Jump to content

Ξεκίνημα Μικρής Λίμνης 170 Ltr


Recommended Posts

Μια καλή και οικονομική λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τα led της hydor που υπάρχουν σε πολλούς χρωματισμούς!

http://www.hydor.it/index.php/prodotti/show/famprod/54/list/16

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως βγάζει το χαλίκι? Το ξέπλυνες καθόλου πριν το βάλεις?

Αν μπορείς βαλε λίγο άνθρακα στο φίλτρο να τραβήξει διάφορα!

Link to comment
Share on other sites

Bλέπω οτι έχεις γλάστρες, αυτό φταίει, δεν θα πειράξει τίποτα εκτός από το χρώμα που είναι τανίνες και χουμικά οξέα.

Το ph δεν θα πέσει γιατί τα βότσαλα που έβαλες είναι ασβεστολιθικά.

Link to comment
Share on other sites

sos πρεπει να μου επεσε μια μικρη βιδα μεσα στην λιμνη τι κανω το θεμα ειναι οτι δεν την βλεπω ακου προτασεις το συντομοτερο

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ανοξείδωτη δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αλλιώς προσπάθησε μήπως την βρεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα δυνατό μαγνήτη, βάλ'τον σε μια σακούλα, δεσ΄την και ψάξε την βίδα μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

η βιδα βρεθηκε εκανα μια αλλαγη γυρω στο 40% γιατι ειχε κιτρινισει κ το νερακι κ η βιδα ηταν μεσα σε μια γλαστρα.αυριο θα μπει και ανθρακας για να καθαρισει τελειως.μια ερωτηση ακομαεπειδη η λιμνουλα δεν εχει υψος π.χ οπως ενα ενυδρειο κ στην αλλαγη του νερου ειναι πολυ δυσκολο να κυλησει το νερο προς τα εκει που ρουφαω εχει κανεις να μου προτεινει κατι που θα μου κανει πιο ευκολη την ζωη

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με μια σκούπα βυθού σαν και αυτή!

Θα καθαρίζεις τον βυθό και θα κάνεις και αλλαγή νερού ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

ωραια το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει υψος η λιμνη για να κατεβη το νερο με την βαρυτητα με αυτην την σκουπα θα το καταφερω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από την στιγμή που η σκούπα θα ξεκιναει να ρουφαει πιο ψηλά από ότι θα αδειάζει!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχουμε μπερδευτει δεν καταλαβαινομαστε σου λεω οτι δεν θα αδιεαζει απο πιο ψηλα αλλα απο το ιδιο υψος περιπου και θα κανει κ καμπυλη το λαστιχο για να φτασει στο κουβα αυτο σου λεω τελικα θα κανει τι λες

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά καταλαβαινόμαστε!

Α) Για την αλλαγή νερού:

Αν ξεκινήσει να ρουφαει λίγο κάτω από την επιφάνια της λίμνης θα αρχίσει η ροή, ο κουβάς βρίσκετε στο πάτωμα (πιο χαμηλά λοιπόν)

Β) Σαν σκούπα βυθού:

Όταν φτάσει στο πάτο και θεωρητικά είναι στην ίδια ευθεία με τον κουβά όχι δεν θα έχει ροη αλλά όσο πρεσάρεις με το χέρι την φούσκα θα δουλεύει και θα κάνει δουλεία.

Γ) Αγόρασε την, δεν νομίζω ότι υπάρχει και άλλη λύση στην περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με μια ερωτηση ακομα

στην λιμνη εχω εξατμιση νερου στην συμπληρωση νερου πρεπει να βαζω και εκει αντιχλωριο μιλαμε για περιπου καμια 20λτρ το πολυ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει να βάζεις και αντιχλοριο!

Όταν συμπληρώνουμε νερό που χάθηκε λόγω της εξάτμισης μοιραία ανεβαίνουν και οι σκληρότητες μας. Μπορείς για να τις κρατήσεις σε χαμηλά επίπεδα όταν θα συμπληρώνεις να ακολουθει και μια αλλαγή νερού για να κρατάς «κάπως» σταθερές τις τιμές σου αν και τα χρυσόψαρα δεν έχουν ανάγκη!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω δεν υπάρχει πρόβλημα για τις σκληρότητες...

Αν επίσης είναι μικρή η εξάτμιση, πχ 5 λίτρα στα 250 λίτρα δεν θα έβαζα αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινημα καφες αλγης πως την αντιμετοπιζουμαι εχουν αρχισει και καφετιζουν και τα βοτσαλα τι μπορω να κανω για να το σταματισω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η λιμνουλα σου! μπραβο και απο μενα! η καφε αλγη ειναι φυσιολογικη και δεν μπορεις να την σταματησεις.θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει και θα ερθει η πρασινη αλγη απο τα φυτα. αυτο ειναι υποδειγμα ενος συστηματος που δουλευει σωστα οπως στην φυση! μπραβο σου και παλι!

Link to comment
Share on other sites

οποτε να μην ανυσηχω καθολου δλδ.οταν κανει το κυκλο της θα φυγει η καφετιλα απο τα βοτσαλα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να μην ανησυχείς!

Αλγες θα δεις πολλές πόσο μάλλον σε μια λίμνη που η πρόσβαση για καθάρισμα δεν είναι και τόσο εύκολη αλλά αυτό το περιβάλλον όσο εσένα δεν σου πολύ αρέσει τα χρυσόψαρα σου το λατρεύουν!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η λιμνουλα σου! μπραβο και απο μενα! η καφε αλγη ειναι φυσιολογικη και δεν μπορεις να την σταματησεις.θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει και θα ερθει η πρασινη αλγη απο τα φυτα. αυτο ειναι υποδειγμα ενος συστηματος που δουλευει σωστα οπως στην φυση! μπραβο σου και παλι!

Σωστος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...