Jump to content

Recommended Posts

Μετά απο πολούς κυκλοφορητές,μα πάρα πολούς σε συνδιασμό χρημάτων,κόστος συντήρησης,θορύβου,αισθητικής μα πάνω απο όλα συμπεριφοράς των πολύτιμων ζωντανών που έχει ο καθένας στο ενυδρείο του θα συμφωνήσω πως οι vortech είναι κορυφή σύμφωνα πάντα με το γεγονός ότι τα ενυδρεία μας διαφέρουν το ένα με το άλλο!Τώρα απλά θα συμφωνήσω πάντα με γνώμονα το κόστος και το τί προσφέρουν με τον Νίκο γιατι έχω δεί το προηγούμενο ενυδρείο του με τους resun και sun sun magnet και έπαθα πλάκα με την συμπεριφορά των ζωντανών!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου γνωμη ειναι πως οι vortech ειναι πολυ μπροστα,τοσο σε αποδωση οσο και σε design.Οι tunze παλι ειναι και αυτες πολυ καλες αλλα και πολυ γκουμουτσες.Αλλα τελιωνοντας να πω πως θορυβο κανουν.Σε'μενα η μια πλευρα του ενυδρειου ειναι στην κρεβατοκαμαρα και ξερω να ξεχωριζω το καλο λαδι..... :rolleyes: .Αν τις βαλεις στο στο προγραμμα τις νυχτας εισαι οκ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ και εγώ τη δική μου εμπειρία. Διαθέτω vortech mp10. Από τότε που την πήρα ο θόρυβος ήταν αρκετά μεγάλος σε σχέση με την κοραλία που είχα και δεν ακουγόταν καθόλου. Παρόλα αυτά μετά από ψάξιμο διαπίστωσα ότι η αντλία που είχα ήταν προβληματική. Εδώ να τονίσω το άριστο service της εταιρίας η οποία σε πρώτη φάση μου αντικατέστησε το εσωτερικό μέρος, αλλά ο θόρυβος αν και ελλατώθηκε ήταν ακόμη αρκετός. Ετσι μετά από λίγο ακόμη υπομονή αλλάχθηκε και το εξωτερικό μέρος και μπορώ να πω ότι ο θόρυβος είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Είναι πάρα πολύ μικρός για να τον προσέξεις δεδομένου ότι το σκίμερ κάνει περισσότερο θόρυβο. Η γνώμη μου είναι ότι το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό όσον αφορά την απόδοση της, δεδομένου ότι η κυκλοφορία στο ενυδρείο είναι μεγάλη και σε όλα σχεδόν τα σημεία κάτι που δεν καταφέρνει σε καμία περίπτωση η κοραλία ή κινέζικες που κυκλοφορούν. Όντως η τιμή είναι αρκετά υψηλή αλλά αν ξαναγόραζα μάλλον θα έπαιρνα την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

για μενα που δουλευω tunze(μικρες και μεγαλες),το μοναδικο που θα μπορουσε να με δελεασει στις βορτεκ ειναι η μπακ απ μπαταρια που δεχονται και ειναι ιδιαιτερως χρησιμη σε περιοχες οπως η δικη μου η οποια εχει πολυ συχνες διακοπες ρευματος και πτωσεις τασης.

απο την αλλη συγχωρεστε με, αλλα δεν διαθετω πχ για μια 40αρα 500+ ευρω μαζι με το μπακαπ για 1 αντλια....

με τοσα χρηματα,φτιαχνεις νεο ενυδρειο.....εαν ειχε 300 μαζι με την μπαταρια θα ηταν η ιδανικη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως το μεγαλυτερο ατου της βορτεκ ειναι το ποσο random ειναι η ροη της.

εχω χρησιμοποιησει σχεδον οτι ανλτια υπαρχει κ ελεικρινα μονο αυτη εχει τοσο μεγαλο ευρος στον κυματισμο της.

μετα ειναι κ οι επιλογες που σου δινει για να δεις ποιο προγραμμα της σου κανει για το δικο σου ενυδρειο,

απλα παιζεις με τα mode της κ αποφασιζεις!

με τις αλλες πρεπει να καθεσαι κ να αλλαζεις θεσεις,σημεια που χτυπανε κτλ.

ενω με τη βορτεκ απλα πατας ενα κουμπι.

στα αρνητικα βαζω φυσικα την τιμη κ το θορυβο που κανει σε καποια mode.

προσωπικα την εχω στο reef crest κ δεν ακουγεται απολυτως τιποτα,εκτος απο λιγα δευτερολεπτα που δουλευει στο 100%

φυσικα κ δεν ειναι μονοδρομος για ενα επιτυχημενο ενυδρειο!

εχω δει φοβερα ενυδρεια να δουλεουν με sun sun των 15 euro

εαν τα εχεις ολα απο εξοπλισμο κ σου περισευουν καποια χρηματα τοτε αξιζει να τα δωσεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα πως μπορεις με ενα driver να δουλεψεις και 2 vortech μαζι,το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που ξεκίνησα το ενυδρείο... πάνω από 5 χρόνια, ξοδεύτηκαν αρκετά χρήματα σε λάθος αγορές (skimmer / κυκλοφορητές κ.λ.π)

Ένα από τα πράγματα που αγόρασα και δεν το μετάνιωσα ήταν η Vortech (10αρα τότε, τώρα 40αρα).

Ναι, δεν την λες φτηνή, ναι κάνει θόρυβο σε ορισμένα mod, αλλά αυτό που προσφέρει σαν κυκλοφορία δεν το συνάντησα πουθενά.

Γνώμη μου φυσικά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

εβαλες στο 200λιτρο 40αρα?μεγαλη δεν ειναι ρε βαγγελη?η 10αρα νομιζω μια χαρα καθοτανε...

Link to comment
Share on other sites

Η 40ρα είναι το κάτι άλλο σ αυτά τα λίτρα !!!

Η 10ρα ήταν στο όριο

Link to comment
Share on other sites

εβαλες στο 200λιτρο 40αρα?μεγαλη δεν ειναι ρε βαγγελη?η 10αρα νομιζω μια χαρα καθοτανε...

σε ένα 200ρι με σκληρά κατά τη γνώμη μου μια 10αρα τα βγάζει πέρα ίσα ίσα μόνη της για κυκλοφορία... οπότε από το να δουλεύεις την 10άρα συνέχεια τέρμα καλύτερα είναι να δουλεύεις στο μισό μια 40άρα (δε θα ακούγετε και τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Ενας λόγος που μου αρεσουν οι συζητησεις σε ενα φορουμ είναι η μεγαλη γκαμα αποψεων. Ομως εδω βλεπω δυο αποψεις.

Αυτους που είναι υπερ των vortech και αυτους που είναι εναντίον!!!

Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτό. Ομως οσοι εχουν δοκιμασει σε ενα ιδιο ενυδρείο ολες τις επιλογες όπως

sun sun

marea

tunze

koralia

vortech

τοτε θα μπορεσουν αν κρινουν και να εχουν μια ολοκληρωμενη αποψη. Εγω στο ενυδρείο μου τις δοκιμασα όλες!!

Και ειδα οτι οι vortech ειναι η πιο αξιόπιστη και στα λεφτα που τις βρισκουμε πλέον στην Ελλαδα.... πιο οικονομικες και απο tunze και koralia μαζι με τους controller

\Προσοχή:

Σε ενα μικρό ενυδρείο ή μεσαιο ίσως η διαφορα να μην ειναι το μεγαλη.... απο 300λτρ και πανω ομως ειναι εμφανεστατη η διαφορά!!!

+1!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούστηκαν πολλά...

όταν συγκρίνουμε θόρυβο και χρήματα καλό είναι να είναι και ανάλογα τα μεγέθη που συγκρίνουμε...

δηλαδή μια βόρτεκ 10άρα που κοστίζει 240 ευρώ πρέπει να συγκριθεί με μια tunze 6125 που κοστίζει 180 ευρώ και είναι μια εντελώς ΑΠΛΗ αντλία! Καίει περισσότερο ρεύμα, ΔΕΝ παίρνει μπακάπ, ΔΕΝ έχει 10 modes που έχει η βόρτεκ, δε συχρονίζει πολλές αντλίες μαζί και δεν δεν δεν...

Για να προλάβω μερικούς "αδιάβαστους", έχω κάποιο λόγο που συγκρίνω αντλία 6.000λ/ω με 12.000λ/ω. Το γιατί θα σας αφήσω να το googlarete μόνοι σας ;)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Σαν γκατζετάκιδες που είμαστε ολοι οι ριφάδες με τις επιλογές που σου δίνει η Ecotech Marine ήταν θέμα χρόνου να καθιερωθεί στο χώρο και να τα πάρει απο όλους μας.Δεν ψηφίστηκε ενυδρειακό προϊόν της χρονιάς όταν κυκλοφόρησε για πλάκα....Και για μικρά και για μεγάλα ενυδρεία.Και οι κινεζιές καλές είναι αλλά δεν είναι vortech.Στα αρνητικά το κόστος αγοράς που ξεφεύγει και τα ανταλλακτικά που όλοι χρειάζονται αργά ή γρήγορα και δυστυχώς στην Ελληνική αγορά δυσεύρετα.Και ο θόρυβος που τις πρώτες μέρες είναι όντως ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως το μεγαλυτερο ατου της βορτεκ ειναι το ποσο random ειναι η ροη της.

εχω χρησιμοποιησει σχεδον οτι ανλτια υπαρχει κ ελεικρινα μονο αυτη εχει τοσο μεγαλο ευρος στον κυματισμο της.

μετα ειναι κ οι επιλογες που σου δινει για να δεις ποιο προγραμμα της σου κανει για το δικο σου ενυδρειο,

απλα παιζεις με τα mode της κ αποφασιζεις!

με τις αλλες πρεπει να καθεσαι κ να αλλαζεις θεσεις,σημεια που χτυπανε κτλ.

ενω με τη βορτεκ απλα πατας ενα κουμπι.

στα αρνητικα βαζω φυσικα την τιμη κ το θορυβο που κανει σε καποια mode.

προσωπικα την εχω στο reef crest κ δεν ακουγεται απολυτως τιποτα,εκτος απο λιγα δευτερολεπτα που δουλευει στο 100%

φυσικα κ δεν ειναι μονοδρομος για ενα επιτυχημενο ενυδρειο!

εχω δει φοβερα ενυδρεια να δουλεουν με sun sun των 15 euro

εαν τα εχεις ολα απο εξοπλισμο κ σου περισευουν καποια χρηματα τοτε αξιζει να τα δωσεις εκει.

Οντως στο reef crest δεν ακουγεται τιποτα,αλλα δεν κανει και πολλα πραγματα.Εγω δουλευω το EcoSMART TSM αλλα και το NTM....πραγματικα πλυντηρια.Δοκιμαστε τα.... αν δεν το εχετε κανει δηλαδη.Τελικα καλο θα ηταν να ακουστει το προγραμμα που δουλευει ο καθενας μας και γιατι το επελεξε...τη διαφορα ειδε δηλαδη και το επελεξε?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να τα αλλάζεις μεταξύ Reef Crest& Ecosmart (κίτρινο και κόκκινο)ανά βδομάδα,και τα προγράμματα να παίζουν random να αλλάζει η ροή.Είναι το βασικό πλεονέκτημα της Vortech έναντι των ανταγωνιστών της.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που αρκετοι συμφωνειτε μαζι μου..... γιατι στο τέλος θα ένιωθα αρρωστος!!!

Μουαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...