Jump to content

Diy Chiller


parikamon

Recommended Posts

Νομίζω πώς είναι ένα κλειστό κουτί ακριβώς για τον λόγο ώστε να μην υπάρχει εξάτμιση...

Πιο κάτω στην ίδια σελίδα, έχει κάποιες οδηγίες για την φιλοσοφία της λειτουργίας του.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρων άλλα δύσκολο πιστεύω

μόνο με την πίεση τής βαρύτητας δεν λειτουργεί ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το μελέτησα καθόλου.... αγόρασα chiller και ηρέμησα !!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

και ο πλαστικος μια χαρα ειναι

Αν το ξεκινήσεις περιμένουμε τα αποτελέσματα της δουλειάς σου σε μια αναλυτική παρουσίαση...

Θα βοηθηθεί πολύς κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πείτε τι άλλοι σωλήνες είναι ασφαλείς για το ενυδρείο

υπάρχει αντλία που να μπορεί να συνδεθεί σε σωληνάκι αεραντλίας

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αντλία που να μπορεί να συνδεθεί σε σωληνάκι αεραντλίας

Αν δεν βρεις έτοιμους αντάπτορες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια σύριγμα ανάλογης διαμέτρου με αυτήν του στόμιου της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις έτοιμους αντάπτορες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια σύριγμα ανάλογης διαμέτρου με αυτήν του στόμιου της αντλίας.

πάρα πολύ ωραία ηδέα αύριο ξεκινάω έρευνα και μεθαύριο αγορά

αν όλα πάνε καλά μπορεί να κάνω και μια μικρή παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ ωραία ηδέα αύριο ξεκινάω έρευνα και μεθαύριο αγορά

αν όλα πάνε καλά μπορεί να κάνω και μια μικρή παρουσίαση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41944&view=findpost&p=381153

Να και η πρακτική εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....ndpost&p=381153

Να και η πρακτική εφαρμογή

πάρα πολύ ωραία λύση και πολύ φτηνή

Link to comment
Share on other sites

το ζητουμενο προσεγγιζεται λανθασμενα (ελειπεις γνωσεις) και γιαυτο αποτυγχανουν οι προσπαθειες.

Θα χαλασεις χρονο, χρημα, αλλα θα αποκτησεις εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

και μονο οτι στο κοστος υπολογιζεις μονο την αγορα του ψυγειου δειχνει ποσο εξω πεφτεις.

Να μην αναφερω δυναμικοτητα μηχανισμου, λαθος σχεδιασμος κλπ........

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια χαρα ολα απλα υπαρχουν τα ατομα που εχουν να δωσουν για chiller κ καποιοι που φτιαχνουν κ θα κανουν τιν ιδια δουλεια κ το να εισαι απολυτος ειναι λαθος δοκιμαζης παντα ετσι προχωραει ο ανθρωπος εξελισεται ΄)

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου ψυκτικος το εχει καταφερει αυτο που κουβεντιαζετε εδω. Ηθελα να εκκολαψω αυγα πεστροφας καποτε και ηθελα θερμοκρασια νερου 8 με 10 βαθμους. Το πετυχαμε σε ενυδρειο 50 λιτρων. Η κατασκευη (αν και δεν ειμαι ειδηκος) ειχε ως εξεις:

κατω απο το ενυδρειο απο πλεξιγλας ειχε φτιαξει ενα κουτι στεγανο μεσα στο οποιο εμπενε απο την μια μερα το νερο του ενυδρειου και με αντλια εβγενε και γυριζε πισω στο ενυδρειο. Μεσα στο κουτι αυτο ειχε χαλκοσωληνα τυλιγμενη με σερπατινα(ετσι μου την ελεγε) ετσι ωστε ο χαλκος να μην εχει καμια επαφη με το νερο(και οντως δεν ειχε). Η χαλκοσωληνα συνδεοταν σε ενα κομπρεσερ σαν αυτα που εχουν τα αιρκοσντισιον.

Οπωτε το νερο με αντιλα περναγε μεσα απο το κουτι το οποιο ειχε την σωληνα με την σερπατινα και γινοταν η ψυξη. Στην συνεχεια το νερο εφτανε στο ενυδρειο στην επιθυμιτη θερμοκρασια που ηθελα με την βοηθεια ηλεκτρονικου οργανου.

Φυσικα η εκκολαψη πηγε μια χαρα.....και τα ψαρακια μεγαλωσαν υγειεστατα :)

Link to comment
Share on other sites

εαν βαλεις ενα(ή πολλα) θερμοζευγος peltier στην πλατη μου ενυδρειου λετε να γινει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

εαν βαλεις ενα(ή πολλα) θερμοζευγος peltier στην πλατη μου ενυδρειου λετε να γινει τιποτα?

Όταν αναφέρεστε σε τεχνικούς όρους καλό θα ήταν να το περιγράφετε πιο κατανοητά για να γνωρίζουν και οι υπόλοιπου περί τίνος πρόκειται.... (κάποιο λινκ.. κάτι τις !!!)

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia....electric_effect αλλα ειναι στα αγγλικα :( δεν βρηκα αρθρο στα ελληνικα..

εαν μπει ενα, υπαρχει περιπτωση να σπασει το τζαμι.. αλλα αν γεμησεισ την πλατη και τα τρεχεις στην μιση τους αποδοση μπορει να κανεις κατι.. στο ebay εχει φθηνα.. τα κολας στο τζαμι με θερμοαγωγημη κολα.. λεω εγω..

Έγινε επεξεργασία - jimbit22
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν πειράζει, ο αναγνώστης θα έχει μια εικόνα τουλάχιστον... στο κάτω-κάτω υπάρχει και η αυτόματη μετάφραση της Google ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να τα τοποθετησεις στο τζαμι δυσκολα.......μαλλον ακατορθωτο....λοιπον λεω να φτιαξω ενα diy για την ψυξη .οχι πως το χρειαζομαι αλλα να εχουμε κατι να ασχολουμαστε.........λοιπον για το chiller εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιαγραμμα .προτασεις και βελτιωσεις δεκτες....μετα απο ερευνα στο ebay το κοστος ειναι στα 50-60ευρω

τα partier λεγονται θερμοηλεκτρικα να δεν κανω λαθος....

ψυγειο ενυδρειου.bmp

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..... η ψυκτρα απο τι υλικο θα ειναι??

Για το θερμοηλεκτρικο εχεις διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

να τα τοποθετησεις στο τζαμι δυσκολα.......μαλλον ακατορθωτο....λοιπον λεω να φτιαξω ενα diy για την ψυξη .οχι πως το χρειαζομαι αλλα να εχουμε κατι να ασχολουμαστε.........λοιπον για το chiller εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιαγραμμα .προτασεις και βελτιωσεις δεκτες....μετα απο ερευνα στο ebay το κοστος ειναι στα 50-60ευρω

τα partier λεγονται θερμοηλεκτρικα να δεν κανω λαθος....

Πόσα λίτρα ενυδρείο θέλεις να καλύπτει; Ποια peltier θα χρησιμοποιήσεις;

Είχα βρει κάποιο σχέδιο και με δοκιμές που έκανα είδα πως ένα peltier των 15Α στα 12v καλύπτει γύρω στα 20 λίτρα.

Είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα με 2 peltier των 10Α στα 11-12v.

Δεν ξέρω τι ψύκτρα σκέφτεσαι να βάλεις αλλά είναι πολύ βασικό κομμάτι, αν δεν μπορεί να ρίξει την θερμοκρασία της ζεστής πλευράς γρήγορα δεν θα δεις αποτέλεσμα. Η ψύκτρα θα βγάζει αρκετή ζέστη στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιηθουν μαλλον 4 θερμοηλεκτρικα που θα ειναι κολλημενα πανω σε αλουμινενιες δεξαμενες . δεν θα καλυπτει λιτρα. ετσι θα το φτιαξω μαλλον δεν το χρειαζομαι .μενω στον βορρα(καβαλα).τα αλουμινια που θα τοποθετηθουν οι ζεστες πλευρες των θερμοηλεκτρικων θα ειναι αυτα:

post-57482-0-53701400-1391955897.jpg

Link to comment
Share on other sites

ίσως χρειαστείς μεγαλύτερο ψυγείο, πολύ δύσκολο να σε καλύψει ένα ανεμιστηράκι με 4 peltier, αναλόγως τα watt.

Εγώ χρησιμοποίησα 2 χάλκινα water block σαν αυτό που δείχνεις 40mmχ40mm και προσάρμοσα πάνω 2 ψύκτρες επεξεργαστή.

Ψάξε και για κανένα tec calculator όπως αυτό, θα σε βοηθήσει πολύ.

έφτιαξα αυτό το σχέδιο λίγο τροποποιημένο: http://www.shine7.com/aquarium/chiller.htm

δες και ένα βίντεο: www.youtube.com/F9rIU

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...