Jump to content

Το Πρώτο Ενυδρειο Μου!!


johnnyman

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ. Τα αριστερά φυτά τα έχω κουρεψει πολλές φορές. Η βαλισνερια έχει τρελαθεί να πετάει δρομείς
Πολύ καλά πάνε προς το παρών όπως και το glodsostigma

Greetings from my awesome Gold HTC 10

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και μια ριζουλα μπροστα και απο τον υπολοιπο εξοπλισμο!! Τις βαλισνεριες πως τις κλαδευουμε?Μπορω απλα να κοψω εκει που θελω?

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα και κλαδεψεις από τις κορυφές.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σάπια φύλλα ή φύλλα με τρύπες πρέπει να τα κόψεις από πολύ χαμηλά, γιατί έτσι το φυτό βγάζει νέα φύλλα προς αντικατάσταση αυτών που έχασε.

Τώρα αν θέλεις απλά  να μειώσεις το μήκος των φύλων γιατί έχουν γίνει πολύ μακρυά και δημιουργούν πρόβλημα, μπορείς να τα κόψεις λοξά στο σημείο που εσύ επιθυμείς. Πάντοτε χρησιμοποιούμε ψαλίδι και όχι τραβώντας την άκρη.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αμα τα κόψω λοξα θα χαλάσουν η όχι?Επισης βλεπω οτι το glossostigma εχει μερικα κιτρινα φυλλαρακια.Τι μπορει να φταει?ο φωτισμος μου ειναι 48w με μια grolux και μια daylight.

Απο αλλαγες νερου κανω ανα 2 βδομαδες περιπου 40%.Λυπασματα seachem flourish,potasium και iron.

Διοξιδιο εχω diy και κανει φοβερη διαχυση με κεραμικο diffuser της tetra.

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10
 

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

Θα μας τα πουν καλύτερα και οι μποστανάδες, αλλά νομίζω ότι η εβδομαδιαία αλλαγή είναι καλύτερη επιλογή.

Τι πρόγραμμα έχεις στα λιπάσματα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Θα μας τα πουν καλύτερα και οι μποστανάδες, αλλά νομίζω ότι η εβδομαδιαία αλλαγή είναι καλύτερη επιλογή.

Τι πρόγραμμα έχεις στα λιπάσματα;

αν δεν είσαι τεμπέλης και δεν κάνεις κάποιο πείραμα σαν την εβδομαδιαία αλλαγή δεν υπάρχει, εκτός και αν μαζέψεις αρκετή εμπειρία και μάθεις της ανάγκες του ενυδρείου σου τότε πας σε αλλαγή 15 ημερών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Θα μας τα πουν καλύτερα και οι μποστανάδες, αλλά νομίζω ότι η εβδομαδιαία αλλαγή είναι καλύτερη επιλογή.

Τι πρόγραμμα έχεις στα λιπάσματα;

Συνηθως ριχνω 2 φορες την εβδομαδα λυπασματα δηλαδη σπαω τις δοσεις.Χρησιμοποιω συγκεκριμενο πινακα.Ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Η εβδομαδιαία αλλαγή νερού, κατά τη γνώμη μου είναι αναγκαία ειδικά όταν ακολουθούμε πλήρες πρόγραμμα λίπανσης, γιατί αποφορτίζει από τα παραπάνω λιπάσματα το νερό του ενυδρείου μας, και εκμεταλλευόμαστε συχνότερα τις ευεργετικές ιδιότητες του φρέσκου νερού για τα φυτά μας (διοξείδιο ιχνοστοιχεία κλπ).:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε η εβδομαδιαία αλλαγή είναι must.
Κάθε βδομάδα οπότε. Θα πάρω και μερικά καινούρια λιπάσματα.

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!Ελπιζω να ειστε ολοι καλα!Ποια λυπασματα μου προτεινεται απο αυτα εδω?

 

https://www.aquavivere.gr/frontida-futwn#/-easy_life

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν επιλέγεις την σειρά της seachem που είναι δοκιμασμένη και με σίγουρα αποτελέσματα ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω τωρα αλλά ειναξ πιο ακριβά γι αυτό είπα να κοιτάξω κάτι άλλο. Είναι καλα τα συγκεκριμένα?

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...