Jump to content

Χρυσόψαρα Παρέα Με Τι...;


ataktoulis

Recommended Posts

Οκ, οπότε το ΚΟΙ το ξεχνάω.. Χρυσόψαρα θέλω, όχι τροπικά, απλά θα ήθελα αν μπορέσω να βάλω και Raspora. Σε τι θερμοκρασία πρέπει να έχω το θερμοστάτη μου; Αυτή τη στιγμή το νερό είναι στους 28, που για χρυσόψαρο υποθέτω είναι πολύ υψηλή για χειμώνα. Αν το βάλω 18-20 δε θα είναι μια καλή τομή και για τα δύο είδη;

δες απαιτησεις των rasbora για να καταλαβεις http://www.seriouslyfish.com/species/trigonostigma-espei/ ...Θα επεμενα μονο στα χρυσοψαρα..

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που αναφέρεις είναι εντελώς ασύμβατα με τα χρυσόψαρα από όλες της παραμέτρους http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=830+887!

Τα κοι είναι ψάρια λιμνών και τα common χρυσόψαρα κάποια στιγμή θα γίνουν τεράστια και θα αντιμετωπίζεις πρόβλημα στο ενυδρείο σου! Ψαξε για ψάρια από τις ποικιλίες των fancy χρυσόψαρων!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Γιατί στα petshops λένε ό,τι γουστάρουν; Έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι! Μάλιστα μου είπε η υπάλληλος, πως είναι πολύ ανθεκτικά τα Rasboras και ενδείκνυται η συγκατοίκησή τους με Χρυσόψαρα, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Γιατί στα petshops λένε ό,τι γουστάρουν; Έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι! Μάλιστα μου είπε η υπάλληλος, πως είναι πολύ ανθεκτικά τα Rasboras και ενδείκνυται η συγκατοίκησή τους με Χρυσόψαρα, έλεος!

Οταν μπαινεις σε πετ σοπ παρε αυτο που θελεις και φυγε....μην ρωτας κανεναν διοτι θα σου πουν οτι να'ναι!

Link to comment
Share on other sites

Στο εξής αυτό θα κάνω. Κάποιες τελευταίες απορίες.. Τα σφουγγάρια θα τα πλύνω (με το νερό του ενυδρείου) πριν μπουν τα ψάρια παράλληλα με την αλλαγή του νερού ή όχι; Κάθε πότε να καθαρίζω το φίλτρο; Νερό θα αλλάζω, στην αρχή τουλάχιστον ανά εβδομάδα, αλλά το φίλτρο;;; Και κάτι ακόμα.. Το φίλτρο μου είναι 450l/h και το έχω ρυθμισμένο στο μέγιστο, είναι οκ εκεί; Θα στρεσάρει τα ψάρια η "πίεση" που δημιουργεί στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαρια θα τα πλενεις οταν βλεπεις οτι η ροη της εξοδου του φιλτρου οτι μειωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...