Jump to content

Ηρθε Η Σειρα Μου!


Recommended Posts

Επειδη φημιζομαι λιγακι για την ζηλια μου πηρα την αποφαση να δημιουργησω εναν μικρο βιοτοπο για χελωνακι! Το αρχικο του ενυδρειο θα ειναι 20 λιτρα τουλαχιστον μεχρι να αναπτυχθει λιγακι! Εχω ηδη θερμοστατη και φιλτρακι μου λειπουν μονο οι λαμπες απο εξοπλισμο τις οποιες δεν μπορω με τιποτα να βρω εδω..... Το χελωνακι κατα 90% θα ειναι κοκκινομαγουλο καθως μονο τετοια βρηκα στα πετ σοπς! Το μεγεθος τους 2-3 εκ. Τροφη θα παρω γαριδουλες για χελωνες απο τα καρφουρ που ειναι αρκετα οικονομικα εκτος αν μου προτεινετε κατι διαφορετικο! Οι αποριες μου ειναι....

- Θα μπορουσα να βαλω χαλικι?? Γιατι διαβαζω οτι θα γινει χαλια με τον καιρο!

- Καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη νερου? Κατα μεσο ορο φυσικα...

- Ποσες μερες μπορουν να αντεξουν χωρις φαγητο?? Το καλοκαιρι πλησιαζει και οι διακοπες επισης!

- Μια απλη των φωτιστικων γραφειου λαμπα δεν μπορει να κανει δουλεια??

Σας ευχαριστω πολυ!

Έγινε επεξεργασία - anna-sushi
Link to comment
Share on other sites

δεν θα απαντησω στις ερωτησεις σου αννα μου.

θα σου κανω ομως εγω 1.

εχεις σκεφτει το ποσο μεγαλωνουν?ξερεις δεν ειναι παντα χαριτωμενες μικρουλικες.

σε ρωταω γιατι το 80% των ανθρωπων που τις παιρνουν(εδω στη σαλονικη),στο τελος δυστυχως τις ξεφορτωνονται στο φραγμα θερμης (με πολυ ασχημα αποτελεσματα στην δικη μας πανιδα) αφου δεν ειναι πλεον τα χαριτωμενα χελωνακια,αλλα χελωναρες που θελουν αρκετα μεγαλυτερο χωρο αλλα και φροντιδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωρίζω , για τις χελώνες, είμαι σίγουρος ότι στην Θεσσαλονίκη(το λεω επειδή αυτό γράφεις στο προφιλ σου) θα βρεις ολα τα πραγματα που χρειαζεσαι για να στησεις το ενυδρειο.

Το χαλίκι που θελεις να βάλεις πιστευω οτι θα βρωμισει και θα γινει χαλια.

Βεβαια αυτες οι χελωνες γινονται τέρατα και πρέπει να είσαι σιγουρη ότι μπορεις να τις φροντίσεις...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Κωστη μαζευω χρηματα για να αγορασω μεγαλυτερο ενυδρειο στο μελλον... δεν προκειται να το αφησω στην μοιρα του καθως μαρεσουν και οι μεγαλες χελωνες!! :P ! Εχω ετοιμασει ολο το σεταπ στο μυαλο μου και εχω σχεδον ολα τα πραγματα που χρειαζεται! Φιλε μπετα δεν μενω Θεσσαλονικη απλα το γραφω... Σερρες μενω και εχει μονο 3 πετ σοπς τα οποια ειναι στο χαλι τους το μαυρο! :(

Έγινε επεξεργασία - anna-sushi
Link to comment
Share on other sites

Αννα κανε λοιπον μια τηλεφωνικη αναζητηση (ή και ιντερνετικη) στα καταστηματα των μεγαλων πολεων και σθγουρα θα βρεις (τουλαχιστων σε μαγαζια που εχουν βημα εδω μεσα τις εχω βρει)

Στας απορίας σας τωρα....

Οι αποριες μου ειναι....

- Θα μπορουσα να βαλω χαλικι?? Γιατι διαβαζω οτι θα γινει χαλια με τον καιρο!-εκτός απ το οτι λερωνει ευκολα (κατακρατει βρωμια στα κενα του) μπορει να τραυματισει ελαφρος το "μαλακο" (σε αναπτυχη) θωρακικο κελυφος της ή ακόμα και να τα καταπιει στην προπαθεια της να φαει κατι απο τον βυθο (οι ενηλικες χελωνες συχνα το κανουν για να υποβοηθηθει η αλλεση των τροφων του σταομαχου και κατ επεκταση η διαδικασια της πεψης)

- Καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη νερου? Κατα μεσο ορο φυσικα...καλο θα ηταν λογο του μικρου σου ογκου και λογο της αυξημενης μεταβολικης τους διαδικασιας λογο καλοκαιριου,να γινετε σε εβδομαδιαία βαση...αληθεια το φιλτρο ποσα λιτρα/ωρα ειναι?

- Ποσες μερες μπορουν να αντεξουν χωρις φαγητο?? Το καλοκαιρι πλησιαζει και οι διακοπες επισης! καλο ειναι να μην τη αφησεις αταιστες λογο του οτι ειναι ο το καλοκαιρι κατα τα οποιο τα ομοθερμα ζωα τρεφοντε περισσοτερο για να αυξησουν το σωματικο τους βαρος εν οψη του χειμωνα .Θα αντεξουν ομως και 2-3 μερες χωρις φαγητο (στην φυση μπορει να μην βρουν και καθε μερς)

- Μια απλη των φωτιστικων γραφειου λαμπα δεν μπορει να κανει δουλεια?? Οχι,δεν εχει το επιθυμητο φασμα για την δημιουργεια D3,που εχει ως αποτελεσμα την μη σωστη απορροφιση ασβεστιου απο τα κοκκαλα και μπορει πολυ ευκολα να οδηγησει τα νεαρα ζωα σε εκδιλωση συμπτωματων μεταβολλικης ασθελιας των κοκαλων

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μονο 3 μερες???? :( οι διακοπες διαρκουν τουλαχιστον βδομαδα και το ενυδρειο ειναι ογκωδης και δεν μπορει να μεταφερθει ευκολα αλλου..... πφφφφ σε 5 λιτρο για καμια βδομαδα την βγαζει?? Μονο ετσι θα μπορουσα να την παρω μαζι μ!

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα σου ειπα να σκεφτεις αννα και δεν ηθελα να φανω αρνητικος,αλλα προνοητικος....

φαντασου μετα απο 25 χρονια πχ εαν θα πηγαινες διακοπες τι θα γινοταν μονο του το..θηριο..?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω Κωστη ! Αλλοι λενε οτι αντεχουν μεχρι και μηνα χωρις φαγητο :o Πφφφ θα το σκεφτω.....

Link to comment
Share on other sites

θα στο πω λιγο ωμα και πάντα φιλικα

τις χελωνες ή τις ''παντερυεσαι'' ή τις κάνεις παιδια σου!

μηνα χωρις φαι

ναι αν ειναι χειμωνας και καθεσαι και παιζεις με την μηρα τους ζωου κατεβαζωντας θερμοκρασια και τον μεταβολισμο του ήτε της βαζεις για μελοθανατο υπνο

τα νεογνα χελωνακια θελουν την φροντιδα για νεογνα

θα αφηνες ενα μωρο καναρινι χωρις την μαμα του και χωρις τροφή;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλικα δεν χρειαζεται να το λεμε καθως αυτο εννοειται απο μονο του ;) Εχεις δικιο για ολα οσα λες! Θα το φιλοσοφισω περισσοτερο το πραγμα και θα το συζητησω με τους δικους μου!

Link to comment
Share on other sites

Mr_Zoo το φιλτρακι ειναι 250 λιτρα την ωρα..!! Μπορει να την βγαλει με τις ακαθαρσιες τις χελωνας ή θελει πιο δυνατο?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εμενα αυτο μου λεει οτι θα περναει τα 20 λιτρα του ενυδρειου σου 12.5 φορες στην ωρα!!! ομως το ενυδρειο σου καθαρα δεν θα ειναι 20 λιτρα αλλα απο 10-15...αρα στην ιδια ωρα θα περναει πολυ μικροτερος ογκος απο της προδιαγραφες του,αρα θα σε καλυψει...Το ενυδρειο δεν θα σε καλυψει ομως...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι το ενυδρειο δεν θα με καλυψει και μαζευω χρηματα για μεγαλυτερο στο μελλον... πιστευω οτι οσο θα ειναι μικρουλης θα ειναι καλα εκει μεσα . Θα κανω μια ερευνα αγορας για ενυδρεια και ξερα μηπως βρω αυτη τη φορα τιιποτα σας ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - anna-sushi
Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο... αυτες οι περιβο'ι΄τες συριγγες για το κοθαρισμο του ενυδρειου τι ειναι?? Καμια φωτο υπαρχει?? Σε τι χρησιμευει?

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;Προσωπικά όσο και να είναι το θεωρώ τελείως ακατάληλο. Εγώ θα έλεγα να μην το επιχειρήσεις!

Εγώ έχω ενυδρείο 50 Χ40Χ20 και τις έχω μέσα περίπου στους 6 μήνες!Σ αυτό το διάστημα έχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος και κατα την άποψή μου έχουν αρχίσει και ζορίζονται ήδη!

Αν δεν του δώσεις χώρο να πηγαίνει περα δώθε να κολυμπάει να εξερευνεί να βγαίνει έξω να βουτάει να κάνει τα δικά του δεν είναι πλέον γλυκούλι όπως λές!Είναι απλά ένα χαλωνάκι που δεν ε΄χει χώρο να κουνηθεί

Σκέψου το

Link to comment
Share on other sites

το 20λιτρο στηθηκε [δεν ολοκληρωθηκε.. αναμενονται 2 ακομα ψευτικα φυτα και οι λαμπες] αν θελετε βγαζω φωτο για να μου δωσετε ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι δεν ειναι τελιωμενο λειπει ο θερμοστατης [ξεχασα να τον βαλω :P ] , τα ψευτικα φυτα και οι λαμπες...Θα ηθελα ιδεες οσο αναφορα το στησιμο και γενικοτερα τις πετρες.... πετρες απο θαλασσα βρασμενες και καλα πλυμενες μπορουν να μπουν??

Αυτο ειναι το ενυδρειο...

post-49300-0-56154600-1338635438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ψευτικα φυτα θα φαγωθουνε στην πορεια...ειναι αχρηστα.

χρειαζεσαι αμμεσα πλατφορμα (βρισκεις συνηθως γυαλινες σε πετ),οπου να μπορει να ανεβει το χελωνακι οταν θελει να ξεκουραστει.αν δεν υπαρχει πλατφορμα,θα στρεσαριστει.

ξαναδιαβασε λιγο ξανα τα αρθρα αννα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι .....δεν κανουν οι πετρες?? Η συγκεκριμενη εχει μεγαλη επιφανεια και για αυτο την επελεξα... αυτο που λες οσο και να το εψαξα δεν υπαρχει εδω... η παραγγελια με τα εξοδα αποστολης θα παει κατακορυφα την τιμη και δεν ειμαι για πολλα εξοδα... θαλασσινες πετρουλες κανουν?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορεσει να ανεβει στην πετρα που διαλεξες.....

οχι πετρες απο θαλασσα.ειναι ασβεστολιθικες.

δες.στο λινκ που σου βαζω και στη μεσαια φωτο...

http://www.pethabitat.ca/pethabitatreptiles/repdecor.html

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αυτες δεν θελουν ασβεστολιθικες πετρες?? Αφου αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα τι σχεση εχουν με τις μετρησεις του νερου?? [συγνωμη αν ρωταω χαζα πραγματα αλλα δεν καταλαβαινω]... Τα σκαλοπατακια ειναι ωραια σαν ιδεα !

Έγινε επεξεργασία - anna-sushi
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το αντικειμενο μου και σταματω εδω για να μην πω κατι λαθος.

αυτο που θα σου μεινει απο την κουβεντα μας ειναι η πλατφορμα.στην πολη μας πουλανε σε πολυ φτηνη τιμη γυαλινες,αρκετα πετσοπ.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λοιπον :) Σε ευχαριστω για την βοηθεια! Να ξαναπω δεν μενω Θεσσ. αλλα σε μια κοντινη μικρη πολη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...