Jump to content

200 Λιτρα Λαμπιντο


Vangelis21

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100 Χ 40 Χ 50

Συνολικά Λίτρα: 200

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: -

Ψάρια: 7 λαμπιντο

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: σκουρα μπλε αφισα απο πετ σοπ

Πέτρες: καμια 25αρια πετρες

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: Λευκη χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2χ Τ5 39W

Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες

+ μπλε λεντοταινια 2 ωρες πριν και 2 ωρες μετα τον κυριο φωτισμο

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: fluval 205

Θέρμανση/ Ψύξη: ανεμιστηρακια το καλοκαιρι και θερμοστατης το χειμωνα

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: φυλαρακια με σπιρουλινα μια φορα την ημερα

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% ανα βδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε κουβα, μερικη ωρα πριν την αλλαγη με αντιχλωριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

IMG_0803-1.jpg

IMG_0804-1.jpg

IMG_0806-1.jpg

IMG_0809-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο είναι Βαγγέλη! :) :)

Μία ένσταση μόνο... :D Πρόσθεσε και καμιά πέτρα στο δεξί νταμάρι, για να το ψηλώσεις λίγο, κ έτσι θα είναι και πιο όμορφο και πιο λειτουργικό για τα ψάρια..

:) :)

Link to comment
Share on other sites

θα μπουν κι αλλες πετρες αλλα στο αριστερο νταμαρι και στη μεση αλαλ μπροστα ωστε να κρυωουν λιγο το μπλε της αφισσας. Ηθελα να ειναι σαν τσουληθρα, ψηλο απο τη μια και να κατεβαινει σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο, συμφωνω με τον φιλο για τις πετρες...

αμα προστεθουν κιαλλες θα γινει τελειο...

εμενα με χαλαει λιγο η αεραντλια. πιστευω οτι αν εχεις καλη αναταραξη δεν χρειαζεται εκτος αν την εχεις για εφε...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το στήσιμο στις πέτρες όταν προστεθούν και οι υπόλοιπες θα "δείξει" ακόμα πιο καλά.Μια παρατήρηση μόνο ,γράφεις οτι δίνεις μόνο σπιρουλίνα γιατι δεν βλέπω άλλες τροφές.Σύντομα εμπλούτισε την διατροφή τους και με άλλες τροφές ,η ποικιλία είναι το κλειδί στην υγεία των ψαριών

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ελπιζω να βρω πετρες και οταν βρω να μπορεσω να τις βαλω χωρις να πλακωσω κανα ψαρι.

Την αεραντλια την εχω για δυο λογους. Καταρχην ειμαι παντα της αποψης οτι ολα τα ψαρια χρειαζονται αεραντλια αλλα και γιατι στις λαμπιντο αρεσει να πηγαινουν εκει και να παιζουν με τις μπουρμπυληθρες. Το εφε ειναι εξτρα λογος!

Ταιζω μια τροφη που δε θυμαμαι το ονομα. Δεν ειναι σκετο σπιρουλινα. Σε ενα πρασινο κουτακι ειναι. Θα το βρω και θα το ποσταρω. Εχω και της χικαρι

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις

No2 - 0

ΝΗ3-4 - 0

Νο3 - 80 (!!!)

pH - 8

εκανα μια αλλαγη 20-30% και το απογευμα θα μετρησω παλι. Δεν ξερω πως ανεβηκαν αλλα δε μου αρεσει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι.

Τα νιτρικα σου ειναι πολλα ,γιατι μαλλον το φιλτρο σου ειναι μικρο για 200 λιτρα.Οποτε η βαλε μεγαλυτερο,η κανε αλλαγη 50% την εβδομαδα.Με αυτο το φιλτρο να εισαι πολυ φειδωλος στο ταισμα,γιατι μπορει να σου τιναξει αμμωνιες στα υψη. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

αφου το 205 ειναι γαι ενυδρειο 200 λιτρων. Εξαλλου το ενυδρειο αυτο το εχω 3-4 μηνες ηδη (απλα με αλλο σεταπ) και πρωτη φορα μου το κανει αυτο. Αν και αυριο μετρησω πολλα θα κανω κι αλλη αλλαγη αυριο. Εαν και μεθαυριο μετρησω πολλα νιτρικα τοτε θα κινηθω για καθαρισμο φιλτρου και αν ουτε αυτο βοηθησει τοτε παμε για νεο φιλτρο.

ισως φταιει το οτι απο τοτε που το εστησα δεν εχω κανει συντηρηση φιλτρου καθολου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

αφου το 205 ειναι γαι ενυδρειο 200 λιτρων. Εξαλλου το ενυδρειο αυτο το εχω 3-4 μηνες ηδη (απλα με αλλο σεταπ) και πρωτη φορα μου το κανει αυτο. Αν και αυριο μετρησω πολλα θα κανω κι αλλη αλλαγη αυριο. Εαν και μεθαυριο μετρησω πολλα νιτρικα τοτε θα κινηθω για καθαρισμο φιλτρου και αν ουτε αυτο βοηθησει τοτε παμε για νεο φιλτρο.

ισως φταιει το οτι απο τοτε που το εστησα δεν εχω κανει συντηρηση φιλτρου καθολου

Μπορει να ειναι και αυτο μαζι,αλλα το φιλτρο σου εχει ονομαστικη κυκλοφορεια 680 λιτρα την ωρα,ενω εσυ θελεις τουλλαχιστον 1000 λιτρα την ωρα.Προσεχε το ταισμα

:)

Link to comment
Share on other sites

βρε κιχλιδατε, αφου το φιλτρο λεει οτι κανει μεχρι 200 λιτρα ενυδρειο το εμπιστευομαι! ξερω για την προτιμηση στα φορουμ να εχει κυκλοφορια 4-5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου αλλα δεν ξερω κατα ποσο συμφωνω. τελοσπαντων, οταν βρω τον χρονο θα του κανω εναν καθαρισμο. κανενα τιπ για να μη χαλασω την βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

βρε κιχλιδατε, αφου το φιλτρο λεει οτι κανει μεχρι 200 λιτρα ενυδρειο το εμπιστευομαι! ξερω για την προτιμηση στα φορουμ να εχει κυκλοφορια 4-5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου αλλα δεν ξερω κατα ποσο συμφωνω. τελοσπαντων, οταν βρω τον χρονο θα του κανω εναν καθαρισμο. κανενα τιπ για να μη χαλασω την βιολογια?

Βαγγελη δεν εχει σημασια αν συμφωνεις η οχι με εμενα.Δεν υπαρχουν φιλτρα για ενυδρεια των 200 η 300 η 1000 λιτρων,υπαρχουν ενυδρεια και ψαρια που εχουν αναγκες,,και στην αφρικη η μεγαλη κυκλοφορεια στα ενυδρεια ειναι κανονας.

Για να σου φερω παραδειγμα δικο μου,σε 60 λιτρο ενυδρειο εχω φιλτρο με 700 λιτρα κυκλοφορεια,δηλ 20 λιτρα παραπανω απο το δικοσου.Με αποτελεσμα σχεδον να μην κανω ποτε τεστ στο ενυδρειο μου,γιατι ειμαι ασφαλης.

Η καλη φιλτρανση ειναι το Α και το Ω σε ενα ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω οτι η καλη φιλτρανση ειναι απαραιτητη. Απλα ειπα οτι εμπιστευομαι τους κατασκευαστες οταν λενε οτι το ταδε φιλτρο κανει για τα ταδε φιλτρα. Δυστυχως ηδικη μου εμπειρια δεν φτανει για κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

η πραγματική ροή είναι ακόμα λιγότερη από την ονομαστική σε όλα τα εξωτερικά φίλτρα.

εγώ για 200 λίτρα θα πήγαινα σε fluval 405 (1300 ονομαστική ροή κανα 1000 πραγματική)

Link to comment
Share on other sites

Στο 125αρι μου με τα convicts εχω το eheim 2028 το οποιο ειναι γομαρι. Εκεινο ομως το βρηκα απο σποντα και απο το μεγαλο μου ενυδρειο το οποιο αφησα με ενα μονο φιλτρο κτλ κτλ. Δυστυχως λεφτα για αγορες δεν υπαρχουν. Μακαρι

Link to comment
Share on other sites

Στο 125αρι μου με τα convicts εχω το eheim 2028 το οποιο ειναι γομαρι. Εκεινο ομως το βρηκα απο σποντα και απο το μεγαλο μου ενυδρειο το οποιο αφησα με ενα μονο φιλτρο κτλ κτλ. Δυστυχως λεφτα για αγορες δεν υπαρχουν. Μακαρι

Mια πρόταση,γιατί δεν κάνεις τράμπα τα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

χμ, θα ειναι 100% ασφαλες αυτο? κι αν μια στο τοσο εχω καποια ασχθενεια που δεν γνωριζω και την μεταφερω? δεν ξερω αν θα επρεπε να το ρισκαρω. καλα ρε παιδες, τοσο τραγικα ειναι τα πραγματα? αφου αυτος ο κατασκευαστης λεει οτι ειναι οκ! θα τον σφαξω!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,στα 240λ έχω το 2215 και το fluval 305 για να καταλάβεις.Το νερό κρύσταλλο.

Επίσης και ένα μικρό εξωτερικό-κρεμαστό που τρέχει μόνο με άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστω. Για πες για τα ταισματα. Τους δινω ενα pinch δηλαδη οσο πιανουν τα τρια δαχτυλα μας τροφη μια η δυο φορες την ημερα. Οι μετρησεις μου μετα την αλλαγη φιλτρου το οποιο διυλευει μια χαρα απο οτι βλεπω αλλα παρα την κυκλοφορια του δε μου καθαριζει τον βυθο οπως ελεγαν κατι παιδια, ειναι αμμωνια και νιτρωδη 0 ενω νιτρικα 10-20

Link to comment
Share on other sites

Άλγη θα έχεις όσο περνάει ο καιρός. Μπορείς εάν θέλεις για αυτό να τοποθετήσεις κάποια zebra snails.

Επίσης, εάν βάλεις βαλισνέριες, πλύνε τες καλά ώστε να αποφύγεις όσο το δυνατόν την είσοδο λαθρεπιβατών.

Μπορείς να ρίξεις και μιά ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...