Jump to content

Αντιμετωπιση Μαυρης Αλγης


Recommended Posts

Δεν ξερω,λογικα ναι αλλα εγω την ειχα αφησει ολωκληρη μερα για σιγουρια! :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω κάνει και με ξύλο, αν το βάλεις σε αντιχλώριο για ένα 24ωρο είσαι μια χαρά, γιατί όπως ρουφάει το ένα, απορροφάει και το άλλο!

Η διαφορά στην αποτελεσματικότητα είναι τόσο μεγάλη , που θα δεις πως το οξυζενέ ειναι ένα αστείο μπροστά σε αυτό που σου πρότεινα με την χλωρίνη :)

Link to comment
Share on other sites

Εξω απο το ενυδρειο πολλες ειναι οι λυσεις, απο υδροχλωρικο οξυ εως πολυ δυνατο ξυδι για μια ποιο φυσικη μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουν περάσει τρεις ώρες. Η άλγη έχει γίνει κατασπρη σαν βαμβάκι και διαλύεται. Φοβερό.! Επίσης κάποια σημεία μέσα στο ενυδρείο τα ψεκασα χτες στοχευμενα με συριγγα με excel και σήμερα τα βλέπω ασπρησμενα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουν περάσει τρεις ώρες. Η άλγη έχει γίνει κατασπρη σαν βαμβάκι και διαλύεται. Φοβερό.! Επίσης κάποια σημεία μέσα στο ενυδρείο τα ψεκασα χτες στοχευμενα με συριγγα με excel και σήμερα τα βλέπω ασπρησμενα.

Πολυ ωραια, εισαι σε καλο δρομο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενχειρημα τελειωσε.Τελικα οντος η χλωρινη κανει απιστευτη δουλεια.Αφησα τα ξυλα και τις πετρες για εξι ωρες στην χλωρινη και μετα 24 ωρες σε κουβα με τριπλη δοση αντιχλωριο.Στο ενυδρειο εβγαλα οση αλγη μπορουσα με το χερι.Τωρα ολα φαινονται πολυ καθαρα.Ολη αυτη την διαδικασια την συνηστω ανεπιφυλακτα απλα θελει προσοχη.

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε και καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε τρελε εβγαλες ολο αυτο το ξυλο;Το ξαναβαλες οπως ηταν;Ασε δε θελω να ξερω,δε θελω να δω. :chair:

Νιτρικα ποσο ειχες;Επισης σου ειπα να βαλεις 1-2 sae.να αυξησεις το διοξειδιο και να μειωσεις την εντονη κυκλοφορια.

Τοσος κοπος στο στησιμο νιωθω οτι πηγε στραφι. :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε τρελε εβγαλες ολο αυτο το ξυλο;Το ξαναβαλες οπως ηταν;Ασε δε θελω να ξερω,δε θελω να δω.

Νιτρικα ποσο ειχες;Επισης σου ειπα να βαλεις 1-2 sae.να αυξησεις το διοξειδιο και να μειωσεις την εντονη κυκλοφορια.

Τοσος κοπος στο στησιμο νιωθω οτι πηγε στραφι.

Βασικά όλα πήγαν καλά. Δεν βλέπω ίχνος μαύρης αλγης. Όσο για το aquascape μην ανησυχείς, όλα είναι όπως πριν. Το διοξείδιο δουλεύει ακόμα στα 40 ppm και η κυκλοφορία είναι λίγο μειωμένη. Τα νιτρικά μου είναι στο 10 με 15.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον...

ένα up! :bigemo_harabe_net-195:

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επαναφερω το θεμα για να σας πω πως καταφερα να εξαλειψω την μαυρη αλγη (ΒΒΑ).Κατ'αρχην μεχρι να φυγει οριστικα μου πηρε περιπου τρεις μηνες.

Δοκιμασα αρχικα να βγαλω οτι μπορουσα εξω (εξοπλισμο,πετρες,ξυλα) και τα εβαλα στην χλωρινη για μια νυχτα και επειτα σε αντιχλωριο για 24 ωρες με τριπλη δοση.Μεσα στο ενυδρειο καθαρισα μηχανικα οτι μπορουσα μεχρι που δεν εβρισκα αλγη πουθενα.Το ξαναεστησα οπως ηταν και για μια-δυο εβδομαδες ολα καλα.Μετα παλι τα ιδια!!!

Η ΒΒΑ απ οτι διαβασα μεταφερεται με σπορους (διορθωστε με αν κανω λαθος) και γι αυτο ειναι και τοσο δυσκολη και επιμονη.

Οποτε ξαναεκανα την ιδια διαδικασια,ολα εξω κτλ κτλ.Τα εβαλα ολα μεσα (με διαφορετικο setup αυτη τη φορα) και ξεκινησα την υπερδοδολογια του exel.

Την πρωτη εβδομαδα εβαζα τριπλη δοση με συριγγα και ψεκαζα απευθειας πανω στην αλγη που ειχε απομεινει.Την αλλη μερα ασπρηζε (πεθανε) και σιγα σιγα εφευγε.

Την δευτερη εβδομαδα,και ενω το ενυδρειο ηταν πεντακαθαρο συνεχυσα με διπλη δοση exel και το κρατησα με αυτον τον ρυθμο για αλλη μια εβδομαδα.

Να σημειωσω οτι σε ολη αυτην την διαδικασια δεν εκλεισα το co2 που δουλευε στα 30ppm και ουτε μειωσα τον φωτισμο που ειναι 9 ωρες.Το μονο που μειωσα ηταν η ροη του φιλτρου γιατι παρατηρησα οτι στην ΒΒΑ αρεσει πολυ η δυνατη ροη.Επισεις αλλαγες νερου εκανα μια φορα την εβδομαδα,περιπου 50%.

Με αυτα και αυτα εχασα καποιες red cherry και τιποτα αλλο.Ηταν αναμενομενο με τοσο exel.

Παντος απο τοτε δεν ξαναειδα μαυρη αλγη.Νομιζω οτι τα καταφερα!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον ολη σου η αντιμετωπιση γιωργο.

χρειαζονται τετοια αρθρα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

ναι με επιφυλαΞΗ.τι ζωα εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

ναι με επιφυλαΞΗ.τι ζωα εχεις μεσα?

Εδώ είναι η παρουσίαση του ενυδρείου μου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82198&p=772057

στο τελευταίο Post έχω κάνει ενημέρωση της παρουσίασης

Link to comment
Share on other sites

Το excel ειναι μια λυση,αν διαβασεις εδω θα δεις πληροφοριες για την bba

Το έχω διαβάσει αρκετές φορές. Η απορία μου είναι εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω το excel για τη καταπολέμησή της, αφού δεν έχω φυτεμένο και εάν ναι με ποια δοσολογία (η υπερδοσολογία είναι για τα φυτεμένα όπου μέρος του οργανικού άνθρακα απορροφάται από τα φυτά).

Link to comment
Share on other sites

Η υπερδοσολογια ειναι για ολα τα ενυδρεια που εχουν προβλημα και οχι μονο για τα φυτεμενα.Στην δικη σου περιπτωση σιουρα παιζει ολο και οι πολλες ωρες που εχεις τα φωτα ανοιχτα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...