Jump to content

Παλιό Ενυδρείο


krispie

Recommended Posts

Πες μου διασταση σε παρακαλω.και εαν το δαπεδο σου ειναι ξυλινο.

Καλο ειναι οτι ειναι να κανεις να το κανεις τωρα,το ενυδρειο σου στηριζεται σε 2 καθετες και 2 οριζοντιες (εξωτερικα φτερα)κοντρες.Μπορεις τωρα να κοψεις στην διασταση του κεντρου ,ενα φυλο ξυλο και να το βιδωσεις σαν πλατη,θα σου δωσει επιπλεον κοντρα,αλλα θα χασεις το κενο που εχεις.Οσο για το ξυλο,οχι mdf,οχι νοβοπαν.Θα βαλεις κοντροπλακε (υπαρχει μεχρι και 5 ποντους παχος)και θα το κοψεις λιγο μικροτερο απο την βαση (μεχρι εκει που πατανε τα ποδαρακια ) ,θα το βαψεις το σοκορο μαυρο,για να μην φενετε.Αν εεχεις ξυλινο δαπεδο,πρωτα βαλε σε διαφορα σημεια φυλο φελου ,για να αεριζετε λιγο το δαπεδο.

Οι διαστάσεις είναι 100*30 και ναι το δάπεδο είναι ξύλινο...

Για πλάτη που λες, δεν ξέρω, θα μου κόψει χώρο είναι η αλήθεια... Να γίνει ντουλάπι σκέφτομαι σοβαρά, για να κρύβω τα παρελκόμενα..

Αν βάλω αφρολέξ ανάμεσα σε βάση και ενυδρείο(και βρω τρόπο να το βάψω...) θα κερδίσω λες κανένα πόντο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στα εργοστασιακα ενυδρεια δεν πμορουμε να βαλουμε αφρολεξ,γιατι θα γουβιασει και θα υπαρχει προβλημα στο γυαλι του πατου,Αλλα ενας συνδιασμος κοντροπλακε 18 χιλιωστων με ενα Dow 3 ποντων,θα σου δωσει γυρο στους 5 ποντους υψος.Μετα κοβεις μια φασα (προσοχη) 4 ποντων ,την βαφεις μαυρο και την κολλας στο σοκορο.

Link to comment
Share on other sites

Στα εργοστασιακα ενυδρεια δεν πμορουμε να βαλουμε αφρολεξ,γιατι θα γουβιασει και θα υπαρχει προβλημα στο γυαλι του πατου,Αλλα ενας συνδιασμος κοντροπλακε 18 χιλιωστων με ενα Dow 3 ποντων,θα σου δωσει γυρο στους 5 ποντους υψος.Μετα κοβεις μια φασα (προσοχη) 4 ποντων ,την βαφεις μαυρο και την κολλας στο σοκορο.

OK, μάλλον ένα κόντρα πλακέ θα βάλω, αν το κάνω... Ισχύει το ίδιο και για τέτοια να φανταστώ, ε;

Τι είναι το Dow;;;

Link to comment
Share on other sites

Το dow ειναι το μλε αφρολεξ ,που ειναι ποιο συμπαγες αρα και ποιο δυνατο,και δεν βουλιαζει οπως το απλο λευκο.Στην φωτο ,αν βλεπω καλα,πατα το γυαλι επανω στο <<αφρολεξ>> σε σενα δεν ισχυει.Εσυ αν θα βαλεις ,θα βαλεις το κοντραπλακε ,και εαν θελεις και αλο υψος θα βαλεις μετα το dow.

Link to comment
Share on other sites

Το dow ειναι το μλε αφρολεξ ,που ειναι ποιο συμπαγες αρα και ποιο δυνατο,και δεν βουλιαζει οπως το απλο λευκο.Στην φωτο ,αν βλεπω καλα,πατα το γυαλι επανω στο <<αφρολεξ>> σε σενα δεν ισχυει.Εσυ αν θα βαλεις ,θα βαλεις το κοντραπλακε ,και εαν θελεις και αλο υψος θα βαλεις μετα το dow.

A, ok το έχω δει... Ναι η βάση αν έχω καταλάβει καλά δεν πρέπει να είναι τύπου τελάρο, περιμετρικά, θα δείξει όταν αδειάσω το ενυδρείο... Αν ισχύει θα μπορώ να βάλω dow(ανάμεσα σε βάση κι ενυδρείο);; Και αν ναι, θα μπορέσω να το βάψω μαύρο;

Επίσης για το κόντρα πλακέ, αν το βάλω, δεν θα είναι μετά πολύ δύσκολο να μετακινήσω λίγο το ενυδρείο αν χρειάζεται(μιλάμε αν χρειαστεί πχ για κάποια μικροδουλειά...) έστω και αν έχω αφαιρέσει μέρος του νερού;;

Link to comment
Share on other sites

A, ok το έχω δει... Ναι η βάση αν έχω καταλάβει καλά δεν πρέπει να είναι τύπου τελάρο, περιμετρικά, θα δείξει όταν αδειάσω το ενυδρείο... Αν ισχύει θα μπορώ να βάλω dow(ανάμεσα σε βάση κι ενυδρείο);; Αν πατα μονο το γυαλι,μπορεις να το βαλεις (αλλα απο οτι βλεπω δεν το νομιζω)Και αν ναι, θα μπορέσω να το βάψω μαύρο;Οχι το dow δεν βαφετε,αλλα θα παρεις ενα ξυλακι η μια λουριδα πλαστικο και θα την κολλησεις πανω στο dow

Επίσης για το κόντρα πλακέ, αν το βάλω, δεν θα είναι μετά πολύ δύσκολο να μετακινήσω λίγο το ενυδρείο αν χρειάζεται(μιλάμε αν χρειαστεί πχ για κάποια μικροδουλειά...) έστω και αν έχω αφαιρέσει μέρος του νερού;;Το κοντραπλακε δεν θα σου προσθεσει τεραστιο βαρος για να εχεις προβλημα (αν καταλαβα καλα)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι όπως είδα την πλαστική βάση του ενυδρείου πρέπει να πατάει όλη η επιφάνεια του πλαστικού(δηλαδή από κάτω η βάση καλύπτει όλη την επιφάνεια και πατάει πάνω στο έπιπλο), αν είναι έτσι λογικά δεν θα του κάνει κακό, έτσι δεν είναι;

Αυτό που λέω για τη μετακίνηση είναι ότι αν θέλω να σύρω λίγο μπροστά ή πίσω το ενυδρείο δεν θα μπορώ γιατί θα φοβάμαι μην φύγει το κόντρα πλακέ από τη θέση του και βρεθεί στον αέρα κανένα ποδαράκι του επίπλου και...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι όπως είδα την πλαστική βάση του ενυδρείου πρέπει να πατάει όλη η επιφάνεια του πλαστικού(δηλαδή από κάτω η βάση καλύπτει όλη την επιφάνεια και πατάει πάνω στο έπιπλο), αν είναι έτσι λογικά δεν θα του κάνει κακό, έτσι δεν είναι;Το θεμα δεν ειναι αν πατα η πλαστικη βαση,γιατι αν βαλεις φελιζολ,και πατα μονο το πλαστικο,οπου το ενειδρειο εχει περισσοτερο βαρος ,εκαι θα φαει το σκορτσο.Κοιτα αν παταει ολο το γυαλι,που λογικα δεν πρεπει να παταει.

Αυτό που λέω για τη μετακίνηση είναι ότι αν θέλω να σύρω λίγο μπροστά ή πίσω το ενυδρείο δεν θα μπορώ γιατί θα φοβάμαι μην φύγει το κόντρα πλακέ από τη θέση του και βρεθεί στον αέρα κανένα ποδαράκι του επίπλου και...ειτε με νερο,ειτε με λιγο νερο ποτε δεν σπρωχνουμαι το ενυδρειο απο τα πλαινα,γιατι θα παρουν πολυ βαρος οι πλευρες,

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν ξέρω αν κάνω λάθος, μπορεί να έχεις δίκιο και εγώ να μην το καταλαβαίνω...

Αν έχω καταλάβει σωστά η πλαστική βάση του ενυδρείου είναι μια επιφάνεια πλαστικού που πατάει σε όλη την επιφάνεια του επίπλου ώστε να μην πατάει το γυαλί σε αυτή την επιφάνεια. Δεν πατάει μόνο περιμετρικά το πλαστικό και από κάτω το τζάμι είναι κενό. Για να καταλάβεις τι εννοώ...Αφού λοιπόν το πλαστικό πατάει όλο πάνω στο έπιπλο, γιατί να μην πατάει αντί για έπιπλο σε dow; Αν ήταν κενή από κάτω, και υπήρχε σαν τελάρο περιμετρικά το πλαστικό, καταλαβαίνω πως παραμορφώνεται το αφρολέξ και πατάει και πλαστικό και γυαλί στο αφρολέξ άρα πιέζεται και το γυαλί που δεν θα έπρεπε...

Δεν μου αρέσει που επιμένω, καθώς μου απαντάς, το εκτιμώ και δεν θέλω να σε εκνευρίσω... Απλά αν κάνω λάθος, δεν το καταλαβαίνω, γι' αυτό έχω τις ενστάσεις μου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν ξέρω αν κάνω λάθος, μπορεί να έχεις δίκιο και εγώ να μην το καταλαβαίνω...

Αν έχω καταλάβει σωστά η πλαστική βάση του ενυδρείου είναι μια επιφάνεια πλαστικού που πατάει σε όλη την επιφάνεια του επίπλου ώστε να μην πατάει το γυαλί σε αυτή την επιφάνεια. Δεν πατάει μόνο περιμετρικά το πλαστικό και από κάτω το τζάμι είναι κενό. Για να καταλάβεις τι εννοώ...Αφού λοιπόν το πλαστικό πατάει όλο πάνω στο έπιπλο, γιατί να μην πατάει αντί για έπιπλο σε dow; Αν ήταν κενή από κάτω, και υπήρχε σαν τελάρο περιμετρικά το πλαστικό, καταλαβαίνω πως παραμορφώνεται το αφρολέξ και πατάει και πλαστικό και γυαλί στο αφρολέξ άρα πιέζεται και το γυαλί που δεν θα έπρεπε...

Δεν μου αρέσει που επιμένω, καθώς μου απαντάς, το εκτιμώ και δεν θέλω να σε εκνευρίσω... Απλά αν κάνω λάθος, δεν το καταλαβαίνω, γι' αυτό έχω τις ενστάσεις μου... :thumbup:

Εφοσον δεν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις ,εσυ καλα κανεις και επιμενεις,εγω δεν στα λεω καλα.

Λοιπον.Αν καταλαβα καλα,η βαση του πλαστικου ειναι μονοκοματη,δηλ.αν κοιταξεις απο κατω δεν βλεπεις τζαμι ,σωστα?

Αν ειναι ετσι κοιτα και απο το εσωτερικο ,αν δεν εχει κοντρες η νευρωσεις στο πλαστικο που αφηνουν κενα μεταξυ πλαστικου και γιαλιου,ναι τοτε μπορεις να βαλεις dow.Αν παλι δεν καταλαβα καλα ,εσυ να επιμενεις :P

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις ,εσυ καλα κανεις και επιμενεις,εγω δεν στα λεω καλα.

Λοιπον.Αν καταλαβα καλα,η βαση του πλαστικου ειναι μονοκοματη,δηλ.αν κοιταξεις απο κατω δεν βλεπεις τζαμι ,σωστα?

Αν ειναι ετσι κοιτα και απο το εσωτερικο ,αν δεν εχει κοντρες η νευρωσεις στο πλαστικο που αφηνουν κενα μεταξυ πλαστικου και γιαλιου,ναι τοτε μπορεις να βαλεις dow.Αν παλι δεν καταλαβα καλα ,εσυ να επιμενεις :P

Νομίζω καταλάβαμε και οι δυο πλέον... :rolleyes:

Όπως και να έχει όταν θα το φέρω σπίτι και θα το αδειάσω,θα το τουμπάρω και θα βγάλω και μια φωτό να μην αμφιβάλλεις... :P

Γιατί έτσι κι αλλιώς κι εγώ δεν είμαι σίγουρος απλά έτσι νομίζω ότι είναι η βάση οπότε βλέπουμε...

Και πάλι ευχαριστώ που συνεχίζεις και απαντάς...

Να ρωτήσω κάτι άλλο, το ενυδρείο δεν έχει κόντρες. Το καπάκι παίζει και το ρόλο της κόντρας. Επειδή είναι και κάποιας ηλικίας, λέτε να έχω θέμα αν αφήσω το ενυδρείο να τρέχει ανοιχτό μέχρι να επισκευάσω το καπάκι;;

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: επιτελους τα βρηκαμε. :)

Το καπακι δεν κρατα τιποτα,οποτε καλο ειναι να του να βαλεις μια στην μεση με 8αρι γυαλι και 7 ποντους φαρδος,θα του δωσει μεγαλη δυναμη,και οπως λες βγαλε και μια φωτο για να ειμαστε σιγουροι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, το πήρα το ενυδρείο, το έχω καθαρίσει και πλύνει...

Το ενυδρείο τελικά δάκρυζε αλλά λόγω του αραγωνίτη που δεν είχε ανακατευτεί για καιρό, το μόνωνε...

Σκέφτηκα να κόψω όλες τις εσωτερικές όπως λέγαμε στην αρχή... Όμως, για δείτε λίγο την κόλληση... Είναι λίγο περίεργη... Η επαφή του ενός τζαμιού με το άλλο δεν καλύπτεται όλη από σιλικόνη... Η σιλικόνη που βρίσκεται εσωτερικά είναι νομίζω αυτή που έχει ξεράσει η κόλληση...

Έτσι κόβοντας τις εσωτερικές λογικά θα φύγει το τζάμι... Έτσι κι αλλιώς δεν μου αρέσει πολύ το κόλλημα, οπότε μάλλον τα κολλάμε όλα από την αρχή...

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι στη βάση πατάνε μόνο τα μικρά πλάγια τζάμια και τα μπροστά και πίσω έρχονται πρόσωπο στη βάση...

Καμιά συμβουλή;;;;

post-40339-0-91586500-1337672818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Καλως το δεχτηκες :)

Το οτι δακριζει δεν σημαινει και απαραιτητος οτι εχουν φθαρει η σιλικονες.Μπορει οταν τα κολλησανε να ειχε καμια φυσαλιδα.

Για να μην μπω στην διαδικασια ξεκολληματος ολου του ενυδρειου,σου λεω εγω τι θα εκανα.Εφοσον ηξερα απο που περιπου δακριζει,θα το επλενα,θα το στεγνωνα καλα,θα ετριβα ελαφρα το σημειο που δακριζει με γυαλοχαρτο,θα το επλενα με ασετον η οινοπνευμα αυτο το σημειο,θα εβαζα σιλικονι,και θα την πιεζα με το δαχτυλο μου πανω στην παλια.

Οσο για τον τροπο κολληματος,

Δεν ξερω γιατι εχει επικρατησει να κολλαμε τα πλαινα γυαλια πανω στην βαση.Το σωστο ειναι να κολλαμε τα πλαινα ,περιμετρικα της βασης,με την απλη λογικη.Κολλοντας περιμετρικα τα πλαινα,ειδη δημιουργουμε την πρωτη κοντρα,οποτε αν το ξεκολλησεις ολο,μην σε προβλιματιζει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Καλως το δεχτηκες :)

Το οτι δακριζει δεν σημαινει και απαραιτητος οτι εχουν φθαρει η σιλικονες.Μπορει οταν τα κολλησανε να ειχε καμια φυσαλιδα.

Για να μην μπω στην διαδικασια ξεκολληματος ολου του ενυδρειου,σου λεω εγω τι θα εκανα.Εφοσον ηξερα απο που περιπου δακριζει,θα το επλενα,θα το στεγνωνα καλα,θα ετριβα ελαφρα το σημειο που δακριζει με γυαλοχαρτο,θα το επλενα με ασετον η οινοπνευμα αυτο το σημειο,θα εβαζα σιλικονι,και θα την πιεζα με το δαχτυλο μου πανω στην παλια.

Οσο για τον τροπο κολληματος,

Δεν ξερω γιατι εχει επικρατησει να κολλαμε τα πλαινα γυαλια πανω στην βαση.Το σωστο ειναι να κολλαμε τα πλαινα ,περιμετρικα της βασης,με την απλη λογικη.Κολλοντας περιμετρικα τα πλαινα,ειδη δημιουργουμε την πρωτη κοντρα,οποτε αν το ξεκολλησεις ολο,μην σε προβλιματιζει αυτο.

Ευχαριστώ...

Σε κάποια σημεία στο κάθετο τζάμι η εσωτερική σιλικόνη(όχι αυτή ανάμεσα στην επαφή των τζαμιών) έχει αρχίσει να φθείρεται...

Δεν μπορώ να ξέρω από που δακρύζει, είναι από τον πάτο... Και η κοπέλα που το είχε μου είπε ότι της είχε δακρύσει κάποια στιγμή και από την μια μπροστινή κάθετη πλευρά...

Εγώ αν μπορώ να αποφύγω το ξεκόλλημα όλου του ενυδρείου, το θέλω... Αν όμως ξύσω τις σιλικόνες, η σιλικόνη που θα απομείνει που κρατάει τα τζάμια είναι πολύ λίγη... Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν καλύπτεται όλη επαφή των τζαμιών με σιλικόνη...

Για τον τρόπο που έχει κολληθεί η βάση, δεν με πειράζει ιδιαίτερα παρά μόνο ότι μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολο από την άποψη πως θα το ακουμπήσω και που θα ξεραστεί η σιλικόνη...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι φθαρμενει ,τοτε ξηλωμα ολο και κολλημα,γιατι αν δεν αφαιρεσεις ολες τις σιλικονες και βαλεις απο πανω την καινουργια,δεν κολλανε και δεν γινονται ενα σωμα.

Καλο κουραγιο :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι φθαρμενει ,τοτε ξηλωμα ολο και κολλημα,γιατι αν δεν αφαιρεσεις ολες τις σιλικονες και βαλεις απο πανω την καινουργια,δεν κολλανε και δεν γινονται ενα σωμα.

Καλο κουραγιο :bigemo_harabe_net-69:

:bigemo_harabe_net-58: Ευχαριστώ, θα το χρειαστώ... Κανένας εθελοντής για βοήθεια ή υποδείξεις;;;; :helpsmilie:

Με τι σειρά να τα κολλήσω τώρα που οι μπρος και πίσω πλευρές έρχονται πρόσωπο;;;; Τη βάση να την βάλω κανονικά κάτω όταν θα κολλάω;

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε ενα απομερο μερος στο σπιτη,παρε μια χαρτοταινια,κολλα την μιση στην βαση και η αλλη μιση να εξεχει μπρος και πισω.Μετα ξεκινα απο πισω ,βαλε στο πλαινο γυαλι κατω και στην μια καθετο σιλικονη,και πας με την σειρα.Το αφηνεις δυο μερες ακουνιτο και βγαζεις τις χαρτοταινιες,το ξυνεις και λιγο και εισαι οκ.Απλα πραγματα :P

Χαρτοταινιες σωζουν,οποτε βαλε σε ολα τα πιθανα σημεια που μπορει να ξερασει η σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Το διέλυσα σήμερα(δεν υπάρχει γυρισμός... :construction: )

Προσπαθώ να καθαρίσω τα τζάμια από τη σιλικόνη... Καθαρίζει αρκετά με τη λεπίδα αλλά όλο και κάτι νομίζω θα μείνει...

Με το ασετόν θα φύγουν όλα τα υπολείμματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Το διέλυσα σήμερα(δεν υπάρχει γυρισμός... :construction: )

Προσπαθώ να καθαρίσω τα τζάμια από τη σιλικόνη... Καθαρίζει αρκετά με τη λεπίδα αλλά όλο και κάτι νομίζω θα μείνει...

Με το ασετόν θα φύγουν όλα τα υπολείμματα;;;

Το ασετον απολαδωνει το γυαλι και βοηθαει να κολλησει σωστα,Δεν βγαζει σιλικονες.Παρε μια φαλτσετα για πλακακια και προσεκτικα βγαλε τα ρεταλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο υγρό που να διαλύει τη σιλικόνη, ε; Ή κάτι αντίστοιχο...;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο υγρό που να διαλύει τη σιλικόνη, ε; Ή κάτι αντίστοιχο...;

Δυστυχως δεν υπαρχει :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει το link...

Υπάρχει αν το ψάξετε πάντως...

BISON Silicone Remover

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω κατι να βγαζει την σιλικονι,αλλα δεν αποκλειω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...