Jump to content

Ξεκίνημα Μικρής Λίμνης 170 Ltr


Recommended Posts

Νομίζω ότι παίζεις με της λέξεις, ποιο ακριβώς πέρασα στον αέρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης σε ότι αφορά την γνώμη μου για τα fancy και της λίμνες επειδή είναι πολλοί οι παράγοντες που τα επηρεάζουν και κάποιους από αυτούς σου τους ανέφερα ήδη θα σου πω απλά ότι ενώ υπάρχει μια τεράστια λίμνη 25.000 λίτρων ενός φίλου που των τελευταίο χρόνο προσπαθούμε να την εξελίξουμε σε βιότοπο μιας και είχε κατασκευαστεί για το πότισμα καλλιεργειών δεν διατηρούμε fancy χρυσόψαρα παρά μόνο κοινά χρυσόψαρα και κοι! Έτσι λοιπόν στο ερώτημα σου αν τα έχω δοκιμάσει θα σου απαντήσω πως ενώ υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω δεν θα επιχειρήσω ποτέ τέτοιου είδους πείραμα μιας και αύται οι λόγοι της ασταθής θερμοκρασίας είναι ένα ακόμα από τα στοιχεία της υπερβολής μου που έχεις να μου καταλογίσεις ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να είχαν ελπίδες να επιβιώσουν στην δικια μας περίπτωση!

Επίσης είπες ότι θες να φτιάξεις βιότοπο στους 25τονους, πως ακριβώς;

Βιότοπος (biotope) γενικά ονομάζεται οποιαδήποτε περιοχή, κατά σύνολο ή μέρος αυτής, επί της οποίας όμως ο προσδιορισμός της καθορίζεται από τους επικρατέστερους οργανισμούς που ζουν σε αυτή.

http://el.wikipedia....%80%CE%BF%CF%82

Έσυ έχεις βάλεις ΚΟΙ και χρυσόψαρα που υβριδίζουν μεταξύ τους..

Νομίζω ότι παίζεις με της λέξεις, ποιο ακριβώς πέρασα στον αέρα?

Διάβασε προσεκτικά ότι σε έχω ρωτήσει και εδώ για να μην κάτσω να στα κάνω όλα τα ποστ κόκκινα με τις ερωτήσεις μου και θα δεις σε τι δεν απάντησες..

Βtw πιστευω αν θες να την κανεις βιοτοπο καλα θα ηταν να εβαζες ψαρια της περιοχης ή αν δεν υπαρχουν , της Ελλαδας αυτο εννοω με το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω να πιστεύω ότι παίζεις με τις λέξεις και στο ποστ #21 δήλωσα ότι με αυτό το ύφος που χρησιμοποιείς δεν έχω να σου απαντήσω κάτι παραπάνω άλλο ουτε να μπω σε κάποιου άλλου είδους ανάλυση!

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος!

Επειδή όμως κουραστικα να τσακώνομαι και έχω και αλλαγές νερού να κάνω μήπως θα ήθελες να σταματήσουμε την κουβέντα εδώ?

Νομίζω ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε σε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να συμφωνήσουμε την επόμενη φορά που θα σε ρωτήσω πάνω σε ότι γράφεις κάτι δώσε μου στοιχειά από προσωπική εμπειρία ή αρθρογραφία, αλλιώς θα το θεωρώ παραπληροφόρηση ή ανακρίβεια.

Αν θεωρείς ότι τσακωνόμαστε εγώ θεωρώ ότι εσύ υπεκφεύγεις όταν μου λες ότι παίζω με τις λέξεις...

Καλή αλλαγή νερού :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν χρειαζετται να ερχεστε σε αντιπαραθεση ο καθενας εχει την αποψη του οσο για σενα πανο σε ευχαριστω για την προταση σου για τα φυτα αλλα απο τελος βδομαδας αρχιζω το ξεκινημα της λιμνης οποτε θα παρει λιγο καιρο για να περασω απο φαληρο μην νομιζεις ομως οτι θα το ξεχασω :bigemo_harabe_net-134: γιατι ειναι ενδιαφερον προταση.τωρα για το φιλτρο θελω ακομα καποια προταση για το πως να βαλω τα υλικα μεσα στο φιλτρο ακουω προτασεις

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω κατι ακομα σημερα πηρα την λιμνη αλλα στο πατο του πλαστικου στο πιο βαθη συμειο δεν ειναι επιπεδο αμα την πιεσο με το χερι εκει κανη σαν κοιλια αν μπορω να γινω κατανοητος θα υπαρξει προβλημα να την γεμισω η να την παω πισω για αλλαγη περιμενω τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω κατι ακομα σημερα πηρα την λιμνη αλλα στο πατο του πλαστικου στο πιο βαθη συμειο δεν ειναι επιπεδο αμα την πιεσο με το χερι εκει κανη σαν κοιλια αν μπορω να γινω κατανοητος θα υπαρξει προβλημα να την γεμισω η να την παω πισω για αλλαγη περιμενω τα φωτα σας

Πιθανον να είναι πέτσικο το πλαστικό. Αν σκοπεύεις να σκάψεις και να την βάλεις μέσα στο χώμα τότε δεν θα έχει πρόβλημα, αν πάλι θέλεις να την αφήσεις να παταει πάνω στο χώμα τότε πιθανον να μην σου παταει καλά!

Link to comment
Share on other sites

η λιμνη ειναι αυτη http://www.gardena.com/gr/water-management/garden-pond/170-l/ και οπως σας εχω πει ειναι για το μπαλκονι θα εχω προβλημα?

επιπεων σκεφτικα να βαλω χονδρο φελιζολ απο κατω για να πατησει ωστε με το που μπει το νερο να αλφαδιασει κατευθειαν τι λετε

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, δες και εδώ να πάρεις ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

το ειδα το το θεμα αλλα εκει δεν μας λεει αν ο πατος του ειναι ετσι οπως σου λεω εγω

και αλλες 2 ερωτησεις

1.σαν στυριξη τι ειναι αυτο που εχει και παταει η ακρη της λιμνης κουβας τι στο καλο ειναι?

2.πανο στην λιμνη στο τευλευταιο σταδιο τι εχει βαλει υλικα φιλτραρισματος?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα πως σας φαινονται αυτες οι αντιλιες

1.http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=42419

2.http://www.e-toolsmarket.com/antlia-syntrivaniwn-kraft-fp50-43572.html

οπως σας εχω πει θα κανω ενα φιλτρο diy kai ηθελα να βαλω μια αντλια να μου παει το νερο στο φιτρο και μετα απο κει παλι μεσα σκεφτομουν την eheim compact 10002 ροη 1000λτ/h αλλα αυτες σου δινουν την δυνατοτητα και επιστροφης στο φιλτρο και να πετανε ταυτοχρονα το νερο σαν συντριβανι και εχουν και σουγγαρακι για την μουργα εσεις ποια θα μου συνηστουσαται?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπει το νερό το πλαστικό στον πάτο θα πάρει τη φόρμα του.Σκέψου πόσα κιλά θα δεχθεί....

Στην πρώτη φωτό του θέματος μου φαίνεται η στήριξη.Είναι ένα κομμάτι από σωλήνα PVC.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε βέβαια...

Σαν φίλτρο χρησιμοποιώ το άνω μέρος (γείσο) της λίμνης που είναι γεμάτο με substrat pro. Mε έναν κυκλοφορητή ανεβάζω το νερό στη δεξιά γωνία και στη συνέχεια πέφτει από τους "καταρράχτες" που έχει.Δοκιμασμένο,φθηνό και απροβλημάτιστο. Μόνο στην εισαγωγή του κυκλοφορητή χρειάζεται μια σίτα ή άκρο από μπαστούνι εισαγωγής ώστε να μη μπουκώνει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, προσωπικά προτιμώ να είναι βούρκος για να επιβιώνουν διάφορες μορφές ζωής...

Όταν κάνω αλλαγή νερού κάνω ένα σιφωνάρισμα και φεύγουν τα πολλά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να χρεισιμοποιησω σφουγγαρια τοτε δεν θα με εξυπηρετουσε η μεθοδος αυτη του φιλτραρισματος που μου προτεινεις σωστα?

και γω λεω για το φιλτραρισμα κ για την αντιμετωση της αλγης επειδη θα ειναι στο μπαλκονι οσο να ειναι δεν θα ειναι ομορφο ενα ψιλο πρασινο νερο γιαυτο σου λεω τι λες να κανω να χρεισιμοποιησω ναι η οχι ποια ειναι η γνωμη σου

Link to comment
Share on other sites

να κανω 2 ερωτησεις ακομα

1.σε αυτην τη λιμνη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55591 πως εχετε συνδεση τα ξυλα γυρω γυρω απο την λιμνη

2.ποσα λιτρα eheim substrat εχετε βαλει στο πανω μερος για το φιλτραρισμα παρακαλω πολυ να μου απαντησετε για να ξεκινησω και εγω την δικια μου λιμνουλα

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Tα βιδώσαμε πάνω στο πλαστικό που εξείχε από την έξω πλευρά και substrat βάλαμε τόσο όσο να καλύψει όλο το χείλος..

Σε λίτρα δεν είμαι σίγουρος πρέπει να ήταν κάπου στα 5..

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σας θα ηθελα να μου προτεινε φυτακια με ονομασιες για την λιμνουλα μου πιστευω μεχρι το τελος της εβδομαδας να σας εχω και φωτογραφικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Περνα μια βολτα απο το Φαληρο να σου δωσω, αλλα να ξερεις δεν ειναι καλη εποχη γιατι μαραινονται τωρα και ξαναπετανε την ανοιξη.. :)

Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταιο μπορω στο πατο τις λιμνης να βαλω χαρμπιλακι χαλικι απο οικοδομη θα εχω προβλημα?

κ για το φιλτρο θα χρησιμοποιησω ελαφροπετρα και υαλοβαμβακα και σφουγγαρι πως το βλεπετε το σφουγγαρι πρεπει να ειναι ενυδρειακο?

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι και ο υαλοβαμβακας μπουκωνει ευκολα το εχω δοκιμάσει και δεν πέτυχε το πείραμα..

Εκτως αν το φιλτρο σου ειναι σαν τα εξωτερικα του ενυδρειου, δλδ αεροστεγές που δεν θα εχεις προβλημα εκτως απο το συχνό καθαρισμα :P

Για το χαλικι που λες δεν ξερω το ειδος, αν εννοεις το κλασσικο λευκο αν το πλύνεις καλα δεν θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι είναι αυτό που μαζί με το τσιμέντο κανείς μπετόν το γαρμπιλη δλδ λες ότι δεν θα έχω πρόβλημα Ε.όσο για το σφουγγάρι αν δεν είναι ενυδρείακο δεν έχω θέμα Ε.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ακομα οταν ερθουν οι ζεστες ξανα και βαραει 40+ θα εχω προβλημα με την μιλμνη στο μπαλκονι απο αποψη ψαριων μιλαω παντα

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το χαλίκι. Mπορεί να σου ανεβάσει ή να σου κατεβάσει το PH. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην πράξη θα φανεί. Παίρνε όμως μετρήσεις για να ξέρεις τι σου γίνετε.

Το σφουγγάρι δεν είναι απαραίτητο να είναι ενυδρειακό. Όσο μεγαλύτερες τρύπες έχει τόσο το καλύτερο. Όπως είπε και ο Panos1990 μπουκώνει πολύ εύκολα και γρήγορα και θα βαρεθείς να το αλλάζεις / καθαρίζεις.

Με τις 40αρες θερμοκρασίες που ρωτάς δεν ξέρω !!! Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να την έχεις συνέχεια στην σκιά. Στην δικιά μου λίμνη δεν έχω δει πρόβλημα, αλλά έχω περισσότερα λίτρα και είναι θαμμένη στο έδαφος οπότε “δροσίζεται” από το χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...