Jump to content

Από Φωτισμό, Τι;;;


krispie

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, θέλω να φτιάξω/αγοράσω ένα καπάκι για το ενυδρείο μου που έχει διαστάσεις 100*30*40(120 λίτρα).

Το ενυδρείο το έχω πάρει μεταχειρισμένο τώρα το στήνω και έχει ένα ξύλινο καπάκι με 2xT5 και 1xΤ8 το οποίο όμως θέλω να αλλάξω γιατί είναι παλιό και αρκετά ογκώδες...

Από τη μια, έχω μπαλάστ, καλώδια κλπ που θα μπορούσα να φτιάξω ένα καπάκι με φωτισμό φθορισμού.

Από την άλλη βλέπω ότι, ειδικά στο θαλασσινό, τα LED έχουν προχωρήσει και χρησιμοποιούνται αρκετά...

Συν το ότι με τα LED, δεν έχεις την αλλαγή λαμπών κάθε χρόνο και έχεις μεγαλύτερη απόδοση με λιγότερο ρεύμα...

Τα κοράλια που έχω τώρα(τα διατηρώ σε ένα βαρέλι και ευελπιστώ από σήμερα να μπουν στο ενυδρείο) είναι μερικά μανιτάρια(σίγουρα 1 έχει επιζήσει...) και 1 σαρκόφυτο(το οποίο είναι κλειστό). Από ότι ξέρω δεν είναι πολύ δύσκολα κοράλια...Σαφώς με το καιρό θα βάλω κι άλλα...

Με τα LED έχουμε κανονική ανάπτυξη των κοραλιών;;;

Έχω δει και τα θέματα του nikostrex και το σκέφτομαι σοβαρά, αν έχω και λίγη βοήθεια... :rolleyes:

Πόσο περίπου θα βγει το κόστος για το καπάκι;

Με τα LED θα μπορώ αργότερα να φιλοξενήσω και σκληρά κοράλια(ή ανεμώνες/ clams) ή θα πρέπει να είναι πιο ενυσχιμένο;;;

Για την ώρα σίγουρα αποκλείεται να φιλοξενήσω κάποιον από αυτούς τους οργανισμούς... Απλά να ξέρω αν θα μπορώ...

Όποια συμβουλή, καλοδεχούμενη... :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, θέλω να φτιάξω/αγοράσω ένα καπάκι για το ενυδρείο μου που έχει διαστάσεις 100*30*40(120 λίτρα).

Το ενυδρείο το έχω πάρει μεταχειρισμένο τώρα το στήνω και έχει ένα ξύλινο καπάκι με 2xT5 και 1xΤ8 το οποίο όμως θέλω να αλλάξω γιατί είναι παλιό και αρκετά ογκώδες...Βάζεις άλλες 2-4 Τ5 και είσαι οκ.

Από τη μια, έχω μπαλάστ, καλώδια κλπ που θα μπορούσα να φτιάξω ένα καπάκι με φωτισμό φθορισμού.

Από την άλλη βλέπω ότι, ειδικά στο θαλασσινό, τα LED έχουν προχωρήσει και χρησιμοποιούνται αρκετά...

Συν το ότι με τα LED, δεν έχεις την αλλαγή λαμπών κάθε χρόνο και έχεις μεγαλύτερη απόδοση με λιγότερο ρεύμα...Και λιγότερη θερμοκρασία+για να το καταλάβεις καλύτερα το φάσμα του φωτισμού είναι με PAR&PUR εκεί τα λέντ τα σπάνε...

Τα κοράλια που έχω τώρα(τα διατηρώ σε ένα βαρέλι και ευελπιστώ από σήμερα να μπουν στο ενυδρείο) είναι μερικά μανιτάρια(σίγουρα 1 έχει επιζήσει...) και 1 σαρκόφυτο(το οποίο είναι κλειστό). Από ότι ξέρω δεν είναι πολύ δύσκολα κοράλια...

Τα κοράλλια που λές αν και "εύκολα "δεν ζούνε πολλές μέρες χωρίς φώς...άρα βγάλτα απο τον κουβά εχθές....

Σαφώς με το καιρό θα βάλω κι άλλα...

Με τα LED έχουμε κανονική ανάπτυξη των κοραλιών;;Αυτή τώρα τί ερώτηση είναι....Φυσικά και έχουμε...λές όλοι εμείς που βάλαμε λέντ να τα βάλαμε για πλάκα????Οι μεγαλύτερες εταιρίες στον χώρο στρέφονται εκεί..αυτό τα λέει όλα.

Έχω δει και τα θέματα του nikostrex και το σκέφτομαι σοβαρά, αν έχω και λίγη βοήθεια... :rolleyes:

Πόσο περίπου θα βγει το κόστος για το καπάκι;Δεν θα φτιάξεις κλειστό καπάκι αλλά φωτιστικό το κόστος είναι ανάλογο τι και πόσα λέντ θα χρησιμοποιήσεις τί μετασχηματιστές,τι ψύχρα θα χρησιμοποιήσεις,αν θέλεις έξτρα μικροϋπολογιστή για ανατολή δύση,κύκλο φεγγαριού...... και άλλα πολλά.Αν πιάνουν τα χέρια σου δεν έχει περιορισμούς το χόμπι.

Με τα LED θα μπορώ αργότερα να φιλοξενήσω και σκληρά κοράλια(ή ανεμώνες/ clams) ή θα πρέπει να είναι πιο ενυσχιμένο;;;

αυτά μετα τον πρώτο χρόνο οχι για τον φωτισμό αλλά γιατί χρειάζονται "ώριμο"ενυδρείο.Δεν κάνει ο φωτισμός το ενυδρείο απλά είναι μια σημαντική παράμετρος.Είσαι αρχάριος και άπειρος μήν υπερεκτιμήσεις τις δυνατότητες σου μέχρι να περάσει ο πρώτος χρόνος.Σε αυτό το διάστημα διάβασμα ώστε να ξέρεις τις απαιτήσεις που έχουν τα κοράλλια που σκέφτεσαι να αποκτήσεις.Είναι τόσα πολλά που πρέπει να προσέξεις.Θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

Για την ώρα σίγουρα αποκλείεται να φιλοξενήσω κάποιον από αυτούς τους οργανισμούς... Απλά να ξέρω αν θα μπορώ...Θα μπορείς άνετα.

Όποια συμβουλή, καλοδεχούμενη... :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για να βάλω και άλλες Τ5 δεν ξέρω γιατί, μου φαίνεται πολύ μεγάλη η κατανάλωση σε ρεύμα(δεν το έχω απορρίψει ακόμα πάντως...)

Τα κοράλλια που έχω στο βαρέλι τα έχω με ένα σποτ γιατί είχα πολλές εργασίες με την προετοιμασία του ενυδρείου, διαλύεται το αλάτι και μπλουμ...

Τώρα για το φωτιστικό, θα ήθελα καλύτερα να μην είναι κρεμαστό, φαντάζομαι πρέπει να είναι ανοιχτό από πάνω ώστε να αερίζεται η ψύχτρα, σωστά; Σκεφτόμουν να πατάει πάνω στο ενυδρείο με κάποιο τρόπο...

Τώρα όσων αφορά στο πόσα LED χρειάζεται, περιμένω να μου πείτε...

Για υπολογιστή με ανατολή-δύση, δεν...

Δεν θέλω να ανέβει πολύ το κόστος...

Για τους δύσκολους σε απαιτήσεις (φωτός και άλλων..) οργανισμούς το ανέφερα γιατί θέλω να ξέρω αν το κόστος ενός φωτιστικού LED που να καλύπτει τις απαιτήσεις τους ανεβαίνει πολύ περισσότερο από ένα φωτιστικό(LED πάλι) που να μπορώ να διατηρώ μέχρι μεσαίων απαιτήσεων οργανισμούς...

Γιατί αν πάω σε φωτιστικό φθορισμού για παράδειγμα θα πάω σε 0,5W/λίτρο ώστε να με καλύπτει σε εύκολα κοράλλια...

Σίγουρα δεν πρόκειται να φιλοξενήσω κανένα(!) δύσκολο οργανισμό στο άμμεσο μέλλον...

Απλά θέλω να ξέρω πόσο παραπάνω θα κοστίσει ώστε αν μου τη βιδώσει κάποτε, να μπορώ...

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρεις στις Τ5 δεν στέκουν.Μπορείς πολύ έυκολα να βάλεις άλλες 2 με ένα μετασχηματιστή και τις βάσεις με ένα ανακλαστήρα την καθε μία και να βγάλεις την Τ8.Είναι πιο έυκολο απο την κατασκευή με τα λέντ.Το πόσα λέντ θα χρειαστείς και τι φακούς δεν έχεις παρά να ρωτήσεις τα μαγαζιά που πουλάνε λέντ για το κόστος και την γνώμη τους.Αν τους δώσεις διαστάσεις σίγουρα θα σου πούνε την καλύτερη λύση.Τα λίνκ νομίζω υπάρχουν στον χρήσιμο οδηγό που έχει γράψει ο Νίκος και άλλα πόστ στο DIY του φωτισμού που έχουν κάνει άλλα παιδιά.Η αναλογία που γράφεις δεν είναι σωστή.Πιο παλιά λέγανε για watt ανα λίτρο με τα χρόνια άλλαξαν πολλά στο θέμα φωτισμός.Ολα τα κοράλλια θέλουν διαφορετικό par και φάσμα.Φυσικό είναι οι πιο πολύ χομπίστες (βάζω και μένα μέσα)θέλουμε τα πάντα φωτοσυνθετικά-μή φωτοσυνθετικά και καταλαβαίνεις.Πολύ πιο σωστός είναι ο κανόνας κοράλλια και τι par θέλουν =watt/par και τύπος φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...