Jump to content

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται Νίκο, όσο ψηλά κι αν σκοπεύεις να φτάσεις. Αν φτιάξεις γερά την βάση, δέσει με την άμμο που θα πέσει από πάνω, δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα. Μην ταλαιπωρηθείς άδικα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην κολλας τιποτα,απλα οσο ανεβαινεις,βαζε βεντουζακια στο γυαλι ,εκει που θα ακουμαπα η πετρα ,και αυτο για να μην σου κανει καμια γρατζουνια στο γυαλι.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλας τιποτα,απλα οσο ανεβαινεις,βαζε βεντουζακια στο γυαλι ,εκει που θα ακουμαπα η πετρα ,και αυτο για να μην σου κανει καμια γρατζουνια στο γυαλι.

U are the man !!!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι αυτό το ψάρι με εξιτάρει τώρα τελευταία http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=845,αλλά δεν γνωρίζω συμπεριφορά,πιθανόν η τυπική των pseudotropheus και με τι μπορεί να συνδιαστεί.

Όσο για το στήσιμο θα σου πρότεινα τις τελευταίες πέτρες να τις κολλήσεις με εποξική και έτσι μπορεις να ξεκολλάς άνετα αν θες να

κάνεις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ebenos να ευχηθώ και εγω καλη αρχη και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!!

να σημειωσω οτι θα ηθελα πολυ να δω ενα ενυδρειο με την 3η προταση του κ. Σωκρατη με τις αυλονοκαρες! :D νομιζω οτι θα εχει πολυ κινηση και θα χαιρεσαι να το βλεπεις!

επισης οι πετρες νομιζω οτι πρεπει να βγουν ψηλα απο τη μια για το καλο των ψαριων αλλα και στο ματι θα φαινεται καλυτερα αφου εχεις αρκετο υψος!προσωπικα δεν θα κολλουσα καμια απο τις πετρες για την δικια σου ευκολια σε οποιεσδήποτε παρεμβάσεις!... :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε ebenos να ευχηθώ και εγω καλη αρχη και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!!

να σημειωσω οτι θα ηθελα πολυ να δω ενα ενυδρειο με την 3η προταση του κ. Σωκρατη με τις αυλονοκαρες! :D νομιζω οτι θα εχει πολυ κινηση και θα χαιρεσαι να το βλεπεις!

επισης οι πετρες νομιζω οτι πρεπει να βγουν ψηλα απο τη μια για το καλο των ψαριων αλλα και στο ματι θα φαινεται καλυτερα αφου εχεις αρκετο υψος!προσωπικα δεν θα κολλουσα καμια απο τις πετρες για την δικια σου ευκολια σε οποιεσδήποτε παρεμβάσεις!... :D

Στάθη σε ευχαριστώ για την παρέμβαση!

Πραγματικά η αυλονοκαρες είναι υπέροχα ψάρια με πλούσια χρώματα και θα κρατήσω και αυτή την άποψη! Ομολογώ όμως πως δεν ήταν εξ’αρχης μέσα στης επιλογές μου!

Δεν ξέρω γιατί αλλά μάλλον της έχω παρεξηγήσει από αυτό που είπε και ο κύριος Σωκράτης βλέποντας τες σε αμερικανικά ενυδρεία με τον αριθμό που της προσθέτουν! Δεν με εντυπωσιάζει αυτή η εικόνα!

Όσο για της πέτρες και εγώ αυτό το πλάνο έχω για την μια από της τρεις στιβάδες (την μεγαλύτερη) οι άλλες δυο θα είναι πιο χαμηλότερες αλλά εξίσου πυκνές, βέβαια στην πράξη θα δούμε πως θα καταφέρω να της στήσω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νίκο μην αγχωνεσαι για τα ψαρια απο τωρα...ακου τις προτασεις ολων των φιλων και βλέπεις.........Εγω στη θεση σου θα προσπαθούσα να βρω τις καταλληλες πέτρες, την αναλογη αμμο θα εκανα πειραματα με το στησιμο και τετοια πραγματα.......εχεις χρόνο.....

Να εχεις υπόψη πως τωρα καλοικαριατικα δεν θα βρεις και πολλά ψαρια διαθεσιμα.......απο Σεπτεμβρη και τα καταστηματα θα κανουν εισαγωγές και περισσότεροι χομπίστες να ασχολουνται εδω...οποτε θα εχεις καλυτερη ανταποκριση σε μια αγγελία....

Υπαρχουν πανεμορφα mbuna οπως το αγαπημένο Metriaclima aurora του φιλου μου Στράτου και αξιζει να το αναζήτησει καποιος.....δες το λίγο

Maurora.jpg

Επίσης χαιρομαι για την αποψη που θα κρατήσεις για τις aulonocara!!!!!!!Έχε τες στο πίσω μερος του μυαλού.....Αξίζουν!!!

Θα κανεις τίποτα με backround?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ψάρι και σε μικρό τελικό μέγεθος.

Έρχονται σε εισαγωγές αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικά είναι ωραίο το metriaclima ίσως το σκεφτώ και αυτό!

Όσο για της αυλονοκορες είπα και πιο πάνω τον λόγο που της έχω παρεξηγήσει, η εικόνα που συνηθίζουμε να βλέπουμε τέτοια ψάρια στα αμερικανικά setups έμενα προσωπικά με χαλαει πολύ! Δεν τα μπορώ αυτά τα φορτωμένα με 30+ ψάρια να κάνουν απλός πέρα δοθε, όμως με ένα χαρεμακι μπορεί και να συμβιβαστώ!

Από backround όχι δεν σκέπτομαι να φτιάξω κάτι, το πολύ πολύ κάποιο χαρτόνι, το θέλω όσο πιο φυσικό το ενυδρείο με πολλές μικρές τετραγωνισμένες πέτρες!

Όσο για τα υλικά ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας! Οι τιμές του δικτύου από θέμα σκληρότητας είναι πολύ υψηλές, gh κοντά στο 20 και kh 15+ το ph στο 8,5 περίπου, αν βάλω ασβεστολιθικά υλικά δεν θα έχω πρόβλημα να ανέβουν και άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ειναι τιμές!!!Μια χαρα είσαι!!!

Οσο πιο σκληρό είναι το νερό τοσο πιο δυσκολα το επιρεάζουν τα ασβεστολιθικά υλικά....προχώρα ελεύθερα...μην σε απασχολεί!

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις για βυθό, αραγωνιτη η χαλαζιακη?

Με τα demasoni τελικα και τα libido τι κάνουμε? Το τρίτο θα το βρούμε, τα δυο πρώτα να τα κρατήσουμε, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις για βυθό, αραγωνιτη η χαλαζιακη?

Με τα demasoni τελικα και τα libido τι κάνουμε? Το τρίτο θα το βρούμε, τα δυο πρώτα να τα κρατήσουμε, τι λες?

Για βυθό εγω προσωπικά εχω κανει μίξη των παραπάνω αραγωνίτη με μπέζ χαλαζιακή άμμο....αισθητικά εμένα με ικανοποιεί το αποτέλεσμα και ο αραγωνιτης βοηθα να διατηρω σε καλα επιπεδα τις σκληρότητες μου....

δες εδω πως είναι το αποτελεσμα....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57547&view=findpost&p=656583

Τωρα ξερεις ειναι και θεμα γούστου.....

Παντως προτίμησε μπεζ αποχρώσεις βυθού...

Το θεμα ψαρια....σιγουρα θα ακουσεις πολλά.....σιγουρα θα σε μπερδεψουμε... σιγουρα θα αλλαξεις γνωμη 10 φορες και το πιο πιθανό ειναι στο τελος θα κανεις κατι αλλο απο αυτο που αρχικά ειχες σκεφτεί... :P

Μολις εντόπισες το πιο δυκολο κομμάτι στην Αφρική....η συνθεση των ψαριών!!!

Τι θα εκανα εγω αν πήγαινα για mbuna.....

Θα εστεινα το ενυδρειο μου.....θα το αλλαζα μεχρι να μου κάτσει οπτικά και λειτουργικά το αποτέλεσμα και θα το αφηνα να στρωσει......

Σε αυτο το διαστημα θα εκανα την ερευνα αγοράς μου......μετα θα εβγαινα εδω και θα σας ελεγα:

Παιδια βρίσκω αυτά τα Χ είδη και αναμένεται να ερθουν και αυτα τα Ψ .

Τοτε θα κάνουμε κουβέντα!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν και είμαι άνθρωπος που προσπαθώ να τα προγραμματίσω πρώτα στο μυαλό μου και μετα να τα κάνω πράξη οι πληροφορίες σας με βοήθησαν πολύ και πιστευω ότι έχω σχηματίσει την πρώτη εικόνα!

Την τρίτη που παραλαμβάνω λοιπόν το ενυδρείο επανερχόμαστε!

Υ.Γ. πάω να δώσω στα χρυσοψαρακια μου λίγο φρέσκο νεράκι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικά είναι ωραίο το metriaclima ίσως το σκεφτώ και αυτό!

Όσο για της αυλονοκορες είπα και πιο πάνω τον λόγο που της έχω παρεξηγήσει, η εικόνα που συνηθίζουμε να βλέπουμε τέτοια ψάρια στα αμερικανικά setups έμενα προσωπικά με χαλαει πολύ! Δεν τα μπορώ αυτά τα φορτωμένα με 30+ ψάρια να κάνουν απλός πέρα δοθε, όμως με ένα χαρεμακι μπορεί και να συμβιβαστώ!

Από backround όχι δεν σκέπτομαι να φτιάξω κάτι, το πολύ πολύ κάποιο χαρτόνι, το θέλω όσο πιο φυσικό το ενυδρείο με πολλές μικρές τετραγωνισμένες πέτρες!

Όσο για τα υλικά ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας! Οι τιμές του δικτύου από θέμα σκληρότητας είναι πολύ υψηλές, gh κοντά στο 20 και kh 15+ το ph στο 8,5 περίπου, αν βάλω ασβεστολιθικά υλικά δεν θα έχω πρόβλημα να ανέβουν και άλλο?

Αγαπητέ ebenos όλα τα ψάρια μοιραία πέρα δώθε πάνε όπως λες και εσύ και ας είναι και σε οργανωμένα χαρέμια.Επειδή λοιπόν έδωσα αυτή την ιδέα και για να μην παρεξηγηθώ θέλω να πω τα εξής

Έγραψα για πολλούς αρσενικούς και αρκετές θηλυκές aulonocara ,ξέρω πολύ καλά οτι μπορεί να θεωρηθεί ως μη κλασσικό βιοτοπικό ενυδρείο αλλά πιο πολύ ως ενα διακοσμητικό ενυδρείο όπως εμένα αρέσει να τα ονομάζω.

Απλά ας ξέρουμε οτι και τα διακοσμητικά λεγόμενα ενυδρεία έχουν και αυτά τις δυσκολίες τους αλλά αυτά δεν είναι της ώρας να συζητηθούν.

Οταν τις φιλοξενούσα σε rio 400 μάζί με labido .afra, iodotopheus αύτες ήταν 3 αρσενικοί και 4 θηλυκές.Τελοσπάντων εγώ απλα καταγραφω την εμπειρία μου.Πάντως όπως αναφέρεις ενα χαρέμι μικρό 1/2 ,δεν χρειάζονται κα πολλές θηλυκες στις aulonocara κατά τη γνώμη μου θα έχει ενδιαφέρον.

Με τις παραμέτρους νερού που έχεις είσαι μια χαρά και ασβεστολοθικές να βάλεις δεν πρόκειται να γίνει τίποτα με τέτοιο ph δεν πρόκειται οι ασβεστολιθικές λογικά να επηρεάσουν και άλλο προς τα πάνω τις σκληρότητες.

Καλή επιτυχία :) :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ebenos όλα τα ψάρια μοιραία πέρα δώθε πάνε όπως λες και εσύ και ας είναι και σε οργανωμένα χαρέμια.Επειδή λοιπόν έδωσα αυτή την ιδέα και για να μην παρεξηγηθώ θέλω να πω τα εξής

Έγραψα για πολλούς αρσενικούς και αρκετές θηλυκές aulonocara ,ξέρω πολύ καλά οτι μπορεί να θεωρηθεί ως μη κλασσικό βιοτοπικό ενυδρείο αλλά πιο πολύ ως ενα διακοσμητικό ενυδρείο όπως εμένα αρέσει να τα ονομάζω.

Απλά ας ξέρουμε οτι και τα διακοσμητικά λεγόμενα ενυδρεία έχουν και αυτά τις δυσκολίες τους αλλά αυτά δεν είναι της ώρας να συζητηθούν.

Οταν τις φιλοξενούσα σε rio 400 μάζί με labido .afra, iodotopheus αύτες ήταν 3 αρσενικοί και 4 θηλυκές.Τελοσπάντων εγώ απλα καταγραφω την εμπειρία μου.Πάντως όπως αναφέρεις ενα χαρέμι μικρό 1/2 ,δεν χρειάζονται κα πολλές θηλυκες στις aulonocara κατά τη γνώμη μου θα έχει ενδιαφέρον.

Με τις παραμέτρους νερού που έχεις είσαι μια χαρά και ασβεστολοθικές να βάλεις δεν πρόκειται να γίνει τίποτα με τέτοιο ph δεν πρόκειται οι ασβεστολιθικές λογικά να επηρεάσουν και άλλο προς τα πάνω τις σκληρότητες.

Καλή επιτυχία :) :)

Αλίμονο αγαπητέ κύριε Σωκράτη, δεν τίθεται θέμα παρεξηγήσεις και τον όρο «αμερικανικο» τον καταλαβαίνω απόλυτα!

Εγώ μίλησα για μια τέτοια εικόνα http://www.puettis-barschkeller.de1.cc/aquarien-16.htm με ένα backround χωρίς σπηλιές και με 30 ψάρια να κάνουν πέρα δωθε!

Ε αυτό είναι αμερικανια και νομιζω οτι συμφωνειται και προσπαθώ για καποιο πιο φυσικό αποτελεσμα!

smile.png

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και απο εμένα στην αφρική!!

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι διαφορετικό. Για να δεις καλύτερες συμπεριφορές ψαριών και αυτό για να το επιτύχεις μπορείς με όσο λιγότερα είδη, εγώ θα σου πρότεινα ένα χαρέμι με ps. saulosi τα οποία προσφέρουν και διχρωμία, αλλά μαζί με αυτά να προσθέσεις και κάποιο είδος hap όπως κάποιο είδος aulonacara ¨η τα αξιολάτρευτα moori.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη.

Βλέπω ότι όλοι μου προτείνεται να βάλω και haps και μάλλον θα με πείσετε!

Έχω κάποιους συνδυασμούς στο μυαλό μου και μάλλον θα βάλω και ένα μικρό χαραμακι aulonocora, αλλά καλύτερα να περιμένω να δω πως θα εξελιχτεί το στήσιμο και βλέπω! Για moori δεν το βλέπω.

Για να μπερδευτούμε λίγο ακόμα έχω βάλει στης επιλογές μου και τα melanochromis Auratus που είναι τσαμπουκάδες!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη.

Βλέπω ότι όλοι μου προτείνεται να βάλω και haps και μάλλον θα με πείσετε!

Έχω κάποιους συνδυασμούς στο μυαλό μου και μάλλον θα βάλω και ένα μικρό χαραμακι aulonocora, αλλά καλύτερα να περιμένω να δω πως θα εξελιχτεί το στήσιμο και βλέπω! Για moori δεν το βλέπω.

Για να μπερδευτούμε λίγο ακόμα έχω βάλει στης επιλογές μου και τα melanochromis Auratus που είναι τσαμπουκάδες!

Αγαπητέ ebenos θα έλεγα αν θα φιλοξενήσεις aulonocora,με mbuna ειναι καλύτερα κατά τη γνώμη μου να βάλεις Mbuna πιο ήρεμες ( θεωρητικά πάντα βέβαια ) σαν τις labido παρά auratus γιατί φοβάμαι οτι θα έχουμε ευτράπελα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ebenos θα έλεγα αν θα φιλοξενήσεις aulonocora,με mbuna ειναι καλύτερα κατά τη γνώμη μου να βάλεις Mbuna πιο ήρεμες ( θεωρητικά πάντα βέβαια ) σαν τις labido παρά auratus γιατί φοβάμαι οτι θα έχουμε ευτράπελα

Το ξέρω κύριε Σωκράτη, το αναφέρω και πιο πάνω ότι είναι τσαμπουκάδες αλλά για μεταξύ των mbunas μιλάτε η ως προς τοις aulonocora?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω κύριε Σωκράτη, το αναφέρω και πιο πάνω ότι είναι τσαμπουκάδες αλλά για μεταξύ των mbunas μιλάτε η ως προς τοις aulonocora?

Ως προς τις σχέσεις τους με τις aulonocora οι οποίες είναι γενικά πιο ήσυχα ψάρια βέβαι αμυνονται και αν χρειαστεί επιτίθενται.Παλιότερα e;iχα εναν jacofreibergi μονόφθαλμο που έχασε το μάτι του μετά από μάχη με κυρίαρχο labido

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις σχέσεις τους με τις aulonocora οι οποίες είναι γενικά πιο ήσυχα ψάρια βέβαι αμυνονται και αν χρειαστεί επιτίθενται.Παλιότερα e;iχα εναν jacofreibergi μονόφθαλμο που έχασε το μάτι του μετά από μάχη με κυρίαρχο labido

Ως προς την μεταξύ τους διαβίωση με τα υπόλοιπα mbunas υπάρχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζα μόνο mbuna θα έβαζα και auratus είναι διαφορετικο το περιβάλλον που θα αναπτυσσόταν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καινούργιο μου ενυδρείο Rio300 μόλις κατέφθασε...

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καινούργιο μου ενυδρείο Rio300 μόλις κατέφθασε.

P6230154.jpg

P6230155.jpg

Έτσι λοιπόν αφού συγκέντρωσα τα απαραίτητα…

Έναν καλό φίλο…

P6240190.jpg

Μερικά εργαλεία…

P6230157.jpg

Τον Νώε να μαθαίνει…

P6230162.jpg

Και της σχετικές μπύρες…

P6230163.jpg

Ξεκινήσαμε το στήσιμο…

P6230168.jpg

P6230170.jpg

P6230177.jpg

Εγώ…

P6230174.jpg

Ο Σπύρος…

P6240182.jpg

Και το ενυδρείο στημένο…

P6240184.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...