Jump to content

Επιτέλους Θα Μάθουμε Τις Διαφορές Απο Τα Είδη Της Xenia Που Υπάρχουν Στο Χόμπι.


Recommended Posts

Ενα πολύ καλό βίντεο για τα είδη της Xenia που υπάρχουν στο χόμπι μας.Οι διαφορές μεταξύ τους σε καλή ποιότητα βίντεο απο μια φάρμα που στην Αμερική κάνει θραύση.

Link to comment
Share on other sites

και ενα βιντεακι πως τις ξηλωνουμε τις καταραμενες..?χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

και ενα βιντεακι πως τις ξηλωνουμε τις καταραμενες..?χεχεχε

Εγώ ψάχνω να βρω και εσύ δεν τις θες;

Link to comment
Share on other sites

πηγανε εκει που δεν επρεπε και εξαπλωνονται σαν ασθενεια...ας οψεται το μπλου τανγκ που φταιει γιαυτο....

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό τα επιθετικά τα κρατάω ή στο υπόστρωμα ή πάνω σε μικρό βραχάκι να βγαίνει και να τεμαχίζεται εύκολα.Πάλι θα κόψω μέσα στην βδομάδα.Τώρα που βρήκαμε και την άσπρη.....ας είναι καλά ο johnlaz!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι τα κραταω αλλα το βραχακι ηταν μικρο επαιξε λιγη μπαλλα το τρελλο τανγκ μου και το πεταξε εκει που δεν επρεπε...

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Οποίος θέλει ας στείλει πμ η αποκια μεγαλώνει και μου φωνάζει "κλαδεψε με" ... :)

Τελικά υπάρχουν πολλά είδη εκεί έξω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ενώ είχα για να δώσω σε 10 άτομα τουλάχιστον.....γύρισα και δεν εχω ουτε για δείγμα!!!!!!! :bigemo_harabe_net-88:

Τι να έπαθε ??? Είχα πραγματικά πάρα πολύ και οχι μόνο σε ενα σημείο!!! Γνωρίζει κάνεις το λόγο που εξαφανίστηκε????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ενώ είχα για να δώσω σε 10 άτομα τουλάχιστον.....γύρισα και δεν εχω ουτε για δείγμα!!!!!!! :bigemo_harabe_net-88:

Τι να έπαθε ??? Είχα πραγματικά πάρα πολύ και οχι μόνο σε ενα σημείο!!! Γνωρίζει κάνεις το λόγο που εξαφανίστηκε????

Απότομο στέγνωμα του ενυδρείου απο θρεπτικά μπορεί εύκολα να την ξεκάνει.

Link to comment
Share on other sites

Απότομο στέγνωμα του ενυδρείου απο θρεπτικά μπορεί εύκολα να την ξεκάνει.

Οταν λες θρεπτικα συστατικα γι'αυτην εννοεις σιγουρα τα νιτρικα ε;

Πως γινεται ομως σε ενυδρειο με πολυ πολυ μικρο ποσοστο νιτρικων να ευδοκιμει,και σε ενυδρειο με αρκετα νιτρικα να μη μπορει να σταθει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο που φιλοξενεί μαλακά και σκληρά και LPS πρέπει να υπάρχει πάντα μια αναλογία στο νερό με ΝΟ3 και ΡΟ4.Ακούγεται τρελό μιάς και τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρουν πολλοί ξεκινάνε απο αυτά.Ακόμα και οι άλγες και τα διάτομα είναι απαραίτητα.Αλλοι όταν διαπιστώσουν το πρόβλημα ρίχνουν νιτρικά και φωσφορικά σε καθημερινή βάση.Απο την άλλη η ξένια είναι ενα κοράλλι που χανόταν για πολλά χρόνια στην μεταφορά λόγω της τοξικότητας της.Δεν νομίζω να υπάρχει χειρότερη μυρωδιά σε ζωντανό.Είναι το κουνάβι του χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... Οταν εξαφανιστηκε μου ειπαν δεν ειχε νιτρικα ουτε φω

σφορικα! Μηπως επειδη δεν εριξε κανεις τροφη? Ευτυχως αρχισε να μικραινει τοσο που στο τελος εξαφαφανιστηκε αλλιως θα εβρισκα το ενυδρειο στο δρομο!!!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες θρεπτικα συστατικα γι'αυτην εννοεις σιγουρα τα νιτρικα ε;

Πως γινεται ομως σε ενυδρειο με πολυ πολυ μικρο ποσοστο νιτρικων να ευδοκιμει,και σε ενυδρειο με αρκετα νιτρικα να μη μπορει να σταθει;

Σε γενικές γραμμές η xenia ειναι απρόβλεπτο ζωντανό εχει παρατηρηθεί αρκετές φορές κομμάτι frag να πολλαπλασιάζετε με απίστευτους ρυθμούς και στην πορεία απο απότομη μεταβολή των νιτρικών η του ph να χάνετε εξ ολοκλήρου απο το ενυδρείο.Σημαντικό είναι το ph να μην έχει μεγάλες και απότομες διαφορές διοτι ειναι υπερβολικά ευαίσθητο ζωντανό σε σχέση με τις μεταβολές αυτές ιδικά σε πολύ υψηλό ph.Επίσης τα πολλά νιτρικά πέρα απο τα 5-10 ppm μπορούνε άνετα να την σκοτώσουν.Βασική προϋπόθεση προσωπικά για εμένα είναι η εβδομαδιαία προσθήκη βακτηριδίων σε συνδυασμό με κάποια ήδη κατεψυγμένης τροφής microphytoplankton στο ζωντανό ως υποκατάστατο αν έχουμε μη μετρήσιμα νιτρικά.Στην περίπτωση μου έχει δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν πήρα ένα πολυ μικρό frag αμέσως έβγαλε 5-6 καινούριους κορμούς και μετα σταμάτησε και έχει μείνει έτσι. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι μου ανέβηκε το μαγνήσιο και ασβέστιο λόγο αλατιού. Αλλα και τώρα που το εφτιαξα πάλι έτσι έχει μείνει!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικα δούλεψε αρνητικά η απότομη αλλαγή του KH.....(5 για μια εβδομάδα) αλλα και η έλλειψη microphytoplankton!

Κατα τα αλλα ομως... η κίνηση τις ΧΕΝΙΑ οφείλεται καθαρά στην ροη του νερού έτσι? Γιατι ειχα την ιδια αλλα δεν ειχα τετοιο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

θαναση εμενα πολλαπλασιαζεται σαν μανιακη.εχω 2 ειδη.τα νιτρικα μου ειναι 20.μονιμως.βακτηρια ειναι κομμενα μαχαιρι πανω απο μηνα,και οι ξενιες ολο και φουντωνουν....

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα ομως... η κίνηση τις ΧΕΝΙΑ οφείλεται καθαρά στην ροη του νερού έτσι? Γιατι ειχα την ιδια αλλα δεν ειχα τετοιο αποτέλεσμα!

Αν αναφέρεσαι στο σταμάτημα του pulsing μπορει να συμβεί χωρις να συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για κάποιο διάστημα.

Τέτοια συμπεριφορά έχει παρατηρηθεί και έχει καταγράφει και στην φύση και είναι ναι μεν μυστήριο άλλα και άκρος φυσιολογική..

Link to comment
Share on other sites

Ναι Θανάση στο Pulsing αναφέρομαι....βεβαια εμενα δεν ξεκίνησε ποτε......αλλα δεν πειράζει! Μπορει να ειμαι πιο τυχερός στην επομένη,...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα κομμάτι καλό (μεγάλο) Xenia,αλλά επειδή έχω αρκετή κυκλοφορία θα ήθελα να μην είναι pulsing.Αν κάποιος έχει βαρεθεί να κόβει,ας μου στείλει ένα PM!Να θυμίσω πως μένω Αθήνα!Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η λευκή ξενία που πήρα απ΄τον ΓιάννηLAz την προηγούμενη εβδομάδα έχει γίνει τούμπανο, παρότι είναι μέσα σε τούλι με ένα βραχάκι για να κολλήσει.

Έχει βγεί ανάμεσα απ' το τούλι και έχει γίνει τουλάχιστον 1 πόντο μεγαλύτερα τα κορμάκια της.

Το ίδιο με την Ξενία του Βαλεντίνο που μου έδωσε ..... μεγαλώνει τρελά.

Χτες βράδυ έβαλα Ευφυλία και στο μισάωρο έγινε όλη πράσινη και όλη τη νύχτα τεντονώταν. Το πρωί ήταν τούμπανο !!

Μάλλον το ενυδρείο και η περιεκτικότητά του έχει να κάνει .....

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει με τα μάτια μου ενυδρεία μικρά, νανο, να είναι τουμπανα κ υγιεστατα από την πρώτη μέρα... Κ ενυδρεία στο ίδιο σπίτι με το ίδιο στήσιμο με τα ίδια υλικά 200+ λίτρα να τρέχουν 5 μήνες κ να μην μπορούν να συνέλθουν... Τα λέγαμε Κώστα στο σπίτι μου θυμάσαι?

Πάντως ακόμα δεν έχεις δει τπτ από την Ξένια...

Να μας δω ρε μάγκες που πήραμε πλέον όλοι οι ψαροκαμμενοι από μια Ξένια,που θα την δίνουμε σε κάνα μήνα που όλοι θα θέλουν να φραγκαρουν κ κανείς δε θα περνει... :)

Εγώ λέω να τις μαζεύουμε κ να της φραγκαρουμε στον Klaz... :P

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Η Ξενία είναι μια χαρά αν δεν έχεις βίτσιο να έχεις όλα τα κοράλια σου συμμαζεμένα και τακτοποιημένα.

Προσωπικά δε με χαλάει αν ο ερημίτης πάει και τρώει το ζωάνθους αφού αυτή είναι η φύση του καθώς

δε με χαλάει αν η Ξενία φυτρώσει και παραδίπλα αφού έτσι πολλαπλασιάζεται στη φύση.

Εξάλλου αυτή είναι η ομορφιά του reef ...... κατά τη δική μου γνώμη.

Ίσως βέβαια με τον καιρό να αλλάξω γνώμη, αφού όσο ζω μαθαίνω !!

ps Είμαι ερωτευμένος όμως, από προχτές με μια Ευφυλία και δεν έχω μάτια για άλλη !! :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει με τα μάτια μου ενυδρεία μικρά, νανο, να είναι τουμπανα κ υγιεστατα από την πρώτη μέρα... Κ ενυδρεία στο ίδιο σπίτι με το ίδιο στήσιμο με τα ίδια υλικά 200+ λίτρα να τρέχουν 5 μήνες κ να μην μπορούν να συνέλθουν... Τα λέγαμε Κώστα στο σπίτι μου θυμάσαι?

Πάντως ακόμα δεν έχεις δει τπτ από την Ξένια...

Να μας δω ρε μάγκες που πήραμε πλέον όλοι οι ψαροκαμμενοι από μια Ξένια,που θα την δίνουμε σε κάνα μήνα που όλοι θα θέλουν να φραγκαρουν κ κανείς δε θα περνει... :)

Εγώ λέω να τις μαζεύουμε κ να της φραγκαρουμε στον Klaz... :P

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2

Εγω εταξα οτι η επομενη φορα ανηκει δικαιωματικα στα παιδια εξων θεσσαλονικης!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι Βαλεντίνο, είσαι αστέρι παιδί ...

Με το καλό να μεγαλώσουν τα φραγκάκια, να μου μάθει και ο γιατρός να κλαδεύω

και γιατί όχι να μην έχουν όλοι οι γείτονες από μια Ξενία φραγκάκι ? :)

Εν΄ τέλη όποιος θέλει να έχει ένα ωραίο μεγάλο κοράλι και να μην περιμένει να μεγαλώσει για να το καμαρώσει,

μπορεί να επισκεφθεί ένα κατάστημα και να το αγοράσει έτοιμο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...