Jump to content

Χρυσόψαρα Παρέα Με Τι...;


ataktoulis

Recommended Posts

Όπως ίσως έχετε δει σε άλλα θέματα που έχω ανοίξει ετοιμάζομαι για την αγορά του ενυδρείου που θα φιλοξενήσει 3 χρυσόψαρα. Το ενυδρείο θα είναι 120lt, με σχετικά καλή επιφάνεια (80cm), και θα ήθελα να προσθέσω ακόμα 1-2 ψαράκια το πολύ για να μην τα περιορίσω κιόλας.

Τι συνδυασμό μπορώ να κάνω; Θα ήθελα να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στις συνθήκες διαβίωσής τους, αλλά να γίνει και μια όμορφη σύνθεση. Ψαράκια με μεγάλες ουρές και μακρυά πτερύγια π.χ. δε θα ήθελα. Κάτι σε έντονο χρώμα όμως θα μου άρεσε.

Μου πρότειναν Πλακόστομους, αλλά από όσα διάβασα είδα πως δεν είναι και πολύ σοφή επιλογή. Μάλιστα μου είπαν ότι μπορώ να βάλω όσους θέλω γιατί λέει "δε μετράνε για ψάρια", δεν πιάνουν χώρο, μένουν στο βυθό. Τελοσπάντων..

Με Guppi θα μπορούσα να τα βάλω εφόσον διατηρώ τη θερμοκρασία σταθερή για να είναι οκ τα τελευταία;

Τα φώτα σας παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

ολα τα υπολοιπα ψαρια εκτος χρυσοψαρων ειναι τροπικα με διαφορετικες συνθηκες νερου,θερμοκρασιας και διατροφης.

ΑΡΑ,μονο χρυσοψαρα μπορεις να βαλεις φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο klaz όλα τα υπόλοιπα ψάρια είναι τροπικά και με διαφορετικές απατήσεις και δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο παρά μόνο μερικά σαλιγκάρια και ίσως και καμιά μαριδούλα!

Θα σου πρότεινα να βάλεις fancy χρυσόψαρα που είναι πιο εντυπωσιακά και δεν μεγαλώνουν και υπερβολικά όπως τα κοινά!

Υ.Γ. δεν χρειάζεται να ανοίγεις διάφορα θέματα, μπορούμε να συζητήσουμε ότι θέλεις σε ένα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω τα fancy ειναι εκεινα με την φουσκωμενη κοιλια τουσ? Αν ειναι αυτα παντα ειχα την απορια αν ειναι τετιο το ειδοσ τουσ η αν τα κανουν ετσι για να πουλανε

Link to comment
Share on other sites

Το ειδος ειναι μετα απο επιλεκτικη αναπαραγωγη.

Οσο για αλλα ψαρια κρυου νερου δες εδω ειναι πολλα ;)

Επισης μην ξεχναμε, τις καραβιδες, τα μηλοσαλιγκαρα και τα ψαρακια που ανοικουν στο ειδος barbs.

(Εχω barbs και στην λιμνη μου και τα πανε τελεια!)

http://www.aquazone....topic=40787&hl=

http://www.aquazone....ndpost&p=585472

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Τα fancy ζουν σε θερμοκρασία περίπου 25 βαθμών κελσίου.Αυτή είναι θερμοκρασία στην οποία πολλοί διατηρούν τα τροπικά τους.Υπάρχει κάποιος άλλος διαχωρισμός ανάμεσα σε τροπικά και 'απλά' εκτός από θερμοκρασία; Άσχετα με τη διατροφή, πιστεύω θα μπορούσε να διατηρήσει guppies, οι συνθήκες και οι παράμετροι του νερού μοιάζουν.

Edit:Βέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φαγωθούν τα guppies αν τα χρυσόψαρα είναι μεγάλα

Έγινε επεξεργασία - Master Gee
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω τα fancy ειναι εκεινα με την φουσκωμενη κοιλια τουσ? Αν ειναι αυτα παντα ειχα την απορια αν ειναι τετιο το ειδοσ τουσ η αν τα κανουν ετσι για να πουλανε

Fancy χρυσόψαρα ονομάζουμε μια γενική κατηγορία για να ξεχωρίζουμε τα υπόλοιπα είδη όπως black moor, oranda, fantail, vailtail, pearscale κτλ από τα κοινά χρυσόψαρα!

Τα είδη αυτά έχουν προκύψει από διασταυρώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδος ειναι μετα απο επιλεκτικη αναπαραγωγη.

Οσο για αλλα ψαρια κρυου νερου δες εδω ειναι πολλα ;)

Επισης μην ξεχναμε, τις καραβιδες, τα μηλοσαλιγκαρα και τα ψαρακια που ανοικουν στο ειδος barbs.

(Εχω barbs και στην λιμνη μου και τα πανε τελεια!)

http://www.aquazone....topic=40787&hl=

http://www.aquazone....ndpost&p=585472

Πάνο έχεις δοκιμάσει να διατηρήσεις χρυσόψαρα στο ιδιο ενυδρειο με αυτά τα είδη που προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα fancy ζουν σε θερμοκρασία περίπου 25 βαθμών κελσίου.Αυτή είναι θερμοκρασία στην οποία πολλοί διατηρούν τα τροπικά τους.Υπάρχει κάποιος άλλος διαχωρισμός ανάμεσα σε τροπικά και 'απλά' εκτός από θερμοκρασία; Άσχετα με τη διατροφή, πιστεύω θα μπορούσε να διατηρήσει guppies, οι συνθήκες και οι παράμετροι του νερού μοιάζουν.

Edit:Βέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φαγωθούν τα guppies αν τα χρυσόψαρα είναι μεγάλα

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που λες?

Μήπως θέλεις να πεις ότι αντέχουν και στους 25?

Link to comment
Share on other sites

Πάνο έχεις δοκιμάσει να διατηρήσεις χρυσόψαρα στο ιδιο ενυδρειο με αυτά τα είδη που προτείνεις?

Nαι και δεν τα προετινω μονο εγω δες τα λινκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που λες?

Μήπως θέλεις να πεις ότι αντέχουν και στους 25?

Το είδα εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771

και ναι, δε μιλάμε για 25 βαθμούς μόνιμα.'Αντέχουν' σίγουρα και σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά καταπονούνται και πολύ.

Επίσης εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65794&st=20 βλέπω ότι και τα guppies αντέχουν μικρότερες θερμοκρασίες, επίσης όχι μόνιμες.

Η διατροφή είπαμε είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι και δεν τα προετινω μονο εγω δες τα λινκ ;)

Τα λινκ τα είδα! Σε ρωταω γιατί προσπαθώ να δω αν όντως μπορούν να συνυπάρχουν τέτοια ψάρια μαζί στο ίδιο ενυδρείο με χρυσόψαρα μιας και δεν παίζει ρόλο μόνο ο παράγοντας θερμοκρασία!

Κάνω μια έρευνα πάνω στο θέμα εδώ και αρκετό καιρό και σε μερικές μέρες πιστεύω ότι θα μπορώ να την ανεβάσω ολοκληρωμένη.

Εσύ με πιο είδος τα είχες συνδυάσει και ποια τα συμπεράσματα σου?

Link to comment
Share on other sites

Το είδα εδώ: http://www.aquazone....showtopic=36771

και ναι, δε μιλάμε για 25 βαθμούς μόνιμα.'Αντέχουν' σίγουρα και σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά καταπονούνται και πολύ.

Επίσης εδώ: http://www.aquazone....pic=65794&st=20 βλέπω ότι και τα guppies αντέχουν μικρότερες θερμοκρασίες, επίσης όχι μόνιμες.

Η διατροφή είπαμε είναι άλλο θέμα.

Οπότε το 25 που αναφέρεις δεν είναι δείκτης σταθερότητας!

Οι θερμοκρασίες θα πρέπει να μεταβάλλονται αναλόγως την εποχή!

Επίσης δεν είναι μόνο θέμα η διατροφή η το εύρος της θερμοκρασίας, είναι πολλοί ακόμα παράγοντες όπως η συμπεριφορά, το ph οι σκληρότητες και ένα σορό ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το 25 που αναφέρεις δεν είναι δείκτης σταθερότητας!

Οι θερμοκρασίες θα πρέπει να μεταβάλλονται αναλόγως την εποχή!

Επίσης δεν είναι μόνο θέμα η διατροφή η το εύρος της θερμοκρασίας, είναι πολλοί ακόμα παράγοντες όπως η συμπεριφορά, το ph οι σκληρότητες και ένα σορό ακόμα!

Σίγουρα όχι!

Ναι και νομίζω κάνει το σύστημα πιο φυσικό, αν και υπάρχουν απόψεις ότι στρεσσάρονται τα ψάρια από τις αλλαγές της κάθε εποχής.Έλα όμως που στη λίμνη δεν υπάρχει θερμοστάτης.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, τα γκαππυ θέλουν σκληρό νερό σε σχέση με άλλα τροπικά, ίσως όχι τόσο όσο τα χρυσόψαρα, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι το κάθε γκάππυ που υπάρχει στον πλανήτη διατηρέιται σε απόλυτα σωστές συνθήκες.Βέβαια δε λέω να πάρουμε γκάππυ και να τα βάλουμε σε ενυδρείο με δίσκους ή σε θαλασσινό.

Με ενδιαφέρει η έρευνα που λες ότι κάνεις, περιμένω νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαρια ειναι και μαλιστα πολυ σκληροι οργανισμοι που προσαρμόζονται.

Δεν μιλάμε για δίσκους ή νανοκιχλιδες-κιχλιδες.

Βarbs με χρυσοψαρα εχω κρατησει. Μια χαρα ηταν και τα δυο ολο τον χειμωνα.

Τα barbs κατεληξαν στιην λιμνη που ζουν ακομα (2το καλοκαιρι) και τα χρυσοψαρα τα εδωσα.

Με νερο βρυσης, θερμοκρασιες που να μην ξεπερνανε τους 30 το καλοκαιρι (ανεμηστηρακια) και το χειμωνα χωρις θερμοστατη μπορουν να ζησουν.

Η συμπεριφορα ειναι αλλο θεμα. Ενα χρυσοψαρο με γκαπι δεν ξερω πως θα ειναι.

Τα πραγματα ειναι απλα μην τρελενομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι!

Ναι και νομίζω κάνει το σύστημα πιο φυσικό, αν και υπάρχουν απόψεις ότι στρεσσάρονται τα ψάρια από τις αλλαγές της κάθε εποχής.Έλα όμως που στη λίμνη δεν υπάρχει θερμοστάτης.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, τα γκαππυ θέλουν σκληρό νερό σε σχέση με άλλα τροπικά, ίσως όχι τόσο όσο τα χρυσόψαρα, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι το κάθε γκάππυ που υπάρχει στον πλανήτη διατηρέιται σε απόλυτα σωστές συνθήκες.Βέβαια δε λέω να πάρουμε γκάππυ και να τα βάλουμε σε ενυδρείο με δίσκους ή σε θαλασσινό.

Με ενδιαφέρει η έρευνα που λες ότι κάνεις, περιμένω νεότερα.

Το θέμα δεν είναι ότι το σύστημα γίνεται πιο φυσικό, αλλά το ότι αυτες οι μεταβολες είναι απαραίτητες για τα ψάρια κάθε είδους και δεν μπορεί να στρεσαριστεί ένα ψάρι αν αυτές οι μεταβολές κυμαίνονται σε φυσιολογικά επίπεδα!

Μην ξεχνάς ότι και στην φύση που ζουν η θερμοκρασία δεν είναι σταθερή!

Όσον αφορά το θέμα λίμνη θα πρέπει να διευκρινίσουμε ότι τα fancy χρυσόψαρα δεν μπορούν να επιβιώσουν εκεί λόγο του ότι προέρχονται από διασταυρώσεις η μεταλλάξεις και δεν υπάρχουν στην φύση!

Μόνο τα κοινά χρυσόψαρα και τα κοι μπορούν να ανταπεξέλθουν σε τόσο μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας!

Link to comment
Share on other sites

Εννοούμε τεχνίτη λίμνη στην περίπτωση μου.. :D

Kαι τα fancy αναλόγως την περιοχή μπορεί να το δοκιμάσει κανείς πιστεύω..

Τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα από αναπαραγωγές προέρχονται και αυτά, από τους κυπρίνους..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγώ για τεχνητές λίμνες μιλαω μιας και στης φυσικές δεν υπάρχουν καν!

Σωστα, από τους κυπρίνους προέρχονται αλλά είναι τα μόνα που κρατούν τα χαρακτηριστικά των προγόνων τους γι'αυτο και τα καταφερνουν!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδος ειναι μετα απο επιλεκτικη αναπαραγωγη.

Οσο για αλλα ψαρια κρυου νερου δες εδω ειναι πολλα ;)

Επισης μην ξεχναμε, τις καραβιδες, τα μηλοσαλιγκαρα και τα ψαρακια που ανοικουν στο ειδος barbs.

(Εχω barbs και στην λιμνη μου και τα πανε τελεια!)

http://www.aquazone....topic=40787&hl=

http://www.aquazone....ndpost&p=585472

υπαρχουν και τα elassoma(gilberti,evergladei,etc) :D και διαφορα ειδη ηλιοψαρων οποτε μεγαλη ποικιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάνω μια έρευνα πάνω στο θέμα εδώ και αρκετό καιρό και σε μερικές μέρες πιστεύω ότι θα μπορώ να την ανεβάσω ολοκληρωμένη.

Έχει τελειώσει η έρευνά σου Νίκο;

Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε και παραπάνω θεωρητικά υπάρχουν ψάρια που μπορούν να συνδυαστούν με τα χρυσόψαρα αλλά εκτός από το ασυνήθιστο του συνδυασμού τους απαιτεί πολύ μεγάλη έρευνα στο θέμα συμπεριφοράς!

Θα σου πρότεινα για αρχή να βάλεις μερικά σαλιγκάρια apple snails και αργότερα ίσως μπορέσεις να πειραματιστείς και με κάτι ακόμα αν θελήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Rasboras με Common χρυσόψαρα θα συμβιώσουν;

Αν είναι συμβατά, σκέφτομαι να βάλω 6-10 Rasboras και 2-3 χρυσόψαρα (2 common και ένα fancy ή κάποιο KOI)

Link to comment
Share on other sites

Rasboras με Common χρυσόψαρα θα συμβιώσουν;

Αν είναι συμβατά, σκέφτομαι να βάλω 6-10 Rasboras και 2-3 χρυσόψαρα (2 common και ένα fancy ή κάποιο KOI)

Τα rasbora θελουν μαλακο νερο και μεγαλες θερμοκρασιες..Κοι απαγορευτικο για ενυδρειο, θελουν 1000λιτρα λιμνη για ενα κοι...αφου θες τροπικα ψαρια γιατι να μην βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οπότε το ΚΟΙ το ξεχνάω.. Χρυσόψαρα θέλω, όχι τροπικά, απλά θα ήθελα αν μπορέσω να βάλω και Rasbora. Σε τι θερμοκρασία πρέπει να έχω το θερμοστάτη μου; Αυτή τη στιγμή το νερό είναι στους 28, που για χρυσόψαρο υποθέτω είναι πολύ υψηλή για χειμώνα. Αν το βάλω 18-20 δε θα είναι μια χρυσή τομή και για τα δύο είδη;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...