Jump to content

Τα Υπέρ Και Τα Κατά Ενός Diy Φωτιστικό Με Ένα Εργοστάσιακο!


manos23

Recommended Posts

και για το θεμα της εγγυησης δεν μιλησε κανενας .....

περνω πχ ενα glo , χαλαει το παω πισω μου δινουν αλλο .

περνω ενα diy απο τον οποιοδηποτε χαλαει και μου το παιζει αμερικανος ......

Οποτε την σιγουρια που μου παρεχει ενα εργοστασιακο δεν μου την παρεχει το diy . το εργοστασιακο εχει ενα κοστος πχ 700 ευρο , το πληρωνω μια φορα , το diy το πληρωνω (πχ) 400 και οταν χαλασει ειμαι υποχρεωμενος Η να δωσω αλλα 400 Η τελικα να παω σε εργοστασιακο ...

συμφωνω και εγω οτι υπαρχουν diy και diy αλλα δεν συμφωνω για το οποιανου δεν ποιανουν τα χερια του να κατσει στα αυγα του , γιατι δεν νομιζω οτι οσοι ξεκινησαν να ασχολουνται με τα diy το ειχαν ''εμφυτο'' το πραμα και δεν χαλασαν ποτε τιποτα .....

Ποιος είπε οτι στα DiY δεν υπαρχει εγγύηση??

Σε φωτιστικά με Τ5 υπαρχει εγγυηση!! Εγω σε οσα εχω φτιαξει.... και πιστεψε με είναι πολλα..... εχω δώσει!!. Πως γινεται αυτό?

Μα ειναι απλό!!! Τι εχει ενα φωτιστικό με λαμπες Τ5 που να χρειαζεται εγγυηση? ΜΟΝΟ τα ballast. Κι αυτα... οταν ειναι επώνυμα σου δινουν 2 χρονια εγγύηση απο την ημερομηνια με την αποδειξη αγορας!!!!

Πόσα εργοστασιακα έχουν 2 χρονια??

Αν παίρνεις υλικά που είναι ποιοτικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να πάθει κάτι, εκτός από κακοτεχνία, για το άστο στους ειδικούς δεν συμφωνώ γιατί και οι ειδικοί μέχρι να γίνουν μαστορες ήταν βοηθοί και έκαναν πατάτες, στο φόρουμ υπάρχουν θέματα κατασκευής φωτιστικών και δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να ακολουθησεις σωστή συνδεσμολογία, το θέμα είναι να θέλεις να το κάνεις και θα τα καταφέρεις.

Ορισμενοι δεν θεωρουν τον εαυτο τους ικανό ουτε μια συνδεσμολογια που τους δινεται να κανουν!!!

Αλλα και πάλι..... επειδη μιλαμε για ρευματα μια απροσεξία και μπορει να αποβει μοιραία!!!

Δε μιλησε κανενας για πυρινικους φυσικούς αλλα ουτε για παταταες!!

ΚΑι ναι. Θεωρω οτι υπαρχουν ορισμένου που το έχουν.... και ορισμενοι που δεν το έχουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμμεση διαφημιση, τρομολαγνια, κινδυνολογια, περιαυτολογισμοι, σουτηλεωλογία, σιγαρεμαλακισμοί... μηπως πρεπει να κουλαρουμε ολοι εδω μεσα?! Τι στο π... γινεται?! Ας βαλει το αφεντικο μια ταξη εδω μεσα και τερμα ολες οι δοσοληψιες εδω... μονο αγαθες αγγελιες... Φθηρει το φορουμ δεν το βλεπετε?!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε οτι στα DiY δεν υπαρχει εγγύηση??

Σε φωτιστικά με Τ5 υπαρχει εγγυηση!! Εγω σε οσα εχω φτιαξει.... και πιστεψε με είναι πολλα..... εχω δώσει!!. Πως γινεται αυτό?

Μα ειναι απλό!!! Τι εχει ενα φωτιστικό με λαμπες Τ5 που να χρειαζεται εγγυηση? ΜΟΝΟ τα ballast. Κι αυτα... οταν ειναι επώνυμα σου δινουν 2 χρονια εγγύηση απο την ημερομηνια με την αποδειξη αγορας!!!!

Πόσα εργοστασιακα έχουν 2 χρονια??

οτι εισαγετε την Ε.Ε εχει 2 χρονια εγγυηση ειτε το θελει ειτε δεν το θελει ο κατασκευαστης η ο εμπορος. σκεψου ενα ακραιο σεναριο, σε ιδιοκατασκευη αν κατσει η στραβη, δεν μιλαμε για μπαλαστ αλλα για βραχυκυκλωμα με τραυματισμο ανθρωπου τι θα περιλαμβανει η εγγυηση σου?
Link to comment
Share on other sites

οτι εισαγετε την Ε.Ε εχει 2 χρονια εγγυηση ειτε το θελει ειτε δεν το θελει ο κατασκευαστης η ο εμπορος. σκεψου ενα ακραιο σεναριο, σε ιδιοκατασκευη αν κατσει η στραβη, δεν μιλαμε για μπαλαστ αλλα για βραχυκυκλωμα με τραυματισμο ανθρωπου τι θα περιλαμβανει η εγγυηση σου?

Ισως τα εξοδα περιθαλψης η κηδειας. :D

(χιουμορ!!!! :) )

Link to comment
Share on other sites

ισως τα εξοδα περιθαλψης η κηδειας. :D

(χιουμορ!!!! :) )

χα χα χα δίκαιο έχεις Στράτο!
Link to comment
Share on other sites

Κάθε προϊόν έχει τον αγοραστή του. Άλλος προτιμάει το εργοστασιακό και άλλος μια ιδιοκατασκευή. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι το θέμα άνοιξε για να "κερδίσει" κάποιος, αλλά για να παρουσιαστούν τα θετικά και τα αρνητικά στα μέλη τα οποία θα κληθούν να επιλέξουν τι είναι καλύτερο για το ενυδρείο τους.

Προσωπικά εγώ δεν θα έλεγα όχι σε μια ιδιοκατασκευή η οποία περιλαμβάνει το μεράκι του δημιουργού της, αρκεί να είναι σοβαρή δουλειά και να πληρεί κριτήρια ασφαλείας. Αυτό το διαπιστώνεις εύκολα βλέποντας παλιότερες δουλειές του.

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όλα τα χρόνια ενασχόλησης μου με το χόμπι του θαλασσινού πάντα ήμουν της εργοστασιακης επιλογής.Μπορει τώρα να διανύουμε μια απίστευτη κρίση σε όλους τους τομείς αλλά θα ήθελα να πω ηδικα στα νεότερα παιδιά στο χόμπι ότι πριν μια δεκαετία σχεδόν σε εποχή ακμής για την οικονομία μας αυτό που αντιμετωπισα εγώ και όσοι παλιοί ξεκινήσαμε τότε ήταν ένα χομπι απόμακρο σε οικονομική κλίμακα με παράλογες τιμές τόσο στο εσωτερικο αλλά και στο εξωτερικό.Απλο παραδειγμα ηταν οτι για να αποκτούσες ένα νορμαλ φωτιστικο όχι τίποτα τρομερο ήθελες πολλά λεφτά τοσα οσο ενα ανάλογο κορυφαίο της τωρινής εποχής.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι η κατασκευή DIY μπορεί να είναι χαμηλότερη από άποψη χρημάτων αλλά δεν μπορεί να γίνει πανακια και να συγκριθεί με έτοιμα φωτιστικά για πόλους λόγους όπως Ασφάλεια,Εγγύηση,Εταιρία κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όλα τα χρόνια ενασχόλησης μου με το χόμπι του θαλασσινού πάντα ήμουν της εργοστασιακης επιλογής.Μπορει τώρα να διανύουμε μια απίστευτη κρίση σε όλους τους τομείς αλλά θα ήθελα να πω ηδικα στα νεότερα παιδιά στο χόμπι ότι πριν μια δεκαετία σχεδόν σε εποχή ακμής για την οικονομία μας αυτό που αντιμετωπισα εγώ και όσοι παλιοί ξεκινήσαμε τότε ήταν ένα χομπι απόμακρο σε οικονομική κλίμακα με παράλογες τιμές τόσο στο εσωτερικο αλλά και στο εξωτερικό.Απλο παραδειγμα ηταν οτι για να αποκτούσες ένα νορμαλ φωτιστικο όχι τίποτα τρομερο ήθελες πολλά λεφτά τοσα οσο ενα ανάλογο κορυφαίο της τωρινής εποχής.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι η κατασκευή DIY μπορεί να είναι χαμηλότερη από άποψη χρημάτων αλλά δεν μπορεί να γίνει πανακια και να συγκριθεί με έτοιμα φωτιστικά για πόλους λόγους όπως Ασφάλεια,Εγγύηση,Εταιρία κ.λ.π

+10000
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...