Jump to content

Βοηθεια Για Χρωμμα


odis

Recommended Posts

Καλησπερα σας και καλος σασ βρηκα!!!

ειμαι κενουριος στο χορο και κανω ερεβνες για να γιρισω το 100λ γλυκο μου σε αλμηρο

θα θελα να ρωτισω αν μπορω να πετιχω αυτον το φοτισμο στο μικρο μου?

κ αν ναι πως? τι λαμπεσ χρησιμοποιει μπωρειτε να καταλαβεται? και βγενουν σε μεγαθοσ για το δικο μου που εχει μικος 69 cm? (το χω εροτεφθει το ενιδριο αυτο και θα ηθελα αφτα τα χρωμματα και στο δικο μου)

Α και κατι ακομα μιπως το αποτελεσμα ειναι και σινδιασμος των κοραλιων? αν ναι μπωρω σε 100λ να βαλω αντιστοιχα κοραλια για να πετηχω αφτο το αποτελεσμα? δοστε τα φωτα σας!!!!!!

Ευχαρηστω προκαταβολικα!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια χρώματα δεν τα πετυχαίνει κάποιος μόνο με τα φώτα.... είναι και άλλες διαδικασίες "ντοπαρίσματος" στα κοράλλια με πρόσθετα ... μια γενικά δύσκολη υπόθεση.

Λάβε υπ όψιν όμως ότι και το βίντεο αυτό μπορεί να είναι "πειραγμένο" χρωματικά.

Link to comment
Share on other sites

τι λαμπεσ πρεπει να χρησημοπιοισω για να πλησιασω οσο μπορω?

η fiji purple ειναι μια απο αφτες? μ αφτη θα πετηχω αφτο το μοβ τουλαχηστον που εχει παντου το ενηδριο?

Link to comment
Share on other sites

με fuji perpl και ακτινικές ή και με μπλε led θα "φωσφορίζουν" λίγο παραπάνω.

Τα περισσότερα κοράλλια περιέχουν στον ιστό τους μια φθορίζουσα πρωτεΐνη (GFP), που κάτω από μπλε φωτισμό γίνεται πιο έντονη.

Link to comment
Share on other sites

.... να σου πω και τα δύσκολα όμως !!!!

Το να έχεις και να συντηρείς τέτοια κοράλλια δεν φτάνει μόνο ένας καλός συνδυασμός από λάμπες.... είναι πολλοί παράμετροι που θα πρέπει να λάβεις υπ όψιν και αφορά τον γενικότερο εξοπλισμό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

οπος?δεν εχο παρει ακομα τπτ απο εξπλισμο αν κ ειπαν καποι φιλοι να βοηθησουν

ενοεις οτι φελω skimmer/sub/κικλοφοριτη? ι κατι πιο εξηδηκευμενο?

Link to comment
Share on other sites

Skimmer, δυνατή κυκλοφορία και πάνω απ όλα σωστές συνθήκες και παραμέτρους στο νερό... ότι και να σημαίνει αυτό είτε προσωπική ενασχόληση (που την θέλει το θαλασσινό) είτε αυτοματοποιημένα συστήματα (αντλίες) για να σου κρατάνε σωστά τις παραμέτρους...

Με λίγα λόγια αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θαλασσινό καλύτερα να μην αρχίσεις αμέσως με σκληρά κοράλλια..... κάνε ένα μικρό βήμα με μαλακά και ζωάνθους και στη πορεία κρίνεις εσύ αν μπορείς να συνεχίσεις.... και ακριβό είναι και πολύ ενασχόληση χρειάζεται ενυδρείο με σκληρά κοράλλια.

Κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ και πέσε με τα μούτρα στο διάβασμα πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

παρεξηγηση...με μ****α κοραλια θα πεξω ζωανθους κλπ.

μαλον δεν εξηγησα καλα συγνωμη

δεν θελω σκληρα κοραλια που απο οτι ειδα εχει αρκετα μεσα

θελω να πετηχω το χρομμα αφτο το μοβ κιριος κ να εχω μεσα μ****α κοραλια κ ζωανθουσ και 4-5 ψαρακια (τα 2 ψλοςνφιση ειναι τελια)

απο οτι ειδα σε αλλα videos χρησημοποιει royal blue leds

μ αφτα μπωρω να πετηχω τον φοτισμο αφτον η χρησιμοπιει κ αλα φωτα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,αν το φως το συγκεκριμενο, ειναι το βασικο που σε τραβηξε στο χομπι και οχι καποιος ζωντανος οργανισμος του,βαδιζεις ισως λαθος.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν λεω αφτο ουτε οσ ι αλοσ δεν μπωρει να ειναι μονιμοσ αφτοσ ο φοτισμοσ ετσι δεν ειναι?

απλα μ αρεσει και αφτο με τα υποληπα εχω σχεδον καταληξει

και με ψαρια και με κοραλια μονο αυτο εχει μεινει...

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

καπιος μου ειπε οτι με royal blue και Magenta 635 θα πετηχω αυτο το βιολε

ισχιει?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός αυτός είναι royal blue + actinic και είναι απο led.Οπως είχε παλιά γράψει και ο ίδιος (δεν ξέρω γιατί το έσβησε)αλλά το χρώμα είναι πειραγμένο απο photoshop & διάφορα φίλτρα ειδικά το μοβ.Και εγώ έχω παρόμοιο φωτισμό αλλά δεν βγάζει τόσο πολύ μοβ.Για να κρατήσεις ένα ενυδρείο σε τέτοια κατάσταση (ακόμα και αν βρείς να αγοράσεις όλα αυτά τα είδη που τα περισσότερα είναι δυσεύρετα στην χώρα μας) προϋποθέτει χρόνο,χρήμα και διάβασμα...Το ενυδρείο που κοιτάς είναι θρύλος...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

α οκ επεσα στη περηπτοση ε? ειδεσ αμα δεν νοιθεις :bigemo_harabe_net-82:

εσυ φιλε Alexpsycho τι φωτησμο χρησημοπιεις?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

αυτό εδώ

http://www.aquazone....showtopic=72320

εχει και ένα βίντεο κάπου ρίξτο μια ματιά να καταλάβεις τι χρώμα βγάζει.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

πο πο τελειο πεδες ευχαρηστω πολλυ για τον χρωνο σας με κατατοπισατε αρκετα!!!

Link to comment
Share on other sites

www.aqualum.com .Δες το Magenta 635,καλα σου ειπε ο αλλος που ειμαι εγω :bigemo_harabe_net-64:

Στα video θα μπεις

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχεις ψευδαισθήσεις και να μην αναγκαστείς να ξοδέψεις μια περιουσία, κάνε μια βόλτα στο φόρουμ (ενυδρεία μελών) και στη Gallery και δες διάφορες φωτογραφίες / βίντεο από θαλασσινά ενυδρεία που είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...