Jump to content

Παρουσίαση Τον Ψαριών Που Φιλόξενουνται Στο Reef Μου.


manos23

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ παιδιά! Μιχάλη με τον xanthurum έχουμε ανάπτυξη πολύ καλή σχέση και είναι ψάρι με προσωπικότητα, έχει κλέψει τα φώτα από το yellow.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπραβο ρε μανο,πολυ χαιρομαι που το αγαπησες οσο εγω;-)

Ησουν οντως η καλυτερη επιλογη!

Τυχερα κ τα υπολοιπα ψαρακια που ειναι στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μιχάλη για τα καλά σου λόγια! Απλά προσπαθω όλα τα ζωντανά μέσα στο ενυδρείο να μην έχουν κανένα πρόβλημα και να είναι σωστές οι συνθήκες για να είναι υγιείς. Και ποιο συγκεκριμένα τα ψάρια που έχω στο ενυδρείο μου τους δίνω να φάνε 5 φορές την ημέρα με 5 διαφορετικές τροφές και μία φορά την εβδομάδα δεν δίνω φαγητό καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγιναν κάποιες προσθήκη ψαριών. Έβαλα το κόπαδακι και επέλεξα τελικά τα longspine cardinalfish, και μία πεταλουδα την yellow pyramid butterfly. Αναμένονται φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει άλλα δεν μπήκαν όλα σε διαφορετικούς χρόνους μεταξύ τους πρώτα μπήκε ο νάσος μετά μπήκαν μαζί yellow και scopas, και τελευταίο xanthurum. Και ακολούθησα τον κανόνα το ότι μπει μετά θα έχει ένα εκατοστό διάφορα από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτογραφίες απο τους καινουργιους κατοικους του ενυδρειου νου!

post-48196-0-65857200-1346596769_thumb.jpg

post-48196-0-60921400-1346596791_thumb.jpg

post-48196-0-72936800-1346596841_thumb.jpg

post-48196-0-09047500-1346596867_thumb.jpg

post-48196-0-61520900-1346596884_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μερικές φωτογραφίες απο το κοπαδάκι μου.(περιμένω αλλα 6 να μου φέρουν).

post-48196-0-33466200-1346597097_thumb.jpg

post-48196-0-34385300-1346597114_thumb.jpg

post-48196-0-45232700-1346597129_thumb.jpg

post-48196-0-21157600-1346597144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά, το κοπάδι τι ψαράκια είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω, όχι ότι θα ήξερα όμως χαχα :P

Μου αρέσει όμως η μοβ λεπτομέρεια και σίγουρα με 6 παραπάνω θα δείξουν τελεία!

Link to comment
Share on other sites

Είναι longspine cardinalfish και στις φωτογραφίες δεν φένεται καλά αλλα στο ματι εχουν μπλε. ναι με 6 παραπάνω θα είναι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικό κοπάδι!

Περιμένουμε φώτο όταν θα έρθουν και τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο είναι ίσος τα μοναδικά ψάρια που δεν σπάνε μεταξύ τους από κοπάδι. Ναι θα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μανο πολυ ωραια η πεταλουδα και οσο για το κοπαδακι ειναι πραγματικα απο τις καλυτερες επιλογες γιατι οντως παραμενουν κοπαδι!!!!!

ωστοσο μια παρατηρηση που λες για ταεισμα 5φορες την ημερα.... εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι καθε φορα που ταειζω επηρεαζεται το σκιμμερ και ετσι θελει αρκετη ωρα για να ξαξεκινησει να αποβαλει ισως και 2 ωρες .... ετσι με 5 φορες του δυσκολευεις αρκετα την λειτουργεια του... αυτο απο προσωπικη εμπειρεια απο κει και περα το βλεπεις κ μονος σου και πρατεις αναλογα..........

κατα τα αλλα πολυ καλο!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ τζιμ. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και μερικές φορές ξεπερνάω της 5-6φορές ημερήσιω ταείσμα μπορεί να μην επηρεάζει γιατί δεν προλάβαινει να πέσει τίποτα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ τζιμ. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και μερικές φορές ξεπερνάω της 5-6φορές ημερήσιω ταείσμα μπορεί να μην επηρεάζει γιατί δεν προλάβαινει να πέσει τίποτα κάτω.

Προσοχη στο ταισμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα γιατι οι ποσοτιτες ειναι μικρες! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από πολύ ώριμη σκέψη αλλάζω τα ψάρια του ενυδρείου μου. Μέχρις στιγμής έχω δώσει το triger, scopas, yellow tag, naso, coral beauty, και το xanthurum το έχω βάλει στο σαμπ. Και την θέση αυτόν θα πάρουν διάφορα μικρά και σπάνια ρασακια διάφορα άλλα μικρόψαρα θα μπει ένα flame angel και να yellow tag μικρού μεγέθους έχω βάλει είδη ένα μωρό foxface magnificus και ένα ψάρι έκπληξη που θα το δείτε με την παρουσίαση του ενυδρείου μόλις ολοκληρωθεί. Έπραξα σε αυτές τις ενέργειες γιατί είμαι τις άποψης ότι δεν μπορείς να έχεις full sps εάν έχεις τόσο ρηπογονα ψάρια ήμουν συνέχεια με την εννιά τον νιτρίκον στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η σκέψη σου και πιστεύω σε δικαιώσει Μάνο.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που κάποιος έχει σκοπό να κάνει ύφαλο, η καλύτερη επιλογή και πάντα κατά την δικιά μου γνώμη, είναι να βάλει πολλά και μικρά ψάρια, όπως και κοπαδόψαρα, για να έχει το ενυδρείο βιοποικιλία.

Η τελική εικόνα θα είναι ακριβώς όπως ένας φυσικός ύφαλος που σφύζει από ζωή.

Αυτό το σκεπτικό ακολουθώ εδώ και χρόνια και δεν σας κρύβω πως ο χώρος φαίνεται μεγαλύτερος απ ότι πραγματικά είναι.

Μόλις μεγαλώσει ένα ψάρι, το ανταλλάσσω με ένα ίδιο μικρότερου μεγέθους... (τώρα είναι η σειρά του Siganus vulpinus για αντικατάσταση)

Για να μην παρεξηγηθώ, τα πολλά που λέω είναι σχετικό και σύμφωνα με τα πόσα μπορεί να υποστηρίξει το ενυδρείο και συμβατά μεταξύ τους.

Ωραία τα μεγάλα ψάρια και εντυπωσιακά, αλλά μόνο για πολύ μεγάλα fish only ενυδρεία.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς παιδιά! Ήθελα από την αρχή να είμαι με φουλ κόραλια άλλα και ψάρια το επιχείρησα άλλα με πολλά ταγκ και με άλλα μεγάλα και ρηπογονα ψάρια μαζί με αυτά είχα βάλει και μικρά και ήθελα να βάλω και άλλα όμως αυτά τα ψάρια θέλουν πολύ φαγητό για να είναι υγιείς και σωστά αναπτυγμένα με αποτελέσμα να μου πήγενουν πίσω τα σκληρά. Έτσι είπα να βάλω δύο τρία το πολύ μεγάλα και ολα τα άλλα μικρά. Και κάτι άλλο που προσπαθω να πετύχω είναι να είναι ολα από την ίδια θάλασσα π.χ εγώ προσπαθω αυτά που μπενουν να υπάρχουν στους reef τις Χαβάης!

Link to comment
Share on other sites

Θελουμε φωτο την εκπληξηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...