Jump to content

Aρχαρια!! Αρρωστα Χρυσοψαρα...


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ,ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΜΟΥ, ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟ,ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ Κ ΤΟ ΤΟΙΧΩΜΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ,ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ, ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΣΑΝ ΖΑΛΙΣΜΕΝΟ Κ ΠΑΛΙ ΣΦΗΝΩΣΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ.ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ,ΞΑΦΝΙΚΑ!ΚΟΛΥΜΠΑΓΕ ΄΄ΠΕΡΙΕΡΓΑ΄'' Κ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΕΘΑΝΕ!ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ PH ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ 8, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Κ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΤΟ ΕΧΩ 1 ΜΗΝΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ Κ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ E HEIM ΑΠΛΟ ,ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ Κ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120LT. Η ΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΝΙΦΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ Κ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ,ΓΕΝΙΚΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ! ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το φιλτρο σου δεν λειτουργει σωστα,γιατι πρεπει να βαλεις μεσα mini syporx,που ειναι κατι σαν ελαφροπετρες,που αποικουν τα καλα βακτηριδια.

Επισης για να κολυμπανε ψυλα τα ψαρακια σου ,πρεπει να εχεις αμμωνια,κκαι δεν μπορουν να αναπνευσουν.οποτε κανε 50% αλλαγη νερου,μαζι με αντιχλωριο και βακτηριδια.

Παρε τεστακια και συμπληρωσε αυτην την φορμα,για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Διαβασε και αυτα τα αρθρα.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο στο ενειδρειο ειναι δεν εχει στρωση ακομα γνωμη μου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120λτ

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):e heim μονο με σφουγγαρι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 μηνας

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 ''1 Sarasa Comet, 3 common''

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 1 φορα,τροφη flakes omega one,αλλαγη 1 μονο αντιχλωριο ειχα βαλει στην αλλαγη,οχι βακτηρια.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:0

- GH:ο

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0,25

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά) 0

- Θερμοκρασία:22

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:> > > >>>>>

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):σαν ζαλισμενο...τα ψαρακια μου κινουνται αρκετα στην επιφανεια κ δειχνουν να αναζητουν τροφη απο κει,ισως γιατι η τροφη που τους δινω επιπλεει κ δεν βυθιζεται.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:κανενα, νεα ψαρια 1,2 βδομαδων..

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετρας.Δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου ακομα,γιατι δεν εχεις νιτρηκα,ενω θα επρεπε.

Τωρα βαλε σιποραξ μεσα στο φιλτρο,αναλογα βακτηριδια,και ψαξε να βρεις μπολι.Σταματα το ταισμα για 3 μερες,και μετα ελαχιστη τροφη.

Ο κυκλος του αζωτου,ειναι στην αρχη ακομα.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και αυτό το αποδεικνύουν και οι μετρήσεις σου!

Πρέπει άμεσα να προμηθευτείς μπόλι (έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό) που θα το εγκαταστήσεις μέσα στο φίλτρο σου!

Μέχρι τότε περιόρισε το τάϊσμα και προτείνω μικρές αλλαγές νερού κάθε δυο μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...ετοιμαζομαι να παω στο πετ...να ζητησω βιολογικο υλικο κ συγκεκριμενα σιποραξ,σωστα? και βακτηρια...η αλλαγη 30% η 50%...τα ψαρακια δεν ταραζονται απ τις αλλαγες? και 3 μερες χωρις φαι δεν θα παθουν τιποτα? μηπως να αλλαξω κ τροφη??

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ειναι στρωμενο,κανε αυτα που σου ειπε ο εβενος,καθε δυο μερες το 30% του νερου,παντα με αντχλωριο και βατηριδια.Μην τα φοβασαι,αντεχουν στην διαιτα.Τα υπολοιπα σωστα τα ειπες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...ετοιμαζομαι να παω στο πετ...να ζητησω βιολογικο υλικο κ συγκεκριμενα σιποραξ,σωστα? και βακτηρια...η αλλαγη 30% η 50%...τα ψαρακια δεν ταραζονται απ τις αλλαγες? και 3 μερες χωρις φαι δεν θα παθουν τιποτα? μηπως να αλλαξω κ τροφη??

Μην μπερδευτείς, οι οδηγίες που σου έδωσα προϋποθέτουν να βρεις (μπόλι) δηλαδή έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό από κάποιον φίλο συνχομπιστα η αν έχει το petshop να σου δώσει!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο πετ...στρωμενο βιολογικο υλικο δεν ειχε...μου εδωσε ομως ενα Ε ΗΕΙΜ SUBSTRAT και το εβαλα μεσα στο φιλτρο...δεν γνωριζω καποιον να μου δωσει.. :( αλλαξα το 40% του νερου...εβαλα και βακτηρια..πριν τα κανω ολα αυτα μετρησα ξανα για αμμωνια και τελικα απο 0,25,ειχε 1... μετα απ ολα αυτα τα ψαρακια μου κοιμουνται σχεδον στο χαλικι..δεν ξερω αν ειναι θετικο η αρνητικο αλλα σιγουρα τα ειχα συνηθισει στην επιφανεια του ενυδρειου...το αρρωστο ψαρακι μου τελικα δεν τα καταφερε :( σας ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76469&hl=&fromsearch=1

Κοιτα εδω αν καποιος φιλος-η ειναι κοντα σου,και επικοινωνησε με πμ μαζιτου,να σου δωσει μπολι.

Αλλιως να μετρας καθε μερα την αμμωνια,και εαν εχεις τετοιες τιμες να κανεις αλλγες 30% ,και βαζοντας παντα τα αναλογα βακτηριδια και αντιχλωριο.Μην ταιζεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου είναι ταλαιπωρημένα και μέχρι να μπορέσει το καινούργιο βιολογικό να ανταποκριθεί φοβάμαι πως δεν θα έχουν καλή κατάληξη!

Χρειάζεσαι μπόλι αμεσα!

Δες στο λινκ του kixlidatou η βαλε μια αγγελία στην ανάλογη κατηγορία!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ...μπηκα και επικοινωνησα με καποιο μελος!!!!χτες εκανα αλλαγη κ εβαλα βακτηρια ,τωρα καθε ποτε βαζω παλι βακτηρια? στο πετ σοπ μου ειπε κ καθε μερα λιγα να βαζω δεν θα εχω προβλημα ..καλο θα κανει.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ...μπηκα και επικοινωνησα με καποιο μελος!!!!χτες εκανα αλλαγη κ εβαλα βακτηρια ,τωρα καθε ποτε βαζω παλι βακτηρια? στο πετ σοπ μου ειπε κ καθε μερα λιγα να βαζω δεν θα εχω προβλημα ..καλο θα κανει.τι λετε?

Οχι ,γιατι τοτε θα εχεις αλλα προβληματα.Θα βαζεις τα αντιστοιχα βακτηριδια σε καθε αλλαγη νερου που θα κανεις.παντα με αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις σωστη αναταραξη Παναγιωτη? εχω αεραντλια...βγαζει φυσαλιδες κανονικα...Κιχλιδατε σε ευχαριστω πολυ, ευτυχως ακομα δεν εχω αλλη απωλεια και τα ψαρακια μου ειναι ζωηρα..εκτος ενα που καθεται αρκετες ωρες στον πατο... αλατι θα μπορουσα να βαλω για να τα βοηθησω???

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις σωστη αναταραξη Παναγιωτη? εχω αεραντλια...βγαζει φυσαλιδες κανονικα...Κιχλιδατε σε ευχαριστω πολυ, ευτυχως ακομα δεν εχω αλλη απωλεια και τα ψαρακια μου ειναι ζωηρα..εκτος ενα που καθεται αρκετες ωρες στον πατο... αλατι θα μπορουσα να βαλω για να τα βοηθησω???

Αφου εχεις αεραντλια εισαι μια χαρα,απλα βαλτην τερμα να δουλευει.

Ο φιλος μας Παναγιωτης εννοει οτι,μετην εξοδο του φιλτρου σχηματιζονται εντονος κυματισμος στην επιφανεια,και αυτο ειναι καλο,γιατι εχει περισσοτερο οξυγονοι ,μετρας και κανεις αυτα που ειπαμε :)

Link to comment
Share on other sites

Έλενα είχες κάποιο νέο από την αναζήτηση σου για μπόλι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ΕΒΕΝΟΣ... ενδιαφερθηκαν καποια μελη να με βοηθησουν..ελπιζω αυριο να το εχω...απλα προβληματιζομαι κ γω κ το αλλο μελος, οτι το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο μονο με σφουγγαρι, δεν εχει χωρο για βιολογικο υλικο,''αν κ εχω κοψει λιγο απ το σφουγγαρι'' για να χωρεσει μπολυ ,παλι θα παρει λιγη ποσοτητα..μια χουφτα περιπου...το ενυδρειο ειναι 120λτ...θα εχω αραγε θετικα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αυτο που χρειαζεσαι τωρα ειναι η βιολογικη και οχι η μηχανικη (σφουγγαρια)φιλτρανση.Οποτε βγαλε ολο το σφουγγαρι,και βαλε βιολογικο υλικο μεσα.Παρε και ενα φιλτρακι μικρο και βαλε εκει αυτο το σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που σου λέει ο kixlidatos είναι μια λύση αλλά μπορείς επίσης να κόψεις το σφουγγάρι και να αφήσεις λίγο πάνω και λίγο κάτω και στην μέση να το γεμίσεις με το μπόλι, όσο μπορεί να πάρει!

Βέβαια εάν έχεις την δυνατότητα αγοράζεις ένα καινούργιο εξωτερικό φίλτρο και κάνεις την δουλεία σου μιας και τα χρυσόψαρα είναι πολύ ρυπαρά ψάρια και κακά τα ψέματα η φίλτρανση σου είναι ανεπαρκείς!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μπολυ τελικα απο τον Λυκουργο απ τον πειραια που ειναι μελος...τελικα εκοψα και αλλο το σφουγγαρι και βλεπουμε...εκανα και αλλαγη και τα ψαρακια μου ειναι σε καλυτερη κατασταση...για να δουμε...ανυπομονω να φιλιξενησει το ενυδρειο μου lionhead k phoenix eggfish...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μπράβο στον Λυκούργο που σε βοήθησε!

Μην βιάζεσαι ακόμα να προσθέσεις ψάρια!

Τώρα που έβαλες το μπόλι και έκανες και αλλαγή πρόσθεσε και λίγα βακτήρια και ταΐσε ελαφρά! Το βράδυ κάνε μια μέτρηση για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά και ενημέρωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σημερα ειχα και αλλη απωλεια... :(... αλλαξα χτες παλι 30% νερο... απο οτι βλεπω και αλλο ενα σημερα ειναι σαν ζαλισμενο...εχω απογοητευτει, εντελως... αν συνεχισει ετσι θα βαλω νεροχελωνες... εκανα μετρησεις αμμωνια 0,5 mg no3 10 mg no2 0,5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...