Jump to content

Η Ροή Ή Όγκος Του Φίλτρου Σαν Κριτήριο Επιλογής


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

Δεν ξερω Σταματη αν θυμασε που καποτε ο Bleher ειχε πει επισης κατι περι χωρου φιλτρανσης, περιπου το ιδιο με τα λιτρα του ενυδρειου; Τη ειχε πει ακριβως γιατι δεν το θυμαμε καλα και πως το ενοουσε;

Αυτό ακριβώς ήθελε να τονίσει , μεγάλους όγκους να έχουν τα φίλτρα μας με χαμηλή ροή .

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη γράφαμε μαζί !!

Αυτό που λέει και ο Σπύρος και εγω είναι οτι ειναι άλλο πράγμα το φίλτρο και άλλο πράγμα η κυκλοφορία .

Μη μπλέκουμε τη κυκλοφορία με τη σωστή φίλτρανση του νερού .

Άλλωστε για τη βιολογία των φίλτρων μιλάμε , αν κάποιο ενυδρείο χρειάζεται μηχανική φίλτρανση , φυσικά δεν θα φτάσει ούτε με 3 φορές την ώρα να καθαριστεί .

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη γράφαμε μαζί !!

Αυτό που λέει και ο Σπύρος και εγω είναι οτι ειναι άλλο πράγμα το φίλτρο και άλλο πράγμα η κυκλοφορία .

Μη μπλέκουμε τη κυκλοφορία με τη σωστή φίλτρανση του νερού .

Άλλωστε για τη βιολογία των φίλτρων μιλάμε , αν κάποιο ενυδρείο χρειάζεται μηχανική φίλτρανση , φυσικά δεν θα φτάσει ούτε με 3 φορές την ώρα να καθαριστεί .

Δεν νομιζω να τα εμπλεξα την σωστη κυκλοφορια με την φιλτρανση,αν και η 1η βοηθαει την 2η.Εγραψα επειτα ακριβως αυτο που ειχε πει ο Heiko για σωστη φιλτρανση και ηταν η τεραστια ποσοτητα υλικων.Πολλοι επισης εκμεταλλευονται τα φιλτρα για να εχουν καταλληλη ροη για τα τροφεους τους πχ.

Για μηχανικη δεν εγραψα κατι....

Αλλωστε σωστη φιλτρανση ειναι και η ποιοτητα υλικων,ποσο καθαρα θα μενουν.Γενικα δεν βρισκω ομως τον λογο να επιδιωξω,αν δεν εχω ψαρια που την επιθυμουν,χαμηλη ροη.9/10 χομπιστες εχουν εξωτερικα φιλτρα,συνηθως 2.Γιατι να πνιγουν την ροη,να ζοριζουν τα φιλτρα και στο τελος να προσθεσουν κυκλοφορητες στην δεξαμενη;

Προσωπικα τον Αμαζονιο μου,τον κρατω με 3000 Eheim και ειναι συνολικα με το sump 1000 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να τα εμπλεξα την σωστη κυκλοφορια με την φιλτρανση,αν και η 1η βοηθαει την 2η.Εγραψα επειτα ακριβως αυτο που ειχε πει ο Heiko για σωστη φιλτρανση και ηταν η τεραστια ποσοτητα υλικων.Πολλοι επισης εκμεταλλευονται τα φιλτρα για να εχουν καταλληλη ροη για τα τροφεους τους πχ.

Για μηχανικη δεν εγραψα κατι....

Αλλωστε σωστη φιλτρανση ειναι και η ποιοτητα υλικων,ποσο καθαρα θα μενουν.Γενικα δεν βρισκω ομως τον λογο να επιδιωξω,αν δεν εχω ψαρια που την επιθυμουν,χαμηλη ροη.9/10 χομπιστες εχουν εξωτερικα φιλτρα,συνηθως 2.Γιατι να πνιγουν την ροη,να ζοριζουν τα φιλτρα και στο τελος να προσθεσουν κυκλοφορητες στην δεξαμενη;

Προσωπικα τον Αμαζονιο μου,τον κρατω με 3000 Eheim και ειναι συνολικα με το sump 1000 λιτρα.

Στα 1000 λίτρα έχεις μια αντλία 3000 λίτρα ονομαστική δηλαδή πραγματική 2500 λίτρα περίπου αν υπολογίσουμε και το μήκος του ενυδρείου σου είναι μια νορμάλ ροή... Αλλά θέλω να επαναλάβω ότι ρόλο παίζουν και τα βιολογικά υλικά που χρησιμοποιούμε αλλά και το είδος της φίλτρανσης που θέλουμε να έχουμε, αν θέλουμε να κάνουμε και απονιτροποίηση δεν νομίζω ότι η μεγάλη ροή ευνοεί...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του Bleher και από συζητήσεις σε ξένα φόρουμ, αλλά και στο δικό μας είναι ότι θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις λειτουργίες του φίλτρου. Δηλαδή βιολογική φίλτρανση, μηχανική, χημική, κυκλοφορία και ανταλλαγή αερίων με την ανατάραξη της επιφανείας. Αν ασχοληθούμε αποκλειστικά με το πόση ροή χρειάζεται το βιολογικό υλικό για να αποδώσει, καταλήγουμε σε μια αργή ροή της τάξης του 1 με 2 φορές τα λίτρα μας μέσα σε μια ώρα. Αυτό όμως από μόνο του θα μας δημιουργήσει ελλείματα σε κυκλοφορία, μηχανική φίλτρανση και ελλιπή ανταλλαγή αερίων. Οπότε αν πρέπει να προτείνουμε σε κάποιον χομπίστα ένα φίλτρο σαν μοναδικό εργαλείο για όλες τις παραπάνω λειτουργίες, θα πρέπει να πάμε σε ένα ισχυρό φίλτρο που γυρνάει 6-10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, σαν γενικό κανόνα, ώστε να του προσφέρει σε όλα τα επίπεδα. Αλλιώς θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν κυκλοφορητές και κάποιο φίλτρο για μηχανική φίλτρανση. Μην ξεχνάμε πάντως ότι ο μέσος χομπίστας στο ξεκίνημα του, συνήθως δουλεύει ένα μόνο φίλτρο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του Bleher και από συζητήσεις σε ξένα φόρουμ, αλλά και στο δικό μας είναι ότι θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις λειτουργίες του φίλτρου. Δηλαδή βιολογική φίλτρανση, μηχανική, χημική, κυκλοφορία και ανταλλαγή αερίων με την ανατάραξη της επιφανείας. Αν ασχοληθούμε αποκλειστικά με το πόση ροή χρειάζεται το βιολογικό υλικό για να αποδώσει, καταλήγουμε σε μια αργή ροή της τάξης του 1 με 2 φορές τα λίτρα μας μέσα σε μια ώρα. Αυτό όμως από μόνο του θα μας δημιουργήσει ελλείματα σε κυκλοφορία, μηχανική φίλτρανση και ελλιπή ανταλλαγή αερίων. Οπότε αν πρέπει να προτείνουμε σε κάποιον χομπίστα ένα φίλτρο σαν μοναδικό εργαλείο για όλες τις παραπάνω λειτουργίες, θα πρέπει να πάμε σε ένα ισχυρό φίλτρο που γυρνάει 6-10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, σαν γενικό κανόνα, ώστε να του προσφέρει σε όλα τα επίπεδα. Αλλιώς θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν κυκλοφορητές και κάποιο φίλτρο για μηχανική φίλτρανση. Μην ξεχνάμε πάντως ότι ο μέσος χομπίστας στο ξεκίνημα του, συνήθως δουλεύει ένα μόνο φίλτρο.

:)

+1000 τα ειπες ολα!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινησω και εγω κατι, και δηλαδη αλλο να εχουμε ονομαστικα 1000 λιτρα ανα ωρα με ενα καδο φιλτρανσης 3 λιτρων και αλλο να εχουμε 1000 λιτρα σε 100 λιτρα καδο γιατι στην δευτερη περιπτωση η ροη στον καδο φιλτρανσης πεφτει κατα πολυ οπως καταλαβενεται ενω στην πρωτη περιπτωση το νερο συνεχιζει και πηγαινει σφαιρα. Οπωτε καταλαβενεται πως στο ενυδρειο μπορει να εχουμε 1000 λιτρα παντα ονομαστικα λεμε τωρα ομως η νιτροποιηση γινεται καλυτερα λογο μικροτερης ταχυτητας στον μεγαλυτερο καδο. Αφηστε που μπουκωνη πολυ λιγοτερο σε διαρκεια χρονου και αρα εχουμε παντα και καλυτερη ροη.

Επισης σε μεγαλους καδους μπορει να εχουμε και το φαινομενο της απονιτροποιησης μια που το οξυγωνο καταναλωνεται ποιο ευκολα στα πρωτα σταδια του καδου ενω στα μικρα σιγουρα αν γινεται ειναι μηδαμινη.

Οσο για την ροη στο ενυδρειο οπως ανεφερα και αρχικα παιζει ρολο το ειδος το οποιο φιλοξενουμε σαφως αλλα την ροη του φιλτρου μπορουμε να την μειωσουμε με σπραι μπαρς ή διοχετευοντας το νερο απο ποιο πολλα σημεία εαν εχουμε καποιο ειδος το οποιο δεν θελει δυνατη ροη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

αλλα την ροη του φιλτρου μπορουμε να την μειωσουμε με σπραι μπαρς ή διοχετευοντας το νερο απο ποιο πολλα σημεία εαν εχουμε καποιο ειδος το οποιο δεν θελει δυνατη ροη.

Συμφωνω εκτος απο αυτο.

Η ροη του φιλτρου δεν αλλαζει με το spraybar.

1000 λιτρα ειναι και χωρις 1000 θα ειναι και με spraybar.

Συνεχιζουμε και μπερδεουμε τη ροη του φιλτρου με την κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο.

Το spraybar ειναι ενα ακομα μεσο για καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω εκτος απο αυτο.

Η ροη του φιλτρου δεν αλλαζει με το spraybar.

1000 λιτρα ειναι και χωρις 1000 θα ειναι και με spraybar.

Συνεχιζουμε και μπερδεουμε τη ροη του φιλτρου με την κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο.

Το spraybar ειναι ενα ακομα μεσο για καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο.

Ναι εχεις δικιο, δεν το εξεφρασα σωστα, απλα αυτο που εννοώ ειναι πως σπαμε την συγκεντωμενη δεσμη νερου σε πολλα μικροτερα αποφευγωντας το εφε πλυντηριου.

Οσο αφορα τα λιτρα ανα ωρα με το 500αρι και τα χρυσοψαρα λοιπον εχουμε μια ονομαστικη ροη 1700 στο συνολο λιτρων τα οποια αντοιστηχουν 3, 5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, και βεβαια μιλαμε για 4 ψαρια τα οποια θα μπορουσαν να ειναι στα μισα λιτρα βαση προφιλ των ψαριων, οποτε εχουμε και τα επιπλεων λιτρα που κανουν παντα την διαφορα, συν ο τροπος διατροφης και και και. Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι πως σιγουρα 1 φορα την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου ειναι σαφως πολυ λιγο μια που 3 φορες θεωρο πως ειναι το μινιμουμ βασιζομενη παντα και σε αλλους πολλους παραγωντες οπως τα λιτρα του ενυδρειου τα ψαρια, τις τροφες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο, δεν το εξεφρασα σωστα, απλα αυτο που εννοώ ειναι πως σπαμε την συγκεντωμενη δεσμη νερου σε πολλα μικροτερα αποφευγωντας το εφε πλυντηριου.

Οσο αφορα τα λιτρα ανα ωρα με το 500αρι και τα χρυσοψαρα λοιπον εχουμε μια ονομαστικη ροη 1700 στο συνολο λιτρων τα οποια αντοιστηχουν 3, 5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, και βεβαια μιλαμε για 4 ψαρια τα οποια θα μπορουσαν να ειναι στα μισα λιτρα βαση προφιλ των ψαριων, οποτε εχουμε και τα επιπλεων λιτρα που κανουν παντα την διαφορα, συν ο τροπος διατροφης και και και. Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι πως σιγουρα 1 φορα την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου ειναι σαφως πολυ λιγο μια που 3 φορες θεωρο πως ειναι το μινιμουμ βασιζομενη παντα και σε αλλους πολλους παραγωντες οπως τα λιτρα του ενυδρειου τα ψαρια, τις τροφες κλπ.

Σε 500 λίτρα ενυδρείο με ροή λιγότερο απο 200 λιτρα την ώρα , 14 Κόι μέσου μεγέθους 25-30 πόντους και τροφή πάρα πολύ , έζησαν 7 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα !!!

Και μια αεραντλία μεγάλη .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το ενυδρειο τη ειχε 5 ποντους κοπρια και ΒΒΑ στο φουλ ή εκανε αλλαγη νερου καθε μερα;

Ελα τωρα ρε Σταματη και εγω εχω 500αρι με λιγοτερα ψαρια και εχω περιπου 4000 λιτρα φιλτρανση γενικη για να λεγεται ενυδρειο και οχι αποβαθρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το ενυδρειο τη ειχε 5 ποντους κοπρια και ΒΒΑ στο φουλ ή εκανε αλλαγη νερου καθε μερα;

Ελα τωρα ρε Σταματη και εγω εχω 500αρι με λιγοτερα ψαρια και εχω περιπου 4000 λιτρα φιλτρανση γενικη για να λεγεται ενυδρειο και οχι αποβαθρα!

:lmao: :lmao: :lmao:

Από άλγη και ιλύ είχε πολύ , τα ψάρια όμως έζησαν και αναπτύχθηκαν αυτούς τους 7 μήνες χωρίς πρόβλημα .

Κοίτα να δείς το σύστημα το δικό μου ήταν τότε 2 τόνους το νερό των 200 λίτρων έμπαινε σχεδόν καθαρό η ιλύ και η άλγη δεν με ενοχλούσε απο τη στιγμή που τα ψάρια δεν είχαν πρόβλημα .

Δεν λέω οτι αυτό είναι που θα πρέπει να συστήνουμε , καλό όμως είναι να γνωρίζουμε και να κατανοήσουμε καλύτερα το τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο .

Και για να απολογηθώ τώρα στο γιατί τα γράφω αυτα (αν και ξεφεύγει το θέμα απο την ουσία του ).

Τυγχάνει να εχω φτιάξει ενα σύστημα-σύμπλεγμα απο ενυδρεία που δεν το έχει κάνει κανένας (απ όσο ξέρω) .

Αυτο μου δίνει τη δυνατότητα να βλέπω διαφορετικά πράγματα απο αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε όλοι μας στα ενυδρεία και υποθέτουμε κάθε φορά που κάτι δεν πάει καλά οτι φταίει εκείνο ή το άλλο .

Προσπαθώ ολα αυτά που μαθαίνω απο το σύστημα μου να τα μεταφέρω και εδώ .

Αρκετά απο αυτά που σας γράφω σας φαίνονται εξωπραγματικά , χωρίς στη πραγματικότητα να είναι , απλά γιατί συμβαίνουν και επαναλαμβάνονται .

Οσοι έχουν έρθει και το έχουν δεί (απο εδω μέσα ) έχουν απορήσει για το πως συμβαίνει .

Δεν θα πρέπει να σας τα μεταφέρω ;

Δεν θεωρείτε οτι και αυτή η πρακτική θα πρέπει να καταγραφεί ;

Οταν 45 Λαμπδοχρωμιδες κίτρινες σε 200 λίτρα ενυδρείο απο τη γέννα τους αναπτύσσονται στους 3 πόντους με ροή όσο νερό περνά απο ενα λαστιχάκι του αέρος , να μη το γράψω και να δοούμε πως μεταφράζετε ;

Εγω το μεταφράζω οτι απο τη στιγμή που το νερό που μπαίνει στο ενυδρείο είναι επεξεργασμένο σωστα και χωρίς ρύπους τα ψαράκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα , εκτός κι αν έχουμε ψάρια που θέλουν απο τη φύση τους μεγάλη κυκλοφορία νερού .

Όσο για τα αιωρούμενα σωματίδια , λόγο της πολύ χαμηλής ροής που έχω σε αρκετά σημεία προλαβαίνει και κάθετε στο πυθμένα αυτό όμως δεν έχει σχέση με το βιολογικό φίλτρο που μιλάμε (αν και έχει σχέση με βιολογία ) .

Τέλος πάντων για να τελειώνουμε αν θέλετε να μάθετε , ένα ενυδρείο για να σταθεί βιολογικά δεν χρειάζεται μεγάλες ροές , τις μεγάλες ροές τις θέλουν κάποια ψάρια ο όγκος του φίλτρου μας ενδιαφέρει .

Η ροή σε ένα βιολογικό φίλτρο θεωρείτε μικρή μόνο αν το νερό που βγαίνει στην έξοδο του φίλτρου έχει μειωμένα τα επίπεδα οξυγόνου σε σχέση με το ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων για να τελειώνουμε αν θέλετε να μάθετε , ένα ενυδρείο για να σταθεί βιολογικά δεν χρειάζεται μεγάλες ροές , τις μεγάλες ροές τις θέλουν κάποια ψάρια ο όγκος του φίλτρου μας ενδιαφέρει .

Η ροή σε ένα βιολογικό φίλτρο θεωρείτε μικρή μόνο αν το νερό που βγαίνει στην έξοδο του φίλτρου έχει μειωμένα τα επίπεδα οξυγόνου σε σχέση με το ενυδρείο .

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια που έχει παρεξηγηθεί αρκετά.........

Link to comment
Share on other sites

1. Οσο αφορα τα λιτρα ανα ωρα με το 500αρι και τα χρυσοψαρα λοιπον εχουμε μια ονομαστικη ροη 1700 στο συνολο λιτρων τα οποια αντοιστηχουν 3, 5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου,

2. και βεβαια μιλαμε για 4 ψαρια τα οποια θα μπορουσαν να ειναι στα μισα λιτρα βαση προφιλ των ψαριων, οποτε εχουμε και τα επιπλεων λιτρα που κανουν παντα την διαφορα,

1. Και παλι βλεπω να συνεχιζεται να γινεται συγχιση των εννοιων του θεματος που ανοιξε ο Σταματης.

Επαναλαμβανω το ενυδρειο εχει ενα 2217 για βιολογικη υποστηριξη με ονομαστικη ροη 1000 λιτρα και πραγματικη γυρω στα 700.

Εχει και ενα ανεξαρτητο εσωτερικο φιλτρο μονο με βαμβακακερο που προφανως χρησιμοποιειται για μηχανικο φιλτρο (αφου αλλαζεται/πλενεται καθε εβομαδα) και ως καποια μινιμουμ υποστηριξη στην κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο.

Το φιλτρο που υποστηριζει βιολογικα το ενυδρειο ειναι το 2217 και εχει ροη μια φορα τα λιτρα του ενυδρειου ανα ωρα. Το εσωτερικο δεν το βοηθα στη ροη του..

Τη δουλεια του την κανει μονο του με 700 λ/ω ορη μια φορα σχεδον τα λιτρα του ενυδρειου.

2. Μιλησα για 4 ψαρια μεγαλα, που τρωνε και λερωνουν πολυ, και τα εθεσα ως νορμαλ ιχθυοφορτωση.

Τα χρυσοψαρα που αναφερονται στα προφιλ, δινονται 30-50 λιτρα ανα ψαρι ειδους Fancy (μικρο ειδος χρυσοψαρων ,μεχρι 15-20 εκ τελικο μεγεθος) και 70-100 λιτρα για ξαθε ψαρι απο ατα ειδη common comet και shubunkin που γινονται 30-50 εκ.

Αυτα τα λιτρα που δινονται στα προφιλ ειναι τα μινιμουμ.

Οταν μιλαμε για νορμαλ ιχθυοφορτωση δεν δινουμε τα μινιμουμ λιτρα, δινουμε περισσοτερα.

Τα ψαρια που αναφερω ειναι 30-40 εκ και θα ελεγα οτι για νορμαλ ιθυοφορτωση θα ηθελαν 150-200 λιτρα το καθενα

Δεν μΙλαμε λοιπον για αδειο ενυδρειο χωρις σοβαρους ρυπους.

Οπως και να εχει ομως, αν ηταν δικο μου το ενυδρειο θα ειχα 2Χ 2217 (και για αλλους λογους (ασφαλεια κλπ) συν το μηχανικο φιλτρακι, συν κυκλοφορητητες (wave pumps) για βοηθεια στην καθαριοτητα του βυθου και κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει ο καθένας από μας έχει την δικια του άποψη και έχει σχηματίσει μια αντίστοιχη εικόνα για το αν ανταποκρίνεται η όχι η φιλτρανση του ενυδρείου του!

Ο συνήθης κανόνας λέει πως με μια κυκλοφορία τουλάχιστον 3 φορές των όγκο του νερού ανά ώρα είναι ικανή να κρατήσει ένα σωστά λειτουργικό σύστημα, αναλογα παντα με της ιδιαιτεροτηες του καθε συστηματος!

Πάντως θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρων μετά της διακοπές του κυρίου Σταμάτη να μας μεταφέρει και στους υπόλοιπους που δεν έχουμε δει αυτό το σύστημα-σύμπλεγμα μια ποιο ολοκληρωμένη παρουσίαση καθώς κάτι πρωτοποριακό και τα νέα συμπεράσματα που βγήκαν από αυτές της μεθόδους!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα απο τον τιτλο του θεματος " Η Ροή Ή Όγκος Του Φίλτρου Σαν Κριτήριο Επιλογής" ειναι ενα θεμα, και ενα αλλο θεμα ειναι εναν μπορει να σταθει βιολογικα ενα ενυδρειο με μικρη ροη ή λιγο βιολογικο υλικο. Το θεμα ειναι εαν θελουμε να εχουμε ενα οργανικο φορτιο μαζεμενο μεσα στο ενυδρειο, με οτι συνεπαγεται αυτο σε παθογονους οργανισμους και να λειτουργει το ιδιο το ενυδρειο και σαν φιλτρο ταυτοχρονα μια που τα βακτηρια θα ειναι σε καθε επιφανεια σε υπερβολικο βαθμο εξαπλωμενα ή αν θελουμε να μαζευονται σε ενα συγκεκριμενο χωρο, δηλαδη τα φιλτρα οπου να γινεται εκει περα η ολη διαδηκασια νιτροποιησεις σε μεγαλο βαθμο.

Σταματη και βεβαια μας ενδιαφερει η πρακτικη που εφαρμοσες και να μας την παρουσιασεις.

Σπυρο τωρα καταλαβα τη εννοεις και γνωριζω το ποσο μολυνουν για αυτο θα ειχα ενα λογο παραπανω να βελτιωσω και την φιλτρανση. Αλλιως να αρχισουμε να προτεινουμε ξανα στους φιλους να κρατανε παλι τα χρυσοψαρα σε γυαλες μια που σαν πρωτη εντυπωση δεν βλεπουμε καποιο προβλημα. Που να τις κουνησει αυτες τις μπετοβεργες που αποβαλλουν με τετοια ροη και σε ποσο καιρο εχει μπουκωση το φιλτρακι.

Τελος παντων ο καθενας εχει τα στανταρ του και τις αναλογες απαιτησεις οσο αφορα την φιλτρανση του και γνωριζω πολυ καλα οτι ξερεται πολυ καλα το ολο θεμα, απλα διαβαζουν και αρχαριοι και δεν ξερω τη συμπερασματα βγαζουν.

Link to comment
Share on other sites

:lmao: :lmao: :lmao:

Από άλγη και ιλύ είχε πολύ , τα ψάρια όμως έζησαν και αναπτύχθηκαν αυτούς τους 7 μήνες χωρίς πρόβλημα .

Κοίτα να δείς το σύστημα το δικό μου ήταν τότε 2 τόνους το νερό των 200 λίτρων έμπαινε σχεδόν καθαρό η ιλύ και η άλγη δεν με ενοχλούσε απο τη στιγμή που τα ψάρια δεν είχαν πρόβλημα .

Δεν λέω οτι αυτό είναι που θα πρέπει να συστήνουμε , καλό όμως είναι να γνωρίζουμε και να κατανοήσουμε καλύτερα το τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο .

Και για να απολογηθώ τώρα στο γιατί τα γράφω αυτα (αν και ξεφεύγει το θέμα απο την ουσία του ).

Τυγχάνει να εχω φτιάξει ενα σύστημα-σύμπλεγμα απο ενυδρεία που δεν το έχει κάνει κανένας (απ όσο ξέρω) .

Αυτο μου δίνει τη δυνατότητα να βλέπω διαφορετικά πράγματα απο αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε όλοι μας στα ενυδρεία και υποθέτουμε κάθε φορά που κάτι δεν πάει καλά οτι φταίει εκείνο ή το άλλο .

Προσπαθώ ολα αυτά που μαθαίνω απο το σύστημα μου να τα μεταφέρω και εδώ .

Αρκετά απο αυτά που σας γράφω σας φαίνονται εξωπραγματικά , χωρίς στη πραγματικότητα να είναι , απλά γιατί συμβαίνουν και επαναλαμβάνονται .

Οσοι έχουν έρθει και το έχουν δεί (απο εδω μέσα ) έχουν απορήσει για το πως συμβαίνει .

Δεν θα πρέπει να σας τα μεταφέρω ;

Δεν θεωρείτε οτι και αυτή η πρακτική θα πρέπει να καταγραφεί ;

Οταν 45 Λαμπδοχρωμιδες κίτρινες σε 200 λίτρα ενυδρείο απο τη γέννα τους αναπτύσσονται στους 3 πόντους με ροή όσο νερό περνά απο ενα λαστιχάκι του αέρος , να μη το γράψω και να δοούμε πως μεταφράζετε ;

Εγω το μεταφράζω οτι απο τη στιγμή που το νερό που μπαίνει στο ενυδρείο είναι επεξεργασμένο σωστα και χωρίς ρύπους τα ψαράκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα , εκτός κι αν έχουμε ψάρια που θέλουν απο τη φύση τους μεγάλη κυκλοφορία νερού .

Όσο για τα αιωρούμενα σωματίδια , λόγο της πολύ χαμηλής ροής που έχω σε αρκετά σημεία προλαβαίνει και κάθετε στο πυθμένα αυτό όμως δεν έχει σχέση με το βιολογικό φίλτρο που μιλάμε (αν και έχει σχέση με βιολογία ) .

Τέλος πάντων για να τελειώνουμε αν θέλετε να μάθετε , ένα ενυδρείο για να σταθεί βιολογικά δεν χρειάζεται μεγάλες ροές , τις μεγάλες ροές τις θέλουν κάποια ψάρια ο όγκος του φίλτρου μας ενδιαφέρει .

Η ροή σε ένα βιολογικό φίλτρο θεωρείτε μικρή μόνο αν το νερό που βγαίνει στην έξοδο του φίλτρου έχει μειωμένα τα επίπεδα οξυγόνου σε σχέση με το ενυδρείο .

Μην με παρεξηγης καταλαβαινω πολυ καλα τη εννοεις και μπορω να φανταστω διαφορα, αλλα η υλη δεν παυει να ειναι μια μαζα η οποια αποσυντηθεται και αυτη σιγα σιγα σε ανοργανα αλατα επιρεαζοντας την χημεια του νερου και την αγωγημοτητα. Ενα θεμα ειναι να καταφερουμε να εξαληψουμε τα ΝΟ3 και ενα αλλο να αποβαλουμε την λασπη η οποια μετατρεπεται και αυτη σιγα σιγα σε ανοργανα διαλυτα αλατα. Με τα λαμπιντο και με κυπρινους μπορει να μην εχεις τοσο αισθητα προβληματα μια που δεν εχουν και ιδιαιτερες απαιτησεις χημειας νερου περαν των υπερβολικων νιτρικων αλλα με πολλα ειδη αμαζονιου δεν θα ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα με αποκορυφωμα τους αγριους δισκους.

Και εγω κατα καιρους εχω προβληματιστει και το καλυτερο βεβαια θα ηταν να μπορουσαμε να αποβαλουμε αμεσα τα αποβλητα σε μεγαλο βαθμο πριν αυτα γινουν νιτρικα ή ανοργανα διαλυτα αλατα και εδω θα δεις την τελευταια μου προσπαθεια που ναι μεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα ειμαι σε σκεψεις για κατι ποιο δραστικο και αν τα καταφερω θα ενημερωσω σιγουρα οταν και αν.

Περιμενω να δω το συμπλεγμα σου και τα διαφορα συμπερασματα σου απο αυτη την εμπειρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν σε παρεξήγησα ίσα ίσα που σε θαυμάζω για τις γνώσεις σου και για τα επιχειρήματα που καταθέτης κάθε φορά !!!

:bowdown:

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σχετικά με την ιλύ για να σου πώ .

Απο όταν βρήκα ένα φίλτρο πεντακάθαρη την εισαγωγή του νερού επειδή απο τη πολύ ιλύ που είχε μαζέψει δημιουργήθηκε κόκκινο σκουλήκι και τη κατανάλωσε δεν ξέρω τι παίζει .

Δεν ξέρω αν και αυτό είναι μέρος του κύκλου του ενυδρείου και βιάζουμε τα ενυδρεία μας μη γνωρίζοντας πως να το χρησιμοποιήσουμε .

Πάντως στο σύστημα παίζουν και δίσκοι αυτή τη στιγμή , πιστεύω όταν γυρίσω απο τις διακοπές να έρθει και ο Νιντάλ και να μας πεί αν πράγματι είναι και σε καλή κατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν σε παρεξήγησα ίσα ίσα που σε θαυμάζω για τις γνώσεις σου και για τα επιχειρήματα που καταθέτης κάθε φορά !!!

:bowdown:

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σχετικά με την ιλύ για να σου πώ .

Απο όταν βρήκα ένα φίλτρο πεντακάθαρη την εισαγωγή του νερού επειδή απο τη πολύ ιλύ που είχε μαζέψει δημιουργήθηκε κόκκινο σκουλήκι και τη κατανάλωσε δεν ξέρω τι παίζει .

Δεν ξέρω αν και αυτό είναι μέρος του κύκλου του ενυδρείου και βιάζουμε τα ενυδρεία μας μη γνωρίζοντας πως να το χρησιμοποιήσουμε .

Πάντως στο σύστημα παίζουν και δίσκοι αυτή τη στιγμή , πιστεύω όταν γυρίσω απο τις διακοπές να έρθει και ο Νιντάλ και να μας πεί αν πράγματι είναι και σε καλή κατάσταση .

Η εκτιμηση ειναι αμοιβαια γερολυκε, απλα προσπαθω πολλες φορες να σε αποκωδικοποιήσω και να καταλαβω το τη ζητας και το τη εχεις στο μυαλο σου!

Οπως και να εχει περιμενουμε μια πληρης παρουσιαση του ολου συστηματος για να το συζητησουμε και να βγαλουμε ισως καποια συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...