Jump to content

Κυκλοφορητές!


alatismenos

Recommended Posts

Θέλω να βρω κυκλοφοριτές οι οποίοι να στηρίζονται με μαγνήτη. Βέβαια δεν θέλω να πάρω μάρκες όπως Hydor, tunze κ.α. διότι ξεφλουδίζουν χρηματικά. Ψάχνω κυκλοφοριτές κινέζικους όπως sun sun, resun και άλλους αρκεί να στηρίζονται με μαγνήτη, και η τιμή τους να είναι προσιτή!

Έκανα ώρες έρευνα, και απο ότι βρήκα, κατάλαβα ότι τα μοντέλα της resun βγαζουν κυκλοφορία 2000l/h και 4000l/h. Της sun sun Βγάζουν 3000l/h, 5000l/h, 6000l/h(με διπλή κεφαλή), και 12000L/h(με διπλή κεφαλή).

Και της resun Και της sun sun, βγαίνουν τα ίδια μοντέλα και σε βεντούζες και σε μαγνήτες. Η διαφορά είναι ότι με βεντούζες(και ειδικά της Resun τους οποιους θέλω) δεν βρίσκεις καθόλου εύκολα.

Το ενυδρείο είναι το ριο 180(200 λίτρα, 180 καθαρά).

Αν πάρω με βεντούζες θα κρατήσουν ή θα πέσουν?

Αν πάλι πάρω με βεντούζες και πατεντάρω μαγνήτες απο πίσω και να τους κολλήσω και μονοσω με ενυδρειακή σιλικόνη για να μην έχουν άμεση επαφή με το νερό οι μαγνήτες?

Αν έχετε καποιον υπόψην σας πείτε τον!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωνης παιρνης παρε κατι καλο!!!!!!!! εαν σου χαλασει ο κινεζικος θα πληρωσεις τα λεφτα που θα αγοραζες ενα καλο κυκλοφοριτη ?

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτόν στις 5000 της Grotech, τον έχω εδώ και 4 μήνες, καλή δουλειά μου κάνει, καλή τιμή έχει και έχει βεντούζα και μαγνήτη.

Link to comment
Share on other sites

ένας κινέζικος μπορεί να έχει 15 watt κατανάλωση, ενώ ένας αντίστοιχος επώνυμος 5 !!!... Πρέπει να το δεις και από αυτή τη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι άλλες μάρκες είναι πιο εγγύηση, αλλά όλα τα προιόντα χαλάνε. Έχω ακούσει και για tunze Να χαλάει πάνω στους 2 μήνες λειτουργιας της, αι της grotech, και για κοράλια πάμπολες φορές!

Αυτό δεν σημαίνει πως οι κινέζικοι είναι καλύτεροι, αλλά τουλαχιστον για τα λρφτά τους καλλοί είναι!

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτόν στις 5000 της Grotech, τον έχω εδώ και 4 μήνες, καλή δουλειά μου κάνει, καλή τιμή έχει και έχει βεντούζα και μαγνήτη.

Τον εχω δει! Τι λεει αυτός? Αν βάλω 1 θα είμαι καλυμένος?

ένας κινέζικος μπορεί να έχει 15 watt κατανάλωση, ενώ ένας αντίστοιχος επώνυμος 5 !!!... Πρέπει να το δεις και από αυτή τη πλευρά.

Το ξέρω, αλλά σίγουρα δεν θα πάρω αυτους που καίνε!

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω με βεντούζες θα κρατήσουν ή θα πέσουν?

Αν πάλι πάρω με βεντούζες και πατεντάρω μαγνήτες απο πίσω και να τους κολλήσω και μονοσω με ενυδρειακή σιλικόνη για να μην έχουν άμεση επαφή με το νερό οι μαγνήτες?

Αν έχετε καποιον υπόψην σε καλή τιμή πείτε τον!

Σε αυτά τα ερωτήματα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει!

Έγινε επεξεργασία - alatismenos
Link to comment
Share on other sites

Ενα θα πω.ποτε κυκλοφορητες με βεντουζες.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς μαγνήτες θα χρησιμοποιήσεις για να πιάνουν καλά στο τζάμι; Το κόστος τους;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς μαγνήτες θα χρησιμοποιήσεις για να πιάνουν καλά στο τζάμι; Το κόστος τους;

Κάτι θα βρω......

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, εχω αναγκαστικα μεχρι να παρω κατι αλλο εναν resun 2000λτ/h στο θαλασσινο με 3 βεντουζες. Ελειπα μια φορα 5 μερες και οταν γυρισα κρεμοταν απο τη μια μονο. Αρα δεν ειναι και οτι καλυτερο. Ετσι μια φορα την εβδομαδα του ριχνω και ενα ζουληγμα. Αν και πιο πολυ ζημια κανουν οι κλοουν με το ανακατεμα στον αραγωνιτη..εχουν σκαψει μια γουρνα κατω απο κατι πετρες.

Αν ειδες της resun τολαχιστον ο 2000λτ/h που κοιταγα σταματησε να βγαινει με μαγνητη.. Αν βρεις θελω Link.. Καλος φαινεται ο sun sun στα 3000lt/h με μαγνητη που μοιαζει αντιγραφο της κοραλια.. Σκεφτηκα να βρω το μαγνητη της sun sun και να δω αν μπαινει στο resun με καποια πατεντα αλλα αμα ψαξεις ebay το ανταλλακτικο κανει οσο σχεδον ο κυκλοφοριτης. Αρα ακυρο.

Οποτε μαλλον ειναι μονοδρομος τουλαχιστον για μενα η αγορα καποιου επωνυμου.. Μαζευω για 2x tunze 6015. Ελπιζω να μην χαλανε ευκολα :P

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε το μήπως σου βγει πιο ακριβά. Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένους "καλής μάρκας" σε πολύ καλή κατάσταση.

Μην κοιτάς μόνο την τιμή και τη διάρκεια ζωής αλλά και τις δυνατότητες τους. Άλλο τα 2000Lt Κινέζου και άλλο τα 2000Lt μιας Tunze (παράδειγμα).

Ένα άλλο θέμα είναι η δέσμη.Αν είναι συγκεντρωτική ή ευρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις θελω Link..

Eγώ κάτι βρήκα!

Τσέκαρε τους και συ!

Αν επικοινωνήσεις μαζί τους πές μου αν είναι με μαγνήτη ή χωρίς, γιατί στα σχόλια του προιόντος λένε ότι είναι με μαγνήτη!

http://www.ebay.com/...V-/250728061946

http://www.ebay.com/...=item3a608e97b6

http://www.ebay.com/...=item25752f0574

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση προς το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά αν δεν το πω θα σκάσω...

Καλές οι φτηνές τιμές από το εξωτερικό, αλλά τη στιγμή που και οι εδώ (σε κάποια είδη) είναι συγκρίσιμες γιατί να γίνονται απ έξω οι παραγγελίες?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2180

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση προς το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά αν δεν το πω θα σκάσω...

Καλές οι φτηνές τιμές από το εξωτερικό, αλλά τη στιγμή που και οι εδώ (σε κάποια είδη) είναι συγκρίσιμες γιατί να γίνονται απ έξω οι παραγγελίες?

http://www.petcumulu...roduct&pid=2180

Συμφωνώ, αλλά στο Petcumulus δεν έχουν τους resun, ούτε τους sun sun με μαγνήτη. Έχουν sun sun, αλλά έχουν απο 5000l/h και πάνω!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην τις έχει το PetCumulus, αλλά δεν είναι το μοναδικό κατάστημα που πουλάει κυκλοφορητές....τόσα μαγαζιά έχει η Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην τις έχει το PetCumulus, αλλά δεν είναι το μοναδικό κατάστημα που πουλάει κυκλοφορητές....τόσα μαγαζιά έχει η Αθήνα

+1000

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην τις έχει το PetCumulus, αλλά δεν είναι το μοναδικό κατάστημα που πουλάει κυκλοφορητές....τόσα μαγαζιά έχει η Αθήνα

Σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση προς το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά αν δεν το πω θα σκάσω...

Καλές οι φτηνές τιμές από το εξωτερικό, αλλά τη στιγμή που και οι εδώ (σε κάποια είδη) είναι συγκρίσιμες γιατί να γίνονται απ έξω οι παραγγελίες?

http://www.petcumulu...roduct&pid=2180

Πληροφοριακα να πω πως ειχα τον συγκεκριμενο κυκλοφοριτη σε γλυκου νερου ενυδρειο και δουλευε σουπερ και δεν ειχα ποτε προβλημα με τις βεντουζες του!

Μετα απο ενα εξαμηνο τον δωρισα μια που δεν τον χρειαζομουν ποια οποτε δεν ξερω το μελλον του απο εκει και περα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα να πω πως ειχα τον συγκεκριμενο κυκλοφοριτη σε γλυκου νερου ενυδρειο και δουλευε σουπερ και δεν ειχα ποτε προβλημα με τις βεντουζες του!

Μετα απο ενα εξαμηνο τον δωρισα μια που δεν τον χρειαζομουν ποια οποτε δεν ξερω το μελλον του απο εκει και περα.

Σε πόσα λίτρα τον είχες? Σου επαρκούσε? Στα δικά μου λίτρα αν βάλω αυτόν θα κάνει ή θα πρέπει να βάλω και άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τον ειχα σε 500αρι και τον ειχα περισσοτερο για να βοηθαω την φιλτρανση στο να συσσωρευει τα αποβλητα του βυθου ποιο ευκολα. Μετα αναβαθμιστικα σε φιλτρανση οποτε δεν τον χρειαστικα ποια μια που τα αποβλητα στον πυθμενα φευγαν απο μονα τους λογο καλυτερης κυκλοφοριας ποια. Στα λιτρα σου θα κανει με το παραπανω και στο κατω κατω εαν θες να τον κοψεις λιγο υπαρχουν τροποι.

Να επισημάνω οτι η βεντουζες δεν ειχαν το παραμικρο προβλημα αλλα στο γλυκο καταλαβαινεις πως δεν εχουμε αναλογα αλατα οπως τα αλμυρου!

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρινετε λειτουργια βεντουζας γλυκο με αλμυρο.στο τελευταιο σε χρονο ρεκορ θα γινει πετρινη και θα χαλασει.....εαν δεν θελετε να βρειτε βουνα αραγωνιτη απο το πουθενα να σας σκεπαζουν κοραλια,βαλτε αντλιες με μαγνητες.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αναφορά πιο πάνω για το "ότι πληρώνεις παίρνεις" και είναι μεγάλη αλήθεια, όχι μόνο στην απόδοση, και στην κατανάλωση, αλλά και στους ίδιους τους μαγνήτες. Έχετε ανοίξει ποτέ τη βάση του μαγνήτη που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο (από κινεζιές), να δείτε πόση σκουριά υπάρχει εκεί μέσα? Θα τρομάζετε !!!

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρινετε λειτουργια βεντουζας γλυκο με αλμυρο.στο τελευταιο σε χρονο ρεκορ θα γινει πετρινη και θα χαλασει.....εαν δεν θελετε να βρειτε βουνα αραγωνιτη απο το πουθενα να σας σκεπαζουν κοραλια,βαλτε αντλιες με μαγνητες.

Για αυτο το διευκρινιζω φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...