισκεις καινουργιες παντα!!!

http://fish.aquaristic.net/index.php?cl=start〈=1#q%3Dvortech

και απο ενα ελληνικο μαγαζι

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=84&ManufID=46&show=rows

Οσο για τα ανταλακτικα των tunze υπαρχουν σε αφθονια ειδικα για την 6045/6025 και στην εξεφτελιστικη τιμη των 9 ευρω ανα αξονα (τοσο την πηρα εγω πριν 3 μηνες απο χανια κιολας! ) Παρακάτω έχει ανταλλακτικά σχεδόν όλες τις tunze και σε καλύτερες τιμές!

http://fish.aquaristic.net/index.php?cl=start〈=1#q%3Dtunze%26npp%3D60%26catl%3D1%26p%3D2

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει αυτές οι vortech σαν τα iphone... υπάρχουν εναλλακτικές πάντα αρκεί να μην σου "πιπιλήσουν" το μυαλό.

εχεις απολυτο δικιο Λαμπρο θα συμφωνησω μαζι σου ολα ειναι ενα καλο μαρκετινγκ

βεβαια οχι οτι δεν κανει δουλεια η vortech αλλα υπαρχουν και αλλες λυσεις...

+ 1000 :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρηση 1 χρονου με 2 Vortech Mp40es στο ενυδρειο μου πιστευω οτι:

1) κανουν καλη δουλιτσα αρκει να ξερεις τι ζητας απο αυτες (τα videακια στο youtube ειναι λιγο παραμυθι)

2) αρκετη φασαρια εχουν στο προγραμμα Short Pulse (το μοναδικο προγραμμα που κανει wave στο δικο μου ενυδρειο)

3) λιγοτερη θερμοκρασια εντος του ενυδρειου (το μοτερ ειναι εκτος του ενυδρειου)

4) λειτουργια χωρις προβληματα (οταν χαλασει κατι ομως ... ποναει η τσεπη μου)

Link to comment
Share on other sites

700 δεν εχουν οι 2 με τιποτα.....400 και πανω τις βρισκεις καινουργιες παντα!!!

http://fish.aquarist...g=1#q%3Dvortech

και απο ενα ελληνικο μαγαζι

http://www.petcumulu...ID=46&show=rows

Οσο για τα ανταλακτικα των tunze υπαρχουν σε αφθονια ειδικα για την 6045/6025 και στην εξεφτελιστικη τιμη των 9 ευρω ανα αξονα (τοσο την πηρα εγω πριν 3 μηνες απο χανια κιολας! ) Παρακάτω έχει ανταλλακτικά σχεδόν όλες τις tunze και σε καλύτερες τιμές!

http://fish.aquarist...atl%3D1%26p%3D2

Συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

700 δεν εχουν οι 2 με τιποτα.....400 και πανω τις βρισκεις καινουργιες παντα!!!

http://fish.aquarist...g=1#q%3Dvortech

και απο ενα ελληνικο μαγαζι

http://www.petcumulu...ID=46&show=rows

Οσο για τα ανταλακτικα των tunze υπαρχουν σε αφθονια ειδικα για την 6045/6025 και στην εξεφτελιστικη τιμη των 9 ευρω ανα αξονα (τοσο την πηρα εγω πριν 3 μηνες απο χανια κιολας! ) Παρακάτω έχει ανταλλακτικά σχεδόν όλες τις tunze και σε καλύτερες τιμές!

http://fish.aquarist...atl%3D1%26p%3D2

Επειδη ο nikoloutso το έχει ψαξει και ξερει τι λεει..... 700€ οι δύο MP40w es και μαλιστα απο Ελλαδα!!!

http://www.aquazone....showtopic=55605

Δεν είπα γενικα για ανταλακτικα... αλλα για αξονακι!!! ΔΕΝ υπαρχει.... γιατι ΔΕΝ το βγαζει η εταιρεία!!!!

Λαμπρο... πόσο θα κοστισουν 3 Tunze μαζι με controller??

Μετα απο χρηση 1 χρονου με 2 Vortech Mp40es στο ενυδρειο μου πιστευω οτι:

1) κανουν καλη δουλιτσα αρκει να ξερεις τι ζητας απο αυτες (τα videακια στο youtube ειναι λιγο παραμυθι)

2) αρκετη φασαρια εχουν στο προγραμμα Short Pulse (το μοναδικο προγραμμα που κανει wave στο δικο μου ενυδρειο)

3) λιγοτερη θερμοκρασια εντος του ενυδρειου (το μοτερ ειναι εκτος του ενυδρειου)

4) λειτουργια χωρις προβληματα (οταν χαλασει κατι ομως ... ποναει η τσεπη μου)

1. Τα βιντεακια δεν ειναι παραμυθι!!! Απλα ειναι σε αδειο ενυδρείο.

2. Το ενιωσα κι εγω αυτο στο πετσί μου και ετσι αλλαξα πρόγραμμα.

3. ΚΑι αισθητικό το θέμα και απο θεμα ασφαλειας διαροής ρευματος.

4. Το μονο που μπορει να χαλασει είναι το ρουλεμαν ή το πηνιο. Το κοστος δεν είναι και το μεγαλο. Αν χαλασει η πλακετα.... τοτε μιλαμε για 100€..

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει αυτές οι vortech σαν τα iphone... υπάρχουν εναλλακτικές πάντα αρκεί να μην σου "πιπιλήσουν" το μυαλό.

Aτυχες το παραδειγμα!

Link to comment
Share on other sites

η απορεία μου είναι για τον θόρυβο, ίσος έχω καλομάθει με τις sicce. αυτο που δέν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν οι vortech είναι α) αθόρυβες β) κάνουν θόρυβο που πρέπει να προσέξεις για να ακούσεις γ) κάνουν θόρυβο που ακούγετε το βράδυ πχ σε όλο τον χόρο δ) βγάζουν αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

H απαντηση είναι απλή. Αν το εχεις σε υπνοδωματιο το ενυδρείο......... τοτε τη νυχτα επιβαλεται το night mode!!!

Εμενα παντως προσωπικα δε με ενοχλει!! Κανω τρελους υπνους διπλα απο το ενυδρείο!!!! Πιο πολυ θορυβο θα κανει το σκιμερ και η υπερχιληση παρα η vortech.

Επισης θα συμφωνησω με το Στρατο!!! Ατυχεστατο το παραδειγμα!!! Κι αν θες να μαθεις τους λογους..... ανοιξε ενα στο καφέ να σου τους εξηγησω!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και πιο πάνω , όλα είναι θέμα marketing! Κανείς δεν είπε ότι είναι άχρηστες απλά είναι υπερτιμημένες! Όλοι έχουμε ακούσει η έχουμε διαβάσει για τις ζημιές που βγάζουν και για το κόστος συντήρησης τους. Πάντα σε μια αγορά κοιτάμε το μετά και όχι το τώρα! Όλοι θέλουμε κάτι αξιόπιστο και να μην δώσουμε πολλά! Από εκεί και πέρα όμως για κάτι που το μεγαλύτερο ποσοστό τον χρηστών έχει παράπονο δεν μπορεί ο καθένας μας να το προτείνει ανεπιφύλακτα γιατί σε αυτόν έτυχε να δουλέψει ( που δεν το πιστεύω ). Με ένα γρήγορο search βρίσκεις ένα κάρο προβλήματα σε Vt με πηνία , ρουλεμάν , κλακέτες , φαγωμένα δαχτυλίδια και άλλα πολλά , βεβαία και σε tunze αλλά λιγότερα όπως άξονες άντε και καμία φτερωτή. Για εμένα πάντα πρέπει να κοιτάμε το συμφέρον μας και όχι τι μας λένε οι άλλοι! Ο Σφεντονας έχει 2 sisse και δεν θα ψαχνόταν αν δεν του κολλούσαν ή δεν ήθελε κάτι το παραπάνω , σε κάποιον άλλο δουλεύει όμως χωρίς κολλήματα, ο Νίκος έβαλε 2 resun με μόλις 150 ευρα και είναι σούπερ ενώ σε άλλους λες για resun και βγάζουν σπυράκια ή γελάνε.

Όσο για τα χρήματα τώρα οι τιμές του Απόστολου νομίζω αναφέρονται για περισυ.

Ανταλλακτικά υπάρχουν ( όπως και λεφτά άλλωστε ) για τις μεν Tunze σε πολύ χαμηλότερες τιμές από τις δε Vt.

Τεσπα αρκετά χαλάσαμε το θέμα!

Στο Σφεντονα τώρα:

καλησπέρα, σκέπτομαι την αγορά μιας vortech mp40Es. έχει κάποιος κάποια εμπειρία? μέχρι στιγμής το μόνο που έχω βρει είναι κράξιμο για την φασαρία που κάνουν παρόλο την τιμή που έχουν. είναι φασαριόζες? μέχρι στιγμής έχω 2 sicce αλα είναι αθόρυβοι.
η απορεία μου είναι για τον θόρυβο, ίσος έχω καλομάθει με τις sicce. αυτό που δέν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν οι vortech είναι α) αθόρυβες β) κάνουν θόρυβο που πρέπει να προσέξεις για να ακούσεις γ) κάνουν θόρυβο που ακούγεται το βράδυ πχ σε όλο τον χώρο δ) βγάζουν αυτιά.

Ναι κάνουν φασαρία αλλά έχουν ρύθμιση που μπορεί να σε καλύπτει.

και

α) όχι

β) όχι , αν το ενυδρείο σου είναι αθόρυβο γενικά θα καταλάβεις από που έρχεται ο θόρυβος χωρίς προσπάθεια

γ) κάνουν αλλά με την κατάλληλη ρύθμιση μπορεί να το εξαλείψεις μέχρι ένα μέρος ( ακούγεται το γουργουρητό της)

δ) Σε κάποια mode ναι.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεις Λαμπρο αλλα δε χαλασαμε κανενα θεμα. Εκτος αν θελετε

να λεμε μονο αυτα που θελετε εσεις. Εγω ξερω ανθρωπους που κατηγορουν

τις βορτεκ αλλα κι απ την αλλη δεν τις αλλαζουν. Παραλογο ε;

Αυτο που ειπε ο Νικολουτσο ισχυει. Πανω απ΄ολα να ξερεις τι ζητας.

Link to comment
Share on other sites

οκ κατατοπίστηκα πιστεύω. όπως το βλέπω θα προτιμίσω κάποια άλη εταιρία με κύριο χαρακτιριστικο να έιναι αθόρυβη, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεις Λαμπρο αλλα δε χαλασαμε κανενα θεμα. Εκτος αν θελετε

να λεμε μονο αυτα που θελετε εσεις. Εγω ξερω ανθρωπους που κατηγορουν

τις βορτεκ αλλα κι απ την αλλη δεν τις αλλαζουν. Παραλογο ε;

Αυτο που ειπε ο Νικολουτσο ισχυει. Πανω απ΄ολα να ξερεις τι ζητας.

Να λέτε αυτά που θέλουμε εμείς???? Γιατί υποκινούμε κανέναν και δεν το ήξερα ?? Έβαλα σε κανένα το μαχαίρι στο λαιμό και του είπα πάρε vortech?? Είπα την γνώμη μου και κρίθηκα από κάποιους γι’αυτο που είπα! Ο καθένας έχει άποψη και γνώμη για ότι λέει. Δημοκρατία έχουμε !( ακόμα ….) Δεν κατηγόρησα για κάτι που δεν ισχύει! Είναι η αλήθεια και μπορεί να την βρει ο οποιοσδήποτε! Το μαρκετιν αυτό κάνει….πιπιλίζει το κεφάλι και δεν σ’ αφήνει να δεις την αλήθεια! Εγώ θα πω το άλλο , αν έχεις δώσει τόσα λεφτά θα τις πετάξεις να πάρεις άλλες αντίστοιχες? Δεν νομίζω , θα τις επισκευάσεις και δεν θα πεις κουβέντα.

Και το να ξέρεις τι θέλεις και τι ζητάς νομίζω το ανέφερε ο Vrilo.

Link to comment
Share on other sites

θελω να προσθεσω κατι βρε παιδια *

ολοι μας που ασχολουμαστε στο χομπυ τυχαινει να εχουμε vortech η tunze?

δεν το νομιζω ...

και ομως! υπαρχουν ενυδρεια πολυ καλο στημενα χωρις να εχουνε τους παραπανω κυκλοφορητες.

δεν σημαινει λοιπον για εμενα τουλαχιστον οτι για να εχεις μια καλη κυκλοφορια πρεπει να τα εχεις σκασει γερα

συμφωνω με την αποψη του Λαμπρου οτι παιζει πολυ το μαρκετινγκ

στο προηγουμενο ενυδρειο ειχα sun sun κυκλοφορητες και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα γαι τα 3 περιπου χρονια που το ειχα

και τωρα σε αυτο εχω 2 wave maker 15000lit resun και προκαλω οποιον απο εσας θελει να ερθει απο κοντα να τους δει ουτε θερμοκρασια ανεβαζουνε ουτε θορυβο κανουνε το μονο ελλατωμα που θα χαρακτηριζα εγω ειναι ο ογκος τους και τιποτα αλλο..

ΥΓ.. και παντα φιλικα ειναι τα λογια μου για να μην παρεξηγηθω στην λεξη προκαλω

Link to comment
Share on other sites

+1000 :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ενας λόγος που μου αρεσουν οι συζητησεις σε ενα φορουμ είναι η μεγαλη γκαμα αποψεων. Ομως εδω βλεπω δυο αποψεις.

Αυτους που είναι υπερ των vortech και αυτους που είναι εναντίον!!!

Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτό. Ομως οσοι εχουν δοκιμασει σε ενα ιδιο ενυδρείο ολες τις επιλογες όπως

sun sun

marea

tunze

koralia

vortech

τοτε θα μπορεσουν αν κρινουν και να εχουν μια ολοκληρωμενη αποψη. Εγω στο ενυδρείο μου τις δοκιμασα όλες!!

Και ειδα οτι οι vortech ειναι η πιο αξιόπιστη και στα λεφτα που τις βρισκουμε πλέον στην Ελλαδα.... πιο οικονομικες και απο tunze και koralia μαζι με τους controller

\Προσοχή:

Σε ενα μικρό ενυδρείο ή μεσαιο ίσως η διαφορα να μην ειναι το μεγαλη.... απο 300λτρ και πανω ομως ειναι εμφανεστατη η διαφορά!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...