Jump to content

Αντιμετωπιση Μαυρης Αλγης


Recommended Posts

Καλησπερα.Εχει κανει την εμφανιση της μαυρη αλγη στο ενυδρειο μου.Κυριος στα ξυλα και στις πετρες και πολυ λιγο στην cuba.Ετσι ανεβασα το co2 στα 40ppm την τελευταια βδομαδα.Aλλα τιποτα.Ουτε υποχωρισε ουτε αυξηθηκε. Οποτε τι κανω τωρα??

Με την υπερδοσολογηση excel θα κανει κατι η να παω σε πιο δραστικα μετρα....φαρμακειο και οξυζενε?

Σημερινες μετρησεις PH 6,6 KH 5 GH 9 αμμωνια 0 και φωσφορικα 0,25.

Ενυδρειο 65 λιτρα,φωτισμος 3x24w t5 και διαρκεια 8 ωρες.

post-11231-0-76518500-1344198710_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ατιμο πραγμα η ΒΒΑ. Αν ειναι και μπορεις να βγαλεις το ξυλο και τις πετρες και να τις καθαρισεις με οξυζενε και τριψιμο θα ηταν καλυτερα. Οσο για την υπερδοσολογια σιγουρα βοηθαει αρκετα ειδικα αν ειναι λιγη και σε πρωτο σταδιο αλλα προσοχη εαν εχεις ασπονδυλα, που εχεις αν θυμαμε καλα γιατι μπορει να τα σκοτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το να βγάλω τα ξύλα και τις πέτρες είναι λίγο δύσκολο. Άμα ξεκινισω το excel πρέπει να κλείσω το co2?

Και με το οξυζενέ, δεν ξέρω πως ακριβώς χρησιμοποιειται. Οι δοσολογία ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όντως η bba είναι μια άλγη που δεν μπορείς να την ψυχολογήσεις!

Ευημερεί και σε υψηλα επίπεδα διοξειδίου αλλά και σε χαμηλά! Μια λύση που προτείνετε από πολλούς με θετικά αποτελέσματα είναι όντως η υπέρδοσολογία του excel!

Εγώ πρόσφατα σε ενυδρείο φύλου χρησιμοποίησα το algostop της tetra με πολύ καλά αποτελέσματα αν και κάποιοι διαφωνούν για την επιλογή μου!

Πάντως θα πρότεινα πριν τα χημικά να κάνεις μια προσπάθεια με μερικά σαλιγκάρια planorbidae που κάνουν θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω ποια ειναι η καλυτερη λυση που μπορω να σου πρωτεινω μια που και η 2 μεθοδοι εμπεριεχουν κυνδινους για τα ζωντανα ειδικα οταν εχουμε λιγα λιτρα.

Θα σου προτεινα να τα βγαλεις παντως το ξυλο και τις πετρες, αν και καταλαβαινω πως μαλλον ειναι καταστροφικο για το aquascape.

Για το excel διπλη δοση καθε μερα το πολυ για δεκα μερες. Καλο ειναι να το κλεισεις το διοξιδιο εαν κανεις χρηση του οργανικου ανθρακα.

Οξυζενε με σιριγκα τοπικα και μετα αλλαγη νερου. Σιγα σιγα κοκκινιζη η αλγη και σαπιζει.

Το Algostop ειναι ζιζανιοκτονο δηλαδη δηλητηριο πραγμα το οποιο πρωσοπικα δεν στο συστηνω και οσο για τα planorbidae μπορεις να δοκιμασεις αν και δεν νομιζω να κανουν τιποτα στην συγκεκριμενη περιπτωση. Τα SAE τρωνε ΒΒΑ και ισως εαν εχεις υπομονη σιγα σιγα να την εξαληψουν.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σκέφτομαι να πάρω δραστικά μέτρα από νωρίς. Rik, με το οξυζενέ πόσα ml για το δικό μου ενυδρείο? Και πόσες φορές την εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

Rik ανεξάρτητα από την αντίρρηση σου προς το algostop δεν είναι σωστό να το χαρακτηρίζεις “δηλητήριο” γιατί μην ξεχνάς ότι είναι ένα προϊών που προορίζετε για ενυδρειακη χρήση!

Την άποψη μου για το συγκεκριμένο σκεύασμα νομίζω ότι στην ανάφερα και εδώ και δεν υπάρχει λόγος για τόσο μεγάλη αντιπαράθεση!

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα χημικά δεν είναι ότι καλύτερο γιαυτο και πρότεινα στον φίλο μας τον πιο αθώο και φυσικό τρόπο με τα σαλιγκάρια!

Δεν υποστηρίζω την tetra και δεν έχω κανένα όφελος αλλά δεν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε ένα προϊόν που χρησιμοποιείτε παγκοσμίως ως ακατάλληλο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σκέφτομαι να πάρω δραστικά μέτρα από νωρίς. Rik, με το οξυζενέ πόσα ml για το δικό μου ενυδρείο? Και πόσες φορές την εβδομάδα?

Γενικες πληροφοριες

Ποσοτική και Ποιοτική Σύσταση Πωλουμένου Οξυγονούχου Ύδατος

Το «οξυζενέ» διατίθεται στο εμπόριο διαλυμένο σε απεσταγμένο νερό με τις εξής ποιότητες και εκατοστιαίες ποσότητες:

1. Φαρμακευτικό Διάλυμα 3,5%, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση. Πωλείται στα φαρμακεία ή στα σούπερ μάρκετ και περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά όπως, acetanilide, phenol, sodium stanate και tertrasodium phosphate.

2. Διάλυμα 6% για καλωπισμό, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση. Χρησιμοποιείται κυρίως για χρωματισμό των μαλιών στα κωμωτήρια και περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά.

3. Διάλυμα 30% για καταλυτική ή άλλη χημική χρήση, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση. Περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά.

4. Διάλυμα 30% έως 32% για καθαρισμό ηλεκτρονικών εξαρτήσεων, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση. Περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά.

5. Διάλυμα 35% για τεχνική χρήση, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση. Περιέχει φώσφορο για την εξουδετέρωση εναπομείνατων ιχνών χλωρίου που μπορεί να περιέχονται στο νερό της διάλυσης.

6. Διάλυμα 35% για την βιομηχανία τροφίμων, το μόνο κατάλληλο για εσωτερική χρήση. Δεν περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά. Χρησιμοποιείται για παρασκευάσματα τυριών, αυγών και ορού γάλακτος. Εκνέφωμα (σπρέϊ) αυτού του διαλύματος εναποτίθεται στο εσωτερικό χαρτονένιων συσκευασιών χυμών και γάλακτος.

7. Διάλυμα 90% για πυραυλικά καύσιμα. Χρησιμοποιείται σαν κύριος παροχέας οξυγόνου για καύση υδρογόνου στους πυραύλους.

Μόνο το υπ’ αριθμόν 6 αναφερθέν διάλυμα του 35% για την βιομηχανία τροφίμων, είναι το μόνο κατάλληλο για εσωτερική χρήση. Όμως και αυτό το κατάλληλο διάλυμα των 35% πρέπει να αραιωθεί παρισσότερο, δηλαδή και κάτω από 10% για να γίνει βρώσιμο, αλλιώς μπορεί να μας προξενήσει σοβαρότατες βλάβες αν το καταποιούμε ή έλθει σε επαφή με το δέρμα μας.

Συντήρηση και Φύλαξη Βρωσίμων διαλυμάτων Η2Ο2 (Οξυζενέ)

Όταν λοιπόν αγοράσουμε αυτό το κατάλληλο διάλυμα των 35%, το αραιώνουμε σε 3,5% και γεμίζουμε από αυτό ένα φιαλιδιο σταγονομέτρου, από αυτό που πωλείται στα φαρμακεία, και το φυλάσουμε στο τμήμα συντήρησης του ψυγείου για άμμεση χρήση. Το υπόλοιπο διάλυμα το φυλάμε με το πώμα ερμητικά κλειστό επίσης στην συντήρηση του ψυγείου.

Οι σταγόνες από το φιαλίδιο που συνιστόνται για θεραπεία, όπως αναφέρεται παρακάτω, αραιώνονται πάλι σε επιτραπεζίο εμφιαλομένου ή φιλτραρισμένο νερό ή χυμό ή γάλα (όχι νερό της βρύσης).

Η ένωση έχει ισχυρές οξειδωτικές ιδιότητες και είναι μία πολύ ισχυρή λευκαντική ουσία. Χρησιμοποιείται επίσης ως απολυμαντικό και αντισηπτικό.Για χρόνια πίστευαν πως το υπεροξείδιο του υδρογόνου ήταν ασταθής ένωση επειδή οι προσπάθειες διαχωρισμού του από το νερό αποτύγχαναν. Ο λόγος αυτής της αστάθειας ήταν πως το νερό που χρησιμοποιούταν περιείχε μικροποσότητες αλάτων τα οποία οδηγούσαν σε αποσύνθεση την ένωση.

Δοσολογια

Ριχνεις στοχευμενα με συριγγα στην αλγη 25 μλ ανα 100 λιτρα την πρωτη μερα και μετα καθε μερα περιπου 7-8 μλ στοχευμενα για 10 μερες το πολυ.

Παρατηρησεις

Η χρηση της στα ενυδρεια γινεται πολλα χρονια , οσοι την εχουν κανει χρηση βλεπουν αποτελεσματα, απεφυγε οταν ριχνεις να ειναι καποιο ζωντανο κοντα και στο τελος της αγωγης μια μεγαλη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το αραιωσης, αυτο γινεται οταν το κανουμε χρηση σε ανθρωπους για εσωτερικη αγωγη. Απο τα φαρμακια, απλα προσπαθησε μηπως και βρεις καθαρο οξυζενε χωρις σταθεροποιητές και συντηρητικά και θα το διατηρεις στο ψυγειο.

Διαβασες και την 2η σελιδα του αρθου;

Link to comment
Share on other sites

Rik ανεξάρτητα από την αντίρρηση σου προς το algostop δεν είναι σωστό να το χαρακτηρίζεις “δηλητήριο” γιατί μην ξεχνάς ότι είναι ένα προϊών που προορίζετε για ενυδρειακη χρήση!

Την άποψη μου για το συγκεκριμένο σκεύασμα νομίζω ότι στην ανάφερα και εδώ και δεν υπάρχει λόγος για τόσο μεγάλη αντιπαράθεση!

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα χημικά δεν είναι ότι καλύτερο γιαυτο και πρότεινα στον φίλο μας τον πιο αθώο και φυσικό τρόπο με τα σαλιγκάρια!

Δεν υποστηρίζω την tetra και δεν έχω κανένα όφελος αλλά δεν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε ένα προϊόν που χρησιμοποιείτε παγκοσμίως ως ακατάλληλο!

Νικο μην το περνεις προσωπικα! Οσο θα προτεινεις το algostop και δεν θα διευκρινηζεις την τοξικοτητα του monolinurom εγω θα ενημερωνω και για την αλλη οψη του νομισματος και μετα η χρηση του μπορει να γινει απο τον αναγνωστη ή οχι αναλογα του τη του λεει η συνηδησει του. Τα ζωντανα θα κουβαλουν για μια ζωη αυτο τον σταυρο μεσα τους!

Product name : Monolinuron

2. HAZARDS IDENTIFICATION

Classification of the substance or mixture

According to Regulation (EC) No1272/2008

Acute toxicity, Oral (Category 4)

Specific target organ toxicity - repeated exposure (Category 2)

Acute aquatic toxicity (Category 1)

Chronic aquatic toxicity (Category 1)

According to European Directive 67/548/EEC as amended.

Harmful if swallowed. Harmful: danger of serious damage to health by prolonged exposure if swallowed.

Very toxic to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic environment.

Link to comment
Share on other sites

Νικο μην το περνεις προσωπικα! Οσο θα προτεινεις το algostop και δεν θα διευκρινηζεις την τοξικοτητα του monolinurom εγω θα ενημερωνω και για την αλλη οψη του νομισματος και μετα η χρηση του μπορει να γινει απο τον αναγνωστη ή οχι αναλογα του τη του λεει η συνηδησει του. Τα ζωντανα θα κουβαλουν για μια ζωη αυτο τον σταυρο μεσα τους!

Product name : Monolinuron

2. HAZARDS IDENTIFICATION

Classification of the substance or mixture

According to Regulation (EC) No1272/2008

Acute toxicity, Oral (Category 4)

Specific target organ toxicity - repeated exposure (Category 2)

Acute aquatic toxicity (Category 1)

Chronic aquatic toxicity (Category 1)

According to European Directive 67/548/EEC as amended.

Harmful if swallowed. Harmful: danger of serious damage to health by prolonged exposure if swallowed.

Very toxic to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic environment.

Για άλλη μια φορά επιμένεις και το μόνο που κάνεις είναι να μεταφέρεις στον αναγνώστη μια πληροφορία του διαδικτύου που αναφέρετε στην συγκεκριμένη ουσία και όχι μια πληροφορία για την λειτουργια του σκευάσματος προς ενυδρειακη χρήση!

Αν υπάρχουν αναφορές που να υποστηρίζουν ότι το συγκεκριμένο σκεύασμα προκάλεσε πρόβλημα η ακόμα και θανάτους σε ψάρια τότε θα δαικτω αυτό που λες!

Επειδή δεν έχω σκοπό να μπω πάλι σε αντιπαράθεση και τσακωμούς μαζί σου το μόνο που θα σου πω πολύ ευγενικά και με καλή πρόθεση είναι ότι επιμένοντας να εκφράζεις με αυτό τον τρόπο την άποψη σου για το προϊών που πρότεινα με δυσφημείς και ο άλλος που διαβάζει θα πει ότι ο ebenos μας προτείνει δηλητήρια για τα ψάρια μας! Με συγχωρείς αλλά αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό! Αν θέλεις μπορείς να εκφράζεις την άποψη σου αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Μα την αποψη μου ακριβως εκφραζω, δεν εχω σκοπο να δησφημησω εσενα αλλα το συγκεκριμενο προιον που εμπεριεχει κινδύνους!

Το οτι ειναι για ενυδρειακι χρηση δεν θελει να πει οτι δεν εχει και αρνητικες επιτωσης μια που η συγκεκριμενη ουσια ειναι τοξικη σου αρεσει δεν σου αρεσει, και βιοσυσωρευεται στους ιστους του ζωντανου!!!!

Εσυ γιατι οταν μιλαμε για Bio direct μπαινεις στον κοπο να ενημερωσεις τον ενδιαφερομενο οτι καταστρεφει την βιολογια του ενυδρειου και δεν παραδεχεσαι οτι και το Algostop εχει παραπλευρες επιπτωσεις;;;

Δεν ειμαι εγω που επιμενω αλλα εσυ που δεν μπορεις να κατανοησεις οτι μπορει ο καθενας να μην θελει να βαζει οτι νανε στο ενυδρειο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό που λες δεν είναι τεκμηριωμένο από κανέναν και ότι δεν υπάρχουν ούτε αναφορές ούτε γεγονότα, απλά υποθέσεις δικιες σου !

Τέλος πάντων rik σε παρακαλώ θα ήθελα να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα χωρίς να την τραβήξουμε άλλο!

Αν θέλεις κατάλαβε αυτό που σου ειπα για τον τρόπο που εκφραστικές και το τι μπορεί να επιφέρει για την δικια μου εικόνα μιας και εγώ το πρότεινα γιατί το διαβάζουν και άλλοι!

Υ.Γ. Τονίζω επειδή δεν είσαι μπροστά μου να με βλέπεις, την ειρηνική μου αντιπαράθεση, δεν εχω ορεξη για καυγαδες!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω μια γνωμη ηθελα στο προβλημα μου.Και οι δυο μου προτεινατε μια λυση,που η καθε μια εχει τα καλα η τα κακα.Απο κει και περα εγω θα παρω την αποφαση με ποιο τροπο θα ενεργησω.Σεβαστες οι αποψεις σας και σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό που λες δεν είναι τεκμηριωμένο από κανέναν και ότι δεν υπάρχουν ούτε αναφορές ούτε γεγονότα, απλά υποθέσεις δικιες σου !

Τέλος πάντων rik σε παρακαλώ θα ήθελα να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα χωρίς να την τραβήξουμε άλλο!

Αν θέλεις κατάλαβε αυτό που σου ειπα για τον τρόπο που εκφραστικές και το τι μπορεί να επιφέρει για την δικια μου εικόνα μιας και εγώ το πρότεινα γιατί το διαβάζουν και άλλοι!

Υ.Γ. Τονίζω επειδή δεν είσαι μπροστά μου να με βλέπεις, την ειρηνική μου αντιπαράθεση, δεν εχω ορεξη για καυγαδες!

Φιλε Νικο, ακου να δεις, δεν θελω να σε επιπλήξω και ουτε εχω ορεξη και εγω για καυγαδες.

Θελεις να το θεσεις πως ειναι απλα δικια μου υποθεση. Nα σου αναφερω εφοσων εισαι απιστος Θωμας B) πως στις οδηγιες αναγραφη.

Active ingredients: Monolinuron 22,7 mg/g. Harmful to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic enviroment. Keep out of the reach of children. Dispose of this material and its container to hazardous or special waste collection point.

Ε, αν ακομα επιμενεις τη να σου πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο, ακου να δεις, δεν θελω να σε επιπλήξω και ουτε εχω ορεξη και εγω για καυγαδες.

Θελεις να το θεσεις πως ειναι απλα δικια μου υποθεση. Nα σου αναφερω εφοσων εισαι απιστος Θωμας B) πως στις οδηγιες αναγραφη.

Active ingredients: Monolinuron 22,7 mg/g. Harmful to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic enviroment. Keep out of the reach of children. Dispose of this material and its container to hazardous or special waste collection point.

Ε, αν ακομα επιμενεις τη να σου πω!!!

Επειδή κάποιος πρέπει να δώσει τέλος σε αυτή την συζήτηση ας είμαι εγώ αυτός!

Απλά για την ιστορία να σου αναφέρω ότι και η jbl χρησιμοποίει την ίδια ουσία στο αντίστοιχο σκεύασμα της και γράφει ακριβώς τα ίδια πράγματα!

Καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

1. Στα εμφιαλωμενα νερα εχει ανιχνευθει εξασθενες χρωμιο Cr(VI)

http://tvxs.gr/news/...ias-katanalosis

2. Οι ενώσεις του Cr(VI) χαρακτηρίζονται ως: Ισχυρά τοξικές (Highly toxic), καρκινογόνοι (Carc. Cat. 1), μεταλλαξιγόνοι (Muta. Cat. 2), βλαπτικές ως προς την αναπαραγωγή (Repr. Cat. 2), οξειδωτικές και ως επικίνδυνες για το περιβάλλον.

http://www.chem.uoa....ls/chem_cr6.htm

Πολλοι θα εχουν πιει απο αυτα τα νερα, ωστοσο δεν εχει γινει καμια επισημη αναφορα για θανατο απο εμφιαλωμενα ακομα (αν μπορεσει να αποδωθει με σιγουρια εκει καποιος θανατος ή μεταλλαξη, καρνινος κλπ).

Να προτεινουμε τοτε αφοβα τα εμφιαλωμενα κι ας εχουν εξασθενες χρωμιο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τη μαθενουμε καθε μερα, πραγματικα ιδεα δεν ειχα Σπυρο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιος πρέπει να δώσει τέλος σε αυτή την συζήτηση ας είμαι εγώ αυτός!

Απλά για την ιστορία να σου αναφέρω ότι και η jbl χρησιμοποίει την ίδια ουσία στο αντίστοιχο σκεύασμα της και γράφει ακριβώς τα ίδια πράγματα!

Καλό απόγευμα!

Φιλε Νικο, η αληθεια ειναι πως πολλα ενυδρειακα προιοντα πολλες φορες κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο στο μικρο μας οικοσυστημα και στην πραξη την στιγμη που κανεις χρηση το ταδε σκευασματος δεν περνεις χαμπαρι τιποτα και οπτικα απο μια πρωτη ματια λες, ε αφου δεν εχω θανατους τοτε μια χαρα ειναι. Το θεμα ειναι αυτη η συσωρευση ουσιων στον οργανισμο του καθε ζωντανου απο την στιγμη που δεν μπορει να χρησημοποιηθει απο τον οργανισμο βιοσυσωρευεται μεσα του και το κουβαλαει μια ζωη μαζι του. Τα αποτελεσματα μπορει να ειναι πολλα και διαφορα, απο την μειωση αντοχης του ανοσοποιητικου εως την μειωση ζωης ή τον θανατο αναλογα και με τη ψαρια εχεις να κανεις.

Καποια στιγμη θα δεις πως και τα ποιο πολλα φαρμακα και στην ενυδρειακη κοινοτητα θα αλλαξουν ψαχνοντας ποιο βιολογικες λυσεις ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

1) Στα όσα ειπώθηκαν περί algostop :

Προσωπικά δεν διαπίστωσα ποτέ πρόβλημα με τους οργανισμούς από οποιοδήποτε ενυδρειακό προϊόν έχω χρησιμοποιήσει εναντίον της άλγης όσα χρόνια ασχολούμαι , και έχω χρησιμοποιήσει και το algostop καί το protalon καί πολλά άλλα κατά καιρούς.

Ακόμα και αν αναφέρεται για κάποιο στοιχείο κάτι περί επικυνδινότητας , αυτό δεν σημαίνει πως πρακτικά θα έχεις πρόβλημα με παρενέργειες, τηρουμένης της σωστής δοσολογίας. Ας μην ξεχνάμε πως και στην πλειονότητα των φαρμακευτικών σκευασμάτων που προορίζονται για τον άνθρωπο ακόμα, αν διαβάσεις τα manual , θα τρελαθεις από όσα γράφονται για τις δραστικές ουσίες, αλλά αυτο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα όταν γίνεται σωστή χρήση και δεν αναιρείται και η αναγκαιότητά τους σε πολλές περιπτώσεις κιόλας προκειμένου να αποφύγουμε τα χειρότερα. Επομένως ας μην είμαστε υπερβολικοί δίχως ουσιαστικό λόγο.

2) Στο θέμα της μαύρης αλγης και του οξυζενέ, έχω να πω από προσωπικό μου πείραμα πως το οξυζενέ δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα στην αντιμετώπισή της.

Οι δοσολογίες που προτείνουν πολλοί είναι εντελώς αναποτελεσματικές και στο τέλος είχα από περιέργεια πάρει το ξύλο που είχα γεμάτο μαύρη άλγη και το είχα βάλει σε ένα μπωλ με 50% οξυζενέ και 50% νερό. ΜΟΝΟ τότε εγιναν εν μέρει ροζ κάποιες από τις άλγες με την πάροδο 2ημερών και στο συγκεκριμένο ξύλο όταν ξαναμπήκε στο ενυδρείο , συνεχίστηκε η ανάπτυξη της bba κανονικότατα.

Συμπέρασμα ;;; Το οξυζενέ είναι σχεδόν άχρηστο. Και μάλιστα έκανα το τεστ και με 2 διαφορετικά είδη οξυζενέ.

Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι η αφαίρεση της bba(όσο δύσκολο και αν ακουγεται) μηχανικά από τις επιφάνειες που έχουν προσβληθει και η τοποθέτηση ανταγωνιστικού είδους που δεν θα αφήσει την κενή περιοχή στην ευκαίρια της μαύρης άλγης. (Προσωπικά έβαλα πολλή java moss που από την στιγμή που ''πήρε μπρος'' δεν ξαναείδα μαύρη άλγη ποτέ στην περιοχή που πνίγηκε από την moss.

Σε εξαιρετικές συνθήκες που η μαύρη άλγη δεν αφαιρείται με τίποτα από μια πέτρα ή μια πλαστική επιφάνεια, υπάρχει ένα extreme σενάριο αντιμετώπισης που πιάνει : Βυθίζεις το αντικείμενο σε νερό και 20-30% χλωρίνη για κανένα 3ωρο. Μετά φεύγει κυριολεκτικά λιωμένη με ένα πανί. Αφήνεις το αντικείμενο σε νερό που περιέχει διπλή δοσολογία αντιχλώριο για ένα 24ωρο , προκειμένου να φύγει κάθε ίχνος της χλωρίνης και το βάζεις πίσω στο ενυδρείο.

Η μαύρη αλγη, έχει χάσει κάθε αποικία και θα κάνει μήνες να ξαναεμφανιστεί....

Χλωρίνη vs Οξυζενέ : σημειωστε άσσο.

Έγινε επεξεργασία - Vandar
Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες και τα πλαστικα μπαινουν στην χλωρινη χωρις κανενα προβλημα.

Θα μπορουσα να κανω το ιδιο με το ξυλο?? Το ξυλο εχει την δυνατοτητα να αποροφαει γι αυτο αναρωτιεμαι...

Link to comment
Share on other sites

1) Στα όσα ειπώθηκαν περί algostop :

Προσωπικά δεν διαπίστωσα ποτέ πρόβλημα με τους οργανισμούς από οποιοδήποτε ενυδρειακό προϊόν έχω χρησιμοποιήσει εναντίον της άλγης όσα χρόνια ασχολούμαι , και έχω χρησιμοποιήσει και το algostop καί το protalon καί πολλά άλλα κατά καιρούς.

Ακόμα και αν αναφέρεται για κάποιο στοιχείο κάτι περί επικυνδινότητας , αυτό δεν σημαίνει πως πρακτικά θα έχεις πρόβλημα με παρενέργειες, τηρουμένης της σωστής δοσολογίας. Ας μην ξεχνάμε πως και στην πλειονότητα των φαρμακευτικών σκευασμάτων που προορίζονται για τον άνθρωπο ακόμα, αν διαβάσεις τα manual , θα τρελαθεις από όσα γράφονται για τις δραστικές ουσίες, αλλά αυτο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα όταν γίνεται σωστή χρήση και δεν αναιρείται και η αναγκαιότητά τους σε πολλές περιπτώσεις κιόλας προκειμένου να αποφύγουμε τα χειρότερα. Επομένως ας μην είμαστε υπερβολικοί δίχως ουσιαστικό λόγο.

Φιλε Vandar, δεν αντιλεγο οτι εαν γινει σωστη χρηση του Algostop, δεν θα εχουμε θανατους και ωρατες στα ματια μας επιπτωσεις, αλλα η ζημια γινεται εσωτερικα οσο και αν σας ακουγεται παραξενο!

Απο την στιγμη που μιλαμε για την καταπολεμηση μιας αλγης και οχι ζωης ή θανατου ενος ζωντανου, εγω προσωπικα δεν το βρισκω σωστο και ακρως απαραιτητο να κανω χρηση μιας τοξικης ουσιας κατηγοριας 1 για τους υδατινους οργανισμους. Απο εκει και περα καλο ειναι να γνωριζει ο ενδιαφερωμενος με τη εχει να κανει και απο εκει και περα να αποφασισει εαν θελει να προβει σε μια τετοια λυση ή οχι.

Αυτο ειναι το ολο σκεπτικο!

2) Στο θέμα της μαύρης αλγης και του οξυζενέ, έχω να πω από προσωπικό μου πείραμα πως το οξυζενέ δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα στην αντιμετώπισή της.

Οι δοσολογίες που προτείνουν πολλοί είναι εντελώς αναποτελεσματικές και στο τέλος είχα από περιέργεια πάρει το ξύλο που είχα γεμάτο μαύρη άλγη και το είχα βάλει σε ένα μπωλ με 50% οξυζενέ και 50% νερό. ΜΟΝΟ τότε εγιναν εν μέρει ροζ κάποιες από τις άλγες με την πάροδο 2ημερών και στο συγκεκριμένο ξύλο όταν ξαναμπήκε στο ενυδρείο , συνεχίστηκε η ανάπτυξη της bba κανονικότατα.

Συμπέρασμα ;;; Το οξυζενέ είναι σχεδόν άχρηστο. Και μάλιστα έκανα το τεστ και με 2 διαφορετικά είδη οξυζενέ.

Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι η αφαίρεση της bba(όσο δύσκολο και αν ακουγεται) μηχανικά από τις επιφάνειες που έχουν προσβληθει και η τοποθέτηση ανταγωνιστικού είδους που δεν θα αφήσει την κενή περιοχή στην ευκαίρια της μαύρης άλγης. (Προσωπικά έβαλα πολλή java moss που από την στιγμή που ''πήρε μπρος'' δεν ξαναείδα μαύρη άλγη ποτέ στην περιοχή που πνίγηκε από την moss.

Το θεμα περι οξυζενε σιγουρα δεν ειναι η αμεση αποτελεσματικη λυση για εκτεταμενη ΒΒΑ στο ενυδρειο μας και γινεται στοχευμενα και επανελημενα για να την καταστρεψουμε. Και εγω την εχω κανει χρηση κατα καιρους με καλα αποτελεσματα, αλλα θελει υπομονη και επιμονη δεν την καταστρεφης απο την μια ημερα στην αλλη και σιγουρα δεν ειναι ευκολη και σαν αλγη. Απο διαφορες εμπειριες διαβαζοντας στο νετ εχω βρει πολλους θερμους υποστηρικτες της και με πολυ καλα αποτελεσματα, απο εκει και περα στην πραξη και η δοσολογια ειναι κυριως εμπειρικη του καθε ενος με διαφορες αποψης ως προς το τελικο αποτελεσμα. Και μια υπογραμισση, υπαρχει οξυζενε και οξυζενε!

Σε εξαιρετικές συνθήκες που η μαύρη άλγη δεν αφαιρείται με τίποτα από μια πέτρα ή μια πλαστική επιφάνεια, υπάρχει ένα extreme σενάριο αντιμετώπισης που πιάνει : Βυθίζεις το αντικείμενο σε νερό και 20-30% χλωρίνη για κανένα 3ωρο. Μετά φεύγει κυριολεκτικά λιωμένη με ένα πανί. Αφήνεις το αντικείμενο σε νερό που περιέχει διπλή δοσολογία αντιχλώριο για ένα 24ωρο , προκειμένου να φύγει κάθε ίχνος της χλωρίνης και το βάζεις πίσω στο ενυδρείο.

Η μαύρη αλγη, έχει χάσει κάθε αποικία και θα κάνει μήνες να ξαναεμφανιστεί....

Χλωρίνη vs Οξυζενέ : σημειωστε άσσο.

Οσο για την χλωρινη τα ειπαμε μεσω και ΠΜ για την αποτελεσματικοτητα της και για να μην πεδευεται, αλλα απο εκει και περα ο ανθρωπος καταλαβαινω πως πρεπει να καταστρεψει το aquascape μια που ειναι φυτεμενα στο υποστρωμα το ξυλο και οι πετρες και για αυτο ηταν σκεπτικος στο ολο εχγηρημα.

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες και τα πλαστικα μπαινουν στην χλωρινη χωρις κανενα προβλημα.

Θα μπορουσα να κανω το ιδιο με το ξυλο?? Το ξυλο εχει την δυνατοτητα να αποροφαει γι αυτο αναρωτιεμαι...

Ξεπλυνε το καλα και αστο μετα σε ενα κουβα με νερο και μπολικο αντιχλωριο για καμια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...