Jump to content

2 Φιτρα Σε Ενα Ενυδρειο Για Δισκους?


xenakisteo

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα εχω ενα μικρο θεματακι ειχα ενυδρειο εδω και καμια 8χρονια το οποιο ειναι 200 λιτρα και ειχα και διαφορα ψαρακια τωρα ομως ειπα να ασχοληθω και με τους δισκους η πειρα μου δεν ειναι και μεγαλη απλα τα ταιζα και τα εκανα και καμια αλλαγη νερου τιποτα παραπανω.

Τωρα στο θεμα μας ειχα ενα εξωτερικο φιλτρο με 2 συρταρια (θεσεις) τωρα μου επεσε στα χερια και ακομα ενα και αυτο ειναι εξωτερικο με 2 θεσεις τι να βαλω μεσα στο καθενα.

Το ενυδρειο δεν εχει ξεκινησει ακομα διοτι το καθαρησα και το ψιλοσημαζευω.

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω τα 200 λίτρα να είναι ικανοποιητικά για δίσκους δυστυχώς!!

Τα φίλτρα που έχεις ποια είναι;Γνωρίζεις μάρκα-μοντέλο;;

Μέσα στα φίλτρα βάζουμε βιολογικό υλικό και σφουγγάρια..εσύ πως το δούλευες όλα αυτά τα χρόνια,,

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα 2 θα τα γεμιζα με βιολογικο υλικο τυπου substrat pro ή siporax.Bαλε και ενα μπλε σφουγγαρι στο καθενα.στα δικα μου ενυδρεια το εκανα χρονια και οι δισκοι πηγαιναν σφαιρα.Αλλαγες νερου τακτικες,καθαρισμος των φιλτρων ανα καποια διαστηματα - ποτε ταυτοχρονα- με νερο του ενυδρειου.

Τα λιτρα σου δεν ειναι πολλα για δισκους,γιαυτο χρειαζεται αυξημενη προσοχη.Ποιες ειναι οι διαστασεις και σε ποια φιλτρα αναφερεσαι;

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα ειναι 1.ΕΗΕΙΜ Typ2231 300l/Std

2.Atman EF-1 400l/h

Vag το ξερω ρε φιλε οτι ειναι μικρο για δισκους αλλα οπως ειπα εχω το ενυδριο 8 χρονια και παντα χαζευα τους δισκους που δεν μπορουσα να εχω λογο της φημης οτι ειναι δυσκολα ψαρια το φιλτρο και εγω ετσι το δουλευα με βιολογικο υλικο και σφουγγαρι απλα επειδει τωρα εχω δυο ρωταω μηπως στο δευτερο να βαλω κατι αλλο το οποιο χρειαζονται οι δισκοι και ενλογο τον λιτρων που εχω να τα βοηθησω οσο μπορω.

DIMITRIOS οι διαστασεις ειναι 85x45x60 οσο για τον καθαρισμα θα το θυμαμαι οταν κανω αλλαγη στο νερο τους με το νερο που θα βγαζω απο το ενυδρειο θα πλενω το ενα φιλτρο και την αλλη φορα το δευτερο και απο οτι καταλαβα και στα δυο να βαλω τα ιδια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το σωστό είναι να έχεις αρκετή βιολογία ειδικά αν ταΐζεις πολλές φορες την μέρα χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα γεμίσεις το φίλτρο σου βιολογικό υλικό μονο.Αν το κανεις αυτό πολύ σύντομα τα υλικά σου θα μπουκώσουν και δεν θα λειτουργούν σωστά οποτε όπως καταλαβαίνεις δώρων άδωρον.Βάλε κάτω κάτω πριν τα βιολογικά υλικά λίγο σφουγγάρι να κρατάει τα πολλά πολλά και το υπόλοιπο γέμισε το βιολογία.Μπορείς επίσης αν θες να βάλεις και προφιλτρα σφουγγάρια στις εισαγωγές τον φίλτρων προκειμενου να κρατάς την βιολογία σου καθαρή και τα φίλτρα σου να μένουν ποιο πολύ καιρό χωρίς καθάρισμα.Τα σφουγγαράκια αυτά θα τα ξεπλένεις με νερό (ότι νερό θες) ανά μερικές μέρες για να μην βουλώνει η εισαγωγή.Αν χρησιμοποιείς τύρφη ή βάλε ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που θα είναι μονο για αυτό για να την αλλάζεις εύκολα χωρίς να κανεις σαματά η βαλτην σε οποιο εξωτερικό ανοίγεις και καθαρίζεις ποιο συχνά και ποιο εύκολα από το άλλο.Μην ξεχνάς δεν είναι καλο να παίζεις συχνά με την βιολογία.Όσο για τις αλλαγές νερού δεν είναι ανάγκη κάθε φορα που κανεις αλλαγή να καθαρίζεις και από ένα φίλτρο.Μια φορα τον μηνα είναι καλά εκτος και αν ταΐζεις καρδιές οποτε καλο είναι πιο συχνά.Σε αυτήν την περίπτωση τα σφουγγάρια στην εισαγωγή θα σε βοηθήσουν παρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Stefane έχεις δίκιο . Πάντως εγώ πιστεύω ότι από θέμα λίτρων με 2 φίλτρα κτλ είναι οκ ο φίλος . Φυσικά κα πρέπει να έχει καλή βιολογία κτλ αλλά τα λίτρα μπορούν να φιλοξενήσουν δίσκους ( εκτροφής ) .

Γνώμη μου .

Ασε που πρόσφατα είδα σε 220 λ 8 δίσκους διαμάντια σε όλα τους......

Φίλε θα σου πω αυτό που μου είχε πει φίλος κατά πολλούς γκουρού στο θέμα δίσκο : βαλτα και θα σου δείξουν αυτα τον δρόμο.

Και ότι θες εδώ .

Εγώ αν θες με πμ σου στέλνω και κιν να τα πούμε από κοντά να σου φτιάξω και καφέ και τον κάνω και καλό ε stefane???

Link to comment
Share on other sites

StefanosS

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου νομιζω οτι ενα σφουγγαρακι πριν την βιολογια θα κανει τρομερη δουλεια τωρα για τα προφιλτρα θα ξεκινησω χωρις αυτα και εαν μου χρειαστει τοτε να εισαι σιγουρος θα τα βαλω, οσο για την τυρφη σε τι παιζει ρολο? πρεπει να την βαλω γιατι δεν χρησιμοποιησα τυρφη ποτε!

argirisp

Και εγω ετσι πιστευω φιλε μου οτι 6με7 δισκους μπορω να εχω στο ενυδρειο μου και οπως το ειπες σιγουρα εκτροφης οι αγριοι εχουν μαθει σε αλλο περιβαλλον, οσο για τον καφε πολυ ευχαριστος θα επινα αλλα μου πεφτετε λιγο μακρια θεσ/νικη - αθηνα. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα φιλτρα που αναφερεις δεν κανουν για το ενυδρειο σου.το νερο πρεπει να περναει τουλαχιστον 4 φορες την ωρα απο το φιλτρο σου.στα 200 λιτρα πρεπει να εχεις φιλτρα με ροη 800l/h τουλαχιστον.και οχι 300 η 400 που εχεις γιατι οταν θα τα μπουκωσεις με υλικο η ροη του νερου μειωνεται.τα φιλτρα που εχεις ειναι για πολυ μικροτερα ενυδρεια.και αν θελεις να βαλεις δισκους οπως θες πολυ καλη φιλτρανση.

Έγινε επεξεργασία - JIMHS
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αργυρη οποτε ανεβεις πολυ ευχαριστως να πιουμε το καφεδακι θα περιμενω!

Φιλε JIMHS νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι επειδη ειναι 400+300=700 λιτρα την ωρα, οποτε θα φιλτραρουν το νερο γυρο στις 3,5 φορες την ωρα και δεν νομιζω να εχω προβλημα, ειναι σαν να μου λες οτι σε ενυδρειο 100 λιτρων να εχω 2φιλτρα επι 200 λιτρα ανα ωρα και οτι δεν θα μου φτανει μου φαινεται λιγο περιεργο αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος ισως και να εχεις δικιο αλλα οπως θα καταλαβες λογο ελειψεις χρηματων σταση εμποριου δεν μπορω να εχω 2 φιλτρα και να παω να αγορασω και τριτο θελω πρωτα να εξαντλησω τις ελπιδες μου με αυτα τα δυο που εχω.

Σε ευχαριστω για την σημειωση!

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι αρέσκονται στη χαμηλή ροή, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ποσότητα του βιολογικού υλικού.

Link to comment
Share on other sites

οταν θα τα μπουκωσεις με βιολογικο υλικο οι τιμες που αναφερεις πεφτουν κατα πολυ.δυστυχως οπως λες τα ευρο γινωνται ειδος προς εξαφανιση στις τσεπες μας ξεκινα μα αυτα που εχεις.εχε υποψη σου οτι οι δισκοι ειναι οι βασιλιαδες του ενυδρειου και οι βασιλειαδες εχουν απαιτησεις.θελουν πολυ καθαρο νερο και αυτο που αναφερεις πιο πανω ''αλαζα νερο καμια φορα''δεν θα τους αρεσει καθολου.αφου εχεις αποφασισει να ασχοληθεις με αυτα τα πανεμορφα ψαρια καντο σωστα διαβασε πληροφοριες για αυτους

για τις απαιτησεις τους.παρε πληροφοριες απο εμπειρους δισκαδες ευτυχως το φορουμ εχει αρκετους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε JIMHS για να φανταστης το ποσο προσεχτικος θελω να ειμαι λογο τον μικρον λιτρων, εχω κανει καινουργιο επιπλο για το ενυδριο στο οποιο εχω κανει σχεδον το ενα ντουλαπι δευτερο ενυδριο το οποιο ειναι σκετα τζαμια χωρητικοτητας 60 λιτρων με εναν θερμοστατη ενα εσωτερικο φιλτρο και μια αντλια για να ανεβαζει το νερο στο κυριο ενυδριο και ολα αυτα για να το χρησιμοποιω ως 1)καραντηνα για διαφορες ασθενειες κτλ 2)για να ετοιμαζω το νερακι τους πρωτου κανω την αλλαγη και 3)εαν καταφερω ποτε να κανω ζευγαρακι και να γινω και παππους ως γεννηστρα.

Νομιζω οτι εχω κανει οτι καλυτερο μπορω τουλαχιστον με τις δυνατοτητες που εχω.

Φιλε south αυτο ειναι κατι το οποιο δεν το ηξερα οτι τους αρεσει η χαμηλη ροη οσο για το βιολογικο υλικο θα ηθελα εαν μπορεις να μου πεις εαν ειναι αρκετο?

Κατα την γνωμη μου νομιζω οτι τους φτανει!

Link to comment
Share on other sites

ποσα ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?.................εγω με 12 δισκους σε 600λτ.............(θα πρεπε να χω σαμπ), εχω 2 eheim 2080.

η ροη ειναι ενα θεμα, αλλα η πολυ βιολογια σε ενα δισκαδικο ειναι must!!!.............με τα φιλτρα κ τα λιτρα σου θα χρειαστεις 2-3 αλλαγες την βδομαδα,αφου μαλλον θα χεις μικρα!

Link to comment
Share on other sites

buelligan75 γυρο στα 5με6 γιατι θα μεγαλωσουν κιολας και για να νιωθουν οτι ειναι κοπαδι οχι οτι ειναι το τελειο αλλα νομιζω οτι ο χωρος αυτα τα περιθωρια μου αφηνει οσο για τις αλλαγες θα μου δειξουν αυτα καθε ποτε την θελουν ;)
Link to comment
Share on other sites

buelligan75 γυρο στα 5με6 γιατι θα μεγαλωσουν κιολας και για να νιωθουν οτι ειναι κοπαδι οχι οτι ειναι το τελειο αλλα νομιζω οτι ο χωρος αυτα τα περιθωρια μου αφηνει οσο για τις αλλαγες θα μου δειξουν αυτα καθε ποτε την θελουν ;)

6 θα ναι καλυτερα...............τωρα δεν θα κανω μαθηματα για λιτρα κλπ.......απλα θα σταθω στο οτι μην περιμενεις να στο δειξουν αυτα(δηλ, τα ψαρακια)................υπαρχουν υγρα τεστ για αυτη την δουλεια! :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν περιμενεις να στο δειξουν οι δισκοι καθε ποτε θελουν αλλαγη νερου τοτε δυσυχως θα ειναι αργα για τα ψαρια.οι μετρησεις και οι συχνες αλλαγες νερου στους δισκους ειναι ζωτικης σημασιας για αυτα τα ψαρια.μπορεις να μου εξηγησεις πως θα σου δειξουν οι δισκοι οτι θελουν αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα αναφερθω και στους δυο μαζι οταν εννοω οτι θα μου δειξουν οι δισκοι εννοω οτι αναλογα την ποσοτητα τροφης που θα καταναλωνουν το τελικο συνολο τον ψαριων και φυσικα το τι θα μου δειχνουν και τα τεστ τοτε θα γινετε και η αλλαγη.

Νομιζω ομως οτι εχουμε αλλαξει ρολους και οτι εχουμε ξεφυγει απο το θεμα εαν μπορειτε και θελετε να βοηθησετε απαντηστε σε καποιες απο τις παραπανω ερωτησεις μου!

Π.χ. 1) Τι ειναι η τυρφη και εαν πρεπει να την χρησιμοποιησω?

Π.χ. 2) Εαν το βιολογικο υλικο που χωρανε τα φιλτρα μου ειναι αρκετο?

Και παλι ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα αναφερθω και στους δυο μαζι οταν εννοω οτι θα μου δειξουν οι δισκοι εννοω οτι αναλογα την ποσοτητα τροφης που θα καταναλωνουν το τελικο συνολο τον ψαριων και φυσικα το τι θα μου δειχνουν και τα τεστ τοτε θα γινετε και η αλλαγη.

Νομιζω ομως οτι εχουμε αλλαξει ρολους και οτι εχουμε ξεφυγει απο το θεμα εαν μπορειτε και θελετε να βοηθησετε απαντηστε σε καποιες απο τις παραπανω ερωτησεις μου!

Π.χ. 1) Τι ειναι η τυρφη και εαν πρεπει να την χρησιμοποιησω?

Π.χ. 2) Εαν το βιολογικο υλικο που χωρανε τα φιλτρα μου ειναι αρκετο?

Και παλι ευχαριστω πολυ.

Ποσα λιτρα υλικου χωρουν στον καδο τους;Οσο πιο πολλα,τοσο πιο καλα

Οσο για την τυρφη δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69872&hl=%F4%F5%F1%F6%E7&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα αναφερθω και στους δυο μαζι οταν εννοω οτι θα μου δειξουν οι δισκοι εννοω οτι αναλογα την ποσοτητα τροφης που θα καταναλωνουν το τελικο συνολο τον ψαριων και φυσικα το τι θα μου δειχνουν και τα τεστ τοτε θα γινετε και η αλλαγη.

Νομιζω ομως οτι εχουμε αλλαξει ρολους και οτι εχουμε ξεφυγει απο το θεμα εαν μπορειτε και θελετε να βοηθησετε απαντηστε σε καποιες απο τις παραπανω ερωτησεις μου!

Π.χ. 1) Τι ειναι η τυρφη και εαν πρεπει να την χρησιμοποιησω?

Π.χ. 2) Εαν το βιολογικο υλικο που χωρανε τα φιλτρα μου ειναι αρκετο?

Και παλι ευχαριστω πολυ.

φιλε μου το θεμα ειναι να σε βοηθησουμε κ ετσι να διαβιωσουν κ οχι να επιβιωσουν!!!.θα μπορουσεσ να γραψεις τι εννοεις μιας κ που ο γραπτος λογος παρεξηηται ευκολα κ οχι να το μαντεψουμε εμεις!!

τεσπα.στις ερωτησεις σου........

1. η τυρφη ενυδρειου σου μαλακωνει το νερο κ το κιτρινιζει φυσικα. υπαρχουν διαφορετικες ποιοτητες κ τιμες στην αγορα.

εξαρταται τη χρηση κ ποσο θες να κανεις!.....εδω ειμαστε, κ στο φορουμ εχει πολλα αρθρα κ ποστ για την χρηση της κ τις ευεργετικες της ιδιοτητες.

2. αρκετο θα στο πουν οι μετρησεις σου οταν εχεις αποφασισει μεγεθος κ αριθμο ψαριων, οπως κ ποια βιολογικα υλικα θα χρησιμοποιησεις. εγω προσωπικα πιστευω πως οχι...............ανεξάρτητα του ογκου του ενυδρείου, η βιολογικη επαρκεια ενος κλειστου υδατινου συστήματος ειναι πολυ σημαντικη, ιδιως οταν προκειται για ένα κοπαδι 6 ενηλικων (που θα γινουν συντομα) δισκων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ buelligan75 και να εισαι σιγουρος οτι αποριες εχω θα τις ρωτησω φιλε μου μιας και δεν ειμαι και πολυ εμπειρος οσο για τροπο που το εγραψα ζητω συγνωμη!

Φιλε DIMITRIOS συνολικα πρεπει να χωρανε περιπου 2,5 κιλα +-100γρ βιολογικο υλικο ειναι αρκετο? Οσο για την τυρφη σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ buelligan75 και να εισαι σιγουρος οτι αποριες εχω θα τις ρωτησω φιλε μου μιας και δεν ειμαι και πολυ εμπειρος οσο για τροπο που το εγραψα ζητω συγνωμη!

Φιλε DIMITRIOS συνολικα πρεπει να χωρανε περιπου 2,5 κιλα +-100γρ βιολογικο υλικο ειναι αρκετο? Οσο για την τυρφη σε ευχαριστω πολυ!

teo εισαι στα 5 λιτρα (1,5+3,5)βιολογια αλλα κ παλι ειναι λιγα κ η καταναλωστη στα 20watt.

θα μπορουσες βεβαια να βαλεις

1.πολυ καλο βιολογικο υλικο οπως το symbiont κ το matrix

2. στο 2231 να βρεις ενα μεταχειρισμενο καδο απο το 2235 νομιζω εφαρμοζει απλα στο καπακι του2231 κ ετσι θα διπλασιασεις τον ογκο του με λιγα χρηματα, βεβαια θα πεσει η ροη λιγακι.

3. να αγορασεις 1 μεταχειρισμενο μεγαλυτερο συντομα.!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα σε φτασουν τα υλικα,ειναι συναρτηση του αριθμου των ψαριων,των ταισματων και των αλλαγων νερου.Με λιγα λογια αν δεν βρεις την ρουτινα σου ολα ειναι θεωρητικα.Σιγουρα παραπανω υλικα,μονο κακο δεν θα κανουν.Αλλα καποια χρονια πριν,πριν πεσουν οι τιμες προιοντων τυπου siporax-substrat πολλοι κρατουσαμε τα ενυδρεια μας με σαφως λιγοτερα υλικα απο σημερα,χωρις να υποστηριζω πως ειναι ο ευκολος δρομος.

Εχω θα μεινω στην αρχικη μου διατυπωση,τα λιτρα ειναι λιγα,οποτε πολυ προσοχη.Πρεπει να συνδυασεις καλα ταισματα και πολλα,αφου υποθετω οτι θα παρεις μικρα ψαρια,και καθαρο νερο.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...