Jump to content

Καινουριος Στο Χομπι


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, σημερα αγορασα μια νεροχελωνα και την εχω βαλει σε ενα 60 λιτρο περιπου κουτι αγορασμενο απο σουπερ μαρκετ με φιλτρο και χαλικι για υποστρωμα και βουναλακι απο χαλικι για να βγαινει η χελωνα.

Εχω καποιες αποριες που θελω να με βοηθησετε.

Καταρχας δεν εχω βαλει ακομα θερμοστατη η λαμπα πυρακτωσεως και δεν ξερω αν παιζει ρολο που η χελωνιτσα μου δεν ειναι πολυ κινητικη αλλα αυτο που κανει συνεχεια ειναι να κολλαει πανω στο φιλτρο και καθεται εκει ακινητη. Αλλαζω πλευρα στο φιλτρο και μετα παει παλι και κολλαει πανω του η ανεβαινει πανω του ενω δεν παει καθολου στην νησιδα απο χαλικι που εχω φτιαξει.

Επισης της εβαζα φαγητο κοντα της και δεν εκανε καμια κινηση , το αφησα πανω στην νησιδα αλλα ακομα δεν το εχει φαει.

Πρεπει να αρχισω να ανησυχω απο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να μην ανησυχεις!

Η χελωνα ισως ειναι ακομα στρεσαρισμενη!

Η χελωνα σιγα σιγα θα αρχισει απο μονη τις να ανεβαινει στο βουναλακι εμενα σκεψου εκανε κανα μηνα μεχρι να ανεβει για πρωτη φορα!

Βαλε μας καμια φωτο να δουμε!

Θερμοστατης ακομα δεν χρειαζεται καθως η θερμοκρασιες ακομα ειναι υψηλες αλλα θα τον χρειαστεις πιο μετα!

Λαμπα πυρακτωσεως βιασου την ομως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι πανω σε αυτο που λεει το παιδι, σχετικα με το χαλικι ειναι ασφαλες; εννοω και απο την αποψη οτι εχω ακουσει οτι μπορει να το "φαει" το χελωνακι και να πνιγει, αλλα και απο την αποψη οτι δε ξερω κατα ποσο θα μενει καθαρο το ενυδρειο με χαλικι...Καθε ποτε θα θελει καθαρισμα;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453

Διαβαστε το θεμα του φιλου!

Για οτι ερωτηση εχετε ρωτιστε μας!

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω φωτο πιο μετα να δειτε τον χωρο και τη χελωνα. Αν και αυριο θα κανω αλλαγες, θα βγαλω το πετραδακι, θα παρω καποια νησιδα και θα βαλω εναν θερμοστατη απο μια φιλη.

Θελω να ρωτησω ο θερμοστατης επειδη ειναι πολυ μεγαλος σε μηκος υπαρχει προβλημα να τον βαλω ξαπλωτο μεσα στο κουτι?

επισης με ποιο τροπο πρεπει να ταιζεται η χελωνιτσα? γτ της πεταξα και γαριδουλα αλλα και απο ενα αλλο κουτακι της σερα με διαφορα μεσα και δεν εφαγε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτο του χωρου, αυριο που θα το βελτιωσω αρκετα θα ξαναανεβασω. Επισης εκκρεμει και η αγορα ενος φωτιστικου με λαμπα πυρακτωσεως.

2znu6pk.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω αν ξερει καποιος αν μπορω να αγορασω μια λαμπα uva-uvb η οποια να εκπεμπει και θερμοτητα. Και αν γινεται να εχει χαμηλη τιμη.

Επισης ειναι φυσιολογικο το χελωνακι να φοβαται τοσο πολυ? για να ανεβει στην ραμπα να λιαστει πρεπει να μην κυκλοφορει κανεις απο διπλα του!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Το να αγορασεις μια λαμπα 2 σε ενα ειναι πολυ καλη λυση,αλλα και αρκετα ακριβη....επισης αυτες οι λαμπες βγαινουν μονο σε πολλα watt.

Μην σε φοβιζει το χελωνακι,φυσικη συμπεριφορα ειναι,θα συνηθησει σιγα σιγα

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα μετα απο λιγο καιρο θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις, σημερα εβαλα αυτον τον θερμοστατη που βλεπετε στις φωτο. Τον εβαλα ξαπλωτο ολοκληρο μεσα στο νερο. Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο?

Επισης επειδη ο χωρος της χελωνας ειναι απο πλαστικο αλλα ο θερμοστατης δεν ακουμπαει το πλαστικο, μπορει να δημιουργηθει προβλημα?

Και κατι τελευταιο, το φαγητο της χελωνας το αφηνω πανω στη στερια και το τρωει ολο καθε μερα ( μονο αν δεν ειναι καποιος στο δωματιο!). Υπαρχει προβλημα που τρωει απο τη στερια?

Ο ογκος του νερου που βαζω ειναι 12lt.

mu8xeh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μετα απο λιγο καιρο θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις, σημερα εβαλα αυτον τον θερμοστατη που βλεπετε στις φωτο. Τον εβαλα ξαπλωτο ολοκληρο μεσα στο νερο. Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο?Ποιος θερμοστατης ειναι.Να εχεις τον νου σου γιατι ειναι καποιοι θερμοστατες που το πανω μερος δεν μπαινει σε νερο!

Επισης επειδη ο χωρος της χελωνας ειναι απο πλαστικο αλλα ο θερμοστατης δεν ακουμπαει το πλαστικο, μπορει να δημιουργηθει προβλημα?

Οχι δεν θα δημιουργηθει προβλημα!

Και κατι τελευταιο, το φαγητο της χελωνας το αφηνω πανω στη στερια και το τρωει ολο καθε μερα ( μονο αν δεν ειναι καποιος στο δωματιο!). Υπαρχει προβλημα που τρωει απο τη στερια?Να πετας μεσα στο νερο την τροφη!

Μην κουραζεις την χελωνα σου!

Ο ογκος του νερου που βαζω ειναι 12lt. Οταν μεγαλωσει η χελωνιτσα σου δωσε περισσοτερα λιτρα!

mu8xeh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης ειναι καποιος κινεζικος αγορασμενος απο το Pet4u 17 ευρω. Δηλαδη τι μπορει να συμβει εαν δεν κανει να μπει σε νερο?

Οσον αφορα το φαγητο οταν λες κουραζεται εννοεις οτι της δημιουργειτε καποιο προβλημα με τον οργανισμο της? Το θεμα ειναι οτι εχει συνιθισει να τρωει απο το συγκεκριμενο σημειο κι επισης επειδη δεν τρωει αμεσως μολις βαζω την τροφη, δεν θελω να επιβαρυνω το νερο, ασε που φοβαμαι μην δεν την βρισκει την τροφη εκει που θα την βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο με το θερμοστατη με απασχολει κι εμενα...Οποιος ξερει, ας μας πει...

Οσο γι αυτο με την τροφη, μηπως παθαινουν και οι νεροχελωνες νυκτικη κυστη οπως τα ψαρια οταν τα ταιζεις στην επιφανεια του νερου; Λεω μηπως...Οποιος ξερει καλυτερα, ας μας πει...

Link to comment
Share on other sites

H νυκτική κύστη είναι όργανο των ιχθύων και όχι τον ερπετών.Άρα μην σε απασχολεί προς αυτό το θέμα

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! καλη αρχη σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω για παραδειγμα λεω για γαριδουλες...

Για τις γαριδες δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα!

Αλλα οι τροφες του εμποριου ειναι ξηρες και πρεπει να πεσουν στο νερο για να μπορεσει η χελωνα να τις φαει χωρις να υπαρχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!

Πλεον τις πεταω την τροφη κανονικα στο νερο (στικακια ψαριων και γαριδες) και τα τρωει μια χαρα. Απ'οτι ειδα παντως στην προχθεσινη μου επισκεψη στο Αττικο Παρκο στις νεροχελωνες που εχουν εκει οταν τους δινεις την τροφη στη στερια την περνουν απο μονες τους και πανε στο νερο να τη φανε.

Αλλα το μονο που με απασχολει λιγο ειναι οτι πχ οι νεροχελωνες του παρκου δεν φοβουνται τους επισκεπτες ενω η δικια μου μολις πλησιασει καποιος αμεσως κρυβεται κατω απο την νησιδα η μαζευεται στο καβουκι της.

Κατι τελευταιο της αλλαζω ολο το νερο 2 φορες τη βδομαδα, πραττω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

δεν φοβουντε επιδι ολοι μερα βλεπουν ανθρωπους και εχουν εξικιοθει μαζει τους και η δικια σου σιγα σιγα θα σε μαθει και δεν θα φοβατε εγω καθε κυριακη το αλλαζω και ειναι ολα κομπλε πιστευω καλα κανεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια θελω τη βοηθεια σας.

Εδω και 20 μερες περιπου η χελωνιτσα μου εχει βγαλει στο καβουκι της καφε μεγαλα στιγματα. Ψαχνωντας στο διαδικτυο βρηκα οτι μπορει να ειναι shell fungus αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Διαβασα σε ξενα σαιτ οτι μπορει να αντιμετωπιστει με την επαλειψη στα σημεια αυτα με μπεταντιν.

Θελω να ακουσω τη γνωμη σας πριν κανω κατι. Αργησα 20 μερες να γραψω γιατι εχω 2 βδομαδες που πηρα λαμπα uva-uvb 5% και πιστευα θα καλυτερευσει αλλα παραμενει στασιμο.

Να πω επισης οτι η χελωνιτσα μου ειναι πολυ κινητικη , εχει αρχισει και δεν με φοβαται τοσο και τρωει κανονικοτατα.

Παραθετω και μια φωτο μηπως σας βοηθησει να καταλαβετε.

ngzyh4.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου για fungus μ κανει!

με λιγο χαρτι-βαμβακι θα περνας τα σημεια που εχει καφε στιγματα με λιγο μπεταντιν! πρεπει ομως να βσλεις μεσα στο φιλτρο σου ανθρακα για μια βδομαδα!Fungus ειναι μυκητας που ειναι μεσα στην χελωνιερα σου οποτε με τον ανθρακα πρεπει να εξαφανιστει!

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της χελωνιερας το αλλαζω ολο οποτε με την ανανεωση του νερου δεν φευγει ο μυκητας απο αυτο?

Και αν ξερεις οταν της βαζω μπεταντιν μετα πρεπει να την αφηνω σε μερος χωρις νερο καμια ωρα για να στεγνωσει? επισης καθε ποτε πρεπει να της βαζω μπεταντιν?

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,καλο θα είναι να την αφήνεις σε ένα στεγνό σημείο για λίγη ώρα να στεγνώσει το μπαταντιν. Επίσης όπως σου είπε και ο Γιάννης παραπάνω θα ήταν πολύ χρήσιμο να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο σου και θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...