Jump to content

Καινουριος Στο Χομπι


Recommended Posts

Ωραια τη Δευτερα τωρα θα παω σε ενα πετσοπ να παρω σφουγγαρακι ανθρακα για να βαλω.

Σημερα και αυριο να της βαλω μπεταντιν ή θα υπαρξει προβλημα μετα χωρις τον ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλύτερα αν είναι να τις βάλεις μπεταντιν,αστην να στεγνώσει λίγο πάνω της και μετά ξέπλυνετην πριν γυρήσει στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!

Πλεον τις πεταω την τροφη κανονικα στο νερο (στικακια ψαριων και γαριδες) και τα τρωει μια χαρα. Απ'οτι ειδα παντως στην προχθεσινη μου επισκεψη στο Αττικο Παρκο στις νεροχελωνες που εχουν εκει οταν τους δινεις την τροφη στη στερια την περνουν απο μονες τους και πανε στο νερο να τη φανε.

Αλλα το μονο που με απασχολει λιγο ειναι οτι πχ οι νεροχελωνες του παρκου δεν φοβουνται τους επισκεπτες ενω η δικια μου μολις πλησιασει καποιος αμεσως κρυβεται κατω απο την νησιδα η μαζευεται στο καβουκι της.

Κατι τελευταιο της αλλαζω ολο το νερο 2 φορες τη βδομαδα, πραττω σωστα?

Φιλε κατι που πατηρησα τωρα!

Γιατι αλλαζεις ολο το νερο?

Για να δημιουργηθει fungus μεσα στο ενυδρειο σου υπαρχουν καποιοι αρνητικη παραγωντες!

Ενας απο αυτους ειναι το μη στρωμενο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Savou δεν εχω στρωμενο φιλτρο γι αυτο και αλλαζω ολο το νερο. Τι θα ηταν καλυτερο να κανω?

Οσο για τη θεραπεια με μπεταντιν σημερα ειναι η 5η συνεχομενη μερα που της εβαλα αλλα μεχρι τωρα δεν εχω δει ορατα αποτελεσματα απο τα σημαδια στο καβουκι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Savou δεν εχω στρωμενο φιλτρο γι αυτο και αλλαζω ολο το νερο. Τι θα ηταν καλυτερο να κανω?

Οσο για τη θεραπεια με μπεταντιν σημερα ειναι η 5η συνεχομενη μερα που της εβαλα αλλα μεχρι τωρα δεν εχω δει ορατα αποτελεσματα απο τα σημαδια στο καβουκι.

Ειναι ενας απο τους συμαντικοτερους παραγοντες το στρωμενο νερο!

Ακομα και για την αναρωση τις χελωνας!

Επισης δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η λαμπα που εχεις βαλει uva-uvb 5%?

To καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να στρωσεις το νερο τις χελωνιερας σου!

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που εχω ειναι αυτη http://www.google.gr...29,r:3,s:0,i:75

πως θα στρωσω το νερο με τη χελωνα μεσα? απλα να μην αλλαζω ολο το νερο?

νταξει ειναι η λαμπα σου απο οτι βλεπω!

Τωρα για το στρωσιμο βακτιρια και μειωσε την τροφη!

Δεν μπορω να σκευτω κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα ταλεπωρισει πολυ την χελωνα σου!

Αλλα το θεμα ειναι οτι και τωρα τελεπωρειτε με το εστρωτο ενυδρειο!

Εγω θα επρατα αμεσα για το στρωσιμο του νερου και παραλληλα θα εκανα την θεραπεια !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνωντας βρηκα σε ξενο σαιτ αυτο το θεμα http://www.turtleforum.com/forum/upload/index.php?showtopic=151581 που αν δειτε τα σημαδια της χελωνας ειναι ιδια με της δικιας μου και εκει λενε οτι ειναι shed το οποιο ειναι αβλαβες.

Μηπως τελικα τσαμπα την ταλαιπωρω τοσες μερες τη χελωνιτσα μου με το μπεταντιν?

Έγινε επεξεργασία - ilias8513
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν αφαιρειται με μπατονετα, γενικα ουτε μικραινει ουτε μεγαλωνει. Δεν ξερω αν δοκιμασω με οδοντοβουρτσα. Αλλα αν ειναι αυτο το shed που λενε γνωριζετε τι σημαινει?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το και με την οδοντόβουρτσα απαλά....Αν είναι shed (shedding skin) θα είναι σκληρό (σαν κάλος ένα πράμα φαντάσου)...Με τον όρο αυτό εννοούνε την έκδυση (αλλαγή) του δέρματος που κάνουν τα ερπετά,και στην περίπτωση που δεν αλλαχτεί σωστά και σε κάποια σημεία μείνει,πέρνει αυτή την μορφή και υφή

Link to comment
Share on other sites

συνήθως μένει,αλλά υπάρχει περίπτωση να φύγει κάτω από άριστες συνθήκες φωτισμού και διατροφής

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι χελωνεις στο παρκο εχουν συνηθησει διοτι ειναι εκει χρονια και χρονια ενω η δικια σου ουτε στο περιβαλλον δεν εχει καλα-καλα προσαρμοστει.

Επισης το αλλαγμα του νερου μια χαρα ειναι προς το παρον. Αμα μεγαλωσει κι αλλο αλλαζε το πιο συχνα

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΑΣΤΗΝ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ. ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟ

ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΛΛΑΓΜΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ . ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑΖΕ ΤΟ ΠΙΟ

ΣΥΧΝΑ .ΟΙΧΕΛΩΝΕΣΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΑ ΖΩΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΓΙΑ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΟ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΣ ΟΧΙ 2 102 ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΑΣΤΗΝ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ. ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟ

ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΛΛΑΓΜΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ . ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑΖΕ ΤΟ ΠΙΟ

ΣΥΧΝΑ .ΟΙΧΕΛΩΝΕΣΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΑ ΖΩΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΓΙΑ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΟ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΣ ΟΧΙ 2 102 ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ

οι χελωνες οντως ειναι πολυ κοινωνικα ζωα.το εχω παρατηρησει αυτο στις δικες μου που μεγαλωσαν μαζι.ειναι η μια αρσενικια και η αλλη θυληκια.δεν αντεχουν χωριστα ουτε λεπτο..!

ο φιλος ομως για να κανει μια τετοια κινηση και να παρει και αλλη χελωνα θα πρεπει να εξασφαλισει πρωτα απο ολα οτι στο μελλον που θα φτασουν τα 20+ εκατοστα θα μπορει να τους παρεχει ενα μεγαλο ενυδρειο.αν δεν μπορει τοτε καλυτερα να εξασφαλισει τις καλυτερες συνθηκες για την υπαρχουσα! :)

Link to comment
Share on other sites

οι χελωνες οντως ειναι πολυ κοινωνικα ζωα.το εχω παρατηρησει αυτο στις δικες μου που μεγαλωσαν μαζι.ειναι η μια αρσενικια και η αλλη θυληκια.δεν αντεχουν χωριστα ουτε λεπτο..!

ο φιλος ομως για να κανει μια τετοια κινηση και να παρει και αλλη χελωνα θα πρεπει να εξασφαλισει πρωτα απο ολα οτι στο μελλον που θα φτασουν τα 20+ εκατοστα θα μπορει να τους παρεχει ενα μεγαλο ενυδρειο.αν δεν μπορει τοτε καλυτερα να εξασφαλισει τις καλυτερες συνθηκες για την υπαρχουσα! :)

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα παιδια! Λοιπον η χελωνιτσα μου ολο και μεγαλωνει (ακολουθουν φωτο) και δεν εχω καποιο προβλημα μαζι της! Οπως θα δειτε της πηρα ενα καινουριο σπιτι απο αγγελια συμφορουμιτη το οποιο ειναι 90 λιτρα περιπου αλλα γεμιζω περιπου τα 40 λιτρα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για την καθαριοτητα του νερου και του ενυδρειου. Επειδη εχει μεγαλωσει βγαζει πολυ μεγαλες ακαθαρσιες καθε φορα μετα το φαγητο. Εγω αλλαζω το νερο μια φορα τη βδομαδα αλλα δεν μπορω ολοκληρο διοτι ειναι μεγαλο το ενυδρειο. Ετσι παντα μενουν ακαθαρσιες και βρωμικο νερο στον πατο.

Το φιλτρο που πηρα προσφατα ειναι το FLUVAL U1. εχει χαμηλη ροη.

μπορειτε να με βοηθησετε τι δεν κανω σωστα?

post-50619-0-46103400-1369253329_thumb.jpgpost-50619-0-45309900-1369253350_thumb.jpgpost-50619-0-26262900-1369253371_thumb.jpgpost-50619-0-61348400-1369253391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιφονάρισμα με σκούπα βυθού, για τις περιττές ακαθαρσίες, και καλό θα ήταν να πάρεις ένα μεγαλύτερο φίλτρο, που να σου δείνει την δυνατότητα να βάζεις βιολογικό υλικό, ή να έχει εξτρά κάδο, ή ακόμα καλύτερα ένα εξωτερικό αν μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκουπα βυθου αλλα μου ειναι αχρηστη μεχρι τωρα καθως δεν βρισκω πως μπορω να καθαρισω τον βυθο με αυτη. Θα το ξαναπροσπαθησω στην επομενη αλλαγη νερου.

Στο φιλτρο μου εχω βαλει μεσα λιγο βιολογικο υλικο. Προς το παρον επειδη εδωσα αρκετα λεφτα ηδη για την αναβαθμιση της χελωνας δεν μπορω να παρω ξανα καινουριο φιλτρο. Αλλα θα το εχω υποψην για την αμεσως επομενη αγορα. Βαλε καποιο λινκ να προτεινεις καποιο για τα λιτρα μου.

Τελος οσον αφορα τη διατροφη την ταιζω pellets και γαριδες ακομα καθως λαχανικα και φρουτα οσες φορες τις δινω τα μασαει και τα φτυνει μετα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια παραθετω μερικες φωτογραφιες απο το καβουκι της χελωνας μου για να μου πειτε εαν σας φαινεται φυσιολογικο. Την εχω στην κατοχη μου 10 μηνες περιπου.

Συμπεριφερεται κανονικα οταν ειναι να φαει πραγματικα τρελαινεται!

post-50619-0-51542600-1373117535_thumb.jpg

post-50619-0-88358400-1373117549_thumb.jpg

post-50619-0-50318000-1373117562_thumb.jpg

post-50619-0-94120100-1373117578_thumb.jpg

post-50619-0-35985500-1373117594_thumb.jpg

post-50619-0-98431200-1373117609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...