Jump to content

Τα Υπέρ Και Τα Κατά Ενός Diy Φωτιστικό Με Ένα Εργοστάσιακο!


manos23

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! Ανοίγω αυτό το θέμα για να μας που οι ποιο έμπειροι στον χώρο την γνώμη τους για τα φωτιστικά ένα θέμα πολύ επίκαιρο με πολλές συζητήσεις πάνω στα φωτιστικά! Να εκφράσω την δική μου γνώμη πρώτα, εγώ είμαι υπέρ τον εργοστάσιακον φωτιστικόν γιατί προσωπικά φοβάμαι το ρεύμα και δεν μου αρέσει να παίζω. Σίγουρα υπάρχουν παιδιά που είναι πολύ καλή μαστορες! Αλλά σε ένα εργοστάσιακο φωτιστικό το έχουν δει ειδήμονες και έχει περάσει iso και πάνω από όλα υπάρχει και υποστήριξη. Περιμένω και της δικές σας γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα πήγαινα σε diy φωτιστικό!

Άλλωστε και τα 2 φωτιστικά μου (παλιό και νέο),είναι εργοστασιακά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι των κατασκευων ενα καλο εργοστασιακο θα στοιχισει 5 φορες πανω απο ενα αντιστοιχο που θα κανεις εσυ μονος σου αν μπορεις.

Αν ακολουθησεις τα στανταρ προστασιας δε βλεπω το λογο να πεταμε ετσι λεφτα και θα εχει και σαν αποτελεσμα να πεσουν και λιγο οι τιμες που ειναι στο Θεο!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι γενικα των diy... δεν αξξιζει να δεινεις μια περιουσια.. και αν εσυ δεν πιανεσαι για να το φτιαξεις υπαρχουν παιδια εδω που κανουν πολυ επαγγελματικη δουλεια! δεν εχεις να χασεις τπτ απο το να τους ρωτισεις να σου πουνε κοστος και φωτογραφιες απο φωτιστικα που εχουν ηδη φτιαξει σε μισο κοστος και παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι γενικα των diy... δεν αξξιζει να δεινεις μια περιουσια.. και αν εσυ δεν πιανεσαι για να το φτιαξεις υπαρχουν παιδια εδω που κανουν πολυ επαγγελματικη δουλεια! δεν εχεις να χασεις τπτ απο το να τους ρωτισεις να σου πουνε κοστος και φωτογραφιες απο φωτιστικα που εχουν ηδη φτιαξει σε μισο κοστος και παρακατω...

συμφωνω απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το εργοστάσιακο είναι ότι τα θεωρώ ποιο ασφαλείς!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αν και εχω εργοστασιακο φωτιστικο εχω κανει παρεμβασεις για καλυτερη ακομη λειτουργια του,με βασικο την αλλαγη των μαγνητικων μπαλλαστ στις μεταλλου λαμπες με ηλεκτρονικα.

γενικως εμπιστευομαι τα εργοστασιακα αλλα παραλληλα θα ελεγα πως βλεπω με ενδιαφερον ορισμενες πολυ καλες κατασκευες απο χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν αποκλείω τα diy,αλλά πάω περισσότερο προς τα εργοστασιακά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά επειδή έτυχε πρόσφατα να τοποθέτησω μια DIY κατασκευή απο θέμα κόστους είναι τα λιγότερο απο τα μισά λεφτά.

Απο θέμα ποιότητας και αντοχής στο χρόνο δεν το συζητάμε...

Όπως είπε και κάποιο παιδί παραπάνω αν ξέρεις να φτιάχνεις φωτιστικά και τηρεις όλους τους κανόνες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δοκιμάστε τα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι λάτρης των dιy κατασκευών εφόσον τηρούνται κάποια στάνταρ ασφαλείας. Επομένως θα δοκίμαζα σίγουρα κάποιο diy φωτιστικό. Μήπως οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε παρέμβει με τον ένα η άλλο τρόπο στα εργοστασιακά φωτιστικά που κάποτε αγοράσαμε? :)

Απλά λόγω της φύσης της κατασκευής (ρεύμα) χρειάζεται επιπλέον σεβασμό από όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου λέει κάτι σε διαφορά το εργοστασιακό με κατασκευή DIY, μήπως τα υλικά που αγοράζεις δεν τηρούν τις προϋποθέσεις ασφαλείας όπως π.χ. τα ηλεκτρονικα μπαλλάστ; Σίγουρα όμως θα πρέπει να τηρεις τους κανόνες ασφαλείας, προσωπικά είμαι λατρης DIY κατασκευών όπου ότι φωτιστικό έχω για το ενυδρείο μου το φτιάχνω εγώ και εκτός την ευχαρίστηση που νιώθω ότι το έκανα με τα χέρια μου, μου βγαίνει και στα μισά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

αμα ποιανουν τα χερια σου δεν το συζηταω καν diy αλλα αμα βαριεσαι τοτε εργοστασιακο....

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε αλλιώς είναι το χειροποίητο...

Link to comment
Share on other sites

ειναι πως θα το παρεις το θεμα... υπαρχει μεγαλη ποικιλια φωτηστικων φτηνα εως και πολυ ακριβα

αναλογα τι θες να πετυχεις μπορεις να παρεις ετοιμο η να το κατασκευασεις ακομα και αν δεν ποιανουν τα χερια σου μπορεις απλα να σχεδιασεις και να πας σε ειδικους να σου το φτιαξουν..

η μεγαλη διαφορα που υπαρχει αναμεσα στα 2 για μενα ειναι οτι μορφονεσε με την κατασκευη πρεπει να ψαχτεις αρκετα, δεν πας απλα να το παρεις και να το βαλεις στην πριζα

και πανω απολα ξερεις ακριβως τι εχει μεσα το μαραθετι σου οποτε και ζημια να παθει ξερεις πως να κινηθεις

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν DiY και DIY.... οποις ξερει και το έχει ψαξει μπορει να κατι κατι ισως και καλυτερο απο ορισμενα κινεζικα και όχι μονο εργοστασιακα!!!

ΠΑντως το ότι έχει ISO κατι δε μου λεει απολύτος ΤΙΠΟΤΑ!!! Οποιος ξερει τι είναι το iso,,,, θα συμφωνησει μαζί μου!!

Υ.Γ.: Οποιου ΔΕΝ πιανουν τα χέρια του, καλύτερα να κατσει στα αβγα του!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Οποιου ΔΕΝ πιανουν τα χέρια του, καλύτερα να κατσει στα αβγα του!!!

........................ενα απο τα αγαπημενα μου αβαταρ.

post-203-0-37280400-1340655613.gif

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν DiY και DIY.... οποις ξερει και το έχει ψαξει μπορει να κατι κατι ισως και καλυτερο απο ορισμενα κινεζικα και όχι μονο εργοστασιακα!!!

ΠΑντως το ότι έχει ISO κατι δε μου λεει απολύτος ΤΙΠΟΤΑ!!! Οποιος ξερει τι είναι το iso,,,, θα συμφωνησει μαζί μου!!

Υ.Γ.: Οποιου ΔΕΝ πιανουν τα χέρια του, καλύτερα να κατσει στα αβγα του!!!

+100 για το ποστ

+100000 για το iso

Link to comment
Share on other sites

και για το θεμα της εγγυησης δεν μιλησε κανενας .....

περνω πχ ενα glo , χαλαει το παω πισω μου δινουν αλλο .

περνω ενα diy απο τον οποιοδηποτε χαλαει και μου το παιζει αμερικανος ......

Οποτε την σιγουρια που μου παρεχει ενα εργοστασιακο δεν μου την παρεχει το diy . το εργοστασιακο εχει ενα κοστος πχ 700 ευρο , το πληρωνω μια φορα , το diy το πληρωνω (πχ) 400 και οταν χαλασει ειμαι υποχρεωμενος Η να δωσω αλλα 400 Η τελικα να παω σε εργοστασιακο ...

συμφωνω και εγω οτι υπαρχουν diy και diy αλλα δεν συμφωνω για το οποιανου δεν ποιανουν τα χερια του να κατσει στα αυγα του , γιατι δεν νομιζω οτι οσοι ξεκινησαν να ασχολουνται με τα diy το ειχαν ''εμφυτο'' το πραμα και δεν χαλασαν ποτε τιποτα .....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου αλλα αν ενα diy ειχε εγγυηση ειχε ολα αυτα που εχει ενα ετοιμο δεν θα ειχε τα λεφτα που εχει που ειναι τα υλικα και καποιο ποσο για το κοπο του δημιουργου

Επισης για να ειναι σωστος και ο δημιουργος πρεπει να αποκαταστησει τη βλαβη αν προερχεται απο κακοτεχνια του και οχι απο καποια φυσιολογικη φθορα

Το diy εχει ρισκο για μενα και για τους δυο και γιαυτον που αγοραζει και γιαυτον που πουλαει επειδη μπορει να μπει μεσα αν χαλασει κατι γιατι πρεπει να το αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

και για το θεμα της εγγυησης δεν μιλησε κανενας .....

περνω πχ ενα glo , χαλαει το παω πισω μου δινουν αλλο .

περνω ενα diy απο τον οποιοδηποτε χαλαει και μου το παιζει αμερικανος ......

Οποτε την σιγουρια που μου παρεχει ενα εργοστασιακο δεν μου την παρεχει το diy . το εργοστασιακο εχει ενα κοστος πχ 700 ευρο , το πληρωνω μια φορα , το diy το πληρωνω (πχ) 400 και οταν χαλασει ειμαι υποχρεωμενος Η να δωσω αλλα 400 Η τελικα να παω σε εργοστασιακο ...

συμφωνω και εγω οτι υπαρχουν diy και diy αλλα δεν συμφωνω για το οποιανου δεν ποιανουν τα χερια του να κατσει στα αυγα του , γιατι δεν νομιζω οτι οσοι ξεκινησαν να ασχολουνται με τα diy το ειχαν ''εμφυτο'' το πραμα και δεν χαλασαν ποτε τιποτα .....

υπάρχουν μαγαζιά και μαγαζιά που μπορείς να αγοράσεις τα υλικά για DIY.

Από εκεί που τα πήρα εγώ ξέρω ότι αν κάτι είναι ελλατωματικό από την αρχή του στο αλλάζει χωρίς καμια χρέωση... από κει και πέρα όπως είπαν και τα παιδιά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου άσε καλύτερα τους ειδικούς

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνεις υλικά που είναι ποιοτικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να πάθει κάτι, εκτός από κακοτεχνία, για το άστο στους ειδικούς δεν συμφωνώ γιατί και οι ειδικοί μέχρι να γίνουν μαστορες ήταν βοηθοί και έκαναν πατάτες, στο φόρουμ υπάρχουν θέματα κατασκευής φωτιστικών και δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να ακολουθησεις σωστή συνδεσμολογία, το θέμα είναι να θέλεις να το κάνεις και θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνεις υλικά που είναι ποιοτικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να πάθει κάτι, εκτός από κακοτεχνία, για το άστο στους ειδικούς δεν συμφωνώ γιατί και οι ειδικοί μέχρι να γίνουν μαστορες ήταν βοηθοί και έκαναν πατάτες, στο φόρουμ υπάρχουν θέματα κατασκευής φωτιστικών και δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να ακολουθησεις σωστή συνδεσμολογία, το θέμα είναι να θέλεις να το κάνεις και θα τα καταφέρεις.

+100000000

Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνεις υλικά που είναι ποιοτικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να πάθει κάτι, εκτός από κακοτεχνία, για το άστο στους ειδικούς δεν συμφωνώ γιατί και οι ειδικοί μέχρι να γίνουν μαστορες ήταν βοηθοί και έκαναν πατάτες, στο φόρουμ υπάρχουν θέματα κατασκευής φωτιστικών και δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να ακολουθησεις σωστή συνδεσμολογία, το θέμα είναι να θέλεις να το κάνεις και θα τα καταφέρεις.

θα συμφωνησω σε αυτα που λες οσο για τον ειδικο πανω στην κατασκευη θελει πολυ ψαξιμο γιατι οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι κ εγω την πατησα κ τωρα πρεπει να τον ξανα φτιαξω παλι απο την αρχη,γιατι απο πατατες που λες αλλο τιποτα να εχω να σου δινω.Υπαρχουν αξιολογα ατομα που κανουν οντως φοβερη δουλεια κ δυστηχως τους εμαθα τωρα.Για το εργοστασιακο θα συμφωνησω κ με το geosid πανω στο θεμα εγγυησης κ οτι το πληρωνης μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...