Jump to content

Malawi 850 Litra


stelios816

Recommended Posts

Διαστάσεις:190x60x65+sump

Όγκος:740 lit tank+115 sump

Κατηγορία:malawi

Φυτά:valisneria gigandea anubia nana

Ψάρια / Άλλα είδη: labidochromis caeruleus 1m2f Labidochromis sp. "Mbamba"1m2f Pseudotropheus socolofi‎ 1m 3fMELANOCHROMIS MAINGANO1m2f afra white top 1m2f haplochromis sp 44 1m 2f maylandia greshakei 1m2f

Διακοσμητικά υλικά: 70 κιλα αραγονιτης 90 κιλα λαβα

Φόντο: μαυρο χαρτονι

Φωτισμός:3 τ5 28watt daylite 1t5 54watt reefblue

Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Φιλτράρισμα: sump 10 litra siporax +σφουγγαρια επιστροφη 2 αντλιες 6000 λιτρα την ωρα

Θερμοστάτης:2χ200 +10 ανεμιστιρες ολα σε stc1000

Παράμετροι:

pH: 8.1

Γενική σκληρότητα (GH):20

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):14

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):5-10

Αλλαγές νερού:καθε 15 μερες 50 τις εκατο

Θερμοκρασία:χειμωνα 24.5 καλοκαιρι 26.5

στο sump μωρα περιπου 150 απο γενες ολων

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο Στελιο,να το χαιρεσαι φιλε μου. :buttrock: Καιρο εχαμε να δουμε μεγαλο αφρικανικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου πολύ ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Στελιο να το χαίρεσαι και πάλι!!!! Όμορφα ζωντανά βλέπω!!!!

Με την πρωτη ευκαιρία και ενα βίντεο ευπρόσδεκτο!!!! :D

Πως και δεν προχώρησες με haps??

Link to comment
Share on other sites

απλα βγενει πιο καλο φασμα και δινει το χρωμα τον ψαριων φιλε adib :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα λιτρα εχουν την χαρη τους αλλα ομολογω πως μου αρεσε πολυ και το ολο στυσιμο της πετρας! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απλα βγενει πιο καλο φασμα και δινει το χρωμα τον ψαριων φιλε adib :thumbup:

καταλαβα!! :)

και δεν εχεις θεμα με αλγες?νομιζω καποια στιγμη το συζητούσαν σε ενα θεμα στο φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι λίτρα! Το στήσιμο της πέτρας όλα τα λεφτά, και τα ψαράκια σου επίσης! Να το χαίρεσαιιιιιι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα το στήσιμο σου είναι από τα ποιο ωραία σε αφρικάνικο που έχω δει και το μέγεθος του ενυδρείου ιδανικό για να δείξουν τα ψάρια την ιδιοσυγκρασία τους...

Για την λάμπα "Bluereef " έχω και εγώ την ένστασή μου, εκτός ότι τα συγκεκριμένα ψάρια δεν θέλουν τόσο δυνατό φωτισμό νομίζω ότι θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με τις άλγες έτσι και αλλιώς, άσχετα με τα νιτρικά, εξάλλου το ποίο πιθανό είναι κάποια στιγμή να ανέβουν τα νιτρικά έστω και για λίγο, είτε γιατί δεν πρόλαβες να κάνεις την καθιερωμένη αλλαγή είτε γιατί σου ξέφυγε λίγο η τροφή και τότε η λάμπα θα κάνει το μαγικό της και άντε μετά να ξεμπλέξεις με την άλγη

Link to comment
Share on other sites

και στο παρελθον με το ιδιο setup λαμπων δεν αντιμετωπισα προβλημα με αλγη τωρα οσο για την ενταση του φωτισμου ειναι πολυ λιγα τα watt σε σχεση με τα λιτρα αν το λες για το στρεσαρισμα τον ψαριων τωρα για οικονομια βραστα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stelios816
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω πάντα ο καλύτερος οδηγός για το ενυδρείο μας είναι η πείρα μας και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό, αν μου έλεγες ότι η βιβλιογραφία λέει... θα διαφωνούσα αλλά εφόσον το έχεις ξανακάνει και δεν είχες πρόβλημα μαζί σου, απλά σε περίπτωση που, λέω τώρα 1 στο εκατομμύριο, δεις κάτι σκέψου ότι μπορεί να φταίει και η λάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!

Και αρκετά λίτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω πάντα ο καλύτερος οδηγός για το ενυδρείο μας είναι η πείρα μας και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό, αν μου έλεγες ότι η βιβλιογραφία λέει... θα διαφωνούσα αλλά εφόσον το έχεις ξανακάνει και δεν είχες πρόβλημα μαζί σου, απλά σε περίπτωση που, λέω τώρα 1 στο εκατομμύριο, δεις κάτι σκέψου ότι μπορεί να φταίει και η λάμπα...

ενοειτε αυτο φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο, καλοφτιαγμένο. Πράγματι είχαμε καιρό να δούμε μεγάλο αφρικάνικο.

Σε ότι αφορά τα ψάρια κι εγώ προτιμώ mbunas... :D

Αναμένουμε και κανένα βιντεάκι να θαυμάσουμε.

Να το χαίρεσαι φίλε Στέλιο! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι πολύ τυχερός που το έχω δει από κοντά είναι όλα τα λεφτά***και όχι μόνο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου Στέλιο και η επιλογή των ψαριών σου!

Μπράβο να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο και ΜΕΓΑΛΟ το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον το ενυδρείο σου αγαπητέ φίλε μπορείς να μάς δώσεις αν μπορείς 1-2 κοντινές φωτό με τις haplochromis sp 44 ;

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο Στελιο,εχει ενδιαφερον!Ενα βιντεακι θα το εκτιμουσαμε πολυ!!

haplochromis sp 44 ειναι η Αstatotilapia thick skin απο Βικτωρια;

Να το χαιρεσαι φιλε :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνησω για το στησιμο,και να με συχωρεσει ο φιλος μας.Θεωρω οτι με αυτες τις διαστασεις θα μπορουσε να κανει ενα πολυ πιο εντυπωσιακο αλλα και λειτουργικο set up.Ετσι οπως ειναι οι πετρες τωρα,μοιαζουν πολυ "τακτικα" τοποθετημενες,και θυμιζουν τοιχο.

Βεβαια ειναι προσωπικη μου γνωμη,αλλα επρεπε να την πω :)

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφ δεν εχω λογια να το περιγραψω...... Πολυ πολυ πολυ τελειο το ενυδρειο..... Να το χαιρεσαι παντα ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...