Jump to content

Planiloricaria Cryptodon


DIMITRIOS

Recommended Posts

Ενα καινουργιος κατοικος προσυεθηκε στο κοινωνικο μου.Πολυ ομορφο ψαρι και δυστυχως εκανα το λαθος να παρω μονο ενα...

Να και καποιες βασικες πληροφοριες για το ψαρι

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=627

post-778-0-95401400-1340275396_thumb.jpg

post-778-0-57849500-1340275421_thumb.jpg

post-778-0-09418800-1340275446_thumb.jpg

post-778-0-45902400-1340275467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΩΩΩΩ!ενα ομορφο τερατακι....να το χαιρεσαι....

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΩΩΩΩ!ενα ομορφο τερατακι....να το χαιρεσαι....

Να'σαι καλα φιλε μου!

Θα προσπαθησω να το φωτο,οταν θαβεται στην αμμο...!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο!!! πραγματικα θα ειναι ολα τα λεφτα η φωτο μεσα στην αμμο. να το χαιρεσαι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλα φανταστικο..... ειναι υπεροχο το ατιμο κ σπανια βλεπουμε τετοια ψαρια...

Επισης το σαλαχι σου ειναι κ αυτο κατι το τρομερα υπεροχο....!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο πλεκο ειχα ενα ζευγαρι και στο ζευγαρωμα μου πεθανε η θηλικια ,και μετα πουλησα και τον αρσενικο.

τα κρατουσα σε πολυ χαμιλο ΡΗ 5.5 και με δυο εξωτερικα φιλτρα οταν πηγαν να αναπαραγουν.ο αρσενικος σηκώνει την ουρα του και η θηλυκια σκαβει απο κατω του .εμενα η θηλυκια εσκαψε διπλα σε βραχο και επεσε και την πλακωσε

Link to comment
Share on other sites

ωραιο πλεκο ειχα ενα ζευγαρι και στο ζευγαρωμα μου πεθανε η θηλικια ,και μετα πουλησα και τον αρσενικο.

τα κρατουσα σε πολυ χαμιλο ΡΗ 5.5 και με δυο εξωτερικα φιλτρα οταν πηγαν να αναπαραγουν.ο αρσενικος σηκώνει την ουρα του και η θηλυκια σκαβει απο κατω του .εμενα η θηλυκια εσκαψε διπλα σε βραχο και επεσε και την πλακωσε

Τι κριμα,μεγαλη ατυχια...Και δεν μπορεσες να βρεις αλλη θηλυκια για ζευγαρωμα,πριν δωσεις τον αρσενικο;

Σας ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ψάρι πραγματικά, να το χαίρεσαι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο πλεκο ειχα ενα ζευγαρι και στο ζευγαρωμα μου πεθανε η θηλικια ,και μετα πουλησα και τον αρσενικο.

τα κρατουσα σε πολυ χαμιλο ΡΗ 5.5 και με δυο εξωτερικα φιλτρα οταν πηγαν να αναπαραγουν.ο αρσενικος σηκώνει την ουρα του και η θηλυκια σκαβει απο κατω του .εμενα η θηλυκια εσκαψε διπλα σε βραχο και επεσε και την πλακωσε

Κριμα κριμα ατυχια:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

ολα πεθαναν στην καραντινα απο το μαγαζι που αγοραζα.εδω απαγορευετε να βαλουν φαρμακα στα ενυδρεια τα μαγαζια.

τωρα αγοραζω μονο απο ιμπορτερ .

Link to comment
Share on other sites

Μυστήριος τύπος!!! Δε θα τον έλεγα όμορφο, αλλά γουστα είναι αυτά... :D

Άντε να του βρεις και παρεούλα σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει!!! Απόκοσμος τύπος... να δούμε πότε θα ξαναγίνει εισαγωγή ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο ζωντανό κι από κοντά που είδα τον τρόπο που κυκλοφορεί στο ενυδρείο, το εκτίμηση ακόμα περισσότερο. Να το χαίρεσαι φίλος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος dimitrios να τον χαίρεσαι και να τον απολαμβάνεις! Άγριας ομορφιάς ψάρι και σπανιότατο. Μας "μεταφέρει" στα σκοτεινά νερά και δάση του αμαζονίου... Απέκτησα και γω πρόσφατα 1 (απο κει που το πήρες και συ φαντάζομαι...). Την περισσότερη ώρα την περνά θαμμένο κυριολεκτικά στην άμμο και σκάει μύτη όταν "μυρίσει" φαγητό.. Εντυπωσιακός και ο τρόπος που θάβεται μέσα της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι παιδες :)

Ωραίος dimitrios να τον χαίρεσαι και να τον απολαμβάνεις! Άγριας ομορφιάς ψάρι και σπανιότατο. Μας "μεταφέρει" στα σκοτεινά νερά και δάση του αμαζονίου... Απέκτησα και γω πρόσφατα 1 (απο κει που το πήρες και συ φαντάζομαι...). Την περισσότερη ώρα την περνά θαμμένο κυριολεκτικά στην άμμο και σκάει μύτη όταν "μυρίσει" φαγητό.. Εντυπωσιακός και ο τρόπος που θάβεται μέσα της.

Ακριβως!Το εχεις δει να τρωει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρώει κανονικά. Κατά βάση bloodworms. Ο δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρώει κανονικά. Κατά βάση bloodworms. Ο δικο σου?

Δεν τον βλεπω ιδιατερα ζωηρο στο ταισμα.Σκεφτομαι να δοκιμασω και γεωσκολυκα,ιδωμεν

:)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δυνατη ροη;

τους αρεση τα bloodworms να τρεχουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρώει κανονικά. Κατά βάση bloodworms. Ο δικο σου?

Δεν τον βλεπω ιδιατερα ζωηρο στο ταισμα.Σκεφτομαι να δοκιμασω και γεωσκολυκα,ιδωμεν

:)

Το δικό μου τρώει με όρεξη bits όλων των ειδών, αρκεί να πέσουν ακριβώς μπροστά του.

Δε φαίνεται για ψάρι που θα κυνηγήσει την τροφή του, αλλά τρώει με όρεξη ότι πέσει δίπλα του, εκτός από ταμπλέτες βυθού που, αν και χωράνε στο στόμα του, δεν τις τρώει.

Γενικά, δεν είναι κινητικό ψάρι, τουλάχιστον με τα φώτα του ενυδρείου ανοιχτά.

Είναι σχεδόν συνέχεια δίπλα σε ένα Platystacus cotylephorus, μάλλον λόγω παρόμοιου σχήματος!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δυνατη ροη;

τους αρεση τα bloodworms να τρεχουν ;)

Οχι,η ροη στο ενυδρειο ειναι σχετικα χαμηλη.Γεωσκολυκες και ζωντανα σκουλικια(του εμποριου) θα τα προτιμησει απο οτι βλεπω.

Το δικό μου τρώει με όρεξη bits όλων των ειδών, αρκεί να πέσουν ακριβώς μπροστά του.

Δε φαίνεται για ψάρι που θα κυνηγήσει την τροφή του, αλλά τρώει με όρεξη ότι πέσει δίπλα του, εκτός από ταμπλέτες βυθού που, αν και χωράνε στο στόμα του, δεν τις τρώει.

Γενικά, δεν είναι κινητικό ψάρι, τουλάχιστον με τα φώτα του ενυδρείου ανοιχτά.

Είναι σχεδόν συνέχεια δίπλα σε ένα Platystacus cotylephorus, μάλλον λόγω παρόμοιου σχήματος!

Οντως,αδιαφορει για τις ταμπλετες.Το εχεις καιρο στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Οντως,αδιαφορει για τις ταμπλετες.Το εχεις καιρο στο ενυδρειο σου;

Δύο εβδομάδες περίπου, αλλά έφαγε από την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...