Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γέμισε το να το δούμε!!!!!!

Απο ψάρια τι αποφάσισες?

Της επόμενες ημέρες θα συνεχίσω με το υπόλοιπο στήσιμο, ετοιμάζεται ο ηλεκτρολογικός πίνακας που θα υποστηρίξει της συσκευές, τα φίλτρα και η επεξεργασία του σχιστόλιθου Άρτας μιας και είναι σε μεγάλες πλάκες και θέλουν αρκετή δουλεία.

Από ψάρια έχω σχεδόν καταλήξει σε ένα πλάνο αλλά περιμένω να εξελιχτεί το στήσιμο των πετρών πρώτα για να δω αν θα καταφέρω να συνδυάσω και μεγαλύτερες κρυψώνες για τα haps!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλος εισαι βρε,και τρως ολο το φαγητο σου :P

Άστα Βασίλη, κάθε καλοκαίρι αυτά παθαίνω, μπύροκοιλία!!!

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις ωραιότερες στιγμές στο χόμπι μας,καλογέμιστο και καλή συνέχεια...

υ.γ.

ο Νώε πολύ πουλ-μουρ :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλογέμιστο!

Κουκλος εισαι βρε,και τρως ολο το φαγητο σου :P

Συμφωνώ, αλλά ο Νώε είναι όλα τα λεφτά. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φιλε! Προσωπικα θα εβγαζα το εσωτερικο φιλτρο και θα το ετρεχα μονο με εξωτερικα.Απο συνδιασμο ψαριων θα προτεινω τα pseudotropheus demasoni με labidochromis caeruleus και pseudotropheus acei yellow tail τα πιο ομορφα για μενα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Ο Νώε όντος είναι άλλη φάση, και αγαπαει πολύ και τα ψάρια, τώρα θέλω να τον μάθω να τα ταΐζει κιόλας!

Χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φιλε! Προσωπικα θα εβγαζα το εσωτερικο φιλτρο και θα το ετρεχα μονο με εξωτερικα.Απο συνδιασμο ψαριων θα προτεινω τα pseudotropheus demasoni με labidochromis caeruleus και pseudotropheus acei yellow tail τα πιο ομορφα για μενα!

Αυτή ακριβώς η σύνθεση που προτείνεις είναι μια από της επιλογές μου, βέβαια με τα acei θα πέφτουν πολλές φάπες αλλά βλέπουμε!

Όσο για τα φίλτρα δεν είναι λάθος η σκέψη σου αλλά αφού υπάρχει το εσωτερικό και θα βάλω και ένα καλό εξωτερικό θα είμαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φιλε! Προσωπικα θα εβγαζα το εσωτερικο φιλτρο και θα το ετρεχα μονο με εξωτερικα.Απο συνδιασμο ψαριων θα προτεινω τα pseudotropheus demasoni με labidochromis caeruleus και pseudotropheus acei yellow tail τα πιο ομορφα για μενα!

Έχουμε καταλάβει πλέον τα αγαπημένα σου :rasp: ,αλλά το παλικάρι ίσως παίξει με aulonakara

Για το εσωτερικό φίλτρο συμφωνώ ,κερδίζεις λίτρα,αν μπορείς να παίξεις με 2 εξωτερικά.Αλλιώς κρατάς

το εσωτερικό μαζί με 1 εξωτερικό και αναβαθμίζεις αργότερα

υ.γ.

με πρόλαβες ebenos

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καταλάβει πλέον τα αγαπημένα σου :rasp: ,αλλά το παλικάρι ίσως παίξει με aulonakara

Για το εσωτερικό φίλτρο συμφωνώ ,κερδίζεις λίτρα,αν μπορείς να παίξεις με 2 εξωτερικά.Αλλιώς κρατάς

το εσωτερικό μαζί με 1 εξωτερικό και αναβαθμίζεις αργότερα

υ.γ.

με πρόλαβες ebenos

Η αρχική μου σκέψη, αν δεις και τα πρώτα μου ποστ ήταν μόνο 3 χαρέμια mbuna, με της προτάσεις των φίλων μας μπήκαν και τα aulonocora στο παιχνίδι. Έχω ένα setup στο μυαλό μου για ένα συγκεκριμένο στήσιμο με 3 στιβάδες από πέτρες και αρκετές σπηλιές γιατί δεν μου αρέσουν τα κατά μήκος στησίματα, αν κατάφερω να το συνδυάσω και με κάποιες μεγαλύτερες χωρίς να μου αλλάξει το αρχικό πλάνο τότε ίσως να βάλω και κάποιες aulonocora!

Όσο για το εσωτερικό φίλτρο συμφωνώ ότι αν βγει θα κερδίσω και άλλο χώρο αλλά μιας και το πλήρωσα και το έχει μέσα δεν μπαίνω στην διαδικασία να ξεκολαω σιλικόνες! Εξάλλου μια χαρά φίλτρα είναι και το juwel ειδικά για μηχανική και χημική υποστήριξη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς η σύνθεση που προτείνεις είναι μια από της επιλογές μου, βέβαια με τα acei θα πέφτουν πολλές φάπες αλλά βλέπουμε!

Όσο για τα φίλτρα δεν είναι λάθος η σκέψη σου αλλά αφού υπάρχει το εσωτερικό και θα βάλω και ένα καλό εξωτερικό θα είμαι μια χαρά!

Τα acei αν και ειναι γιγαντες μπροστα στα demasoni ειναι απο τα πιο ηρεμα mbuna θα τα βλεπεις συνεχεια εξω να κοβουν βολτες και να ''κοπαδιαζουν'' κι ολας!Τα demasoni σε μενα ποτε δεν ασχοληθηκαν με τα acei μονο μεταξυ τους εχουν κυνηγητα αλλα με αρκετες κρυψωνες ολα ζουν αρμονικα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της άποψης πως σε τέτοιου μεγέθους ενυδρεία, ο κόπος να βγάλεις το εσωτερικό σε συνδυασμό με τον όγκο που κερδίζεις αν βγει, δεν αξίζει να το βγάλεις. Μπορείς όπως είπες να το χρησιμοποιήσεις και για μηχανική φίλτρανση και σαφώς συνεισφέρει και στην κυκλοφορία.

Αναμένουμε το στήσιμο και την απόφαση για ψάρια.

Καλή συνέχεια Νίκο! :)

Link to comment
Share on other sites

Είτε το αφήσεις(το εσψωτερικό) είτε το αντικαταστήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλά πρωσοπικά εμένα σε ενα αφρικάνικο ένα τέτοιου τύπου εσωτερικό χαλάει την ομορφιά, αλλά και σου κλέβει και πόντους απο το πολύ σημαντικό μήκος που είναι απαραίτητο ειδικα με αφρικάνες.

Πάντως εγώ στην θέση σου θα το αντικαταστούσα. Αλλά ο καθένας έχει την δική του γνώμη και σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Περιμένουμε εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την ανοησία και έβγαλα το εσωτερικό απο το rio 400 ,και ταλαιπωρήθηκα και δεν κέρδισα και ιδιαίτερο χώρο και βέβαια βρήκα και κάποια προβλήματα μπροστά μου από την αφαίρεση.

1.Ηταν δύσκολο να θερμάνω το ενυδρείο γιατί ο θερμαντήρας είναι μέσα στο φίλτρο πάνω στη κυκλοφορία και τι θερμαινει πιο έυκολα ,αναγκάστηκα να πάρω εξωτερικο θερμαντήρα γιατί δεν ήθελα να φάινεται μέσα στο ενυδρείο.

2.Με τα εξωτερικά φίλτρα που έχω δεν έχω την εύκολη πρόσβαση όπως είναι το εσωτερικό ώστε για παράδειγμα να προσθέσω αν θέλω και εύκολα για παράδειγμα κάρβουνο.

3.Η μπούκα του εσωτερικού σπάζει εύκολα το πιθανό φίλμ που σχηματίζεται στην επιφάνεια του νερου.

Μετά από όλα αυτά γνώμη μου είναι να το κρατήσεις και να αλλάξεις τα πιο πολλά σφουγγάρια με βιολογικό κεραμεικό υλικό ,μην ξεχνάμε εξάλλου έχει μια πολύ αξιόλογη κυκλοφορία 1000λτ/ωρα

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την ανοησία και έβγαλα το εσωτερικό απο το rio 400 ,και ταλαιπωρήθηκα και δεν κέρδισα και ιδιαίτερο χώρο και βέβαια βρήκα και κάποια προβλήματα μπροστά μου από την αφαίρεση.

1.Ηταν δύσκολο να θερμάνω το ενυδρείο γιατί ο θερμαντήρας είναι μέσα στο φίλτρο πάνω στη κυκλοφορία και τι θερμαινει πιο έυκολα ,αναγκάστηκα να πάρω εξωτερικο θερμαντήρα γιατί δεν ήθελα να φάινεται μέσα στο ενυδρείο.

2.Με τα εξωτερικά φίλτρα που έχω δεν έχω την εύκολη πρόσβαση όπως είναι το εσωτερικό ώστε για παράδειγμα να προσθέσω αν θέλω και εύκολα για παράδειγμα κάρβουνο.

3.Η μπούκα του εσωτερικού σπάζει εύκολα το πιθανό φίλμ που σχηματίζεται στην επιφάνεια του νερου.

Μετά από όλα αυτά γνώμη μου είναι να το κρατήσεις και να αλλάξεις τα πιο πολλά σφουγγάρια με βιολογικό κεραμεικό υλικό ,μην ξεχνάμε εξάλλου έχει μια πολύ αξιόλογη κυκλοφορία 1000λτ/ωρα

:)

Επειδή δεν λειτουργούν τα εικονίδια μου για φατσουλα με χαμόγελο….+10000 στον κύριο Σωκράτη!

Υ.Γ. Δεν σκέφτηκα να το βγάλω σε καμιά περίπτωση! Το περισσότερο μέρος του εσωτερικού φίλτρου θα παραμείνει για μηχανικό και χημικό φιλτράρισμα (θα υπάρχει βέβαια και λίγο siporax) και θα προστεθεί και ένα καλό εξωτερικό φίλτρο με μεγάλο κάδο για φουλ βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εγω θα θελα να κανω μια ερωτηση... εκει στη κεφαλονια ολοι τρελοι ειστε? :P μολις ειδα την αγγελια σου την τελευταια κατι επαθα...ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ :jawdrop: δεν ξερω τι σε εποιασε με αυτους τους "καποιους" απο δω μεσα που λες αλλα πιστευω πως για καποιους αλλους θα εισαι μια πραγματικα καλη παρεα... δεν σε ξερω αλλα αυτη την εικονα σχηματισα μεχρι τωρα ;) θα εκανα κρα για τις ενυδρειαρες σου αλλα να ερθω μεχρι εκει και να τα παρω παραμασχαλα δε γινεται, μιας και δεν υπαρχει μεταφορικο (22 χρονων και ανεργος ειμαι ο καημενος :bigemo_harabe_net-99:) να σε ενημερωσω πως εχεις προβλημα στα π.μ σου και αυτος ειναι και ο λογος που εγραψα εδω... ελπιζω να μην δημιουργησα καποιο προβλημα τωρα με αυτο :umm:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...