Jump to content

Τοποθέτηση Κυκλοφορητών Για Κυματισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ο nikostrex σε κάποια παλαιότερη καταχώρηση, ανέβασε το παρακάτω βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8rEhI8sfaGs

Σε αυτό το βίντεο παρατήρησα έναν κυματισμό ιδιαίτερο, που επιτυγχάνεται με κάποιο τρόπο.

nikotrex αν είναι δικό σου το βίντεο δώσε σε παρακαλώ πολύ σχετικές πληροφορίες ή

για όποιον μπορεί να αναλύσει τον τρόπο που επιτυγχάνεται αυτού του είδους ο κυματισμός θα βοηθούσε ιδιαίτερα,

αφού στο δικό μου ενυδρείο το μόνο που επιτυγχάνεται είναι οι 2 κυκλοφορητές μου να κουνάνε απλά τα μαλακά κοράλια και

να δημιουργούν αυξημένο ρεύμα στο νερό, χωρίς όμως τη δημιουργία κύματος, παρά την τοποθέτηση τους σε διαφορετικά σημεία.

Για το λόγο αυτό έχει τοποθετήσειε σπρέυ μπαρ κα ιδημιουργώ μόνιμη αναταραχή της επιφάνειας χωρίς όμως τέτοιου είδους κυματισμό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

νομιζω πως ειναι ο resun απο aquastyle online και σε συνδιασμο με τους αλλους 2 που λειτουργουν σαν κοντρα!

Link to comment
Share on other sites

ο νικος τους εχει οποτε θα στα πει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

παρόμοια αποτελέσματα θα έχεις και με vortech φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα ο κυκλοφορητης που είναι κοντα στο τζαμι το πισω μερος του και αρκετα ψηλα κοντα στην επιφανεια είανι 2 απο τα στοιχεια

Πως υπολογιζουμε τον καταλληλο κυκλοφορητη για το δικο μας όγκο του ενυδρειου ( και κυριως μηκος ) ?

Ρωταω γιατι εχω έναν Koralia nano900 κι εναν haquoss 2000 και έχουν σχεδον την ιδια ροη παροτι σχεδον διπλασιος ο ιταλος φασον κινας απ΄τον koralia .....

Οι άλλοι δυο κυκλοφορητες που κοιτανε προς τα κατω παιζουν ρολο ?

Τηνκσ doperman για την τοποθετηση, γραψτε μας την γνωμη σας, θα περιμενουμε και το Niko !

Link to comment
Share on other sites

η κυκλοφορία/ροή δεν έχει άμεση σχέση με τις διαστάσεις του ενυδρείου (παίζει ρόλο φυσικά), αλλά σημαντικότερο ρόλο έχει το τι είδους κοράλλια έχει το ενυδρείο.

Αν είναι σκληρά, όπως καταλαβαίνεις χρειάζονται πολύ ροή

Link to comment
Share on other sites

με vortech στο short pulse εχεις σχεδον το επιθυμητο αποτελεσμα αλλα βλεποντας τα κοράλια του νικου ειναι σαν να παιζουν με το κυμα και οχι να σπρωχνονται απο αυτο,και καταλαβα πως παιζει μεγαλο ρολο η τοποθετηση και η ρυθμιση αν αυτο ειναι δυνατο!

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι διαβασες οτι ο ενας απο τους υκλοφορητές είναι wave?

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικά μια καλή τοποθέτηση με απλούς.......post-39804-0-33252700-1338894757_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - doperman
Link to comment
Share on other sites

και με wave κυκλοφορητεςpost-39804-0-08205600-1338895097_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - doperman
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει τη δυνατότητα ο κυκλοφορητης για wave... τοτε δεν προκειται ποτε να το πετυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κυκλοφορίας είναι πολύ σύνθετο και δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας πέρα από την προτεινόμενη τοποθέτηση κάποιας συγκεκριμένης εταιρίας αν πρόκειται για wave maker.

Απ εκεί και πέρα σημαντικοί και ουσιαστικοί παράγοντες είναι το στήσιμο του βράχου ώστε να υπάρχει και επαρκή κυκλοφορία εκτός του κυματισμού, και το τι είδους κοράλλια θα φιλοξενηθούν στο ενυδρείο.

Αν είναι μόνο σκληρά τα πράγματα είναι πιο "εύκολα" αρκεί να υπάρχει δυνατή κυκλοφορία. Αν όμως είναι ένας συνδυασμός από σκληρά, μαλακά, μανιτάρια, ρικορντέες και ένα σωρό άλλα (όπως τα έχουμε συνήθως οι περισσότεροι) τότε τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο σύνθετα γιατί χρειαζόμαστε "ζώνες κυκλοφορίας" για τα διαφορετικά είδη, που θα επιτευχθεί με συγκεκριμένη τοποθέτηση των κυκλοφωρητών, αλλά και την διαμόρφωση/στήσιμο του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

σωστό,παραπάνω παρέθεσα το γεγονος να διμιουργηθουν δινες για τα μαλακά κοράλια παντα με γνωμονα αδειο ενυδρειο,οπως στηνει ο καθενας τον υφαλο του θα δει στην τοποθετηση του που ακριβως θα τοποθετηση τους κυκλοφορητες,μια κυκλικη ροη ειναι επιθυμητη μαζι με αναδευση της επιφανειας,και σωστα αν θελουμε παλμικο κυμα θα στραφουμε στους wave!

Link to comment
Share on other sites

Σε 60λιτρο που είχα το καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να δώσω μια περιουσία ήταν 2 koralia-nano(900λ/ω) η μία απέναντι απο την άλλη.Μικρή αντλία με μαγνήτες δεν θέλεις τίποτα τέρατα για νάνο.Είχε την ψευδή αίσθηση που έμοιαζε με κυματισμό.Εδικά διαγώνια είχα φοβερή κυκλοφορία.Σε νάνο θέλει ροή Χ20 στα λίτρα και αν παίζει κανένα σκληρό που θέλει πολύ ροή όπως seriatopora hystix κ.α. τα βάζεις κοντά στον κυματισμό αλλά ποτέ μπροστά στην αντλία.Το ιδανικό για κυκλοφορία βέβαια σε μικρά ενυδρεία που δεν έχεις και πολύ χώρο είναι η wireless ΜΡ10 που κάνει παπάδες με τα προγράμματα και το όντος ελάχιστο μέγεθος.Τι να κάνουμε το μικρό είναι και ακριβό.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

ναι με την 10άρα ήμουν πολυ ευχαριστημένος σε 90άρι στο short pulse, και παλμικό κύμα να χαζεύω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και ιδιαιτέρως τον doperman που μπήκε στον κόπο και έκανε και σχεδιαγράμματα ...

είμαι σε αναζήτηση μεταξύ της Resun Aquarium version 4 waver 15000 και της Hydor Koralia SmartWave Circulation Pump Timer Wavemaker αλλά οι τιμές είναι ιδιαιτερα υψηλές και θα το σκεφτώ καλύτερα που θα καταλήξω.

Τι προτείνετε εσείς ως καλύτερη λύση για το mini reef μου στα 60L αλλά και με προοπτική χρήσης αργότερα ίσως σε μεγαλύτερο ενυδρείο ?

Τέλος έχετε καμμιά πρόταση για οικονομική αγορά από Ελλάδα ή Ευρώπη αφού οι τιμές από e-bay επιβαρύνονται με υπερβολικό κόστος μεταφορικών λόγω χώρας προορισμού ?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να μεινεις με καμιά κοράλια, αφου θα πας για μεγαλυτερο με υπομονη μεχρι εκεινη την ώρα θα εχεις τον χρονο να βρεις αυτο που θες,αυτο κανω εγω για το καινουργιο 200άλιτρο,αλλιώς μια 10άρα vortech μεταχειρισμένη ειναι κατα την γνωμη μου αυτο που θες!

Link to comment
Share on other sites

αν και η smart wave coralia στα 106 δολάρια μαζι με τα μεταφορικα ειναι καλα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και ιδιαιτέρως τον doperman που μπήκε στον κόπο και έκανε και σχεδιαγράμματα ...

είμαι σε αναζήτηση μεταξύ της Resun Aquarium version 4 waver 15000 και της Hydor Koralia SmartWave Circulation Pump Timer Wavemaker αλλά οι τιμές είναι ιδιαιτερα υψηλές και θα το σκεφτώ καλύτερα που θα καταλήξω.

Τι προτείνετε εσείς ως καλύτερη λύση για το mini reef μου στα 60L αλλά και με προοπτική χρήσης αργότερα ίσως σε μεγαλύτερο ενυδρείο ?

Τέλος έχετε καμμιά πρόταση για οικονομική αγορά από Ελλάδα ή Ευρώπη αφού οι τιμές από e-bay επιβαρύνονται με υπερβολικό κόστος μεταφορικών λόγω χώρας προορισμού ?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

φιλε Κωστα δεν θα σου προτεινα την επιλογη Resun Aquarium version 4 waver 15000

ο λογος ειναι οτι ο συγκεκριμενος κυκλοφορητης εχει πολυ μεγαλη ροη και ειναι ευρειας κυκλοφοριας

πρεπει το ενυδρειο να ειναι απο 300 λιτρα και επανω

εγω φαντασου χρησιμοποιω 2 στα 600 λιτρα !!

φθηνες και καλες επιλογες αν δεν σου περισσευουν τα χρηματα για μια vortech m10 που ειναι οτι καλυτερο σημερα

ειναι και αυτα εδω

http://www.fish-street.com/boyu_wm-3_wave_maker_cups_version?category_id=35

http://www.fish-street.com/boyu_wm-4_wave_maker?category_id=35

και αν μπορεις να περιμενης λιγο και δεν βιαζεσαι δες εδω μια vortech made in china....

http://www.chill-down.com/product/conch/

Link to comment
Share on other sites

φιλε Κωστα δεν θα σου προτεινα την επιλογη Resun Aquarium version 4 waver 15000

ο λογος ειναι οτι ο συγκεκριμενος κυκλοφορητης εχει πολυ μεγαλη ροη και ειναι ευρειας κυκλοφοριας

πρεπει το ενυδρειο να ειναι απο 300 λιτρα και επανω

εγω φαντασου χρησιμοποιω 2 στα 600 λιτρα !!

φθηνες και καλες επιλογες αν δεν σου περισσευουν τα χρηματα για μια vortech m10 που ειναι οτι καλυτερο σημερα

ειναι και αυτα εδω

http://www.fish-stre...?category_id=35

http://www.fish-stre...?category_id=35

και αν μπορεις να περιμενης λιγο και δεν βιαζεσαι δες εδω μια vortech made in china....

http://www.chill-dow.../product/conch/

Βρε Νικόλα ......ήθελα να μου πεις το εξής :

ΟΛΗ την ημέρα στο internet είσαι ?????????????????

Μία.... τα site με τα led .......μία.... τα site με τους κυκλοφορητές ......

Τι θα γίνει ρε φίλε ? Θα ηρεμήσεις λίγο ? Μας έχεις ξεφραγκιάσει , δεν θα μείνει τίποτα για μετά τις εκλογές .......!!!!!!!!!!

Το ενυδρείο σου είναι χάλια μαύρα .....ειδικά εκείνα τα sps , τα κόκκινα .........απαίσια ( αυτά , τα λέω για το μάτι ).

Και μην επιμένεις , φωτογραφίες στο forum με τα κοράλια σου δεν ανεβάζω . Καλά έχουμε την ησυχία μας.....

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

φιλε Κωστα δεν θα σου προτεινα την επιλογη Resun Aquarium version 4 waver 15000

ο λογος ειναι οτι ο συγκεκριμενος κυκλοφορητης εχει πολυ μεγαλη ροη και ειναι ευρειας κυκλοφοριας

πρεπει το ενυδρειο να ειναι απο 300 λιτρα και επανω

εγω φαντασου χρησιμοποιω 2 στα 600 λιτρα !!

φθηνες και καλες επιλογες αν δεν σου περισσευουν τα χρηματα για μια vortech m10 που ειναι οτι καλυτερο σημερα

ειναι και αυτα εδω

http://www.fish-stre...?category_id=35

http://www.fish-stre...?category_id=35

και αν μπορεις να περιμενης λιγο και δεν βιαζεσαι δες εδω μια vortech made in china....

http://www.chill-dow.../product/conch/

το κινέζικο ποτε βγένει στο εμποριο ρε Νίκο?

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα μπορεί να κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και να είναι κατά πολύ φτηνότερα, αλλά έχουν κάποια προβλήματα.... είναι πολύ ενεργοβόρα σε σχέση με τα "δυτικά" και το πιθανότερο είναι να μην υπάρχουν ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

οικονομικά λόγω κινέζων κρατιούνται πάρα πολλά παιδιά στο χόμπι,συμφωνω με τα προβληματα που ανεφερε ο aiolos,ειδικά οτι είναι ενεργοβόρα,αλλα πολύ φθηνότερα!

Link to comment
Share on other sites

απ εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει μόνος του προς τα που θα προσανατολιστεί, βασιζόμενος στη τσέπη του και τις διαφορές που μπορεί να του παρέχει το κάθε προϊόν.

Αν πρόκειται για έναν απλό κινέζικο κυκλοφορητή της τάξεως των 10-15 ευρώ δεν το συζητώ...., αν χαλάσει αγοράζεις άλλον, αλλά αν πρόκειται για κάποιο wave maker που θα ξεπεράσει τα 100 ευρώ, εκεί το σκέφτεσαι διαφορετικά και ζυγίσεις περισσότερο τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

αν παντως η τιμη του δεν ξεπερνα τα 40-50 ευρω.......ηδη ξερογλυφομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...