Jump to content

Παλιό Ενυδρείο


krispie

Recommended Posts

Χαίρετε παίδες...!!

Θέλω να ρωτήσω, πρόκειται να πάρω ένα παλιό ενυδρείο ηλικίας περίπου 7 ετών... Το ενυδρείο δεν έχει μείνει χωρίς νερό και βρίσκεται σε λειτουργία αυτή τη στιγμή...

Μιας και η μεταφορά θα γίνει στο σπίτι μου και το ενυδρείο έτσι κι αλλιώς θα ξεστηθεί, πρέπει να κάνω κάποια πράγματα για να είναι ΟΚ και να μην έχω θέματα;

Πρέπει να ανανεώσω τις σιλικόνες; Όπως στα παρακάτω:

http://www.youtube.c...d&v=f-gS7gp-ehM

http://www.youtube.c...d&v=qiKhaq4pSp8

Επίσης σκεφτόμουν μήπως βάλω μια κόντρα κάθετη στο πάνω μέρος του ενυδρείου.

Είναι όλα αυτά αναγκαία , δεν χρειάζονται ή μήπως είναι επικίνδυνο το ενυδρείο;

Να πω ότι το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100*30*40 και έχει θαλασσινό νερό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλο θα ητανε να ανανεωσης της σιλικονες αφου πρωτα στεγνωση το ενυδρειο και το πλυνεις καλα!

παρε μια τηλεκαρτα να κανεις την στρωση ομοιομορφη σε ολα τα πλαινα και και στο κατω μερος εκει που υπαρχη η τωρινη σιλικονη

οσο για την κοντρα δεν νομιζω να χρειαζεται (ειναι μικρο το ενυδρειο) αλλα και να την βαλεις κακο δεν θα του κανει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλήθεια μετά από πόσο καιρό πρέπει να ανανεώνουμε τις σιλικόνες; Μιλάμε για ενυδρείο που έχει νερό...

Link to comment
Share on other sites

η σιλικονη εχει μια διαρκεια ζωης περιπου 15 -20 χρονια βεβαια ολα αυτα ειναι σχετικα κανε αυτο που εγραψα παραπανω και δεν θα εχεις προβλημα τωρα αν θελεις μπορεις να φιλετα(κοντρες εσωτερικες ) για ποιο μεγαλη σιγουρια αλλα θα φαινεται ασχημα οπτικα

μακαρι να μπορουσες να ξεκολουσες ολο το ενυδρειο και να το κολουσες απο την αρχη αλλα αυτο δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βάλω κόντρες στον πάτο του ενυδρείου;

Εσύ οι κόντρες που λες εννοείς περιμετρικά στο πάνω μέρος του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικα στα πλαινα του ενυδρειου 4 φιλετα περιπου ποντο 2 αριστερα 2 δεξια αλλα θα φαινεται καπως ασχημα.. και μεσα να βαλεις κανενα προβλημα

βεβαια νομιζω οτι ολα αυτα ειναι και λιγο περιττα.

κανε πραξει αυτο που σου εγραψα στην αρχη και δεν θα εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, να ρωτήσω, τώρα που καλοκαίριασε, πόσο θα κάνει η σιλικόνη να στεγνώσει;

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 24 ωρες εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Α, τόσο γρήγορα... Και να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο(προς το παρόν), θα χρειαστώ πάνω από ένα σωληνάριο σιλικόνης λες;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα χρειαστης και δευτερη σιλικονη

επιδιορθωσει θα κανεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι... Να ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα:

1)Το καπάκι του ενυδρείου εσωτερικά δεν πρέπει να έχει βαφτεί και είναι ξύλινο... Μάλιστα σε ένα σημείο μια-δυο βίδες έχουν αρχίσει να σκουριάζουν και στα τοιχώματα έχει πιάσει λίγο σαν μούχλα... Διάβασα ότι πρέπει να το περάσω βερνίκι μη τοξικό... Λογικά θα πρέπει να το τρίψω καλά και θα είναι εντάξει, σωστά; Πόσο θα πρέπει να μείνει για να στεγνώσει;

2)Η βάση του ενυδρείου(έπιπλο) είναι από τη μάνα του και είναι ξύλινη, έχει την ίδια ηλικία με το ενυδρείο(μπορεί και 8 χρόνια) αλλά δεν έχει κάποιο ελάττωμα. Είναι επικίνδυνη γενικά; Να τη βάλω άφοβα;

3)Η βάση είναι σχετικά χαμηλή(66 εκατοστά). Τι μπορώ να κάνω ώστε να αυξήσω το ύψος της; Σκεφτόμουν κάτι σαν πλατφόρμα κάτω από τη βάση και το έπιπλο να πατάει εκεί... Ή ίσου πάχους κομμάτια ξύλου μεγαλύτερα από τα ποδαράκια ώστε να αυξηθεί λίγο το ύψος... Το σκέφτομαι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το ενυδρειο θα το κανεις θαλασσινο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποτε η σιλικονη δεν κολλα πανω σε σιλικονη ,θα την ξερασει.

και εαν βαλουμε μεσα στο ενυδρειο σιλικονη,θελει μια εβδομαδα για να βαλουμε νερο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως στα ετοιμα ενυδρεια η σιλικονη δεν φαινεται ουτε εξωτερικα ουτε εσωτερικα ειναι στα τοιχωματα του τζαμιου

εκει στο κενο πρεπει να υπαρχη τζαμι με τζαμι χωρις να φαινεται η σιλικονη

φιλε krispie ειναι ετσι οπως τα λεω ? η το ενυδρειο ειναι ιδιοκατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το ενυδρειο θα το κανεις θαλασσινο?

Ναι, για ένα ελαφρύ reef θα το πάω για αρχή... Θα δείξει στην πορεία...

Παιδια ποτε η σιλικονη δεν κολλα πανω σε σιλικονη ,θα την ξερασει.

και εαν βαλουμε μεσα στο ενυδρειο σιλικονη,θελει μια εβδομαδα για να βαλουμε νερο μεσα.

Εγώ μιλάω για τη σιλικόνη στις γωνίες εσωτερικα, αφού ξυστεί η παλιά σιλικόνη. Λες τώρα καλοκαίρι να θέλει τόσες μέρες;

συνηθως στα ετοιμα ενυδρεια η σιλικονη δεν φαινεται ουτε εξωτερικα ουτε εσωτερικα ειναι στα τοιχωματα του τζαμιου

εκει στο κενο πρεπει να υπαρχη τζαμι με τζαμι χωρις να φαινεται η σιλικονη

φιλε krispie ειναι ετσι οπως τα λεω ? η το ενυδρειο ειναι ιδιοκατασκευη?

Το ενυδρείο είναι έτοιμο, όχι ιδιοκατασκευή. Για να είμαι ειλικρινής δεν είδα αν έχει σιλικόνη εσωτερικά, απλά υποθέτω πως θα έχει... Δεν έχουν όλα τα εργοστασιακά;

Link to comment
Share on other sites

εαν πιανουν τα χεριασου εγω θα τα ξηλωνα ολα και φτου απο την αρχη.μην εμπιστευεσαι κατι παλιο πανω στο οποιο θα επενδυσεις πολλα χρηματα....

Link to comment
Share on other sites

εαν πιανουν τα χεριασου εγω θα τα ξηλωνα ολα και φτου απο την αρχη.μην εμπιστευεσαι κατι παλιο πανω στο οποιο θα επενδυσεις πολλα χρηματα....

Κωστα ειναι πολυ δυσκολο θελει λεπτους χειρισμους κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω,αλλα παιρνει ρισκο εαν μεινει ετσι.και μετα απο πχ 4-5 χρονακια,την ωρα που βλεπει τσουλου στο σαλονι,ακουγεται ενα κρακ........

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για ένα ελαφρύ reef θα το πάω για αρχή... Θα δείξει στην πορεία...

Εγώ μιλάω για τη σιλικόνη στις γωνίες εσωτερικα, αφού ξυστεί η παλιά σιλικόνη. Λες τώρα καλοκαίρι να θέλει τόσες μέρες;

Το ενυδρείο είναι έτοιμο, όχι ιδιοκατασκευή. Για να είμαι ειλικρινής δεν είδα αν έχει σιλικόνη εσωτερικά, απλά υποθέτω πως θα έχει... Δεν έχουν όλα τα εργοστασιακά;

στα περισσοτερα ενυδρεια εταιρειων η σιλικονη δεν φαινεται εσωτερικα στην ουσια βλεπεις τα 2 τζαμια που εφαπτοτε και απο κατω την σιλικονη

εκει λοιπον που δημιουργη το κενο μεταξυ τον 2 τζαμιων θα περασεις μια στρωση σιλικονη με κανονικη ροη (μπροστα στο στομιο απο το καπακι που εχει η σιλικονη εχει μια μικρη συνηθως τρυπα με σταθερο χερι και σιγα σιγα δημιουργης ενα ελαφρυ στρωμα και μετα περνεις μια τηλεκαρτα και με την γωνια της

την περνας ομοιομορφα απο κατω προς τα επανω

τωρα στης γωνιες που λες η σιλικονη φαινεται απο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

στα περισσοτερα ενυδρεια εταιρειων η σιλικονη δεν φαινεται εσωτερικα στην ουσια βλεπεις τα 2 τζαμια που εφαπτοτε και απο κατω την σιλικονη

εκει λοιπον που δημιουργη το κενο μεταξυ τον 2 τζαμιων θα περασεις μια στρωση σιλικονη με κανονικη ροη (μπροστα στο στομιο απο το καπακι που εχει η σιλικονη εχει μια μικρη συνηθως τρυπα με σταθερο χερι και σιγα σιγα δημιουργης ενα ελαφρυ στρωμα και μετα περνεις μια τηλεκαρτα και με την γωνια της

την περνας ομοιομορφα απο κατω προς τα επανω

τωρα στης γωνιες που λες η σιλικονη φαινεται απο μεσα?

Το ίδιο πράγμα πρέπει να λέμε... Όπως και στα βίντεο στην αρχή του θέματος, έτσι;

Απλά εγώ θεωρούσα ότι σε όλα τα ενυδρεία υπάρχει η σιλικόνη, γι' αυτό μίλησα για ξύσιμο...

εαν πιανουν τα χεριασου εγω θα τα ξηλωνα ολα και φτου απο την αρχη.μην εμπιστευεσαι κατι παλιο πανω στο οποιο θα επενδυσεις πολλα χρηματα....

Πιστεύεις ότι με την παραπάνω διεργασία δεν θα ενισχυθεί το ενυδρείο αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Η σιλικονη δεν ειναι στοκος ,που μπορεις να τον ξυσεις να τον αφαιρεσεις η να προσθεσεις.Απο την στιγμη που βγαινει απο το σωληναριο,αρχιζει ο πολυμερισμος και γινετε ενα πραγμα.Για να καταλαβεις παρε ενα λαστιχακι,και τεντωσετο,δεν θα σπασει,αν ομως του κανεις μια μικρη αμυχη με φαλτσετα αμεσως θα κοπει.

Εχεις δυο λυσεις.η κανεις αυτο που σου ειπε ο Κλαζ,η αστο ετσι οπως ειναι,γιατι 7 χρονια δεν ειναι λιγα,αλλα δεν ειναι και πολλα.εγω εχω ενυδρειο 12 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα.Ολα τα αλλα θα δημιουργησουν μεγαλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Η σιλικονη δεν ειναι στοκος ,που μπορεις να τον ξυσεις να τον αφαιρεσεις η να προσθεσεις.Απο την στιγμη που βγαινει απο το σωληναριο,αρχιζει ο πολυμερισμος και γινετε ενα πραγμα.Για να καταλαβεις παρε ενα λαστιχακι,και τεντωσετο,δεν θα σπασει,αν ομως του κανεις μια μικρη αμυχη με φαλτσετα αμεσως θα κοπει.

Εχεις δυο λυσεις.η κανεις αυτο που σου ειπε ο Κλαζ,η αστο ετσι οπως ειναι,γιατι 7 χρονια δεν ειναι λιγα,αλλα δεν ειναι και πολλα.εγω εχω ενυδρειο 12 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα.Ολα τα αλλα θα δημιουργησουν μεγαλο προβλημα.

Καλημέρα, το κατάλαβα, μάλλον έχεις δίκιο... Κι εγώ να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος άμεσα...Απλά έλεγα αν θα ήταν καλύτερο από τη στιγμή που θα το πλάκωνα στο καθάρισμα και έτσι κι αλλιώς δεν θα το ξαναέστηνα αμέσως να του ανανέωνα τις σιλικόνες, αλλά δεν πειράζει άστο καλύτερα... :thumbup:

Για τα υπόλοιπα, τι λετε;

Ευχαριστώ και πάλι... Να ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα:

1)Το καπάκι του ενυδρείου εσωτερικά δεν πρέπει να έχει βαφτεί και είναι ξύλινο... Μάλιστα σε ένα σημείο μια-δυο βίδες έχουν αρχίσει να σκουριάζουν και στα τοιχώματα έχει πιάσει λίγο σαν μούχλα... Διάβασα ότι πρέπει να το περάσω βερνίκι μη τοξικό... Λογικά θα πρέπει να το τρίψω καλά και θα είναι εντάξει, σωστά; Πόσο θα πρέπει να μείνει για να στεγνώσει;

2)Η βάση του ενυδρείου(έπιπλο) είναι από τη μάνα του και είναι ξύλινη, έχει την ίδια ηλικία με το ενυδρείο(μπορεί και 8 χρόνια) αλλά δεν έχει κάποιο ελάττωμα. Είναι επικίνδυνη γενικά; Να τη βάλω άφοβα;

3)Η βάση είναι σχετικά χαμηλή(66 εκατοστά). Τι μπορώ να κάνω ώστε να αυξήσω το ύψος της; Σκεφτόμουν κάτι σαν πλατφόρμα κάτω από τη βάση και το έπιπλο να πατάει εκεί... Ή ίσου πάχους κομμάτια ξύλου μεγαλύτερα από τα ποδαράκια ώστε να αυξηθεί λίγο το ύψος... Το σκέφτομαι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το να υψωσεις τα ποδαρακια ειναι λαθος,γιατι θα χαλασεις την στατικοτητα της βασης.Αλλα μπορεις να βαλεις ξυλο κατω ,ξυλο επανω ,οσο ειναι το ενυδρεο.Αλλαξε αν μπορεις ολες τις ιδες με inox ,(ανοξειδοτες),Οσο για το καπακι που ειναι ξυλινο και απροστατευτο,οτι και να κανεις πρεπει να ειναι εντελως απαλλαγμενο απο υγρασια τωρα,γιατι αργοτερα θα σε φουσκωσει και θα στα πεταξει μεσα στο ενυδρειο.Αν η βαση δεν εχει φουσκωματα απο υγρασια ,δεν εχεις κανενα προβλημα,απλα βαλε μια φωτο ,να δουμε αν μπορεις να την ενισχυσεις με πατεντες

Link to comment
Share on other sites

Το να υψωσεις τα ποδαρακια ειναι λαθος,γιατι θα χαλασεις την στατικοτητα της βασης.Αλλα μπορεις να βαλεις ξυλο κατω ,ξυλο επανω ,οσο ειναι το ενυδρεο.Αλλαξε αν μπορεις ολες τις ιδες με inox ,(ανοξειδοτες),Οσο για το καπακι που ειναι ξυλινο και απροστατευτο,οτι και να κανεις πρεπει να ειναι εντελως απαλλαγμενο απο υγρασια τωρα,γιατι αργοτερα θα σε φουσκωσει και θα στα πεταξει μεσα στο ενυδρειο.Αν η βαση δεν εχει φουσκωματα απο υγρασια ,δεν εχεις κανενα προβλημα,απλα βαλε μια φωτο ,να δουμε αν μπορεις να την ενισχυσεις με πατεντες

Ευχαριστώ, κι εγώ σε καμία περίπτωση δεν μιλάω να επέμβω στα πόδια του επίπλου απλά σκεφτόμουν για ένα ξύλο στις διαστάσεις του επίπλου κάτω από τη βάση ώστε να κερδίσω 2-3 εκατοστά, θα μοιράζει και το βάρος καλύτερα, έτσι δεν είναι;

Αλήθεια τι ξύλο πρέπει να είναι ώστε να αντέξει;

Το καπάκι τώρα που είναι αρκετό καιρό χωρίς προστασία, μπορώ απλά να το βάψω από πάνω; Η θέλει κάποια ειδική επεξεργασία πρώτα;

Πέρα από τις βίδες...

Επισύναψα και φωτογραφία... Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν θέλω να κάνω το μεσαίο διαμέρισμα ντουλάπι, πρέπει να το κάνω πριν γεμίσω το ενυδρείο; Η μπορώ και αργότερα αφού το έχω στήσει και γεμίσει, κάποια στιγμή;

(Όλο μερεμέτια είμαι... :rolleyes: )

post-40339-0-98029900-1336895160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πες μου διασταση σε παρακαλω.και εαν το δαπεδο σου ειναι ξυλινο.

Καλο ειναι οτι ειναι να κανεις να το κανεις τωρα,το ενυδρειο σου στηριζεται σε 2 καθετες και 2 οριζοντιες (εξωτερικα φτερα)κοντρες.Μπορεις τωρα να κοψεις στην διασταση του κεντρου ,ενα φυλο ξυλο και να το βιδωσεις σαν πλατη,θα σου δωσει επιπλεον κοντρα,αλλα θα χασεις το κενο που εχεις.Οσο για το ξυλο,οχι mdf,οχι νοβοπαν.Θα βαλεις κοντροπλακε (υπαρχει μεχρι και 5 ποντους παχος)και θα το κοψεις λιγο μικροτερο απο την βαση (μεχρι εκει που πατανε τα ποδαρακια ) ,θα το βαψεις το σοκορο μαυρο,για να μην φενετε.Αν εεχεις ξυλινο δαπεδο,πρωτα βαλε σε διαφορα σημεια φυλο φελου ,για να αεριζετε λιγο το δαπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...