Jump to content

125 Λιτρα Convicts


Vangelis21

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κεντρικη Αμερικη - Convicts

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80 x 35 x 40

Συνολικά Λίτρα: 125 , καθαρα 112

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: -

Ψάρια: 2 νηλικα Convicts (γονεις), 8 τουλαχιστον νεογεννητα (1-2 μηνες)

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: σκουρο μπλε χαρτονι

Πέτρες: 15 περιπου πετρες μικρου και μεσαιου μεγεθους οι οποιοες φτιαχνουν 3 φωλιες/σπηλιες

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: μπεζ χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λαμπες T5 24w η καθε μια

Διάρκεια φωτισμού:Λογω καλοκαιριου 4-6 ωρες τη μερα

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim 2028

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 12αρι ανεμιστηρακι

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: γυαλινο θερμομετρακι, αυτοματη ταιστρα για τις διακοπες, αεραντλια

Διατροφή: Ocean Nutrition Cichlid vegi formula http://www.oceannutrition.com/test/wp-content/uploads/2011/02/098731256308.jpg

Παράμετροι

pH: 7.2-7.6

Γενική σκληρότητα (GH): 16

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-29 προς το παρον

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαιως

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε κουβα με αντιχλωριο μερικες ωρες πριν την αλλαγη

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: συχνος καθαρισμος τζαμιων

Φωτογραφίες:

IMG_0745.jpg

IMG_0743.jpg

IMG_0741.jpg

IMG_0739.jpg

Βίντεο: -

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω λυκουργο. Ας ελπισουμε οτι θα τα εχω στα ωπα ωπα και ολα θα πανε καλα!

update 1: σκαβουν σαν τρελλα μιλαμε. μολις ειδα εχουν φτιαξει ενα ολοκληρο βουνο! Ας ελπισουμε οτι στερεωσα σωστα τις πετρες! δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα!

update 2: ειπα να το ψαξω λιγο πιο πολυ για το σκαψιμο και τελικα εχουν γυμνωσει αλλον ενα βραχο! τον ειχα φυσικα πανω στο τζαμι και απνω γυρω του αμμο, καλα σφηνωμενο αλλα τον ξεγυμνωσανε και η αμμος ειναι γυρω γυρω! τοσο πολυ που φαινεται το τζαμι στον πατο! να ανησυχω?

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

και που το ξερεις οτι θα εχω γεννα? βρε τι τα ταιζεις και γεννανε τοσο συχνα! λες πραγματικα πριν φυγω διακοπες να βαλω τουλι? πως γεννανε αυτες ακριβως? αγχωθηκα πολυ και για τις πετρες τωρα...

Link to comment
Share on other sites

ασε τις πέτρες όπως είναι δεν ξερω ποτε αλλα συγουρα σύντομα γ αυτο σκαβουν σαν παλαβα! ναι τουλι βάλε απο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την πληροφορια λυκουργο! πες μου και πως γεννανε! το τουλι υπαρχει καποιο ειδικο η βαζουμε οτι θελουμε? δεν πρεπει κανονικα να μην εχει κανα χημικο επανω αλλα και να μην ειναι πολυ λεπτο με αποτελεσμα να φραζει λιγο το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

εναποθέτει αυγά και τα γονιμοποιει το αρσενικο το τουλι δεν πρέπει να είναι ψιλό και χρωματιστο απλό τουλι γενικά δεν θα πάρεις χαμπάρι το ποτε θα βγουν τα μικρα ολα αυτα θα γίνουν μέσα στους βράχους απλα θα δεις πολλα μικρα μια μέρα μην ανχωνεσε μην βάζεις χέρια και άστα τα αλλα σε αυτα.... κανε τις ρουτινες σου και ολα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

αν ξερει κανεις που να βρω τουλι καταλληλο ας μας πει!

δε βαζω χερι απλα εχω αγχωθει για τις πετρες! ετσι και δω να κουνιουνται θα τα παιξω! αντε μακαρι να εχουμε και γεννα. Αν ειναι οπως μου τα λες μολις γυρισω απο διακοπες θα γινεται χαμος εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

μπορει και ναι μπορει και όχι δεν μπορούμε να ξέρουμε ποτε ακριβώς όσο για το τουλι πήγαινε σε μια μοδιστρα η σε μαγαζι που εχει ειδη ραπτικής και παίρνεις ένα αχρωμο και να μην εχει πολυ μικρές τρύπες για να μην φράζει το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το δεις αυτο βρε απο κει το μόνο που θα σε κάνει να υποψιαζεσαι γέννα είναι να είναι για πολλές ώρες της ημέρας στην φωλιά που θα φτιάξουν και αν το καταλάβεις μην ανχωνεσαι είναι σκληρά καρύδια

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασε λυκο αλλα δε λεει κατι για το πως ειναι εμφανισιακα οι εγκυες! Λες να ηταν καλυτερο να εβαζα 2 θυληκες ακομα οπως προτεινεται η οχι;

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ άστα όπως είναι μετα δεν ξέρεις τι να τα κανεις σου είπα δεν θα καταλάβεις ποτε αν εχει αυγά για γονιμοποίηση!

άστα και απόλαυσε τον χαρακτήρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απολαμβανω! Κριμα που φευγω μεθαυριο! Για πες μου ρε λυκε αν θυμασαι ημερομηνια η τουλαχιστον σχεδον ποτε γεννησαν αυτα τα μικρα που εχω! Α κι αν ξερεις αν ηταν η ορωτη τους γεννα η ποια ηταν. Α και ηλικια των γονιων αν ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

το αρσενικο τον πήρα σχεδόν 4 μηνών και θυλικια περίπου πέντε την αγόρασα πολυ μετα απο τον αρσενικο μου έφαγε αρκετά μικρα το Όσκαρακι μου

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο δεν το εχω ξαναδει. εβλεπα απο τα χρυσοψαρα που τρωνε την αμμο και τη φτυνουν επιτοπου αλλα τα κονβικτς ειναι εργατες! παιρνει ο αλλος την αμμο και πηγαινει και την αφηνει αλλου και φτιαχνει βουναλακι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...