Jump to content

Μέχρι Τι Θερμοκρασία Έχετε Φτάσει Μέχρις Στιγμής?


manos23

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ανοίγω αυτό το θέμα και την αφορμή μου την έχουν δώσει αρκετά άτομα που μου είπαν ότι έχουν φτάσει και 29 βαθμούς στο ενυδρείο τους ειδικά στις αρχές αυτού του μήνα. Εγώ προσωπικά έχω φτάσει μέχρι 26 και τα πρωινά που ξυπνάω έχει 24 γιαυτο δεν έχω απενεργοποιήσει ακόμα τον θερμοστατη. Εσείς τι θερμοκρασία έχεται?

Link to comment
Share on other sites

χαχαα..εσεις οι νοτιοι εχετε πολυ πλακα...εδω πανω μονο καλοριφερ δεν εχουμε αναψει ακομα....

ΥΓ.παρα την πλακα,νομιζω πως ειναι ακομη νωρις να συζηταμε κατι τετοιο.ο καιρος ειναι ακομα περιεργος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχες του μηνα επιασα και εγω 29 και με λεντ .Αρα δεν ειναι και απιθανο αυτο που σου ειπαν.Παντως τωρα εχω τους θερμοστατες στην μπριζα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πριν από 2 εβδομάδες είχα φτάσει 28,4 με αλλαγή νερού από θάλασσα ξαναπήγε 26 και είχα βγάλει και την θερμάστρα.

χθες είχα 26,4 χωρίς θερμοστάτη, αλλά όπως λέει και ο κλαζ είναι ακόμα άστατος ο καιρός και ευτυχώς δεν κάνει συνεχόμενες αυξημένες θερμοκρασίες

Και ένας σημαντικός παράγοντας μεταβολής της θερμοκρασίας είναι και τα λίτρα του κάθε ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη βρέχει διακεκομμένα όλη μέρα εδώ και μια εβδομάδα με αποτέλεσμα οι θερμοκρασία δωματίου να παραμένει χαμηλά σχετικά, αφού το βράδυ κοιμόμαστε ακόμα με κλειστά παράθυρα.

Το ενυδρείο τρέχει στους 26οC με +- 0,5οC μέσω ενός temperature controller STC-1000 που οδηγεί ψύξη και θέρμανση.

Προχτές μια σχετικά ζεστή ημέρα χωρίς ιδιαίτερη βροχή, αργά το βραδάκι μετά από 12ωρη λειτουργία φωτισμού το ενυδρείο έφτασε στους 26,8οC όπου και άνοιξαν τα ... βεντιλατέρ ! :)

Μέχρι στιγμής λοιπόν προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα θερμοκρασίας.

Προετοιμαστείτε όμως όλοι, γιατί οι ζέστες θα έρθουν και μάλιστα απότομα αφού μπαίνει Ιούνιος σε λίγες μέρες !!

Καλή συνεχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

26,2 σταθερα,με ταση να αναβουν οι θερμοστατες το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

26,2 σταθερα,με ταση να αναβουν οι θερμοστατες το βραδυ.

+1

Link to comment
Share on other sites

εμένα παιδιά έχει φτάσει μέχρι 27,5 χωρίς τον controller και με λάμπες αναμέννες.

Μετά που έβαλα controller μέχρι 27,3 και το κατεβάζω μέχρι το 27.

Όλα αυτά βέβαια στις αρχές του μήνα που είχε πιάσει η ζέστη...

Τώρα τις τελευταίες 2 βδομάδες η θερμοκραςσία κινήτε στους 26-26,4 πιο πάνω δεν παει. Με αυτόν τον περίεργο καιρό και εδώ στα νότια

Μάλιστα το βράδυ και εμένα ανοίγουν οι θερμοστάτες...

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

Απο 25,7 εως 26,3.ολα πανω σε κοντρολλερ,και στον κοντρολλερ 2 θερμοστατες τιτανιου shego,και 8 ανεμιστηρες 8ποντοι.ακομη για φετος δεν ειδα να δουλευουν οι ανεμιστηρες.ανοιγουν μετα το 27.

Sent from my iPatata

Using voodoo

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εχω το μεσημερι - απογευμα 26 και το βραδυ πεφτει μεχρι και τους 24,5 ....

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει φθασει μεχρι 29 βαθμους.εβαλα ανεμιστηρακι και κατεβασα στους 27 μετα απο λιγες ωρες.δυστυχως δεν εχω controller οποτε αφηνω στην πριζα τον θερμοστατη ωστε οταν εχω σε λειτουργια το ανεμιστηρακι να μην μου πεσει πολυ χαμηλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο 60λιτρο θαλασσινό μου, ο κοντρόλερ με έσωσε αφού ο ένας 120mm ανεμιστήρας DIY ανοίγει κάθε 15' την ημέρα και κάθε 30' το βραδάκι στους 26,5οC και μέχρι τους 26,0οC.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειμαι στους 29.5 και ολα ειναι οκ

ακομα, γιατι αν συνεχισει σε αυτα τα υψη η θερμοκρασια δεν τα βλεπω για πολυ οκ...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπουκαλάκι οσμωτικό νεράκι στο ψυγείο μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο ειδικά τώρα που αρχίζουν οι ζέστες.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπουκαλάκι οσμωτικό νεράκι στο ψυγείο μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο ειδικά τώρα που αρχίζουν οι ζέστες.

Τι εννοείς και πως μπορεί να βοηθήσει το νεράκι στο ψυγείο ?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς και πως μπορεί να βοηθήσει το νεράκι στο ψυγείο ?

Το αδειάζεις σιγα-σιγά και μαγικά πέφτει μισή μονάδα..έτσι προλαβαίνεις να κάνεις 1-2 πράγματα να σώσεις την παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια μου καίγονται.. το βράδυ είναι στους 26-27 αλλά το μεσημέρι έχει φτάσει στους 28.5-29... δεν θα υπάρχει πρόβλημα λόγω "απότομης" αλλαγής θερμοκρασίας?

γιατί συγκεκριμένα οσμωτικό νερό alex?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια μου καίγονται.. το βράδυ είναι στους 26-27 αλλά το μεσημέρι έχει φτάσει στους 28.5-29... δεν θα υπάρχει πρόβλημα λόγω "απότομης" αλλαγής θερμοκρασίας?

γιατί συγκεκριμένα οσμωτικό νερό alex?

Είσαι στα θαλασσινά....Αν ρίξεις και άλλο θαλασσινό νερό ανεβάζεις την αλλατότητα..Αν ρίξεις νερό βρύσης θα γεμίσεις διάτομα.Δεν υπάρχει κάτι άλλο...μόνο ωσμωτικό.Εγώ φροντίζω να κρατάω σταθερά την θερμοκρασία μου 26-27 βαθμούς αλλά είναι γενικά αποδεκτό για ένα ενυδρείο το 24-28.Στις θάλασσες oi τιμές μεταβάλλονται και φτάνουν 28-30(σύμφωνα με αυτά που λέει και ο προφέσορας R.Shimek) .Η μεταβολή της θερμοκρασίας πάνω απο 4 μονάδες σοκάρει και μπορεί να είναι μοιραία για μερικά κοράλλια.24-30 αλλά σταθερά είναι ένα εύρος θερμοκρασίας αποδεκτό για τα περισσότερα κοράλλια εκτός και αν υπάρχει λόγος που πρέπει να ξεφύγoυμε απο αυτές τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρέχω με 27-29 με έναν ανεμιστήρα να δουλεύει με χρονοδιακόπτη...μια ώρα on και μια ώρα off....!Να πω πως στην κωλοαθήνα,η θερμοκρασίες βαράνε ΚΟΚΚΙΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρέχω με 27-29 με έναν ανεμιστήρα να δουλεύει με χρονοδιακόπτη...μια ώρα on και μια ώρα off....!Να πω πως στην κωλοαθήνα,η θερμοκρασίες βαράνε ΚΟΚΚΙΝΟ.

Πολυ κοκκινο ομως..... στουσ 28 ειμαι μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Aρχιζει και βαραει κοκκινο η θερμοκρασια,κατι ο καυσωνας κατι ο τελευταιος οροφος,το 29 ειναι παρελθον....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάτι που αξίζει να δοκιμάσετε είναι να αλλάξετε την φωτοπερίοδο στο ενυδρείο σας.δλδ αντί να ανάβουν μέρα τα φώτα να ανάβουν νύχτα...7-3.ή 8-4,ή 9-5...και ξεμπερδέψατε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάτι που αξίζει να δοκιμάσετε είναι να αλλάξετε την φωτοπερίοδο στο ενυδρείο σας.δλδ αντί να ανάβουν μέρα τα φώτα να ανάβουν νύχτα...7-3.ή 8-4,ή 9-5...και ξεμπερδέψατε.

Bοηθαει σιγουρα,αλλα δεν το λυνει.Τα ενυδρεια μου αναβουν μετα τις 18 αλλα και παλι.....

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...