Jump to content

Diy Chiller


parikamon

Recommended Posts

Για σας φιλοι χομπιστες τωρα που ειναι καλοκαιρι εχουμε ενα θεμα που καει ναι μιλαω για της μεγαλες θερμοκρασιες σκεφτικα λοιπον να κανω ενα DIY chiller για τα λιτρα μου(400Λ) δεν ειναι καθολου εφικτο λογο οικονομικων προβλιματον να αγορασο αυτο : (http://www.electrowo...?catid=10074151) να του κανω 2 τριπες κ να περασο εναν σωλινα απο μεσα η αν καποιος εχει δοκιμασμενο DIY μεθωδο θα χαρω να την διαβασω κ να την μελετησω ευχαριστο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς γράφτηκαν πολλές προτάσεις και ιδέες από πολλούς που είπαν ότι θα δοκιμάσουν κάποιου είδους κατασκευής που είχαν στο μυαλό τους ή είχαν δει κάπου στο δίκτυο.....

Το αποτέλεσμα? ποτέ μα ποτέ δεν έγινε από κάποιον μια ολοκληρωμένη παρουσίαση με θετικά αποτελέσματα...έστω κάποια ενημέρωση το ότι προσπάθησε και δεν τα κατάφερε.

Συμπέρασμα... προσπάθησε να βρεις κάποιο έτοιμο εταιρίας από αγγελία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι θα δουλέψει σίγουρα....και το ενυδρείο σου δροσερό !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως στο νετ εχω δει πολλα και διαφορα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικα!

Link to comment
Share on other sites

Από ιδέες να φάνε και οι κότες στο δίκτυο.. από εδώ μέσα όμως δεν έχουμε από κάποιον κάποια πρακτική εφαρμογή, καταγεγραμμένη τουλάχιστον!!!

Και το ενυδρείο του φίλου μας είναι 400 λίτρα... αν υποθέσουμε πως το κατασκευάζει, τι να του κάνει αυτό το ψυγειάκι... καταψύκτη θα χρειαστεί!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Από ιδέες να φάνε και οι κότες στο δίκτυο.. από εδώ μέσα όμως δεν έχουμε από κάποιον κάποια πρακτική εφαρμογή, καταγεγραμμένη τουλάχιστον!!!

Και το ενυδρείο του φίλου μας είναι 400 λίτρα... αν υποθέσουμε πως το κατασκευάζει, τι να του κάνει αυτό το ψυγειάκι... καταψύκτη θα χρειαστεί!!! :rasp:

Δεν ειναι ασχημη ιδεα!!!! :bigemo_harabe_net-72:

χαχαχαχα!

Περα απο την πλακα ολοι μας λιγο πολυ εχουμε προσπαθησει στην πραξη για καποιον εναλλακτηκο τροπο, οπως και εγω με χιλιες δυο σκεψης αλλα τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικά και τα παρατησα.

Βεβαια το θεμα περι ψυγειου δεν το δοκιμασα μια που το λυπηθηκα. Πιστευω πως κατι θα εκανε στην πραξη αλλα δεν ξερω σε ποιο βαθμο. Οποτε η φτιαχνης καποιο chiller DIY ή αγοραζεις μαμα chiller για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά είμαι υπέρ των DIY κατασκευών, αλλά εκεί που μας παίρνει και ότι θα είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα, είτε για το δοκίμασε κάποιος και του δούλεψε, είτε γιατί έχουμε τόσες καλές γνώσεις πάνω στο (όποιο) αντικείμενο και σίγουρη την επιτυχία του.

Αν βάλουμε κάτω μια τέτοια κατασκευή θέλουμε: το ψυγείο (μικρό η μεγαλύτερο), σωληνώσεις για την κυκλοφορία του νερού, και τι σωληνώσεις? πλαστικούς? αντλία με την ΧΧ δύναμη για την μεταφορά κυκλοφορία νερού, ελεγκτή θερμοκρασίας, θερμοστάτη... βίδες κατσαβίδια, κολλητήρια...και ένα σωρό εργαλεία, πολύ δουλειά και μεράκι.. με ένα ψυγείο ΧΧ διαστάσεων δίπλα στο ενυδρείο (συνήθως στο σαλόνι), αλλά με το αποτέλεσμα αμφίβολο στην τελική !!! Αξίζει?

Κάποια Chiller εταιρίας έχουν ενσωματωμένο θερμοστάτη που κάνουν μια χαρά την δουλειά θέρμανσης/ψύξης και από αγγελία τα βρίσκει κάποιος και με 300 ευρώ !!! Σίγουρο αποτέλεσμα χωρίς πονοκεφάλους, σκέψεις και πειραματισμούς... απλά η περίοδο δεν είναι ιδανική γιατί όλοι chiller ζητάνε !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ενα chiller για τα λιτρα μου κοστιζη στα 500ευρο +++ για να κανω κ οικονομια στο ρευμα ισως και λιγα περισωτερα ναι ξερω παρε μεταχειρισμενο απλα δεν ξερεις ποτε θα σου χαλασει κ δεν θα εχεις εγγύηση το ψηγιακι θα μου κοστιση 100ευρο τα εργαλεια τα εχω το πολυ πολυ να αποτιχω δεν εχω φαει πανω απο 100 ευρο και 4-5 ωρες απο τον ελευθερο μου χρονο , 8α το δοκιμασο την κατασκευει αν δουλεψει καλα 8α βαλω Videaki με παρουσιαση !!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλή επιτυχία στη προσπάθεια και μακάρι να έχεις αποτελέσματα, θα βολευτεί πολύς κόσμος που δεν μπορεί να διαθέσει αυτό το ΧΧΧ ποσό, αλλά και να μην τα καταφέρεις ενημέρωσε τα μέλη που έχουν σκοπό να ασχοληθούν με τέτοιου είδους κατασκευές ώστε να γλυτώσουν κόπο και έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορία δεν μπορούμε να φτιάξουμε κάτι σαν την υδροψυξη που βάζουμε στο pc

με ανεμιστήρες 120 mm σε κουτί και συσπειρωμένους χάλκινους λεπτούς σωλήνες άλλα θέλει και αντλία πως θα μπει που και πως

θέλει σκέψη αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι για μικρά ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο με μερικές αλλαγές http://www.youtube.com/watch?v=zR9CA8lJGvs&feature=fvsr

Link to comment
Share on other sites

Και το νερό θα ψύχεται μέσα στους χάλκινους σωλήνες? Ειδικά για το reef ενυδρείο αυτό είναι θανατηφόρο... ο χαλκός δηλαδή!!

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το σκέφτηκα αυτό

αλλά με πλαστικό σωλήνα γίνετε ;

τότε είναι κακό και για το γλυκό νερό αν έχεις γαρίδες

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Στον πλαστικό σωλήνα η ψύξη δεν πετυχαίνεται τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....=1

Για δείτε και το θέμα αυτό, νομίζω κάπου γράφουν για σωλήνα τιτανίου (?)

:)

Edit: Στο #22 πόστ...

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

σωλήνα τιτανίου

μπορείς όμως να βρεις εύκολα

αλλά δεν νομίζω να είναι ευλύγιστοι όπως ο χαλκός

Link to comment
Share on other sites

μπορείς όμως να βρεις εύκολα

αλλά δεν νομίζω να είναι ευλύγιστοι όπως ο χαλκός

Αν ρωτάς εμένα, δεν γνωρίζω τίποτα επί του θέματος, απλώς θυμόμουν για το σωλήνα τιτανίου! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Tsap όμως (το μέλος που ήθελε να κατασκευάσει chiller) έβαλε αγγελία για αγορά. Δεν γνωρίζω αν προσπάθησε να κατασκευάσει, αλλά αν προσπάθησε μάλλον δεν θα κατάφερε το αποτέλεσμα που ήθελε.

Για αυτό λέω ότι δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες προτάσεις καταγεγραμμένες.... μόνο ιδέες που δεν υλοποιήθηκαν.

Κάποιος απ όλους αυτούς (και από το παρελθόν ακόμη) αν είχε αποτέλεσμα δεν θα μας έλεγε.... κοιτάξτε ρε μάγκες τι έκανα και μου δουλεύει !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

θέλω πολύ να δοκιμάσω να φτιάξω αλλά δεν ξέρω τις κατάλληλες σωλήνες που να μην δημιουργούν πρόβλημα

αύριο κιόλας θα ρωτήσω σε μερικά μαγαζιά για σωλήνες τιτάνιου δεν νομίζω και το τιτάνιο να επιβαρύνει κάτι στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Το τιτάνιο σίγουρα όχι, άλλωστε και τα εμπορικά chiller από τιτάνιο είναι κατασκευασμένα.... δεν ξέρω όμως αν έχει υποστεί κάποια περαιτέρω επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν βρω σωλήνες τιτανίου θα φτιάξω σίγουρα άλλα για μικρά ενυδρεια από 30 λίτρων εώς βαριά 120

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βολευτείς και με απλά ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά υπάρχει τεράστια εξάτμιση στα 30 λίτρα

είχα βάλει 2 ανεμηστιρακια μικρά στις 8 το πρωί και στις 6 το απόγευμα η στάθμη έπεσε 4 δάχτυλα και δεν έπεσε η θερμοκρασια κάτω από τούς 28 αφού έχουμε εδώ και 1,5 μήνα κάθε μέρα 41+ βαθμούς

και επίσης όλα τα ζωντανά είχαν πεθάνει μεχρι και τα φυτά δεν άντεξαν

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Για δες και μια εναλλακτική λύση... δεν ξέρω όμως πόσο είναι πραγματοποιήσιμη για DIY σε σχέση μ αυτό που συζητάμε.

http://www.theaquari...co-cooler-small

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι να μπορεί να πραγματοποιηθεί κάτι με κόστος στο 1/3 της τιμής ενός εμπορικού προϊόντος..(ή και πιο κάτω), να μπορεί να κατασκευαστεί από κάποιον που πιάνουν έστω και λίγο τα χέρια του, και φυσικά να κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται.

Έτσι ναι θα έχει επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Για δες και μια εναλλακτική λύση... δεν ξέρω όμως πόσο είναι πραγματοποιήσιμη για DIY σε σχέση μ αυτό που συζητάμε.

http://www.theaquari...co-cooler-small

αυτό που δείχνεις είναι λίγο ποιο δύσκολο

αυτό δεν είναι ένα δοχείο με θερμοστάτη και μεγάλους ανεμιστήρες είναι για να μην βάζει ανεμιστήρες πάνω στο ενυδρείο από ότι κατάλαβα αλλά δεν είμαι και σίγουρος :rolleyes: :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...