Jump to content

Aρχαρια!! Αρρωστα Χρυσοψαρα...


Recommended Posts

Τωρα που μπηκε το μπολι Ελενα δεν κανουμε αλλαγες!

Πρεπει να το αφησεις λιγο να προσαρμοστει ωστε να μπορεσει να αποδωσει!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κριμα ελενακι,αλλα δεν φταις εσυ.ολοι καπως ετσι την εχουμε παθει,οποτε μην ξενερωνεις,και συνεχισε τωρα που εμαθες πλεον.Τα ψαρακια σου ηταν προπολου αρρωστα,και μπραβο σου που εκανες οτι μπορουσες για να τα σωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι ξανά έκανες μετά το μπόλι, κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς έκανες την αλλαγή πριν βάλεις το μπόλι, έτσι? Οι μετρήσεις δείχνουν ότι έπιασε το μπόλι, έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου αλλά ακόμα οι αποικίες των βακτηριδίων δεν έχουν αναπτυχθεί σε ικανοποιητικά επίπεδα ακόμα για να μηδενίσουν αμμωνία και νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το μπολι εκανες αλλαγη?Αν ναι κακως το εκανες.Γιατι το μπολι το εβαλες για να αυξησεις τα βακτηριδια.Συνεχιζουμε ομως.Τωρα δεν κανεις αλλαγες,Οταν εκανες αλλαγη ,εβαλες τα αντιστοιχα βακτηριδια?

Link to comment
Share on other sites

την αλλαγη την εκανα πριν βαλω μπολυ...ευτυχως!!!τυχαια βεβαια...σημερα αλλα 2 ψαρακια μου ειναι ζαλισμενα..δεν θα αντεξουν πολλοι απο οτι φαινεται...ειχα 6 εχω μεινει με 3 και τα δυο ειναι πολυ αρρωστα... :(

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙ...ΕΧΑΣΑ ΤΑ ΑΛΛΑ 2... ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕς ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ αμμωνια 0,5 mg no3 10 mg no2 0,5... ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙΤΟ ΠΙΟ ''ΕΥΚΟΛΟ'' ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΟΥ?ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑΛΙΓΟΤΕΡΟ ΡΥΠΟΓΟΝΑ..ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο ψάρι ανθεκτικό στην αμμωνία.. κάτι δεν έγινε σωστά με το μπόλι. πρέπει να προσπαθήσεις να ξαναβάλεις, ή να δώσεις προσωρινά το ψαράκι και να κάνεις κανονικά στρώσιμο με αμμωνία.

Και αυτή τη φορά, θα ξεκινήσεις σωστά. Μην απογοητεύεσαι, τουλάχιστον έμαθες.. Στα λίτρα που έχεις μπορείς να βάλεις μαξ 3 funcy χρυσόψαρα. Ούτε common, ούτε commet. Ο Ebenos ξέρει περισσότερα για τα χρυσόψαρα, μπορεί θα σου πει εκείνος καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Έλενα χαλάρωσε, μην απογοητεύεσαι, καθάρισε λίγο το μυαλό σου και θα στρώσουν τα πράγματα σιγά σιγα όπως πρέπει!

Τα ψαράκια σου ήταν ήδη ταλαιπωρημένα και γι’αυτο κατέληξαν! Το μπόλι που έβαλες χρειάζεται υποστήριξη από βακτήρια και λίγο χρόνο για να μπορέσει να ανταποκριθεί!

Για αρχή άσε το ψαράκι που απέμεινε μέσα, μην κάνεις αλλαγή νερού, πρόσθεσε μια δόση βακτηρίων και σταματά το τάϊσμα για δυο μέρες να δούμε πως θα αντιδράσει!

Μην μπλέξεις με άλλες μεθόδους όπως την καθαρή αμμωνία γιατί μπαίνουμε σε άλλα περίεργα χωράφια! Άσε το σύστημα σου να ισορροπήσει και βλέπουμε πως θα προχωρήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι φαινεται μια χαρα..προς το παρον σημερα το ταισα με τα απο 2 μερες...βακτηρια ποσα να βαλω? ενα καπακι η οσα αντιστοιχουν σατ 120 λτ?

Link to comment
Share on other sites

Μην το ταιζεις,δεν εχει προβλημα.Η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις τωρα βακτηριδια,αλλα στην επομενη αλλαγη.Οι μετρησεις σου πως πανε?επεσαν εστω και λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να βάλεις μια δόση για τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου σου! Θελουμε να ενισχυσουμε τον πληθησμο τους!

Ποσοτητα οτι λένε οι οδηγίες χρήσης και η προτεινούμενη δοσολογία του σκευασματος!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΨΑΡΑΚΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ...ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΤΡΟΦΗ...ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ 0 ΚΑΙ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟ2 ΝΟ3...ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΩΜΑ ,ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΩΠΟ... ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΘΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι για το ψαρακι σου,και μπραβο σε σενα,που εκανες τα παντα για να το σωσεις.

Κατι λαθος πρεπει να εχεις κανει,γιατι αν και εβαλες μπολι ,λες οτι τα νιτρικα σου ειναι 0.Ενω καθε στρωμενο ενυδρειο πρεπει να εχει μετρησιμα νιτρικα.Με υγρα η στικ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Έλενα! Ευχάριστα νέα!

Συνέχισε έτσι με την ίδια ρουτίνα, ελάχιστο φαγητό και μια αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα, όχι παραπάνω!

Όπως λέει και ο kixlidatos κάτι δεν μέτρησες σωστά, τα νιτρικά δεν πρέπει να είναι στο μηδέν! Επανέλαβε της μετρήσεις και ενημέρωσε!

Υ.Γ. θα σε παρακαλούσα να γραφείς με μικρά ελληνικά μιας που είναι ο κανονισμός του φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ ειναι υγρα ...ειναι τις σερα...εχει χρωματισμους ...0 ειναι το κιτρινο και 10 mg το πορτοκαλι και οσο παει σκουραινει...εμενα δειχνει κιτρινο αλλα οχι πολυ ανοιχτο.πως μπορω να υπολογισω αν ειναι κατι ενδιαμεσο?? οριστε κ η χρωματικη βαθμιδα...post-6804-0-09846000-1348707946_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε την ρουτίνα όπως την πας και αλλαγή νερού τέλος της εβδομάδας να δούμε αν θα ανέβουν άλλο! Άσε το σύστημα σου να σταθεροποιηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μπερδευτει πολυ, το τελευταιο ψαρι πουαπεμεινε,ειναι και αυτο σημερα σαν ζαλισμενο...χτες μιλουσα με εναν χομπιστα και μου ειπε να τα ξεκινησω ολα απ την αρχη...διοτι 6 εχασα κ ισως μεσα υπαρχουν αρρωστιες...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας λίγο πιο αναλυτικά!

Πως ακολουθείς τις ρουτίνες σου? Οι μετρήσεις σου πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα... 20%...οι μετρησεις μου αναφερω πιο πανω οτι φαινονται ολα στο 0...εκειπου ηταν ανεβασμενατα νιτρικα,τωρα παλι στο μηδεν .τι συμβαινει? το ψαρακι καθεται στον βυθο...ταιζω καθε2 με 3 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Ελενα δεν ξερουμε αν και αυτο το ψαρι ηταν αρρωστο και απλα τωρα δειχνει τα σημαδια.Οποτε κανε τωρα 40% αλλαγη νερου,παντα με βακτηριδια και αντιχλοριο.Μην το ταιζεις για 3 -4 μερες,μην το φοβασαι,αντεχει στην διαιτα.Τωρα τρωει?αν ναι,ειναι καλο σημαδι.

Η αυξομειωση δειχνει οτι ακομα το ενυδρειο σου δεν πηρε μπρος,Και απορω,γιατι εχεις βαλει και μπολι.Κανονικα τωρα επρεπε να ηταν στρωμενο,αλλα κατι μας ξεφευγει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι δεν δουλευει σωστα...δεν ξερω τι να πω...το ψαρι μου τρωει ...το ph ειναι στο 8,5 μηπως φταιει αυτο? μηπως τελικα πρεπει να το αδειασω εντελως να το καθαρισω κ να ξεκινησω απ την αρχη? το ψαρακι ηταν παντα ζωηρο, τελευταια ομως, ειναι πολυ ησυχο...τι να κανω να το αδειασω? μηπως χρειαζομαι ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Μην το αδειασεις,ετσι θα πεταξεις ολη την βιολογια που εχει τωρα.Υπομονη,αλλαγες νερου,και πολυ λιγο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...