Jump to content

Μέχρι Τι Θερμοκρασία Έχετε Φτάσει Μέχρις Στιγμής?


manos23

Recommended Posts

27,7 με το τσιλεράκι να δουλεύει χαλαρά. Το βραδάκι πέφτει στους 27.

Link to comment
Share on other sites

32 Χθες το απογευμα.....

Φωτοπεριοδο αλλαξα προχθες ενω τα φωτα τα ειχα 20.00-08.00 το πρωι γιατι ειχα θανατους ψαριων χωρις λογο και υπεθεσα οτι επειδη εμεις κοιμομαστε γυρω στις 01.00 και στις 06.30 το πρωι σηκωνομαστε για τη δουλεια και 09.00 ξυπνανε τα παιδια τα οποια δεν κοιμουνται μεσημερι αυτο σημαινει οτι τα ψαρια δεν κοιμουντια ποτε...!!! Οποτε αλλαξα τη φρωτοπεριοδο 15.00 - 03.00 το βραδυ και ετσι κοιμουνται εστω 3 ωριτσες....Το μονο οτι τελευταια φορα που τα παρατηρησα ηταν ολα χαμηλα πολυ χαμηλα στο βυθο ...τωρα λογω ζεστης ??? τι να πω??? και μονο για φαι αβνεβαιναν προς τα πανω...ακομα και τα ψαρια που συνηθως κοινουνταν μεση και πανω ψηλα ηταν παρα πολυ χαμηλά σχεδον κατα μηκος του βυθου ....!!!

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

25,8 εως 26 με 2 ανεμιστηρακια τα οποια φυσανε στην ευθεια του νερου και λιγο προς τα επανω για να μην εχω εξατμιση

νορμαλ 8 με 10 λιτρα νερου απο οσμωση την ημερα στα 840λιτρ συνολο!

ενα αλλο πολυ σημαντικο παιδια για της θερμοκρασιες ειναι και ο φωτισμος

χρησιμοποιωντας led η θερμοκρασια ειναι - 2 εως -3 απο φωτισμο τ5

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια 27-27.3 και με πολυ εξατμίση. Κάθε 2-3 μέρες προσθετω νερο. Χανω γύρω στο 8% απο τα 60 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

26.7 με 27.4 πάνω σε ψυκτικο σε 300 λίτρα. Ζοριζετε πολύ όμως..

Link to comment
Share on other sites

ειχα φτασει 29 ! αλλα με ανεμηστηρακια και κρυα μπουκαλια στο σαμπ το διατηρω στους 27

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγορασα συσκευη που εχει πανω 5 ανεμιστηρακια , δεν ξερω πως θα βαλω controller kai apo που και ποσο αλλα με χρονοδιακοπτη αναβουν μιση ωρα πριν τα φωτα στις 14.00 το μεσημερι και σβηνουν μιση ωρα μετα στις 3.00 το βραδυ

θερμοκρασια 07.00 πρωι 27 βαθμους χωρις a/c το πρωι η θερμοκρασια σπιτιου ειναι 31 βαθμους

θερμοκρασια 11.00 πρωι 27,6 βαθμους με α/c η θερμοκρασια σπιτιου ειναι 29 βαθμους

θερμοκρασια 14.00 πρωι 28 βαθμους με α/c η θερμοκρασια σπιτιου ειναι 29 βαθμους

θερμοκρασια 18.00 πρωι 26,8 βαθμους με α/c η θερμοκρασια σπιτιου ειναι 29 βαθμους αναβουν 210 w στο ενυδρειο

θερμοκρασια 22.00 πρωι 26 βαθμους με α/c η θερμοκρασια σπιτιου ειναι 29 βαθμους αναβουν 210 w στο ενυδρειο

θερμοκρασια 01.00 πρωι 25,7 βαθμους με α/c η θερμοκρασια σπιτιου ειναι 29 βαθμους αναβουν 210 w στο ενυδρειο

θερμοκρασια 03.00 πρωι 24,7 βαθμους με α/c η θερμοκρασια σπιτιου ειναι 29 βαθμους αναβουν 36-72 w στο ενυδρειο

Mετα συνηθως κοιμαμαι και δεν γνωριζω την διακυμανση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω φτάσει μαξίμουμ 28 και ανάβουν 3 μετάλου 150βάτ και 2τ5 54βάτ χωρίς να έχω βάλει το ψηκτικο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

25,8 εως 26 με 2 ανεμιστηρακια τα οποια φυσανε στην ευθεια του νερου και λιγο προς τα επανω για να μην εχω εξατμιση

νορμαλ 8 με 10 λιτρα νερου απο οσμωση την ημερα στα 840λιτρ συνολο!

ενα αλλο πολυ σημαντικο παιδια για της θερμοκρασιες ειναι και ο φωτισμος

χρησιμοποιωντας led η θερμοκρασια ειναι - 2 εως -3 απο φωτισμο τ5

μεγάλη πατέντα αυτή με τα ανεμιστηράκια να φυσάνε στην ευθεία!!!! Εξάτμιση μηδέν

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τ8 ...σε τ5 δεν παω λογω κοστους λαμπων αφου βρισκω πιο ευκολα και οικονομικα τ8.

εχω μεσα 5 τ8 36w και 6 t5 8w .

Για led δεν μπορω να βρω τα kelvin που χρειαζομαι ετσι δεν εχω βαλει....

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη πατέντα αυτή με τα ανεμιστηράκια να φυσάνε στην ευθεία!!!! Εξάτμιση μηδέν

η εξάτμιση δεν είναι ανάλογη της πτώσης θερμοκρασίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιάσαμε τους 27+ και έχω αρχίσει να ανησυχώ, πρώτο μου καλοκαίρι βλέπεται με θαλασσινό ενυδρείο.

Φύσααααααααα

Link to comment
Share on other sites

στις αρχες του μηνα εφτασε στους 29 ανοιξα τα καπακια απο επανω και τωρα 26 με 27 εχω εξατμιση νερου αλλα συμπληρωνω στη εβδομαδα 10 λιτρα στο 300αρι δεν κανω τιποτα αλλο :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

28 σταθερά την μέρα με ανεμιστήρα 1 ώρα on και 1 off(έχω δει κάτι peak στους 28,5 αλλά λίγο πριν πάρει μπροστά ο ανεμιστήρας).Tο βράδυ 26-7 με χρήση air condition + του ανεμιστήρα.Το δωμάτιο έχει τσακωθεί με το φώς μιας και δεν ανοίγω ούτε καν το πατζούρι από το παράθυρο και με αυτό τον τρόπο κρατάω χαμηλά θερμοκρασία την μέρα από την χρήση του air condition το βράδυ.Όλα καλά μέχρι στιγμής.....ας ελπίσουμε να κρατήσει αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι θα κάνουμε αν ξεκινήσουν τα μπλακ αουτ από την ΔΕΗ όπως είπε!

Link to comment
Share on other sites

Χτυούσε 30 (με αυτοκόλλητο θερμόμερο) Αλλά έχει 3 ώρε που έβαλα 2 ανεμιστηράκια ( :bigemo_harabe_net-145: γιούπι....) και άρχισε να πέφτει.....

Link to comment
Share on other sites

Με την χρήση 4 fun από pc που λειτουργούν 16 ώρες το 24ωρο και τις μεσημεριανές ώρες χρήση κλιματιστικού στο χώρο διατηρώ τη θερμοκρασία από 25 έως 27C.

Δεν θέλω όμως να σκεφτώ την πιθανότητα μπακ αουτ. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο 36oC θερμοκρασία δωματίου (δεν με σώνει ούτε ο Θεός) 29οC με ανεμιστήρες σε controller, αν και νομίζω οτι δεν τους κλείνει και ποτέ :) Αεραντλία φούλ, καπάκι ανοιχτό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα αυτό γιατί είπαν στις ειδήσεις για απεργία της ΔΕΗ. Και ένταξή να είναι καμία ώρα αν είναι παραπάνω με αυτές της θερμοκρασίες δεν μας βλέπω καλά!

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα αυτό γιατί είπαν στις ειδήσεις για απεργία της ΔΕΗ. Και ένταξή να είναι καμία ώρα αν είναι παραπάνω με αυτές της θερμοκρασίες δεν μας βλέπω καλά!

Μην το κακομελετάς .... φτου φτου μακρυά από εδώ !!

Άνοιξα θεματάκι στο γενικό περί θαλασσινού για τους τρόπους αντιμετώπισης, για να το παρακολουθήσουμε .

Σήμερα απ΄ το πρωί η θερμοκρασία δεν έπεσε τους 27οC με τα ανεμιστήρια και έτσι το a/c έκανε τη δουλειά του όλη μέρα έως τις 9μμ

κρατώντας το ενυδρείο στους 26 - 26.2 οC με κλειστούς τους ανεμιστήρες. Στοίχισε κάτι παραπάνω σε ΔΕΗ αλλά σταθερά ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...