Jump to content

2 Φιτρα Σε Ενα Ενυδρειο Για Δισκους?


xenakisteo

Recommended Posts

Την πρωτη επιλογη σου buelligan75 θα την κανω σιγουρα ομως η αληθεια ειναι οτι και η δευτερη μου αρεσε πολυ και σε συνδιασμο με την πρωτη θα εχει καλα αποτελεσματα οποτε καλο ειναι να ψαξω να βρω εναν καδο απο το 2235 η μεταχειρισμενο η καινουργιο δεν νομιζω να κοστιζει τοσο πολυ ενας καδος!

Σιγουρα ολα ειναι θεωριτικα DIMITRIOS μεχρι να τα δω σε πραξη απλα προσπαθω να μην βρεθω προεκπληξεων και οσο ειναι νορις να κανω καποιες αλλαγες με οσο το δυνατο χαμηλο κοστος και ολα αυτα γιατι κατι μεσα μου μου λεει οτι δεν θα πανε τοσο ροδινα τα πραγματα οσο τα περημενω!

Ερωτηση πουλανε στα pet shop ανταλακτικα για εξωτερικα φιλτρα? μπορω καπου να βρω αυτο που χρειαζομαι δλδ εναν καδο κομπλε απο το EHEIM 2235 μεταχειρησμενο η καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη επιλογη σου buelligan75 θα την κανω σιγουρα ομως η αληθεια ειναι οτι και η δευτερη μου αρεσε πολυ και σε συνδιασμο με την πρωτη θα εχει καλα αποτελεσματα οποτε καλο ειναι να ψαξω να βρω εναν καδο απο το 2235 η μεταχειρισμενο η καινουργιο δεν νομιζω να κοστιζει τοσο πολυ ενας καδος!

Σιγουρα ολα ειναι θεωριτικα DIMITRIOS μεχρι να τα δω σε πραξη απλα προσπαθω να μην βρεθω προεκπληξεων και οσο ειναι νορις να κανω καποιες αλλαγες με οσο το δυνατο χαμηλο κοστος και ολα αυτα γιατι κατι μεσα μου μου λεει οτι δεν θα πανε τοσο ροδινα τα πραγματα οσο τα περημενω!

Ερωτηση πουλανε στα pet shop ανταλακτικα για εξωτερικα φιλτρα? μπορω καπου να βρω αυτο που χρειαζομαι δλδ εναν καδο κομπλε απο το EHEIM 2235 μεταχειρησμενο η καινουργιο?

Δεν θα ειναι ομως και μαυρα τα πραγματα.Χρειαζεται υπομονη,για τους λογους που προαναφερθηκαν.Προσοχη,οχι φοβο.Μπορεις να βρεις εναν μεγαλυτερο καδο και να κανεις καλες αλλαγες νερου.Ποικιλια τροφων και συχνα ταισματα οσο θα ειναι μικρα.

Οσο για ανταλλακτικα,ψαξε στο θεματικο των καταστηματων τα τηλ τους και επικοινωνησε μαζι τους,να δεις την διαθεσημοτητα του ζητουμενου ανταλλακτικου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 200 λίτρα έχω 5 δίσκους 8 corydoras και 10 καρδινάλιους. Δεν το λέω για να γίνω προκλητικός ούτε για να το κάνει κάποιος. Τρέχω έλα Fluval 405 και ενα Eheim 2222 ( ενα μικρο είναι μπορεί να κάνω και λάθος τον κωδικό). Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και μάλιστα τσιμπάω και λίγο Flourish στο βαρέλι της αλλαγής (πάλι δεν θέλω να προκαλέσω). Οι δίσκοι μου είναι υγιέστατοι με πολύ ωραία χρώματα, το ζευγάρι όλο γεννάει κλπ ΑΛΛΑ εγώ... ΤΡΕΧΩ. Τρέχω με αλλαγές 30% κάθε 2-3 μέρες με 50% βρύση 50% όσμωση για να έχω ΧΑΜΗΛΑ ΝΙΤΡΙΚΑ!!!! Νομίζω οτι το δύσκολο δεν είναι να έχεις επαρκή βιολογία, με ένα καλό φίλτρο και επακή σωστό υλικό την κάνεις την δουλειά σου. Για μένα σε αυτά τα λίτρα με αυτή την υχθιοφόρτιση είναι να κρατήσεις τα νιτρικά σου χαμηλά... μπορείς;;;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα ακριβως με διαφορα κατι μερες εχουμε κλεισει ενα χρονο!!!

Δυστηχως ελλειπα για δουλεια στο εξωτερικο και το ενυδρειο μου το ειχα αφησει σταματημενο ευτηχως δεν ειχα προλαβει να παρω τα δισκακια μου...

Τελος παντον για να μην λεω και πολλα γυρισα και ειμαι ετοιμος να το ξεκηνισω παλι και δεν εχω σκοπο να ξανα φυγω!!!

Αφου το επλυνα καλα καλα το γεμησα να το τεσταρω και εδω και 4 μερες ολα πανε καλα

Τωρα στα φιλτρα μου, τα εχω βαλει σε σειρα και τα γεμησα με σφουγγαρι μπλε, siporax,substrat pro και τελος υαλοβαμβακα

Εβαλα 2 αγγελοψαρα και 1 πλεκο για να ξεκηνησουμε σιγα σιγα.

Ερωτησεις:

1.Η σειρα που εβαλα τα υλικα μεσα στα φιλτρα ειναι σωστη?

Ερχετε το νερο απο το ενυδριο α)μπλε σφουγγαρι β)siporax γ)substrat pro δ)υαλοβαμβακα και φευγει για το ενυδρειο

2.Φτανουν τα ψαρακια που εβαλα για να ξεκινησω το ενυδριο?

3.Μετα απο ποσο καιρο θα ειμαι ετοιμος για να βαλω και κανενα δισκακι?

Link to comment
Share on other sites

xenakisteo

Έβαλα 2 αγγελοψαρα και 1 πλεκο για να ξεκινήσουμε σιγά σιγά.

3. Μετά από πόσο καιρό θα είμαι έτοιμος για να βάλω και κανένα δισκάκι?

Αν κατάλαβα καλά επέλεξες να στρώσεις το ενυδρείο με 2 Αγγελόψαρα και πλέκο? και μετά θα τα στείλεις και θα βάλεις δίσκους?

Κάνε μετρήσεις όταν μηδενίσει η Αμμωνία, Νιτρώδη και έχεις κάποια νιτρικά είσαι οκ. Αλλά θα ταλαιπωρίσεις τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ξεκινας λαθος.

Ενημερωσου-διαβασε για τις απαιτησεις των δισκων...αν δεν το εχεις κανει ηδη.

Αν το εχεις κανει, και εχεις διαβασει -ενημερωθει.... και ξεκινας με αυτον τον τροπο συνταμα θα απογοητευτεις.....

Οι δισκοι θα σου πω συνοπτικα οτι θελουν Χωρο,χρονο,χρημα,κοπο,ορεξη, διαθεση, περα απο το πολυ διαβασμα για τις απαιτησεις τους πριν τους αποκτησεις..

Δεν ειναι δυσκολο ψαρι,αντιθετως θα ελεγα, αρκει να του δωσεις αυτο που θελει.....

Καλη συνεχεια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δυστηχως ρε σακη αφου ξεκιναω λαθος καλα να παθω αυριο κιολας φευγουν!!!! :headonwall:

τωρα ενα ποστ για να ξεκινησω δισκοενυδρειο?

και μην μπουμε στην διαδικασια ειναι μικρο και τα λοιπα τα εχουμε πει και πιο παλια αυτα τωρα που γυρισα θα κανω δισκαδικο τελειωσε!!!!!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...