Jump to content

Ερώτηση Περί Συνδυασμού Λαμπών!


Panos1990

Recommended Posts

Ποιον συνδυασμό θα θεωρούσατε καλύτερο ως προς χρώματα και ανάπτυξη, το ενυδρείο είναι το Rio125 με το φωτιστικό που θα προστεθεί που θα είναι 4x24watt.

Μιλάμε για τις λάμπες της Αti δλδ Aquable Special, Actinic, Blue Plus, Purple Plus.

Και με πια σειρά :)

Για ρίξτε ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

την purple plus μην την βαλεις.ειναι μαπα και δεν συγκρινεται μπροστα στην fiji purple της KZ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την purple plus κ βεβαια δεν εχω την εμπειρια να διακρινω αν ειναι καλη ή οχι. Που την βρισκουμε εδω Ελλαδα την fiji Κωστα?

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Tην δοκίμασα κ δεν μπορώ να πω ότι δεν με άφησε ευχαριστημένο! Από εκεί και πέρα δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω την fiji purple για αλλαγή :D

Link to comment
Share on other sites

τα φασματα μεταξυ τους ειναι μερα με νυχτα.δεν υπαρχει μετρο συγκρισης.σαλονικα νομιζω πως το κουμουλους την φερνει.

Link to comment
Share on other sites

την purple plus μην την βαλεις.ειναι μαπα και δεν συγκρινεται μπροστα στην fiji purple της KZ.

Πρόσεξε και αυτό, η Fiji είναι πιο κόκκινη..

http://reefgizmo.com/2011/01/kz-fiji-purple-vs-ati-purple-plus/

Link to comment
Share on other sites

σΕ λεω δεν συγκρινεται πανο.λολ

Link to comment
Share on other sites

Χμ να σαι καλα Πανο που ανοιξες το θεμα ηθελα να το κανω καιρο τωρα... Εγω Κωστα στα 300 μεικτα εχω 6x39w ΑΤΙ sunpower dimm. Και απο λαμπες εχω βαλει (απο μπροστα προς τα πισω)

ATI BLUE PLUS-ATI PURPLE PLUS-ATI ACTINIC-ATI AQUABLUE SPECIAL-ATI BLUE PLUS-ATI BLUE PLUS. Ειναι οκ ενα τετοιο σεταπ αν πουμε οτι αντικαθιστω την purple plus με fiji purple??

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

βρες το σεταπ που ειχε κανει ο νερβας στο δικο του.ασχοληθηκε ιδιαιτερα με το στησιμο των ατι λαμπων και πειραματιστηκε πανω στα φασματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο nervas μου ειπε για το συγκεκριμενο σεταπ που εχω αλλα μου προτεινε αντι 2 blue plus να βαλω royal blue τις fauna marine που φυσικα δεν τις βρηκα πουθενα!

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι με όλη την σειρά θα έχω πλήρες φάσμα.

Μάλλον αυτό θα δοκιμάσω.

Αλλιως,

2xAquable Special, 1xBlue Plus, 1xPurple Plus

Link to comment
Share on other sites

Πανο εφοσον υπαρχει η fiji purple βαλε αυτην αντι της purple plus,για να το λεει ο klaz κατι θα ξερει..

Και γνωμη μου να βαλεις 2 blue plus αντι 2 aquablue special,για να ανεβασεις τον μεσο ορο των kelvin.

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

2xAquable Special, 1xBlue Plus, 1xPurple Plus

Δεν το συνιστω...

Καλυτερα να ακολουθησεις το εξης

Blue plus

Aquablue Special

Fiji purple/purple plus

Blue plus

την fiji purple την ειχα ενα χρονο και τα χρωματα της ειναι φανταστικα!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ περισσότερα κελβιν.. Σωστό και αυτό!

Vales_Red δεν θα γίνει πολύ μπλε;

JohnLaz ποιές έχεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Πανο λεω ακριβως οτι κ ο Βαλ.. 2 blue plus 1 aquabkue special 1 fiji purple..

Εγω αναφερω πιο πανω το σεταπ μου κ μαλλον θα αλλαξω την purple plus με την fiji..

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Ενας καλος μεσος ορος ειναι τα 18000 kelvin για αναπτυξη και χρωματα.

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτες!!!

Θα το δοκιμασω και εγω :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και η aquamedic μου άρεσε τόσο η 15.000κ οσο και η Reef Blue που εχει.Η Fiji Purple απλά δεν υπάρχει οταν ανάβει μαζί με τις μπλέ.Κάθεσαι και χαζεύεις.Ανάλογα τι κοράλλια έχεις και τι θέλεις να πετύχεις.Αν βλέπεις σεταπ άλλων και θέλεις το ίδιο αποτέλεσμα απλά δεν θα το έχεις....

Τα ενυδρεία που βλέπεις σε διαγωνισμούς είναι πιο πολύ στα 15-20.000κέλβιν γιατί είναι πιο εντυπωσιακό το χρώμα στα κοράλλια.Βέβαια για να μεγαλώσουν τα κοράλλια αυτά το φάσμα που ψάχνεις και χρησιμοποιούν όλοι είναι πιο κοντά στο 10.000κ.Εκτός και αν έχεις κοράλλια σε σχήμα μπάλας και απλά περιορίζεις την ανάπτυξη και θές πιο πολύ χρώμα.Αν έχεις μικρά κοράλλια και θέλεις να τα μεγαλώσεις 10-12.000κέλβιν και έχεις 100%ανάπτυξη απο τις λάμπες σου.Οταν μεγαλώσουν αρκετά βάζεις άλλες.Οι ακτινικές είναι πιο πολύ για τα μάτια μας.

Link to comment
Share on other sites

οντως.απολυτως σωστα οσα γραφει ο αλεξανδρος σχετικα με τα φασματα και την αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

4Χ24 δούλεψα 3 χρόνια και φέτος το έδωσα με μισή καρδιά γιατί θα το κρατούσα για φραγκιέρα.Ισως το αναβάθμιζα και σε 6Χ24 για τρελή ανάπτυξη και σκληρά αλλά ....αλλά δεν πρέπει να ξεφεύγουμε απο το χόμπι...ο συνδυασμός που είδα καλά πράγματα και δεν τον άλλαζα με τίποτα είναι

μπλέ- φίτζι περπλ-λευκή(10.000 ή 15.000Κ)-μπλέ. Με χρονοδιακόπτη πρώτα οι 2 μπλε και μετά απο μια-δυο ώρες οι υπόλοιπες.Το τί θα επιλέξεις απο μάρκες και εταιρίες είναι καθαρά δικό σου θέμα.Απλά ο συνδυασμός αυτός είναι ο καλύτερος με διαφορά.Τα σκληρά θα τα έχεις λίγο ψηλά κάτω απο τις λάμπες σχεδόν στο ύψος της επιφάνειας αλλά έχω μεγαλώσει σχεδόν τα πάντα εκεί μπορείς να δεις και στο πόστ μου να πάρεις μια γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ περισσότερα κελβιν.. Σωστό και αυτό!

Vales_Red δεν θα γίνει πολύ μπλε;

JohnLaz ποιές έχεις εσύ;

Η fiji purple την ειχα να αναβει μονη της και το αισθητικο αποτελεσμα ηταν φανταστικο!

τωρα αυτο που θα κανω ειναι να βαλω

blue plus+aquamedik 15000K mazi

kai

fiji purple + blue plus mazi...

Πρωτα θα αναβουν αυτες fiji purple + blue plus για ανατολη και καλα.,.. και μετα οι αλλες...

δεν νομιζω να μπλεδιζει...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι Βαλεντινε !!!

Sent from my HTC Sensation XE using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

4Χ24 δούλεψα 3 χρόνια και φέτος το έδωσα με μισή καρδιά γιατί θα το κρατούσα για φραγκιέρα.Ισως το αναβάθμιζα και σε 6Χ24 για τρελή ανάπτυξη και σκληρά αλλά ....αλλά δεν πρέπει να ξεφεύγουμε απο το χόμπι...ο συνδυασμός που είδα καλά πράγματα και δεν τον άλλαζα με τίποτα είναι

μπλέ- φίτζι περπλ-λευκή(10.000 ή 15.000Κ)-μπλέ. Με χρονοδιακόπτη πρώτα οι 2 μπλε και μετά απο μια-δυο ώρες οι υπόλοιπες.Το τί θα επιλέξεις απο μάρκες και εταιρίες είναι καθαρά δικό σου θέμα.Απλά ο συνδυασμός αυτός είναι ο καλύτερος με διαφορά.Τα σκληρά θα τα έχεις λίγο ψηλά κάτω απο τις λάμπες σχεδόν στο ύψος της επιφάνειας αλλά έχω μεγαλώσει σχεδόν τα πάντα εκεί μπορείς να δεις και στο πόστ μου να πάρεις μια γεύση.

Ευχαριστώ Αλεξ :bowdown:

Και φυσικά και όλα τα παιδιά που απάντησαν, θα δοκιμάσω τον συνδυασμό και θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κ εγώ κάτι, έχω 3 είδη λαμπών, μα δυο θέσεις για λάμπες..

η μια είναι 3000K της osram

Phillips στα 6000K

Και η phillips aquarelle στα 10.000Κ

Ποιον συνδυασμό να επιλέξω και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κ εγώ κάτι, έχω 3 είδη λαμπών, μα δυο θέσεις για λάμπες..

η μια είναι 3000K της osram

Phillips στα 6000K

Και η phillips aquarelle στα 10.000Κ

Ποιον συνδυασμό να επιλέξω και γιατί?

αν και μιλας για γλυκο και μαλλον φυτεμενο και οχι για θαλασσινα,θα σου προτεινα να βγει εξω η οσραμ.οι αλλες 2 κανουν καλο ζευγαρι.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...